علل و درمان واژینیسموس(دخول غیرممکن)

علل و درمان واژینیسموس

در این مقاله سعی می کنیم اطلاعاتی کامل از بیماری واژینیسموس (ترس از نزدیکی از راه واژن)، علتها و روشهای درمان آن به شما ارائه کنیم. جهت دستیابی به یک مطلب خوب و جامع، این مقاله، به مرور و درطول زمان، تکمیل شده و اطلاعات جدید به آن اضافه می شود.
جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی ست روی سرفصل موردنظر کلیک کنید.


فهرست
واژینیسموس یا عدم موفقیت به نزدیکی چیست؟
علائم اصلی واژینیسموس کدامند؟
چرا من واژینیسموس دارم؟
برای درمان واژینیسموس چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟
در روز معاینه، پزشک چه سوالاتی از شما می پرسد؟
روشهای درمان واژینیسموس
جدیدترین و موثرترین روش درمان واژینیسموس

 

واژینیسموس یا عدم موفقیت به نزدیکی چیست؟

واژینیسموس که اغلب به آن واژینیسم هم گفته می شود، اصطلاحی است که برای توصیف حالت انقباض غیر ارادی عضلات ناحیه واژن در هنگام دخول به کار می رود که این وضعیت می تواند دائمی یا عود کننده باشد.

این مشکل می تواند زندگی شما را به طور کامل مختل کند و منجر به ناراحتی، از دست دادن اعتماد به نفس و مشکلات در روابط بین زوجین شود. این مشکل همچنین می تواند مانعی بر سر راه فرزند دار شدن شما باشد. این وضعیت همچنین می تواند معاینات لگنی یا رحمی را دشوار یا غیر ممکن کند.

درد بیش از حد در هنگام نزدیکی 

 

علائم اصلی واژینیسموس کدامند؟

علامت اصلی واژینیسموس منقبض شدن غیر ارادی واژن است که می تواند دخول را دشوار یا حتی غیر ممکن کند.

علائم این مشکل در میان زنان متفاوت است. واژینیسموس درجات مختلفی دارد. برخی زنان قادر به وارد کردن هیچ چیزی در واژن خود نیستند زیرا به طور کامل بسته می شود، در حالی که بقیه می توانند تامپون را وارد واژن خود کنند اما قادر به برقراری رابطه جنسی نیستند و زنان دیگری هم هستند که قادر به برقراری رابطه جنسی هستند اما این رابطه برایشان بسیار دردناک است. جالب است بدانید که شما می توانید از بهترین پوزیشن مناسب واژینیسموس برای برقراری رابطه استفاده کنید.

دیگر علائم واژینیموس می توانند شامل موارد زیر باشند:

• احساس سوزش در هنگام دخول یا وارد کردن چیزی به واژن
• ترس شدید از دخول و درد که موجب می شود خانم از رابطه جنسی دوری کند
• در صورت تلاش برای دخول، زن میل جنسی خود را از دست می دهد.

منقبض شدن واژن غیر داوطلبانه است و نمی توانید هیچ کاری برای متوقف کردن آن انجام دهید. بدن شما یاد گرفته که دخول را با درد مرتبط سازد و هرگاه که انتظار دخول یا وارد شدن چیزی را به واژن خود داشته باشید، عضلات واژن به عنوان واکنش محافظتی منقبض می شوند.

این حرف حقیقت ندارد که زنان مبتلا به واژینیسموس، دوست ندارند یا نمی خواهند که رابطه جنسی داشته باشند. بسیاری از زنان از رابطه نزدیک مثل پیشنوازی و معاشقه جنسی با همسرشان لذت می برند و در طی آن حتی ممکن است به ارگاسم برسند. مشکل آن جایی است که تلاش برای انجام دخول صورت می گیرد، در این نقطه واژن آنها بصورت غیر ارادی منقبض می شود.

چرا نزدیکی درد دارد

 

چرا من واژینیسموس دارم؟

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا عضلات واژن برخلاف میل زنان منقبض می شوند. مهم ترین این دلایل را در ادامه برای شما توضیح می دهیم.

1- مشکلات جنسی
واژینیسموس اغلب با تجربه جنسی قبلی یا دیگر مشکلات جنسی مرتبط است.
برای مثال، رابطه جنسی ناخوشایند قبلی یا معاینه توسط پزشک زنان در سن پایین می تواند منجر شود که بدن به شیوه ای محافظتی برای اجتناب از درد بیشتر واکنش نشان دهد. درک نادرست از رابطه جنسی یا احساس شرم از رابطه جنسی نیز می تواند در وقوع واژینیسموس سهیم باشند. 

برای مثال، افرادی با شرایط زیر معمولا با رابطه جنسی مشکل دارند:

• زنانی که در کودکی و نوجوانی شیوه تربیت بسیار سختگیرانه ای داشته اند و هیچگاه درباره رابطه جنسی آگاهی لازم را پیدا نکرده اند.
• زنانی که به آنها گفته شده است که میل جنسی گناه است و رابطه جنسی بسیار دردناک است.
• کسانی که تحت تاثیر تابوهای فرهنگی درباره رابطه جنسی قرار گرفته اند.
• تعرض جنسی یا تجاوز نیز می توانند منجر به واژینیسموس شوند.

