عمل تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن عملی است که هدف آن تنگ کردن واژن زنانی است که در اثر زایمان طبیعی یا بالا رفتن سن دچار شل شدگی و گشادی شده است. با خواندن مقاله علت گشادی واژن درباره دلایل و روشهای درمان آن اطلاعات مفیدی در این زمینه بدست خواهید. جراحی تنگ کردن واژن شامل هم تنگ کردن عضلات کف لگن و همچنین بازسازی و تقویت عضلات پرینه در بیرون از واژن است. در ادامه مقاله ای درباره این جراحی آورده شده است که شما را دعوت به خواندن آن می کنیم. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی است روی سرفصل موردنظر کلیک کنید.


فهرست
عمل تنگ کردن واژن چیست؟ 
علت شل شدن دیواره واژن 
درمان ضعف دیواره واژن
جراحی تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟
عمل تنگ کردن واژن برای چه کسانی مناسب است؟
عمل تنگی واژن چگونه است؟
چه آمادگی هایی برای جراحی تنگ کردن واژن باید انجام دهم؟
عوارض عمل تنگ کردن واژن
مراقبتهای بعد از عمل تنگ کردن واژن
آیا تنگ کردن واژن درد دارد؟
هزینه عمل تنگ کردن واژن چقدر است؟ 
دوره نقاهت واژینوپلاستی 
سوالات پر تکرار درباره عمل تنگ کردن واژن 

 

عمل تنگ کردن واژن چیست؟

تنگ کردن واژن که اغلب به آن واژینوپلاستی هم گفته می شود، نوعی جراحی بازسازی است که کف لگن را در زنانی که دچار کشیدگی شدید بافت و عضلات واژن شده اند، بازسازی می کند و همچنین در طی این عمل ناحیه پرینه (حد فاصل بین مقعد و واژن) را که به دهانه واژن متصل است را نیز بازسازی (عمل پرینورافی) و عضلات را تقویت کرده و شلی واژن را کاهش می دهد. 

 

علت شل شدن دیواره واژن

کشیدگی واژن ممکن است در نتیجه روند بالا رفتن سن رخ دهد یا پس از زایمان طبیعی که واژن ظاهر اولیه پیش از بارداری خود را باز نمی یابد. گروه عضلات بالا برنده که در دو طرف لگن قرار دارند، اغلب هنگامی کشیده می شوند که سر نوزاد، واژن را می پوشاند. سایر دلایل گشادی واژن عبارتند از:

• یائسگی
• تغییرات هورمونی
• بارداری های دو یا چند قلویی
• ژنتیک
• ورزشهای سنگین بدنسازی

در برخی زنان، سندرمی به نام هایپرموبیلیتی وجود دارد که منجر به کشیدگی بیش از حد عضلات واژن می شود. اغلب نارضایتی هایی از جمله عدم رضایت از ظاهر واژن و در برخی موارد کاهش حساسیت جنسی در این ناحیه وجود دارد. 

 

درمان ضعف دیواره واژن

بسیاری زنان از در میان گذاشتن این دست مسائل با پزشک خود خجالت می کشند، غافل از اینکه راه حل موثر و سر راستی برای درمان این مشکل وجود دارد.علاوه بر عمل واژینوپلاستی، از عمل پرینه پلاستی یا ترمیم پارگی پرینه بعد از زایمان هم برای درمان این عارضه استفاده می شود. البته تنگ کردن واژن بدون جراحی هم امکانپذیر است. یکی از روشهای غیرجراحی برای رفع گشادی واژن، تنگ کردن واژن با آر اف است. جالب است بدانید که این روش درمانی سریع و قطعی می باشد.

آشنایی با واژینوپلاستی 

 

جراحی تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

واژینوپلاستی نوعی عمل جراحی است که عضلات واژن، پرینه و بافت اطراف آن را تنگ می کند تا کنترل و قدرت عضلات واژن شما بیشتر شود و حساسیت و لذت جنسی شما را افزایش می دهد. به طور معمول در طی زایمان طبیعی، عضلات واژن در طی روند زایمان شل شده و بیش از حد کشیده می شوند اما هنگامی مشکل به وجود می آید که این عضلات ضعیف و شل می شوند که موجب نارضایتی جنسی می شود.

