خانم دکتر متین ذاکرین
متخصص و جراح زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

همه چیز درباره واژینوپلاستی(تنگ کردن واژن) و هزینه عمل

در این مقاله سعی می کنیم اطلاعاتی کامل از جراحی واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) ، روشها و هزینه آن به شما ارائه کنیم. این مطلب، به مرور و درطول زمان، تکمیل و اطلاعات جدید به آن اضافه می شود.
جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله واژینوپلاستی می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافیست روی سرفصل موردنظر کلیک کنید.


فهرست مطالب
واژینوپلاستی (عمل تنگ کردن واژن) چیست؟
چه کسانی سراغ عمل واژینوپلاستی می روند؟
عمل تنگ کردن واژن چگونه انجام می شود؟
دوران بهبودی پس از واژینوپلاستی چگونه است؟
آیا عمل واژینوپلاستی خطرناک است؟
هزینه عمل تنگ کردن واژن چقدر است؟
آیا روش دیگری غیر از واژینوپلاستی برای رفع مشکل گشادی واژن وجود دارد؟ 

 

واژینوپلاستی (عمل تنگ کردن واژن) چیست؟

واژینوپلاستی (vaginoplasty) یکی از جراحی های زیبایی شایع و پر طرفدار بین خانمهاست. این عمل برای تنگ کردن عضلات کف لگن اطراف ناحیه واژن به کار می رود. واژینوپلاستی علائم شل شدگی واژن را از بین می برد. علل اصلی شل شدن و گشاد شدن واژن عبارتند از: بالا رفتن سن، زایمان های طبیعی متعدد یا کاهش وزن زیاد. در وضعیت شل شدگی واژن، عضلات دیواره واژن، کنترل و قدرت خود را از دست می دهند و درنتیجه قطر داخلی واژن افزایش پیدا می کند. گشاد شدن واژن می تواند موجب کاهش لذت جنسی و همچنین مشکلاتی از جمله بی اختیاری ادرار شود.

vagina tightening

 

چه کسانی سراغ عمل واژینوپلاستی می روند؟

بهترین گزینه برای واژینوپلاستی زنانی هستند که دچار تغییر شکل واژن، جراحت واژن یا کشیدگی واژن در طی زایمان شده اند. امروزه، بیشتر جراحی های واژینوپلاستی به منظور زیبایی انجام می شوند. پس از زایمان یا در میانسالی، بافت اطراف واژن ممکن است شل شوند، عضلات لگن ضعیف شوند و دیواره واژن شل تر شود. این تغییرات طبیعی می توانند اثر منفی بر زندگی جنسی زنان داشته باشند زیرا ممکن است بر احساس جنسی زنان یا همسرانشان تاثیر منفی بگذارند. واژینوپلاستی سعی در بازگرداندن جوانی واژن دارد که می تواند احساس جنسی و اعتماد به نفس زنان را افزایش دهد. هر فرد سالمی می تواند واژینوپلاستی را انجام دهد، بنابراین حتی زنانی که هرگز تجربه آسیب واژن را نداشته اند، می توانند این جراحی را انجام دهند چون مایل به تغییر ظاهر واژن خود و زیباتر شدن هستند.

بیشتر بخوانید: ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

 

عمل تنگ کردن واژن چگونه انجام می شود؟

جراحی کامل واژینوپلاستی اغلب یک تا دو ساعت طول می کشد. جراحی معمولا شامل نزدیک کردن عضلات واژن یا برداشتن هرگونه پوست شل و اضافی از روی واژن است. واژینوپلاستی می تواند در صورت نیاز ترکیبی از دو روش فوق هم باشد، یعنی هم عضلات واژن را به هم نزدیک کنند و هم بخشهای شل و اضافی را بردارند.

