درمان افتادگی رحم

درمان افتادگی رحم

رحم زنان که محل رشد جنین است، درون لگن قرار دارد. گاهی به دلیل زایمان طبیعی، بافت ها و عضلاتی که وظیفه پشتیبانی از رحم و سرجای نگه داشتن آن را بر عهده دارند، ضعیف می شوند. با افزایش سن زنان و کاهش میزان هورمون استروژن، رحم به سمت کانال واژن کشیده می شود که به این حالت افتادگی رحم گفته می شود. در ادامه به علل افتادگی رحم و روش های درمانی برای آن می پردازیم. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی است روی سرفصل مورد نظر کلیک کنید.


فهرست
افتادگی رحم چیست؟
انواع افتادگی رحم
علتهای افتادگی رحم
علائم افتادگی رحم
برای افتادگی رحم چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
تشخیص افتادگی رحم
درمان افتادگی رحم
چگونه می توان از افتادگی رحم جلوگیری کرد؟  

 

افتادگی رحم چیست؟

رحم ساختاری عضلانی دارند و توسط عضلات لگن سر جای خود نگه داشته می شود. اگر این عضلات ضعیف شوند یا بیش از حد کشیده شوند، دیگر قادر به پشتیبانی از رحم نیستند و موجب افتادگی رحم می شوند. افتادگی رحم هنگامی رخ می دهد که رحم از جای اصلی خود جابه جا شده و به درون واژن لیز بخورد.

افتادگی رحم چیست 

 

انواع افتادگی رحم 

درجه اول: دهانه رحم به درون واژن رسیده است.

درجه دوم: دهانه رحم به دهانه واژن رسیده است.

درجه سوم: دهانه رحم از واژن بیرون زده است.

درجه چهارم: کل رحم از واژن بیرون آمده است. 

جالب است بدانید که در این حالت امکان افتادگی مثانه و دیگر اندامهای لگن هم بسیار وجود دارد و در نتیجه فرد دچار بیماری پرولاپس رحم و مثانه می شود. برای دریافت اطلاعات کاملتر در مورد این بیماری مطالعه مقاله پرولاپس رحم و مثانه لازم و ضروری است. 

 

علتهای افتادگی رحم

موارد زیر موجب افتادگی رحم می شوند:

• آسیب به عضلات کف لگن در حین زایمان طبیعی
• تضعیف و شل شدن بافت واژن پس از یائسگی به دلیل کاهش تولید استروژن توسط تخمدان ها
• بیماری هایی که منجر به افزایش فشار در شکم می شود مانند سرفه های مزمن ناشی از برونشیت یا آسم، تومورهای لگن، یبوست مزمن یا تجمع مایعات در شکم
• چاقی یا اضافه وزن: این مورد حتی ممکن است برای دختران هم پیش بیاید. توصیه میکنم در این زمینه مقاله افتادگی رحم در دختران را مشاهده بفرمایید.
• جراحی تهاجمی در ناحیه لگن که منجر به کاهش پشتیبانی رحم توسط عضلات می شود
• وزنه برداری سنگین

مقاله مرتبط: ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی 

 

علائم افتادگی رحم

• احساس پری یا فشار در ناحیه لگن (مانند حس نشستن روی یک توپ کوچک)
• کمر درد
• احساس بیرون آدمن چیزی از درون واژن
• رابطه جنسی دردناک
• دشواری در حین ادرار
• دشواری در راه رفتن

بیشتر بخوانید: آشنایی با لیست کاملی از علایم افتادگی رحم و مثانه 

 

برای افتادگی رحم چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر هر یک از علائم زیر را داشتید حتما باید به پزشک مراجعه کنید:

• احساس نزدیک بودن دهانه رحم در واژن
• چکه کردن ادرار به طور مرتب
• احساس مزمن پر بودن روده بزرگ
• احساس فشار در کانال واژن یا بیرون زدگی چیزی از واژن
• کمر درد مداوم با دشواری در راه رفتن، دشواری در ادرار کردن و یا در هنگام مدفوع کردن

اگر شما هم دارای یکی از عوامل بالا هستید، می توانید برای چکاب و یا پیشگیری از ابتلا به افتادگی رحم به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای هماهنگی و رزرو نوبت با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با افتادگی مثانه و درمان آن

 

تشخیص افتادگی رحم

پزشک بسته به علائم شما از روش های زیر برای تشخیص افتادگی رحم استفاده می کند:

• معاینه لگنی
• سونوگرافی
• در صورت نیاز MRI 

 

افتادگی رحم چگونه درمان می شود؟

درمان افتادگی رحم

درمان های غیر جراحی برای افتادگی رحم شامل موارد زیر هستند:

• کاهش وزن برای کاهش فشار وارده بر روی عضلات لگن
• اجتناب از وزنه برداری
• انجام تمرینات کگل که به تقویت عضلات واژن کمک می کنند
استفاده از پساری واژینال که وسیله ای است که از طریق واژن زیر دهانه رحم گذاشته می شود و به بالا بردن و تثبیت رحم و دهانه رحم کمک می کند.
• مصرف استروژن حتما تحت نظر پزشک می تواند به بازسازی و احیای بافت واژن کمک کند.