شما در مقاله اختلال عملکرد جنسی، با انواع اختلالها آشنا می شوید و اطلاعاتی درمورد راههای درمان هر یک بدست خواهید آورد.

جوانسازی واژن

2- درد در هنگام رابطه جنسی
احساس درد در هنگام رابطه جنسی (مقاربت دردناک) می تواند منجر به واژینیسموس شود.
موارد زیر می توانند منجر به رابطه جنسی دردناک شوند:

• ولوودینیا (اعصاب بیش از حد حساس در ناحیه ورودی واژن) تحریک شده باشد
• جراحی در ناحیه تناسلی (مانند اپیزیاتومی در طی زایمان)
• عفونت ناحیه تناسلی مانند کاندیدیاز (نوعی عفونت قارچی)، زگیل تناسلی یا تریکومونا که نوعی بیماری آمیزشی است که توسط نوعی انگل اتفاق می افتد.
• پرتودرمانی ناحیه لگن
• خشکی واژن که اغلب ممکن است در هنگام مصرف قرص ضدبارداری یا پس از یائسگی رخ دهد.
• عدم تحریک جنسی قبل از رابطه جنسی
• عوارض جانبی برخی داروها
• زخم و پارگی کوچک در دهانه واژن
• آندومتریوز یا بیماری التهاب لگن نیز ممکن است موجب درد در حین رابطه جنسی شوند که البته درد بیشتر در سمت لگن است.

پیشنهاد ویژه: درد هنگام نزدیکی چه دلایلی دارد؟

3- موارد دیگر
غیر از موارد بالا عوامل دیگری هم هستند که می توانند موجب واژینیسموس شوند. این عوامل عبارتند از:

• ترس از کوچک بودن واژن برای رابطه جنسی
• ترس از بارداری
• آسیب به واژن یا عضلات اطراف آن در حین زایمان
• مشکل در روابط بین زوجین
• خستگی یا افسردگی 

درد در هنگام نزدیکی غالباً نخستین نشانه‌ی واژینیسموس است. این درد فقط زمان دخول حس می‌شود و معمولاً، البته نه همیشه، پس از خارج کردن آلت برطرف می‌شود. بانوان دچار واژینیسموس ناراحتی را به صورت احساس پاره شدن واژن یا احساس اصابت ضربات متوالی توصیف می‌کنند. بسیاری از بانوان مبتلا به واژینیسموس هنگام وارد کردن تامپون یا زمان معاینه داخلی لگن نیز متحمل ناراحتی می‌شوند.

اگر شما نیز دچار ترس از نزدیک و دخول هستید، برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مشکلتان ظرف زمانی کوتاه با موفقیت درمان شود. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی 02144463475 می‌باشد. 

 

برای درمان واژینیسموس چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که فکر می کنید که واژینسموس دارید می توانید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. ممکن است از مراجعه و درخواست کمک، احساس شرمزدگی کنید و خجالت بکشید، اما واژینیسموس یک مشکل جنسی رایج است که با قابل درمان است.

بیشتر بخوانید: بارداری با وجود واژینیسموس 

 

در روز معاینه، پزشک چه سوالاتی از شما می پرسد؟

خیلی از خانمها خجالت می کشند برای درمان واژینیسموس به پزشک مراجعه کنند. در اینجا باید بگوییم که واژینیسموس یک مشکل رایج بین خانمهاست مخصوصا اینکه در کشور ما رابطه با جنس مخالف یک تابو محسوب می شود، تعداد زنانی که از این مشکل رنج می برند بیشتر از کشورهای توسعه یافته است. اگر شما هم علائم واژینیسموس را دارید باید به پزشک متخصص زنان رجوع کنید. پزشک بر اساس علائم، تاریخچه پزشکی شما و در صورت نیاز، معاینه جسمی شما قادر به تشخیص خواهد بود.

پزشک ممکن است سوالات شخصی مانند موارد زیر را برای اطلاع از وضع شما بپرسد:

• آیا می توانید ورود چیزی به واژن خود مانند انگشت یا نامپون را تحمل کنید یا بسیار دردناک است؟
• آیا فکر ورود هر چیزی به واژن موجب نگرانی شما می شود؟
• آیا در گذشته رابطه جنسی ناخوشایندی داشته اید؟
پس از پرسش سوالات اولیه، پزشک به معاینه واژن برای بررسی علت جسمی واژینیسموس مانند جراحت، عفونت یا اعصاب بیش از حد حساس در دهانه واژن (ولوودینیا تحریک شده) خواهد پرداخت.

دوستان توجه کنید لزومی به انجام این معاینه در اولین ویزیت نیست و بهتر است تا هنگامی که احساس آمادگی و راحتی بیشتری بکنید، صبر شود.