نتیجه این عمل، واژنی تنگ و بازسازی شده است که در رابطه جنسی، منجر به لذت بیشتری برای هر دو طرف می شود. در این عمل، جراح تلاش می کند که ناحیه زخم دور از چشم و غیر قابل دیدن باشد. بیماران در طی واژینوپلاستی معمولا تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی قرار می گیرند. برش ها یا توسط چاقوی جراحی یا توسط لیزر انجام می شوند. از بحث اختلاف هزینه استفاده از لیزر که بگذریم، تفاوت استفاده از لیزر و چاقوی جراحی تنها در این است که معمولا برش های ایجاد شده توسط لیزر سریع تر بهبود می یابند. اما توجه کنید که ظاهر و احساس نتیجه نهایی در بین دو روش کاملا یکسان است. بسته به نیازهای خاص هر بیمار، شیوه مورد نظر توسط جراح انتخاب می شود.

هزینه واژینوپلاستی

 

دوران بهبودی پس از واژینوپلاستی چگونه است؟

بهبودی پس از واژینوپلاستی نسبتا آسان است. پس از عمل تنگ کردن واژن، بیماران چند ساعت در بیمارستان نگه داشته می شوند و در صورت نبودن مشکل خاصی، مرخص می شوند. درد پس از جراحی موجب ناراحتی زیادی می شود که البته با مسکن های دارویی قابل کنترل است و پس از چند روز کاهش می یابد.

کبودی و ورم ناحیه جراحی معمول است و بهبودی آن یک تا دو هفته طول می کشد. بیماران نباید تا شش هفته رابطه جنسی داشته باشند یا از تامپون استفاده کنند. در عرض یک هفته، بیماران اجازه دارند که به کارهای خود با حداقل فشار باز گردند و بهبود کامل پس از سه هفته تا یک ماه به دست می آید.
اگر واژینوپلاستی همراه با جراحی های دیگر مانند لابیاپلاستی انجام شود، دوره بهبودی طولانی تر خواهد بود. پزشکان معمولا پس از جراحی چک آپی را انجام می دهند تا ممطئن شوند که روند بهبودی به خوبی پیش می رود. همچنین پزشک جراح، معمولا تمرینات کگل را برای تقویت عضلات تازه شکل گرفته و ممانعت از مشکلات دیگر توصیه می کنند. 

 

آیا عمل واژینوپلاستی خطرناک است؟

حداکثر ریسک های مرتبط با واژینوپلاستی مشابه بسیاری از جراحی های رایج دیگر است و شامل عفونت، خون ریزی و لخته های خونی است. با این وجود، این ریسک ها در صورت سلامت اولیه بیمار بسیار نادر هستند. در واقع، ریسک های سلامتی این جراحی از بارداری (سزارین) کمتر است. در این جراحی، وجود زخم های کوچک طبیعی است و البته این زخمهای جزئی خیلی سریع و با گذشت زمان و با رعایت موارد لازمی که پزشک توصیه می کند، بهبود می یابند و از بین می روند.
پس اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم باید گفت: "عمل واژینوپلاستی، جزو جراحی های کم خطر و بدون ریسک محسوب می شود و چنانچه پزشک ماهری را برای این عمل انتخاب کنید، با انجام واژینوپلاستی بدنی زیبا و دلخواه پیدا خواهید کرد." 

 

هزینه عمل تنگ کردن واژن چقدر است؟

هزینه درمان گشادی واژن، بستگی به نوع روش انتخابی و ترکیب احتمالی آن با جراحی های دیگر دارد. اغلب، اگر واژینوپلاستی همراه با جراحی دیگری مانند لابیاپلاستی انجام شود، پزشکان این جراحی ترکیبی را با قیمت کمتری به نسبت دو جراحی جداگانه انجام می دهند.