واژینوپلاستی را می توان به تنهایی انجام داد یا به عنوان بخشی از برنامه جوان سازی واژن که شامل جراحی های مختلفی از جمله پرینورافی، تزریق چربی به واژن، تزریق ژل به واژن، روشن سازی واژن و حل مشکل آتروفی واژن با استفاده از لیزر مونالیزاتاچ و لابیاپلاستی است، اجرا کرد.

لیزر مونالیزاتاچ

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با لیزرمونالیزا

در طی اولین جلسه معاینه خانم دکتر ذاکرین، جراح و متخصص زنان و زیبایی، شما می توانید نتیجه دلخواه و مشکلات مرتبط خود را با ایشان در میان بگذارید. پزشک با شما صحبت کرده و هر گونه سوال شما را پاسخ خواهند داد. انتخاب جراحی مورد نظر شما بهتر است که با نظر و معاینه دقیق پزشک انجام شود. خانم دکتر ذاکرین با انجام صد ها عمل زیبایی آماده ارائه هر گونه راهنمایی در این زمینه به شما هستند. برای دریافت وقت قبلی با شماره 44463475-021 تماس بگیرید.

 

عمل تنگ کردن واژن برای چه کسانی مناسب است؟

داشتن ناراحتی های ناحیه تناسلی در میان زنان رایج است زیرا زنان در طی روند افزایش سن و همچنین بعد از زایمان دچار شلی عضلات واژن می شوند که موجب احساس ناراحتی و عدم رضایت جنسی می شوند که می تواند موجب ناراحتی هم برای زنان و همسرانشان شود. 

 

عمل تنگی واژن چگونه است؟

پس از بیهوشی یا بی حسی موضعی، جراح عمل شما را آغاز می کند. عمل واژینوپلاستی معمولا یک تا دو ساعت به طول می انجامد و می توانید چند ساعت پس از اتمام جراحی با گوش دادن به توصیه های پزشک درمورد مراقبتهای بعد از عمل به منزل بروید.

جراحی برای تنگ کردن واژن طراحی شده است و با متصل کردن عضلات کشیده شده ی پشت واژن و کوتاه کردن آنها با استفاده از بخیه های قابل جذب و تنگ کردن بافت های نرم اطراف واژن انجام می شود. کاهش اندازه کانال واژن موجب تماس و اصطکاک بیشتر در طی رابطه جنسی می شود و زنان، واژن قبل از زایمان خود را به دست می آورند. هنگامی که عضلات و لیگامان های واژن تنگ می شوند، این عضلات می توانند اندام های درونی دیگر مانند مثانه، روده و رحم را نیز پشتیبانی کنند.

بیشتر بخوانید: آیا نداشتن رابطه باعث تنگی واژن میشود؟

عمل تنگ کردن واژن

 

چه آمادگی هایی برای جراحی تنگ کردن واژن باید انجام دهم؟

در طی جلسه مشاوره پزشک، وی از شما خواهد خواست که پیش از جراحی سیگار و دیگر دخانیات را در صورت مصرف کنار بگذارید و از مصرف داروهای خاصی مانند آسپرین پیش از جراحی خودداری کنید زیرا می توانند بر روند بهبود شما تاثیر بگذارند. 

 

عوارض تنگ کردن واژن

هرگونه ریسک مرتبط با واژینوپلاستی مشابه دیگر روش های جراحی است که شامل بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی هستند. جدا از احتمال خون ریزی و عفونت که بسیار کم است، هیچ ریسک خاصی در رابطه با این نوع جراحی وجود ندارد اما شما می توانید هرگونه سوال و نگرانی خود را با خانم دکتر ذاکرین متخصص و جراح زنان و زیبایی در میان بگذارید. حتی ممکن است تنگ کردن واژن بدون جراحی برای شما تشخیص داده شود.

 

مراقبتهای بعد از عمل تنگ کردن واژن

به طور معمول، ورم و درد در ناحیه جراحی وجود دارد که در طی یک یا دو هفته کاهش می یابد. چند روز بعد از جراحی با انجام توصیه های مراقبت بعد از عمل تنگی واژن به راحتی قادر به راه رفتن هستید. نتیجه نهایی چد ماه پس از عمل مشخص می شود اما می توانید رابطه جنسی خود را در طی 4 یا 6 هفته پس از عمل از سر بگیرید.