تشخیص به موقع افتادگی رحم را می توان به سادگی با روش های درمانی غیر جراحی درمان کرد. اگر هر یک از علائم بالا را دارید می توانید برای معاینه و تشخیص قطعی بیماری خود به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای آگاهی از ساعات کاری مطب دکتر ذاکرین و رزرو نوبت می توانید با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید. 

 

گزینه های جراحی درمان افتادگی رحم

• جراحی ترمیمی رحم که در طی این عمل، جراح رحم را به جای اصلی خود باز می گرداند و عضلات را با استفاده از ابزارهای جراحی به هم متصل می کند.
هیسترکتومی که در طی این جراحی پزشک رحم را از طریق شکم یا واژن خارج می کند.

دانستنی ها: آیا سرطان رحم کشنده است؟

هم اکنون خانم دکتر ذاکرین (جراح و متخصص زنان) این عمل را در بهترین بیمارستانهای تهران و به همراه یک تیم قوی انجام می دهند. چنانچه شما هم نیاز به این عمل دارید می توانید با شماره 02144463475 تماس بگیرید. 

 

چگونه می توان از افتادگی رحم جلوگیری کرد؟

افتادگی رحم در تمام موارد ممکن است قابل اجتناب نباشد. با این وجود برای جلوگیری از افتادگی رحم می توان کارهای متعددی برای کاهش ریسک ابتلای خود به این بیماری انجام دهید که شامل موارد زیر هستند:

• انجام ورزش به طور مرتب
• حفظ وزن متناسب
• انجام تمرینات کگل
• درمان بیماری هایی که موجب افزایش فشار در لگن می شوند مانند سرفه یا یبوست مزمن


ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران
1: با سلام:با سلام . خانم دکتر من این علایم افتادگی رحم را به تازگی احساس می کنم در حالی که بنده باکره و دختر هستم و کمی بعضی وقت ها یبوست داشته ام خیلی ترسیده ام یعنی باید عمل کنم تا بحال دکتر زنان بابت این موضوع نرفته ام به دلیل انکه مطمین نیستم که افتادگی باشد و اینکه عفونت نیز دارم به دلیل انکه اپیلاسیون می رم و ایا علایم افتادکی مشابه عفونت های زنانه است توروخدا کمک کنید نکند من نتوانم بجه دار بشوم در اینده خیلی می ترسم

سلام عزیزم بهتره به پزشک مراجعه کنی. یبوست و فشاری که هنگام دفع ایجاد میشه میتونه از دلایل افتادگی رحم باشه. در صورت عدم مراجعه احتمال داره که میزان افتادگی رحم بیشتر شه. ضمن اینکه باید یبوست هم درمان شه.

2: سروش:سلام من به تشخیص پزشک زنان دچارافتادگی رحم هستم ولی درمان رانگفتند چه کارکنم؟

سلام شاید افتادگی خیلی خفیف بوده. توصیه می کنم تمرینات کگل رو انجام بدید که از افتادگی بیشتر جلوگیری کنه. اینجا درباره علائم چیزی نگفتید ولی اگر علائمی مثل بی اختیاری ادرار یا تکرر ادرار و غیره دارید توصیه می کنم برای تشخیص دقیق تر افتادگی رحم به متخصص زنان دیگه ای مراجعه کنید.

3: پریسا:سلام و وقتتون بخیر.من 25 سالمه و5 سال قبل یه زایمان طبیعی داشتم چند روز پیش حین رابطه جنسی خیلی از ناحیه شکم درد داشتم و دیروز متوجه شدم یه غده یا توده از واژنم اومده بیرون.اونم خیلی کم نه زیاد .نه درد داره و نه علایم دیگه(مثل حس کردنش یا پری مبهل یا حتی بی اختیاری ادرار )!یبوست هم ندارم. فقط دیروز لکه بینی داشتم.میخواستم بدونم افتادگی رحم است؟

سلام. بدون معاینه لگنی نمی تونم چیزی بگم. به متخصص زنان مراجعه کنید تا دقیق معاینه تون کنند. چون گفتید توده مانند هست توصیه می کنم برای معاینه سریعتر اقدام کنید.