جراحی زیبایی واژن

 

روشهای درمان واژینیسموس

درمان از طریق مراجعه به متخصص و مشاور
در این روش زوجین با یکدیگر می توانند به متخصص مراجعه کنند و به ریشه یابی مشکل خود بپردازند. با مراجعه به پزشک مشخص خواهد شد که این اختلال جنبه روانی دارد یا انقباضات به صورت غیر ارادی رخ می دهند. در صورتی که اختلال به صورت غیرارادی باشد متخصص با روش های پزشکی مثل درمان واژینیسموس با آر اف آن را درمان می کند، ولی اگر جنبه روانی داشته باشد به روانپزشک ارجاع داده و فرد با روش های آرام سازی آشنا می شود. همچنین در این مراجعات، زوجین می توانند با آموزش های مربوط به برقراری رابطه جنسی، بهترین پوزیشن برای واژینیسموس، آناتومی دستگاه تناسلی، اتفاقات درحین برانگیختگی جنسی و نکات مربوط به عضله های موثر در ایجاد واژینیسموس آشنا شوند و با درکی بهتر، یک رابطه جنسی را برقرار کنند.

درمان واژینیسموس

استفاده از وان آب ولرم
فرد می تواند قبل از برقراری رابطه جنسی به مدت 15 تا 20 دقیقه در وان آب ولرم بنشیند. این کار باعث شل شدن عضلات و ایجاد آرامش می شود و احتمال ایجاد انقباضات را پایین می آورد.

استفاده از ژل‌های لوبریکنت
ژل‌های لوبریکنت یا همان ژل های مرطوب کننده در افرادی که دچار خشکی واژن هستند، افراد یائسه، افرادی که به تازگی زایمان کرده اند و افرادی که می خواهند اولین تجربه جنسی را داشته باشند، مورد استفاده قرار می گیرد. این ژل ها خشکی واژن را برطرف نموده و حالت لغزنده ای ایجاد می کند که در رابطه جنسی موثر می باشد. اگر شما هم دچار خشکی واژن هستید می توانید با مراجعه به متخصص زنان این مشکل خود را رفع کنید. در این زمینه پیشنهاد می شود مقاله درمان خشکی واژن را مطلعه بفرمایید.

پروتز درمانی
در این روش متخصص از پروتزهای مخصوص ساخته شده از جنس پلاستیک استفاده می کند که باعث گشاد شدن ناحیه تناسلی می شوند. استفاده از این روش ها ابتدا در مطب و توسط متخصص زنان انجام می شود و پس از مدتی و ارائه آموزشهای لازم، این وسایل در اختیار خود فرد قرار می گیرند تا خود فرد به انجام آن بپردازد.

تزریق بوتاکس
بوتاکس دارویی است که در موارد واژینیسموس حاد به عضلات کف لگن تزریق می شود. اگر این ماده به ناحیه تناسلی تزریق شود منجر به شل شدگی و آزاد شدن عضلات ایجاد کننده واژینیسموس می شود. در برخی افراد یک بار تزریق کافیست ولی در برخی افراد نیاز به چند دوره تزریق می باشد. در برخی افراد پس از تزریق دیگر اصلا دچار واژینیسموس نمی شوند ولی در صورت بازگشت هر 6 ماه یا یک سال تزریق باید تکرار شود. در این موارد از روشهای تکمیلی مثل آر اف واژینال هم میتوان استفاده کرد.

انجام تمرینات کگل
این تمرینات مربوط به کف لگن می باشند این تمرینات شامل فشار دادن و آزاد کردن ماهیچه های کف لگن می باشند این تمرینات باعث می شود تا فرد به ماهیچه های خود کنترل داشته باشد و از بسته شدن غیر ارادی ماهیچه های واژن جلوگیری کند. جهت آشنایی با ابن تمرینات حتما مقاله تمرینات مناسب برای درمان واژینیسموس را بخوانید.

بیشتر بخوانید: درمان تنگی دهانه واژن (بسته بودن واژن)

درمان واژینیسموس با حرکات کگل

جراحی بزرگ کردن واژن
در صورتی که فرد از قبل جراحی داشته که محل زخم یا بافتی اضافه را بر جای گذاشته باشد که واژن مسدود شده باشد، از جراحی بزرگ کردن واژن استفاده می شود.

در صورتیکه احیانا زخمهای قدیمی و کهنه باعث ابتلای شما به واژینیسموس شده اند، می توانید با مراجعه به خانم دکتر ذاکرین (متخصص و جراح زنان) جهت انجام جراحی بزرگ کردن واژن اقدام کنید. انجام این عمل نیازمند دقت و حساسیت بالایی است و متخصص باید نه به اندازه ای واژن را گشاد کند که موجب گشادی بیش از حد آن شود و لذت جنسی را کاهش دهد و نه آنقدر طوری باشد که فرد هنوز در رابطه جنسی خود دچار مشکل باشد. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

درمان اندومتریوز
اندومتریوز باعث می شود تکه کوچکی از پوشش داخلی رحم به خارج رحم رشد کند و باعث ایجاد درد شدید در ناحیه لگن در هنگام رابطه جنسی می شود. با جراحی، این بافت از بین می رود. 

 

جدیدترین و موثرترین درمان برای واژینیسموس

امروزه بهترین روش برای رفع مشکلات واژینیسموس استفاده از دستگاه RF می باشد. این دستگاه با استفاده از امواج الکترومغناطیسی که فرکانس بالایی دارند باعث تغییرات مولکولی در عضلات واژن شده و با ارتعاشات مولکولی موجب رهاسازی و بهبود واژینیسموس می شود. با رهاسازی عضلات واژن، دیگر با گرفتگی عضلانی واژن روبرو نخواهیم بود و در نتیجه واژینیسموس درمان می شود.