خانم دکتر متین ذاکرین پیشنهاد می کنند چنانچه خانمها از روابط جنسی خود راضی نیستند، می توانند این عمل را که عمل سبکی محسوب می شود در برنامه خود قرار دهند. نکته مهم این است که همزمان با عمل شما می توانید تزریق ژل به واژن و یا لابیاپلاستی را نیز هم انجام دهید که تاثیر شگفت انگیز آن را در روابط جنسی خود خواهید دید.

بهبودی از تنگ کردن واژن

 

آیا تنگ کردن واژن درد دارد؟

بیشتر بیماران ما هیچ دردی را در حین عمل تجربه نمی کنند. پس از جراحی، هر گونه درد یا ناراحتی را می توان به طور موثری با داروهای تجویز شده توسط پزشک کنترل کرد و این درد در طی چند روز تمام می شود.

ممکن است احساس ناراحتی و ورم داشته باشید که به طور کامل در طی یک یا دو هفته از بین خواهد رفت. هرگونه بخیه خود به خود جذب می شود و نیازی به کشیدن بخیه نیست اما بعد از عمل، بهتر است یک جلسه دوباره به پزشک مراجعه شود. بسیاری از بیماران ما پس از یک هفته به سر کار خود بر می گردند. بهتر است ورزش و رابطه جنسی را تا بهبود کامل یعنی حدود شش هفته پس از جراحی به تعویق بیندازید. 

 

هزینه عمل تنگ کردن واژن چقدر است؟

برای دریافت هزینه این عمل و دیگر عمل های زیبایی، می توانید با مطب دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان و زیبایی با شماره 44463475-021 تماس بگیرید. 

 

دوره نقاهت واژینوپلاستی

بعد از عمل واژینوپلاستی نیازی به بستری شدن ندارید و می توانید چند ساعت بعد از عمل و در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشید، مرخص شوید. یکی از تفاوتهای تنگ کردن واژن با لیزر و جراحی در این است که دوره نقاهت بعد از واژینوپلاستی با لیزر کوتاهتر از واژینوپلاستی با جراحی است. دوره نقاهت واژینوپلاستی با لیزر 1 هفته و مدت زمان بهبودی بعد از جراحی حدود 3 هفته تا یک ماه است. طی این مدت باید مراقبتهای بعد از عمل واژینوپلاستی را جدی بگیرید. 

 

سوالات پر تکرار درباره عمل تنگ کردن واژن

سوالات زیر همیشه درباره عمل تنگ کردن واژن پرسیده می شود که در ادامه به آنها پاسخ داده شده است:

• می توانم لابیاپلاستی را با تنگ کردن واژن انجام دهم؟
جراحی تنگ کردن واژن را می توان با عمل لابیاپلاستی ترکیب کرد و در یک روز هر دو را به طور همزمان انجام داد.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران
1: نگین:سلام خانوم دکتر من عمل تنگی واژن رو انجام دادم ولی متاسفانه بیش از اندازه واژنم تنگ شده و نمیتونم اصلا دخول داشته باشم چیکار کنم؟

سلام عزیزم متاسفانه عدم آگاهی کافی پزشک از آناتومی کف لگن باعث میشه که این مشکلات به وجود بیاد. نیازه تشریف بیارید و حضوری معاینه شین.

2: اعظم :ایا با عمل افتادگی رحم واژن تنگ میشود؟

عمل افتادگی رحم عملی جداگانه ست اما میشه همزمان با اون عمل تنگی واژن رو هم انجام داد.

3: بتول :سلام.. 40 سال دارم و یک بچه سه ساله که با عمل سزارین به دنیا اومده ... می خوام عمل تنگ کردن واژن رو انجام بدم ... حدود قیمت رو می خوام بدونم ... و من قصد دارم بار دیگه بچه دار بشم بزود و مطمینن اون رو هم سزارین می کنم ... حالا مشکلی پیش نمی یاداگر من قبل بارداری این عمل رو انجام بدم ... لطفا حدود هزینه رو بفرمایید تا ببینم می تونم تهیه کنم یا نه...ممنون

سلام. عزیزم می تونید برای عمل تنگی واژن اقدام کنید. در بارداری بعدی مشکلی پیش نمیاد و مسلما بچه بعدیتون با سزارین به دنیا میاد. چون زایمان قبلیتون سزارین بوده.

