درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن

در این مقاله به خشکی واژن در خانمها می پردازیم. همچنین در مورد علت خشکی واژن و روشهای درمان آن صحبت خواهیم کرد. سعی کرده ایم مقاله ای کامل در این مورد گرداوری کنیم. شما می توانید جهت دسترسی به بخش های مختلف مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
خشکی واژن چیست؟
علت خشکی واژن
علائم خشکی واژن
روش های تشخیص خشکی واژن
درمان خشکی واژن

 

خشکی واژن چیست؟

یکی از مشکلات رایج در میان خانمها که معمولا روابط جنسی را هم تحت تاثیر خود قرار می دهد، خشکی واژن است. یک باور غلط وجود دارد که این مشکل تنها در دوران یائسگی اتفاق می افتد. این تفکر کاملا اشتباه است و امکان دارد در هر زمانی حتی در زنان جوان نیز این مشکل رخ دهد و موجب رابطه جنسی ناراحت کننده و بر هم خوردن تعادل در زندگی جنسی فرد شود.

مرطوب بودن واژن در زمان نزدیکی برای لذت بردن از یک رابطه جنسی امری ضروریست. رطوبت واژن به این دلیل است که به طور طبیعی یک لایه نازک از یک ماده شفاف دیواره واژن را پوشانده است و باعث لغزندگی آن می شود. در هنگام یک رابطه جنسی جریان خون در دستگاه تناسلی افزایش پیدا می کند و این امر باعث افزایش ترشحات و لغزندگی بیشتر واژن می شود.

عامل اصلی در سلامتی این لایه لوبریکانت، هورمون استروژن می باشد که باعث می شود که ضخامت و خاصیت ارتجاعی این لایه حفظ شود. تحلیل رفتن واژن باعث خشکی واژن میشود. در تحلیل واژن، دیواره واژن نازک و ملتهب می شود که این امر به دلیل کاهش هورمون استروژن است.

خشکی واژن

خشکی واژن یکی از بیماریهای شایع در بین خانمها مخصوصا در سنین بالاست. در صورتیکه شما هم به این اختلال دچار هستید می توانید با شماره 02144463475 تماس بگیرید. خانم دکتر داکرین متخصص زنان و زایمان پس از بررسی علل ایجاد این مشکل در شما، با استفاده از جدیدترین روشهای درمانی، مشکل شما را حل خواهند کرد. 

 

علت خشکی واژن

• کمبود هورمون استروژن:
علت اصلی خشکی واژن کاهش هورمون استروژن است. این هورمون باعث حفظ ترشحات واژن و در نتیجه باعث حفظ سلامتی آن می شود. این ترشحات باعث جلوگیری از عفونت های ادراری و واژنی هم می شوند. بر اثر کمبود استروژن، دیواره واژن نازک، حالت کشسانی آن کاهش و در نتیجه شکننده می شود و همچنین زمینه ایجاد عفونت های ادراری و واژنی به وجود می آید. عواملی باعث کاهش استروژن می شوند که عبارتند از:

 زایمان
 شیردهی
 یائسگی و زمان پیش از شروع یائسگی
 اختلال در سیستم ایمنی بدن
 برداشتن تخمدان ها (عمل هیسترکتومی چیست)
 روش هایی که برای درمان سرطان تخمدان استفاده می شوند؛ مانند: پرتودرمانی، شیمی درمانی و هورمون درمانی
 مصرف دخانیات

• بیماری خود ایمنی:
بیماری به نام سندرم شوگرن که یک نوع بیماری خود ایمنی است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم بدن حمله و در آنها ایجاد اختلال کند. این بیماری منجر به خشکی بعضی نواحی بدن مانند: دهان، چشمها و واژن می شود.

• شستشوی واژن:
دوش و شستشوی واژن با بعضی از مواد باعث برهم خوردن تعادل در واژن و در نتیجه باعث ایجاد التهاب، عفونت و هممچنین خشکی آن می شوند.

• مصرف برخی داروها:
مصرف برخی داروها مانند داروهای سرما خوردگی، ضد افسردگی و ضد آلرژی باعث کاهش رطوبت و خشکی غشای مخاطی در برخی نواحی بدن از جمله واژن می شوند.