از مهمترین مزایای استفاده از تکنولوژی RF می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- نیاز به تعداد جلسات بسیار پایینی دارد.
- برای واژینیسموسهای شدید و مقاوم به درمان بسیار موثر است.
- دیگر نیازی به انجام تمرینات در منزل ندارد و بعد از هر جلسه مراقبت خاصی نیاز نیست.
- این روش کاملا غیرتهاجمی بوده و هیچ عارضه ای ندارد.
- شما بعد از همان جلسه اول، تغییرات را احساس خواهید کرد و همین امر موجب تشویق شخص برای حضور در جلسات بعدی می شود.

بیشتر بخوانید: دستگاه آراف واژن و کاربردهای آن

چنانچه شما هم به واژینیسموس مبتلا هستید و تاکنون رابطه جنسی کامل و لذتبخشی را تجربه نکرده اید حتما این روش را امتحان کنید. هم اینک مطب خانم دکتر ذاکرین مجهز به دستگاه آر اف بوده و ارائه خدمات به شما عزیزان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت وقت ویزیت با شماره تلفن 02144463475 تماس حاصل فرمایید.


ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران

1: فریبا:سلام من ی ماهه عروسی کردم و موفق به دخول نشدم به دکتر مراجعه کردم و عمل هایمنکتومی رو انجام دادم .اما بعد از دو هفته باز موفق به دخول نشدم چون باز درد خییلی شدیدی دارم و احساس میکنم چیزی جلوی سوراخ رو گرفته .خانم دکتر من چیکار کنم به نظرتون ؟

سلام. عزیزم همونطوری که تو مقاله هم گفتم شما به واژینیسموس مبتلا هستید. روشهای درمان رو ذکر کردم. بهتره برای یکی از درمانها زیرنظر متخصص اقدام کنین. معمولا درمانهای واژینیسموس صبر و حوصله می طلبند اما نگران نباشید. مشکل رفع میشه.

2: زهرا:ببخشید یه سوال داشتم من هفته پیش ازدواج کردم بد از اون رابطه عضلات واژنم کاملا قفل شده و همسرم قادر به وارد کردن الت خودش نیست انگشتشو هم که بخاد وارد کنه خیلی به سختی وارد میشه این موضوع ممکنه واژینیسموس باشه یا چون هنوز اول رابطه مونه این مشکل رو داریم؟

سلام بله ممکنه واژینیسموس باشه. واژینیسموس همیشه مشکلش جسمی نیست. میتونه مشکل روحی باشه یا شما میترسید یا حس خوبی به رابطه ندارید یا آمادگیش رو ندارید. بهتره روی خودتون و روحیتون کار کنید. همینطور اگر بهبود پیدا نکردید به سکس تراپیست مراجعه کنید.

3: زهرا:سلام خانوم دکتر من یه بار اینجا ازتون سوال پرسیده بودمو گفتین دچار واژینیسمون هستمو گفتین که باید بیام پیشتون ولی متاسفانه من اصفهان زندگی میکنم و نمیتونم بیام تهران الان پریودیم ۶روزه عقب افتاده آزمایش بارداری هم دادم ولی منفی بود خیلی هم تو قسمت شکمم و پهلوهامو مثانم درد دارم بخاطره پرده بکارتمم نمیتونم معاینه بشم میشه راهنمایی کنین؟

سلام عزیزم نمیشه بدون معاینه مشکلت رو فهمید. بهتره به پزشک مهربون و صبوری مراجعه کنی و براش توضیح بدی واژینیسموس داری تا بتونه کمکت کنه و معاینت کنه.

4: ندا:سلام من هنوز عروسی نکردم اما احساس میکنم که وقتی شوهرم بخواد دخول کنه من درد شدیدی دارم و فوق العاده هم میترسم..من باید چیکار کنم؟ شوهرم فکر میکنه که من مشکل دارم و اون هم ناراحته ومیترسه که نتونم اجازه دخول بدم..من باید برم دکتر یا نه؟

سلام عزیزم. یکی از مهمترین علتهای واژینیسموس، مسائل روحی و روانیه. در یک کلام بخوام بگم ترس تون پایه واقعی نداره و قابل درمانه. پیشنهاد میکنم به یه مشاور خوب مراجعه کنید تا بتونه ضمن روان درمانی شما رو برای برقراری رابطه درمان کنه. البته در کنارش با مراجعه به متخصص زنان و یا همکاران ماما می تونین از تکنیکهای غیر روانشناسی هم برای حل و فصل این مساله بهره ببرید.

5: سارا:سلام خانم دکتر خسته نباشین من بیست سالمه و ۶ ماهه که ازدواج کردم شب اول ازدواجم اونقدری ترس داشتم نتونستم رابطه داشته باشم با یسری ارامبخش و کرم هایی ک دکتر بهم داد بعد یک ماه موفق به رابطه شدم اما متاسفانه هیچ حسی ندارم و اصلا لذت نمیبرم و بخاطر همین هیچ میلی ندارم دکتر رفتم گفت مشکلی ندارم ازمایش هورمونی هم دادم دکترا میگن فقط عصبیه چون جسما کاملا سالمی در صورتی ک من دختر شاد و آرومیم و هیچ مشکل جدی ای نداشتم و ندارم همسرمم واقعا دوست دارم نمیدونم مشکلم تو چه دسته ای قرار میگیره واقعا نمیدونم چیکار کنم کم کم دارم افسرده میشم مخصوصا که به تازگی حین رابطه خونریزی همراه لخته خون کردم که البته ادامه نداشت...