4: مریم:سلام هزینه جراحی زیبایی چقدر است و چند روز باید استراحت کنیم تا خوب بشه؟

سلام. عزیزم استراحت بعد از عمل به این بستگی داره که از چه روشی برای تنگ کردن استفاده بشه. روشهای مختلفی وجود داره مثل پرینورافی، واژینوپلاستی، تنگ کردن با نخ، تنگ کردن با فیلرها و یا تنگ کردن با لیزر و RF. بعضی از این روشها اصلا استراحت نیاز ندارند ولی روشهای جراحی معمولا سه تا پنج روز استراحت بعد از عمل دارند.

5: شهرام:هزینه عمل چقدر است؟؟

سلام. برای هزینه ها به شماره 09909236065 در واتساپ پیام بدید.

6: سروه :خیلی خیلی از شما خانم دکتر عزیز سپاسگزارم بابت راهنمایی های زیباتون

خواهش میکنم عزیزم. خوشحالم که مفید بود...

7: ناشناس:سلام من ۲۲ ساله ام و یکبار جدا شدم الان ایا عملی هست که انجام بدم که مثل قبل بشم ؟ دکتر گفتن پرده ارتجاعی هست . ایا بعد عمل دکتر ببرنم متوجه میشن که عمل کردم یا نه؟؟

سلام. عزیزم عمل تنگ کردن برای رفع گشادی واژن انجام میشه نه برای دوختن پرده بکارت.

8: فاطمه:سلام من ازدواج کردم فرزندی ندارم میشه عمل کنم بعدا بچه بیارم چون شوهرم ناراضیه

بله عزیزم. می تونید الان عمل کنید. اما اگر در آینده زایمان طبیعی داشته باشید احتمال نیاز به عمل مجدد وجود داره. برای سزارین مشکلی پیش نمیاد.

9: مریم:سلام وقت بخیر من حدود ده روز هست جراحی تنگگ کردن رو انجام دادم اما زخم بیرونی از هم باز شده آیا امکان اینکه از داخل هم باز شده باشه هست؟؟؟ مچکرم

سلام عزیزم باید به جراحتون مراجعه کنید تا ببینید مشکل از چیه؟ معاینه توسط پزشک جراح  ضروریه.

10: آسمان:سلام ببخشید من عمل تنگی رو انجام دادم الان ۱۱ روز میگذره . میخواستم بپرسم کشیدن قلیان باعث میشه بخیه ها جوش نخوره

سلام. بطور کلی استفاده از دخانیات مانع بهبود سریع زخمهای بدن میشه. برای همین بعد از انجام عمل تایتنینگ واژینال توصیه می کنیم تا یک ماه از استعمال سیگار و قلیان خودداری بشه.

11: مهسا:آیا تنگ کردن واژن باعث ناباروری میشه

سلام. نه عزیزم هیچ ربطی به هم ندارند.

12: مهشید:من و همسرم هر دو ۴۰سال سن داریم و دارای یه فرزند هستیم ولی میخواییم دوباره بچه دار بشیم الان ۵ماهه ک جلوگیری نمیکنیم راهی هست ک بتونم سریعتر بچه دار بشیم

در این سن اگر شش ماه اقدام کردید و بارداری صورت نگرفت حتما به متخصص مراجعه کنید.

13: معصومه:سلام خانم دکتر عزیز من دوتا کوچولو دارم که هردو سزارین بودن ولی به خاطر دهانه رحم شل سر هر دوتاشون سرکلاژ شدم امکان داره بخاطر سرکلاژ واژنم شل سده باشه شوهرم مشکلی نداره ولی خودم حس میکنم واژنم خیلی شله و راضی نیستم پیشنهاد شما چیه؟

سلام. میتونید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا میزان شلی و گشادی واژن رو نشخیص بدن. بعد از معاینه می تونند به شما پیشنهاد بدهند که چه روشی برای تنگ کردن واژن برای شما بهتره.

14: عاطفه:سلام من عمل تنگي واژن انجام دادم و موقع ادار حس ميكنم بوي تن ماهي ميده بدنم نميدونم از ادرار يا واژن؟ ايا عفونت كردم؟ و اينكه در زمان يك روز بعد از عمل شاش بند شدم بخاطرهمين خيلي بهم فشار هاي شديدي اومدم. نگرانم بخيهام باز شده باشند؟؟ درضمن يك ٢٤ساعت دوبار سوند گذاشتم كه اين مشكل ادارم برطرف شد.

سلام به پزشکتون مراجعه کنید. احتمال وجود عفونت واژینالی یا عفونت ادراری هست. ایشون با معاینه می تونن تشخیص بدن. بهداشت لباس زیرتون رو حتما رعایت کنید.