چرا واژن خشک می شود

• استفاده از روش های پیشگیری از بارداری:
کاندوم یکی از موارد پیشگیری از بارداری است که عده زیادی از آن استفاده می کنند. در برخی افراد استفاده از آن عوارضی به همراه دارد و برخی زنان به لاتکس و مواد اسپرم کش موجود در کاندوم حساسیت نشان می دهند و این حساسیت منجر به خشکی واژن می شود. به یاد داشته باشید که خشکی واژن در مواردی می تواند باعث ناباروری شود. به همین خاطر توصیه می شود اگر خشکی واژن دارید در استفاده از ژل های روان کننده احتیاط کنید چون باعث از بین رفتن اسپرم ها می شود و ممکن شما برای همیشه باردار نشوید. در این رابطه حتما مقاله آیا خشکی واژن باعث ناباروری می‌شود را مطالعه کنید.

• عوامل روحی و روانی:
عواملی مانند استرس، اضطراب، افسردگی، عدم آرامش کافی و داشتن خاطرات بد از یک رابطه جنسی باعث ایجاد خشکی در واژن می شوند. همچنین عدم وجود یک پیش نوازی و تحریک کافی برای شروع رابطه جنسی نیز در خشکی واژن تاثیرگذار خواهد بود.

شناخت علل ایجاد خشکی واژن، اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماری است. این کار نیازمند یک جلسه معاینه دقیق و تخصصی دارد. شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید و از بابت رفع مشکل خشکی واژن خود مطمئن شوید. در این جلسه خانم دکتر تمامی سوالات شما را پاسخ می دهند و بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کنند. 

 

علائم خشکی واژن

داشتن سوزش و خارش در واژن.
بیماری در دستگاه ادراری مانند علائمی چون سوزش در ادرار، عفونت های ادراری مکرر، تکرر ادرار و یا تردید دراحساس نیاز به دفع ادرار.
داشتن درد در ناحیه واژن.
روابطه جنسی دردناک و یا داشتن خونریزی در هنگام رابطه جنسی.
ایجاد مشکل و ناتوانی در رسیدن فرد به ارگاسم.
رنگ پریدگی و روشن شدن بافت نازک واژن، این مورد در معاینات پزشکی مشخص می شود. 

 

روش های تشخیص خشکی واژن

پس از این که فرد علائم بیماری را در خود مشاهده کرد باید به متخصص مراجعه کند، متخصص از طریق روش های زیر به شناسایی بیماری می پردازد:

• معاینه بالینی: متخصص با معاینه و بررسی نواحی دستگاه تناسلی مانند واژن و دهانه رحم به بررسی های خود می پردازد.
• آزمایش پاپ اسمیر: در آزمایش پاپ اسمیر نمونه های سلولی از دهانه رحم و دیواره رحم برداشته و در زیر میکروسکوپ بررسی می شوند و همچنین می توان نمونه هایی از ترشحات واژن برای بررسی عفونت و خشکی واژن برداشته و بررسی شود.
• آزمایش هورمونی: در این آزمایش میزان هورمون استروژن در بدن مورد بررسی قرار داده می شود.
• آزمایشات ادراری: اگر فرد دچار عفونت های ادراری باشد باید یکسری آزمایشات مربوط به ادرار را انجام دهد. 

 

درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن براساس شناسایی ریشه و علت ایجاد کننده بیماری می تواند به صورت موارد زیر باشد:

استروژن درمانی:
استفاده موضعی از استروژن در ناحیه واژن که به آن استروژن واژینال می گویند پرکاربردترین روش در درمان خشکی واژن در مواردی است که کمبود استروژن وجود دارد. اشکال مختلفی از استروژن واژینال وجود دارد که عبارتند از:

 کرم استروژن واژینال: کرم معمولا هر شب از طریق وسیله ای به نام اپلیکاتور وارد واژن می شود و میزان و مدت زمان مصرف آن را متخصص تجویز می کند.
 حلقه استروژن واژینال: حلقه ای نرم و منعطف است که توسط متخصص یا خود فرد وارد قسمت بالایی واژن می شود که به صورت ثابت شروع به آزادسازی استروژن می کند و توسط بافت های واژن جذب می شود. حلقه هر سه ماه یک بار باید تعویض شود.
 قرص استروژن واژینال: این قرص نیز توسط دستگاه اپلیکاتور وارد واژن می شود. میزان و مدت زمان مصرف آن توسط متخصص مشخص می شود.

مرطوب کننده ها و روان کننده های واژن:
موادی جهت لغزنده و مرطوب کردن واژن وجود دارند که باعث رفع خشکی واژن در یک مدت زمان خاص می شوند. این مواد در داروخانه ها موجود می باشند ولی بهتر است که قبل از مصرف با متخصص مشورت شود.