سلام اگه لکه بینی بعد از رابطه جنسی داشتی حتما برای معاینه مراجعه کن. اگر استرس نداری و مشکل هورمونی هم نداری پس حتما با یک سکس تراپیست مشورت کن. ممکنه مسائلی توی ناخوداگاهت باشه که خودت تنهایی نتونی بهشون پی ببری و حلشون کنی. مشاور به تو کمک می کنه که با مشکلاتت کنار بیای. این مقاله را هم درباره علت بی میلی جنسی زنان بخون.

6: افسانه:سلام،وقتتون به نیکی سوالم اینکه خانمی که واسهء اولین بار میخواد رابطه جنسی داشته باشه و احتمال میده که شاید مبتلا به واژینیسموس باشه،میتونه قبل از انجام عمل سکس از اسپری سرکننده استفاده کنه؟

سلام بله اشکالی نداره. اما بدون رابطه چطور حدس میزنید که واژینیسموس دارین؟ بهتره سعی کنید با یک سکس تراپیست یا مشاور خوب در این زمینه حتما صحبت کنید چون ممکن اضطراب و استرس شدید ناشی از فکر کردن به برقراری رابطه باعث واکنش غیر ارادی بدنتون بشه.

7: Mahmoodi:سلام خسته نباشيد،خانوم دكتر من يكسال و ٤ماهه كه ازدواج كردم اما هنوز موفق به دخول نشديم هروقت ميخوايم اقدام كنيم به قدرى عضلات لگنم غيرعادى منقبض ميشه كه با مشت ميكوبم روى پام كه آزاد شه همشم به خودم ميگم چيزى نيس اما نميفهمم چرا منقبض ميشه و اصلا راهى براى دخول و ورود وجود نداره كاملا مسدود ميشه يبار به دكترم مراجعه كردم بهم ژل لوبريكانت و ليدركائين داد وگفت با انگشت امتحان كنين اينكارم چندبار امجام دادم اما بازم نميشه دخول داشت و البته بگم ورود انگشتم خودش يه پروسه ايه كه تقريبا ١تا٢ساعت زمان ميبره و بايد ا?

سلام عزیزم. اگر عضلات کف لگنت به طور غیر ارادی منقبض میشه و نمیتونی رابطه داشته باشی ممکنه علت متفاوتی داشته باشی که یکی از اون ها تشویش و اضطراب در اثر کر کردن به برقرای رابطه است. میتونی تزریق بوتاکس هم امتحان کنی اما بهتره حتما حتما به یه سکس تراپیست هم مراجعه کنی. مشاور بهت کمک می کنه که با مسائلی باعث میشن این مشکل در تو به وجود بیاد کنار بیای.

8: Ffff:سلام خانم دکتر من چهارماهه ازدواج کردم.. پرده ام دریک حرکت سرخوردن و خیلی اتفاقی پاره شد.. حالا که میخوایم دخول انجام بدیم اصلا نمیشه به حدی سوزش و درد میاد سراغش که حتی انگشتم طرفش نمیشه برد.. اول رابطه خیلی لیز میشه که میگیم دیگه دخول انجام میشه همینکه نزدیک میشیم کل حسم میپره و خشک میشه.. آیا منم واژینیسموس دارم؟؟

سلام عزیزم. بله واژینیسموس دارید و از نوعیه که هیچ چیزی نمیتونه وارد واژنتون بشه. با توجه به علائمی که گفتید به نظر میرسه به جز درمان واژینیموس با RF درمان دیگه ای روی شما جواب نمیده. بهرحال امکان درمان هست به پزشک مراجعه کنید. 

9: مهد:سلام خانوم دکتر من هنوز دخول انجام ندادم و قصدشم نداشتیم اما خیلی میترسم از وقتی که راجب واژنیسم خوندم همش فکرمیکنم منم دارم.. چون روزای اول پریودی که معمولا یبوستم وقتی میرم دستشویی احساس میکنم ک دهانه واژنم داره از دو طرف کشیده میشه یه حس گرفتگی و جر خوردن خفیف که البته بعد اینکه بلند میشم رفع میشه ولی همش حس میکنم این همون واژنیسمه

سلام عزیزم. با اطمینان نمیشه گفت. به متخصص زنان مراجعه کنید تا معاینه تون کنند. اگر واژینیسموس باشه بهتون میگن و بسته به شدت واژینیسموس روش درمان رو تعیین می کنند. ممکنه با تغییر پوزیشن و یا تمرین کگل خوب  بشه شاید هم به درمان واژینیسموس با آر اف نیاز داشته باشید.