معمولا هزینه واژینوپلاستی بین 3.5 تا 4.5 میلیون تومان است. تعیین هزینه دقیق عمل، پس از معاینه و بررسی شرایط بیمار تعیین می شود.
از آنجایی که عمل تنگ کردن واژن جزو جراحی های زیبایی زنان محسوب می شود، هزینه همواره نباید تنها عاملی باشد که تصمیم بگیرید کجا و چگونه جراحی خود را انجام دهید. تغییر اندام تناسلی می تواند اثر زیادی بر اعتماد به نفس زنان داشته باشد، بنابراین چندان هوشمندانه نیست که جراح یا بیمارستانی را انتخاب کنید که به صرف ارزان بودن قابل اعتماد نباشند.

پیشنهاد ما این است قبل از عمل واژینوپلاستی، با تعیین وقت قبلی به خانم دکتر ذاکرین مراجعه کنید. در این جلسه، ضمن معاینه اطمینان حاصل خواهید کرد که بهترین پزشک را برای این جراحی زیبایی انتخاب کرده اید. جهت تعیین وقت ویزیت با مطب تماس حاصل فرمایید.

زیبایی واژن-واژینوپلاستی

 

آیا روش دیگری غیر از واژینوپلاستی برای رفع مشکل گشادی واژن وجود دارد؟

در حالی که واژینوپلاستی می تواند گزینه مناسبی برای بسیاری از زنان باشد، تنها چاره موجود نیست. تمرینات عضلات کگل و واژن می توانند برای تقویت عضلات لگن به کار روند. برخی کرم های واژن هستند که موجب برجسته شدن واژن شده و آن را تنگ تر و قدرتمند تر می سازند. این کرم ها می توانند در طی زمان برای بهبود احساس جنسی به کار روند اما تضمینی وجود ندارد که زنان از نتایج کار راضی باشند. عیب اصلی این روش ها این مورد است که نتایج آنها ممکن به سرعت و همیشگی بودن نتایج واژینوپلاستی نباشند و به همین دلیل است که خیلی از خانمها پس از چند دوره استفاده از این روشها، در پایان به سراغ واژینوپلاستی می روند.
واژینوپلاستی به زنان باردار و زنانی که می خواهند باردار شوند، توصیه نمی شود. اگر فردی پیش از زایمان این عمل را انجام دهد، زایمان می تواند دشوارتر و دردناک تر باشد و اثر زایمان بر واژن احتمالا تغییرات انجام شده در طی واژینوپلاستی را خنثی می کند.


ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران

1: موسوی:سلام من یک سال و نیمه که زایمان کردم ،به من گفتند واژن بعداززایمان طبیعی به حالت اول برمیگرده اما این اتفاق برای من نیفتاد والان ازگشادی واژن رنج میبرم ،من بچه شیرخواره دارم ونمیتونم ساعتها دربیمارستان بستری باشم،ضمنا کسی روندارم که بچه روبرام نگه داره ،لطفا منوراهنمایی کنید که ازچه روشی استفاده کنم؟؟؟

سلام. عزیزم روشهای مختلفی برای تنگ کردن واژن وجود داره که میتونی اونها رو در مقاله عملهای تنگ کردن واژن ببینی. اما بهترین گزینه برای شما با توجه به اینکه امکان انجام عمل سنگین تر رو نداری روش تنگ کردن واژن با نخ هست که میتونی در این باره در این مقاله اطلاعات کاملی در موردش بدست بیاری.

2: فریبا:سلام خانم دکتر میشه لطفا بطریقی جواب منو بدین چون من اروپا هستم و برام خیلی مهمه که از نوبتی که از طریق تلفن گویا برای روز هشتم اردیبهشت گرفتم مطمین باشم که همان روز یا چند روز بعدش عمل انجام خواهد شد چون باید بخاطر محدودیت زمان و تاریخ پرواز یکسری از پیش برنامه ریزی کنم

سلام. دوست عزیز ابتدا احتمالا یک جلسه ویزیت نیاز باشه. اگر زمانتون خیلی کمه و نمی تونید ایران بمونید، بعد از تعطیلات نوروز در ساعات کاری مطب، با شماره 02144463475 تماس بگیرید. 

سوالات خود را در اینستاگرام از دکتر ذاکرین بپرسید!