مصرف اسپمیفین:
دارویی مشابه استروژن است که عملکرد آن بر بافت واژن مانند استروژن است و مصرف آن به صورت قرص است و در افرادی که تمایل به مصرف استروژن ندارند تجویز می شود.

مصرف پر استرون:
این دارو به صورت شیاف می باشد که باید داخل واژن قرار داده شود و مصرف آن متداول نیست و در افرادی که علاقه ای به استروژن درمانی ندارند تجویز می شود.

توجه و ایجاد تغییر در رابطه جنسی:
وجود یک رابطه جنسی سالم و منظم و صحبت با شریک جنسی در مورد مسائل جنسی به بهبود روابط جنسی و همچنین درمان خشکی واژن کمک می کند.

درمان خشکی واژن

مصرف برخی ویتامین ها:
مصرف برخی ویتامین ها از جمله ویتامین A و B و E در کاهش استرس موثر هستند در نتیجه باعث بهبود خشکی واژنی که بر اثر استرس به وجود آمده است می شوند.

داشتن یک سبک زندگی سالم:
توجه به برخی کارهای روزمره مانند نوشیدن آب به اندازه کافی، استراحت کافی در طول شبانه روز و ورزش منظم به بهبود وضعیت جسمانی و همچنین خشکی واژن کمک می کند.

استفاده از لیزر مونالیزا برای درمان خشکی واژن
بدون شک یکی از بهترین روشها برای درمان خشکی واژن استفاده از تکنولوژی لیزر است. لیزر مونالیزا با تحریک بافت داخلی واژن، خون رسانی را افزایش داده و موجب می شود کلاژن سازی اتفاق بیفتد. همچنین با تحریک بافتهای درونی تر، بدن مستعد تولید هورمون استروژن می شود که به مجموعه این فرایندها جوانسازی واژن با لیزر می گوییم.

لیزر مونالیزا

تجربه ثابت کرده است استفاده از لیزر، یکی از بهترین و موثرترین روشهای موجود برای درمان خشکی واژن است که بدین وسیله، موجب می شود رابطه جنسی ایده آلی را تجربه کنید. این روش کاملا بدون عارضه بوده و برخلاف دیگر روشهای درمانی، بسیار سریع جواب میدهد. بطور متوسط برای رفع خشکی واژن، سه جلسه استفاده از لیزر مونالیزاتاچ نیاز است. بعد از این سه جلسه تا حدود دو سال الی چهار سال، شما نیازی به تجدید درمان نخواهید داشت.

استفاده از تکنولوژی RF برای درمان خشکی واژن
رادیو فرکوئنسی (RF) نسل جدید تکنولوژی در فیلد زنان است که موجب تغییرات شگرفی در سلامت زنان شده است. این دستگاه، با استفاده از امواج رادیویی که با سرعت بالا تغییر فاز می دهند، باعث می شود که بافتهای داخلی بدن تحریک شده و سلولهای مخاطی را وادار به فعالیت می کند. نتیجه این عمل، تولید استروژن و لایه برداری از بافت دیواره کانال واژن است. 

به یاد داشته باشید که از دستگاه آر اف برای درمان و یا زیبایی واژن استفاده می شود که از جمله می توان به درمان دردهای لگنی و یا جوانسازی واژن اشاره کرد. مقاله دستگاه آر اف واژن و کاربردهای آن اطلاعات مفیدی در مورد دستگاه آر اف در اختیار شما می گذارد.

بیشتر بخوانید: درمان واژینیسموس با آر اف

دستگاه آر اف هیگز

با لایه برداری بافت داخلی واژن، بالاترین درجه از جوانسازی واژن اتفاق می افتد. چرا که بدن بصورت خودکار در صدد ایجاد بافت جدید، به جای بافت قبلی واژن می شود و همین موضوع است که رضایت بیماران را از این روش به بالاترین حد ممکن می رساند.

لیزرمونالیزاتاچ و دستگاه آر اف هم اکنون به عنوان یکی از روشهای اصلی برای درمان خشکی واژن در خانمها بکار می رود. در حال حاضر مطب خانم دکتر ذاکرین مجهز به یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاههای لیزر اروپا و امریکا می باشد. همچنین ما موفق به تجهیز مرکز به دستگاه آر اف هیگز شده ایم که در حال حاضر بالاترین تکنولوژی رادیوفرکوئنسی را دارا می باشد. شما می توانید جهت دریافت وقت ویزیت با شماره 02144463475 تماس بگیرید.


ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران

1: الهام:خانم دکتر عزیز خیلی خیلی از شما مممونیم بابت پست های اینستا و مطالب مفید سایت خدای مهربون اجر اینکارتون رو بده. من همیشه یک لایه سفید روی دهانه واژنم وجود دارد همیشه فکر میکردم ترشح هست .با توجه به توصیحات این مقاله پس این لایه سفیدی که همیشه هست ترشح نیست و باید باشه ؟

سلام. عزیزم لایه سفیدی که میگین میتونه خیلی علتها داشته باشه. از عفونتهای قارچی گرفته تا ترشحات واژن یا حتی رطوبت عادی واژن. اگر بواسطه این لایه سفید دچار خارش واژن یا سوزش و ناراحتی نمی شین و در کنارش بوی نامطبوع واژن هم احساس نمی کنید، تگرانش نباشید و چیز مهمی نیست.

2: کیانوش:همسرم عمل برداشتن تخمدانهایش را انجام داده و حالا هم میل جنسیش کم شده هم واژینال خشک دارد و به دکتر مراجعه نمیکند . لطفا راهنمایم کنید . با تشکر

سلام. خشک بودن واژن میتونه موجب زخم و خراشیدگی کانال واژن بشه. به دلیل برداشتن تخمدانها حتما چند جلسه جوانسازی واژن با لیزرمونالیزا انجام بدن.

3: farzaneh:با سلام خدمت خانم دكتر وخسته نباشيد من يكسال پيش سرطان سرويكس داشتم و شيمي و راديوتراپي و براكي تراپي شدم و ياىسه شدم الان هم خشكي واژن دارم هم تنگي واژن و كاهش ميل جنسي من چيكار بايد بكنم براي رفع اين مشكل ممنون ميشم اگه راهنمايي كنين درضمن ٣٦ساله ميباشم

سلام برای درمان خشکی واژن بهترین کار جوانسازی واژن با استفاده از لیزر هست که خیلی خوب جواب میده و در طی دو الی سه جلسه کاملا بهبود پیدا می کنید. در مورد کاهش میل جنسی، از عوارض شیمی درمانی هست که میشه زیرنظر پزشک با استفاده از دارودرمانی مشکل رو حل کرد و بعد از تعادل هورمونی، به تدریج داروها رو کم و سپس قطع کرد.

4: مریم:سلام خانوم دکتر من 38 سالمه ماه گذشته و اینماه دچار خشکی واژن شدم دکتر هم رفتم هیچی نگفت من چکاری میتونم انجام بدم واسه درمان؟

سلام یعنی هیچی هیچی نگفت؟ ببین باید مشخص بشه خشکی در چه حده. اگر خیلی زیاد با ژل های روان کننده میشه حلش کرد اما گاهی خشکی ناشی از بیماری های دیکه مثل بیماری های قارچی است که باید درمان بشن تا خشکی برطرف بشن میزان هورمون ها این خشکی رخ داده باشه میتونی با سه جلسه لیزرمونالیز جوانسازی واژن انجام بدی که خیلی نتیجه مثبتی داره.

5: الناز:سلام خانم دکتر من ۳ماهه زایمان کردم دوماهه ازقرص های شیردهی مصرف میکنم واژنم دوماهه خشک شده چیکاربایدبکنم؟

سلام مشکلتون به خاطر کاهش هورمون ها هست و پس از پایان دوره شیردهی بهبود پیدا میکنید در حال حاضر برای رابطه جنسی میتونی از لوبریکانت استفاده کنید.

6: مهین بنفشه چین:سلام خسته نباشید ۳۲ سالمه دوسالی هست که واژنم موقع رابطه جنسی خشک است خودم هم درمواقع عادی این احساسو دارم لطفا کمکم کنید

سلام بهتره از نظر هورمونی بررسی بشین و از لوبریکانت در حین رابطه جنسی استفاده کنید خیلی کمک میکنه.

7: آ رامش:سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر .من در حین رابطه خیلی سوزش دارم احتمال خشکی وازن هست و اینکه میتونم از قرص اسپمیفین استفاده کنم؟؟

سلام عزیزم. خشکی واژن یه دلیل سوزش هست. باید معاینه بشید تا علت سوزش مشخص بشه بعد میشه برای درمان شما اقدام کرد. میتونید برای اطلاعات بیشتر مقاله ی علت و درمان قطعی خشکی واژن در رابطه جنسی رو بخونید.