10: mina:سلام.خسته نباشید خانوم دکتر من و شهرم ی سال نامزد بودیم و از راه دخول با هم ارتباط نداشتیم به دلیل اختلافات زیاد من از شوهرم سرد شده بودم و حالا ب دلایلی ما عروسی کردیم از ی سرف همسرم افسردگی داشت و قرص توانایی جنسی مصرف میکرد از طرفی موقعی که خواستیم ارتباط برقرار کنیم نتونست من درد خیلی شدیدی داشتم و جیغ میزدم اصلا دخول نمیشد از طرفی من دلم نمیخواست این اتفاق بیفته چون واقعا دوسش نداشتم و میدونستم ی روز طلاق میگیرم علائمی که من داشتم مثل واژِنیسموس هست ولی سوالی که دارم اینکه من از شوهرم طلاق گرفتم ولی الان بزرگترین ترسم اینه ک نکنه تو ازدواج مجددا با وجود اینکه شوهرم و دوس داشته باشم و بخوام بازم واژینیسموس داشته باشم و نتونم با کسی رابطه داشته باشم ممکنه فقط اون بار بوده باشه و چون من دوس نداشتم اون اقا پرده منو برداره موفق به رابطه باهاش نشده باشم؟یا ممکنه بازم عضلاتم انقباض کنه و نشه؟

سلام عزیزم. برای اینکه متوجه بشید واژینیسموس دارید یا نه باید به متخصص زنان مراجعه کنید تا معاینه تون کنه.

11: یلدا:خانم دکتر،مثلا سروصدای ناگهانی حین رابطه،رابطه بعد از حموم و ژیلت کردن پوست،روز بعد از اتمام پریودی،صبح زود یا شب دیروقت..بنظرتون اینجور مثالها که روانی هستن،منجر به این عارضه میشه؟ این عارضه همیشه هست یا ممکنه گاهی باشه گاهی نباشه یا کم و زیاد احساس درد بشه؟ من گاهی وقتها،احساس کشیده شدن پوست و سوزش در وسط ناحیه دخول میشم.یعنی نه خیلی ابتدا نه خیلی انتها. حالت فشار در خود واژن.البته میتونم تحمل کنم،ولی خوشایند نیست.بعدش هم هیچ مشکلی از لحاظ ترشح یا لکه بینی ندارم.ولی حس سوزش و انگار تامپون گذاشتم تا چند ساعت باهام هست. یک تجربه بد از پزشکی که دفعه اول که پاپ اسمیر دادم،دارم.خیلی منو ترسوندن،چون خیلی شدید و سریع معاینه کردن و دردناک بود.و گفتن خیلی عفونت داری،چون ترشحاتم هنگام معاینه زیادبود!!ولی تستم مشکلی نداشت.و یک عفونت ساده بود که با ۱۰تا آنتی بیوتیک برطرف شد.اون هم برای اطمینان ۱۰۰درصد! میتونم بگم سوزش ویا دردی که هنگام معاینه اتفاق میفته،گاهی اوقات هنگام دخول هم دارم.پریودم منظمه.

سلام عزیزم. من معاینه ت نکردم ولی طبق گفته های خودت فکر میکنم تا حدی واژینیسموس داری. به پزشک متخصصی که احساس راحتی داری مراجعه کن تا معاینه ت کنه. اگر واژینیسموس داشته باشی قابل درمان هست.

12: r:سلام من دوماهه ازدواج کردم . هر دفعه که رابطه داریم اولش سخت آلت همسرم داخل میشه بعدش هم خیلی درد دارم و به اندازه دو میل از پایین ورودی واژنم انگار پاره میشه و خون میاد . من باید چیکار کنم ؟

سلام عزیزم. معاینه ت نکردم که ببینم واژینیسموس داری یا نه. میتونی قبل از رابطه با لوبریکانتهای بر پایه آب واژن رو روانکاری کنی. اگر مشکلت حل نشد حتما به متخصص زنان مراجعه کن چون احتمال داره واژینیسموس داشته باشی. نگران نباش چون خوشبختانه واژینیسموس با RF قابل درمانه. 

13: حسینی:سلام من ۲ماهه ازداوج کردم ولی اصن نمیتونم رابطه جنسی بر قرارکنم وخعلی میترسم که درد داشته باشم واینکه حتی شوهرم میخادانگششتو وارد واژن هم کنه نمیتونم بهش اجازه بدم چون همش درد احساس میکنم نمیدونم چیکارکنم خواهشاا راهنماییم کنید

سلام عزیزم. با چیزهایی که نوشتید میتونم بگم مشکل اژینیسموس اولیه دارید. به متخصص زنان مراجعه کنید. بعد از معاینه و تعیین شدت واژینیسموس روش درمان اون مشخص میشه. اگر خیلی شدید باشه میتونید از روش درمان واژینیسموس با RF استفاده کنید.

14: م م:سلام اسپری وجود داره برای باز شدن عضله و بی حسی که بتونم استفاده کنم؟اسمشو بگین لطفا

سلام. نه چنین اسپری وجود نداره. برای درمان واژینیسموس تون باید به متخصص زنان مراجعه کنید. بعد از معاینه روش درمان شما مشخص میشه. این عارضه کاملا قابل درمانه

15: مهسا:سلام مایه سال ازدواج کردیم موقع دخول درناحیه زیر شکم قسمت رحم احساس درد می کنم و بعداز اتمام کار ماده منی از واژنم خارج میشه ویه سال بااینکه اقدام به بارداری می کنیم نمیشه دکترهم رفتم مشکل خاصی نداشتم آیاممکن پرده من ارتجاءی باشه

سلام عزیزم. برای احساس درد زیر شکم باید معاینه بشی. خروج مایع منی هم طبیعیه. مشکل دیگه ای برای بچه دار شدن هست که برای تشخیصش باید هر دو توسط پزشک معاینه بشید. 

16: مینا:سلام خانم دکتر من دوساله عروسی کردم هنوز موفق نشدم که زن بشم وقتی همسرم سمتم میاد جیغ میکشم اصلا نمیتونم لای پاهامو بازکنم ک دخول انجام بشه خسته شدم بچه میخام افسردگی گرفتم قبلا هم گذشته ی بدی داشتم تکلیفم باخودم معلوم نیس احساس میکنم هم دودلم هم اینکه خیلی میترسم کلا موندم فکر خودکشی زده ب سرم خانم دکتر

شما مشکل واژینیسموس اولیه دارید. برای درمانش حتما باید به یک روانشناس مراجعه کنید تا ترس شما درمان بشه و هم اینکه برای درمان واژینیسموس باید به متخصص زنان مراجعه کنید. کاملا مشکل شما برطرف میشه.

17: سمیرا:با سلام و احترام. بین تزریق بوتاکس و استفاده از دستگاه ار اف کدام نتیجه بهتر برای درمان واژینیسموس دارد؟ عوارض هریک چیست؟

سلام. هر دو روش درمان بدون عارضه هستن و بسته به شدت واژینیسموس هر دو روش کاملا موثره. انتخاب روش بر عهده پزشکه و بعد از معاینه تعیین میشه. اگر واژینیسموس شدید باشه با آر اف قابل درمانه.

18: Hanieh:سلام خانوم دکتر .من نزدیک یک ماهه ک ازدواج کردم و بیست سالمه.از رابطه جنسی میترسیدم ولی ب طور ناگهانی پرده بکارتم زده شد و خیلی درد داشتم.از اون موقه ب بعد دیگ میترسم رابطه داشته باشم خودمو سفت میکنم ک ی وقت درد نداشته باشه باید چکار کنم؟؟؟؟

سلام در این حد که اینجا نوشتید فکر میکنم به مشاوره روانشناس نیاز داشتید و بهتره همسرتون هم همراه شما بیاد. اما اگر دخول دردناک دارید باید به متخصص زنان مراجعه کنید تا معاینه تون کنند تا مطمئن بشن واژینیسموس دارید یا نه و اینکه علت درد موقع نزدیکی چی میتونه باشه.

19: Pari:سلام دکتر ببخشید مزاحمتون شدم من یه سوالی داشتم راجب بکارتم دوروز پیش با نامزدم برای اولین بار رابطه داشتم که به شدت درد داشتم همراه با خونریزی ولی دخول کامل نبود در حد ۵یا ۶سانت یعنی اونقد درد داشتم که نمیتونستم تحمل کنم هرچقدر هم که همسرم فشار میداد بیشتر از اون داخل نمیرفت ۳یا ۴بار این کارو طی ۲روز کرد ولی من هربارشو خونریزی ودرد شدید داشتم و دخول کامل نداشتیم یعنی بیشتر از اون داخل نمیرفت با انگشت این کارو کردن کامل داخل رفت ولی با التشون در حد ۶ سانت حالا من نمیدونم بکارتم مسدوده کلا پاره نمیشه یا اینکه باید چند بار دیگه این کارو انجام بدیم تا کلا پردم پاره بشه در حالی که من درد شدیدی رو باید تحمل کنم ممنون میشم جوابم رو بدید

سلام. با توضیحی که دادید شما واژینیسموس دارید. برای تعیین شدت واژینیسموس تون باید معاینه بشید و بعد درمان رو شروع کنید. نگران نباشید شدیدترین واژینیسموس هم کاملا قابل درمانه. یکی از موثرترین و سریعترین روشها هم درمان واژینیسموس با آر اف هست.

20: مریم:سلام .خانم دکتر من بعد از عمل جراحی واژن و جراحی زیبایی قادر به نزدیکی نیستم بیرون واژانم به طور وحشتنانکی سوزش و درد دارهحددد سه ماه لز جراخیم میکذره پمادی بهم معرفی کنید که زخمم زودتر خوب بشه ممنونم

سلام. توصیه می کنم به پزشک جراحتون مراجعه کنید تا شما رو معاینه کنند. در صورتی که به دارو نیاز داشته باشید ایشون برای شما تجویز می کنند.

21: Mryam:سلام وقت بخیر من ۴ماهه عروسی کردم و موفق به دخول نشدیم دکتر که رفتم گفته باید عمل پرده بکارت انجام بدم ولی به طور اتفاقی فهمیدم که یه بیماری به نام واژینیسموس وجود داره میترسم عمل رو هم انجام بدم ولی مشکلم حل نشه دکتر متخصص هم رفتم گفته عمل امکانش هست واژینیسموس داشته باشم راه های درمان چقدر طول میکشه

سلام. ارتباطی به بکارت نداره. شما واژینیسموس دارید. مدت زمان درمان شما هم بستگی داره به روشی که برای درمان انتخاب میشه و شدت واژینیسموس. معمولا سریعترین روشها ی درمان واژینیسموس با RF و یا تزریق بوتاکس هست.