8: مریم:سلام وقت بخیر دختری هستم ۴۵ ساله،مجرد،مدت تقریبا ۲ سال که متناوبا نزدیک دوران پریودی و مدتی بعد از آن دچارش خارش و سوزش شدید بیرون واژن به خصوص کلیتوریس میشم که به هیچ پمادی جواب نمیده خیلی کلافه میشم ترشح رنگی و بد بو ندارم لطفا راهنمایی کنید چکار کنم؟

سلام عزیزم. مشکل خاصی نیست. سوزش و خارش به خاطر تغییرات هورمونیه. میتونید این مقاله رو هم بخونید: علت و درمان قطعی خارش و سوزش کلیتوریس

9: بهناز:سلام من اولین بار که وارد رابطه شدم ارضا که میشدم واژنم خشک میشد دیگه و این خیلی اذیتم میکرد رابطمون به شدت درد ناک بود این جز خشکی واژنه؟و باید چیکار کنم ؟

سلام عزیزم. با توجه به علائمی که میگی باید خشکی واژن باشه. بهتره برای مطمئن شدن معاینه بشی. میتونی برای اطلاعات بیشتر این مطلب رو هم بخونی: علت و درمان قطعی خشکی واژن در رابطه جنسی

10: Aramesh:سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم بعد از حدوداً یک ساعت سکس واژن خشک میشه طبیعی هست یا خشکی واژن دارم؟

سلام عزیزم.  بله طبیعیه احساس خشکی کنید. میتونی هر موقع این مشکل رو داشتی از لوبریکانت هایی که بر پایه آب هستند استفاده کنی.

11: مهشاد:سلام وقت تون به خیر ۳۰ ساله هستم و اخیرا به خاطر سوزش و خارش واژن به پزشک مراجعه کردم و آزمایش های پاپ اسمیر و آزمایشات کلی انجام دادم و خدا رو شکر مشکلی نداشتم جز عفونت کم که اون هم دکتر بهم پماد دالاواگ سی و قرص آزیترومایسین ۵۰۰ داد اما در طول دوره ی درمانم دو بار که با همسرم رابطه داشتم درد و سوزش خیلی شدیدی در دهانه ی رحم رو تجربه کردم که در طول مدت رابطه اذیتم می‌کرد و رابطه م هم با کاندوم بوده... ممکن به داروها یا کاندوم حساسیت داشته باشم ؟! و آیا این مشکل خشکی واژن به حساب میاد ؟!

سلام عزیزم. مشکل شما خشکی واژن نیست ممکنه به خاطر همون عفونت جزیی و یا حساسیت به کاندوم دچار سوزش شدید. نوع کاندوم رو تغییر بدید اگر خوب نشد به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا معاینه بشید.

12: سمیرا:باعرض سلام من نه ماه زایمان سزارین انجام دادم تا الان خشکی واژن دارم احساس درد دررابطه هم دارم کمکم کنید

سلام عزیزم. برای درمان خشکی واژن می تونید لیزر انجام بدید. اغلب مراجعین من با یکی دو جلسه لیزر مونالیزا خشکی واژن شون رفع میشه.

13: mahak:سلام خانوم دکتر من یه زن ۱۸ ساله هستم که دچار خشکی واژن شدم من بمدت ۲۰ روز هست که از قرص بیوتین استفاده میکنم ایا ممکنه بیوتین باعث کاهش میل جنسی من شده باشه؟

سلام عزیزم. مصرف بیوتین رو قطع کنید وحتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا مشکلتون مشخص بشه.

14: ریحانه:من بعد از زایمان دومم از سال ۹۲ همیشه عفونت دارم درمان هم میکنم دوباره عود میکنه الان تقریبا دوماهی هم هست که خشکی واژن پیدا کردم خشکی واژنم میتونه از عفونت باشه ؟؟

سلام عزیزم. اگر عفونت مکرر دارید در کنار داروهایی که برای عفونت مصرف می کنید، لیزر انجام بدید که مشکل خشکی واژن و عود عفونت تون رفع بشه.