22: فاطمه:من و نامزدم سه ساله که عقد کردیم اما تا بحال رابطه کاملی نداشتیم سعی هم که کردیم نشد من به شدت میترسم???? میخواستم بپرسم استفاده از بیحس کننده ها میتونه مشکلمونو حل کنه

سلام. شما مشکل واژینیسموس دارید و بدون درمان نمی تونید رابطه کامل داشته باشید. استفاده از بی حس کننده هم شاید به دخول کمک کنه ولی فقط وضعیت شما رو بدتر میکنه. روشهای مختلفی برای درمان هست. پزشک زنان معاینه تون می کنند و درجه واژینیسموس رو تشخیص میدن. بعد طبق شدت واژینیسموس روش درمان رو بهتون میگن.

23: مریم:سلام من انگشت خودم رو به راحتی و بدون درد وارد واژنم می کنم ولی توی اولین دخول آلت همسرم کامل داخل نمیره و بعد از اولین دخول دهانه واژن زخم شد و روز بعد هم مقداری خون خارج شد که اول فکر کردم پریود شدم . توی دف‌هات بعد دخول خیلی برام دردناک شد و وقتی که از یه مقداری بیشتر وارد میشه احساس می کنم الان می خواد پاره بشه و خیلی درد داره همسر من فوق العاده به من محبت می کنه الان مشکل من چی هست به خاطر زخم این حالت رو دارم یا واژینیسموس هست

سلام. احتمال داره زخم ایجاد شده باشه که اینو میشه توی معاینه لگنی مطمئن شد. اما به طور کلی مشکل واژینیسموس دارید برای همین دخول انجام نمیشه حتی با اینکه میتونید انگشت وارد واژن کنید. به پزشک زنان مراجعه کنید تا درجه واژینیسموس رو تشخیص بدن و بعد می تونید یکی از راههای درمان واژینیسموس رو شروع کنید.

24: محبوبه:سلام وققتتون بخیر خانم دکتر..من 10 روزه پیش اولین رابطه مو داشتم اما یه رابطه ی نصفه ونیمه وبسیار دردناک..اولش از روبرو رابطه رو شروع کردیم که به سختی انجام شد ولی پوزیشن رو عوض کردیم کمی راحتتر شد ولی درد من همچنان ادامه داشت به متخصص زنان مراجعه کردم گفتن اولشه چون واژن عادت نداره اینطوری میشه گفتن با انگشت امتحان کنیم مشکل حل میشه...به نظرتون من هم واژینیسموس دارم؟؟موقع دخول احساس میکنم سوزن وارد واژنم میشه البته چون پرده هم همزمان زده شده بود سوزش شدید هم داشتم که فکر میکنم بی تاثیر نبوداحساس ناخشایند..لطفا راهنماییم کنید..

سلام. با توجه به توضیحاتی که دادید، میتونم بگم شما واژینیسموس دارید. ولی جای نگرانی نیست چون کاملا قابل درمانه. به متخصص زنانی که در زمینه درمان واژینیسموس مجرب هستند مراجعه کنید تا درمان رو شروع کنند.

25: Goli:سلام خانم دكتر من ٩ ماهه عروسي كردم ولي نتونستم رابطه جنسي برقرار كنم ???? زندگيم خيلي سرده و دوبار تا مرز جدايي رفتيم .. تازگي با شما اشنا شدم خيلي اميددارم ب روش rf مطب تون وقت گرفتم و قرار بيام پيشتون خيلي دلشكسته ام ب اميد روزي ك بيام اينجا و از حل شدن مشكلم بگم

نگران نباشید مشکلتون رفع میشه. درمان واژینیسموس با آر اف جدیدترین و سریعترین روش درمان واژینیسموسه.

26: سوگند:من 29 سالمه و یکساله ازدواج کردم، تو رابطه جنسی درد همراه با سوزش دارم که با قطع رابطه جنسی برطرف میشه. اختلال هورمونی دارم و تخمدانم کیست های ریز داره و تنبلی تخمدان هم در یکی از تخمدانها دارم. اگر این مشکل واژینیسموس به علت اختلال هورمونی من هست، چجوری میتونم برطرفش کنم؟ راه حل هارو خوندم ولی آیا برای من که مشکل هورمونی دارم هم جواب میده؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید چون واقعا زندگیم داره اسیب میبینه

سلام دوست عزیز. مشکل درد در رابطه جنسی ربطی به مشکلات هورمونی نداره مگر اینکه باعث خشکی واژن بشن. اگر خشکی واژن دارید روش های متعددی برای درمانش هست. همچنین درمان با آر اف تاثیر زیادی برای درد در هنگام رابطه جنسی داره.

27: آرزو راد:سلام من ٢٢ ساله ازدواج كردم و از اول واژينيسموس داشتم به سختي دوبار باردار شدم و دوبار هم بوتاكس تزريق كردمو خيلي موقتي و تا حدودي برطرف شد. دچار يايسگي زودرس و احتمالا آتروفي واژن شدم . يكبار ليزر موناليزا زدم و بد نبود. آيا آر اف ميتونه مشكل منو حل كنه؟

سلام بله ار اف روش درمانی بسیار مثبتی برای درمان واژینیسموس هست.