15: Narges:سلام خسته نباشید،خانم دکتر من یک ساله نامزد هستم،واژنم اصلا خشک نیست ولی وقتی با نامزدم معاشقه دارم واژنم خشک میشه،مشکل چی هست،لطفا راهنمایی کنید ممنون

سلام. میتونید از لوبریکانت هایی که بر پایه آب هستند قبل از نزدیکی استفاده کنید. اگر خشکی رفع نشد باید برای معاینه و تشخیص مشکلتون به متخصص زنان مراجعه کنید.

16: سهیلا گیلک:ممنون از اطلاعات مفید شما من ۲۴ ساله که دیابت دارم و الان ۳۸ سالمه ۲ سالی هست که اصلا تحریک نمیشم و لذتی از رابطم با همسرم نمیبرم خیلی عصبی میشم که به ارگاسم نمیرسم و ایشونم ناراحت میکنم با مطالبی که خوندم فکر میکنم شاید منم دچار خشکی واژن هستم آیا دیابتم تاثیری در این موضوع داره و آیا لیزر و RF برای من امکان پذیره، برای تحریک شدن و رسیدن به ارگاسم آیا راهی هست متشکرم

بله دیابت باعث خشکی واژن میشه. میتونید این مشکل رو با لیزر مونالیزا یا با RF واژینال درمان کنید.

17: شبنم:ببخشید هنگام رابطه جنسی واژنم خیلی خشک میشه یه رهنمای کنید متشکرم ازتون

سلام میتونید از روان کننده های بر پایه ی آب استفاده کنید. اما چون توضیح زیادی ندادید نمیشه علت مشکل رو متوجه شد. حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید تا علت خشکی رو تشخیص بدن. عدم درمان خشکی واژن در رابطه جنسی مشکلات و عوارض بیشتری مثل عفونت های مکرر واژن، اختلالات ارگاسم و غیره رو به دنبال داره.

18: عادله:سلام خانم دکتر.من تقریبا دو سال پیش دچار بیماری مننژیت سلی خارج ریوی شدم و بعد از پشت سر گذاشتن دوره سخت بیماری قرص هایی رو طبق دستور پزشک مصرف میکردم که یکسال طول کشید.در طول این مدت من دچار خشکی واژن شدم و از لحاظ جنسی به مشکل خوردم یعنی تحت هیچ شرایطی ارضا نمیشدم.به دکتر مراجعه کردم ایشون گفتن پس از یکی دو ماه مصرف قرص ها مشکلتون برطرف میشه اما متاسفانه نشد.حتی الانکه نزدیک یکسال دوره درمانم تموم شده و قرص مصرف نمیکنم همچنان دچار خشکی واژن هستم.و هیچ لذتی از رابطه جنسی نمیبرم.با اینکه قبل از شروع بیماریم من از لحاظ جنسی کاملا سالم بودم و مشکلی نداشتم.لطفا کمکم کنید و بگید باید به چه پزشکی مراجه کنم

سلام. عزیزم شما باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. چون با دارو درمان نشدید باید از روشهای جدید پزشکی مثل لیزر مونالیزا و یا با RF واژن خشکی واژن تون رو درمان کنید. متخصص زنان دسترسی به این نوع روشهای درمان دارند و ظرف چند جلسه لیزر کاملا بهبود پیدا می کنید.

19: Bahare:سلام خانم دكتر عزيز ، من چند وقتي هست كه خشكي واژن دارم و خيلي از اين مسئله عذاب ميكشم و اونجور كه بايد لذت نميبرم ، و اينكه من تهران نيستم ، چيكار كنم

سلام. به متخصص زنان مراجعه کنید تا درمان  های خشکی واژن رو شروع کنند. در مورد تهران هم باید بگم که جلسات لیزر خشکی واژن چند جلسه بیشتر نیست و بعد از لیزر نیازی نیست تهران بمونید. اگر خواستید این کار رو تهران انجام بدین حتما قبلش با منشی مطب هماهنگ کنید که تهران نیستید. میتونید به این شماره واتزاپ پیام بدید: 09909236065

20: سحر:سلام خانم دکترمن 49 سالمه دو ماه پیش جراحی هیستر کتومی کردم بعد دوماه دچارخشکی واژن شدم این خشکی موقتی یا تا اخر همین طور باقی میمونه

سلام. عزیزم خشکی واژن بعد از عمل هسترکتومی دائمی هست مگر اینکه با استفاده از روشهای درمانی برای احیای بافت واژن اقدام کنید. بهترین روش همونطور که در مقاله توضیح دادم استفاده از لیزر مونالیزا تاچ هست.