4: حسینی:سلام خانم دکتر من دخترم الان ۱۱ماههشه ومن افتادگی رحم دارم ازاولی که دخترم بدنیا امده بعد رحمم ازواژنم بیرون میزنه

سلام. حتما برای درمان افتادگی رحم اقدام کنید. چون عدم درمانش مشکلات و عوارض زیادی مثل بی اختیاری ادرار و مدفوع و ... را  به دنبال داره. به یک پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

5: رضای:سلام وقت بخیر خانم دکتر من ۶ماه پیش به دکتر مراجعه کردم ایشون گفتن افتادگی رحم دارم ولی نگفتن باید چه درمانی کنم ازمایش نوشتن به دلایلی نتونستم دوبار مراجعه کنم خیلی کمر درد ولکه بینی دارم ایا واقعا افتادگی رحم دارم ؟

سلام. خب شما باید آزمایش هاتون رو انجام بدید تا ایشون بتونن مشکل شما را دقیق تشخیص بدن و درمان کنند.

6: سپیده:سلام خانوم دکتر عزیز.من همه این علامت هارو دارم و در ناحیه مقعدم هم درد احساس میکنم.نمیدونم مشکلم چیه واقعا نظرتون افتادگیه ،؟؟؟البته من یکبار هم خارج رحم باردار شدم .ای پی شدم .

سلام عزیزم بدون معاینه تون نمیتونم چیزی بگم ولی به هر متخصص زنانی مراجعه کنید، در معایناتشون می تونن بهتون بگن افتادگی دارید یا نه و درجه چند هست.

7: یسنا:سلام خانوم دکتر من تازه زایمان کردم به تازگی وقتی دست شوی میرم چیزی را داخیل واژنم لمس می کنم وموقه دست شویی هم خیلی فشار میاد ایا من اوفتادگی رحم دارم

سلام. باید معاینه لگنی بشید تا مشخص بشه.

8: Fm:آیا افتادگی رحم باعث از بین رفتن پرده بکارت میشود

سلام. بله اگر افتادگی رحم و واژن شدید باشه و برسه به پرده بکارت، احتمال پارگی پرده وجود داره.

9: زهرا:سلام خانم دکتر من 3 ماه پیش جراحی افتادگی رحم وترمیم داشتم حالا موقع نزدیکی درد دارم ودخول کامل نمیشه میشه راهنماییم کنین

سلام. باید معاینه بشید. چون جراحی لگنی داشتید احتمال داره دچار واژینیمسوس ثانویه شده باشید که اون هم مسئله ای نداره و میشه درمانش کرد.

10: سمیه :سلام بنده افتادگی رحم خفیف داشتم وعلائمی چون پری مثانه وفشارموقع ادرارحس میکردم اماازدیروزکه چندتاعطسه کردم دردخیلی شدیدقسمت داخل واژن ومقعد واحساس بیرون زدگی زائده ای درقسمت واژن دارم متاسفانه الان مطبهااکثراتعطیلن بنده برای کمترشدن دردم ازشیاف مسکن استفاده کردم آیاتازمانی که برم دکترمیتونم ازشیاف استفاده کنم چون دردداخل شکمی هم دارم آیاراه درمان فقط جراحی هست...خیلی استرس دارم متشکرم

سلام. باید معاینه لگنی انجام بدید تا مطمئن بشید افتادگی رحم باعث احساس پری در واژن شده. در اولین فرصت سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

11: Z:سلام.چند ماهیه ک پریودام نامنظم شده و حس عفونت دارم.خارش و سوزش ندارم اما ترشحاتم غلیظ و ب رنگ کرم و زرد تمایل دارد کمی.الان دهانه رحمم را میتونم با یک انگشت لمس کنم.پس ینی دچار افتادگی رحم شدم؟ یبوست طولانی بعد زایمان داشتم .چیکار باید بکنم؟ امید ب درمان هست؟ چطور؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام. رنگ ترشحات که مشکلی نداره. مخصوصا اینکه میگید با خارش و سوزش و بوی بد همراه نیست میشه گفت عفونت منتفی هست. اما در مورد اینکه بعد از زایمان یبوست داشتید و رحم رو در واژن احساس می کنید، اینها از علائم افتادگی رحم هست، برای درمانش بهتره زودتر مراجعه داشته باشید چون کم کم پیشرفت میکنه و تنها روشهای جراحی رو باید انجام بدین.

12: هاشمی:این عمل با عمل زیبایی دهانه واژن همراه هست؟

سلام. میشه عملهای ترمیمی و زیبایی رو با هم انجام داد اما اگر میزان افتادگی زیاد باشه و عمل سنگینی داشته باشید پیشنهاد نمی کنم که با عمل لابیاپلاستی با هم انجام شن.

13: بینام:سلام خانوم دکتر من به تازگی سوزش میگیرم و دو بار هم یهو بعد ادرار خون اومد و وقتی نگاه کردم احساس الان هم نگاه میکنم انگاری یچی اومده پایین تا که سرچ کردم و دیدم که یه همچین چیزی هستش ایا افتادگی رحمه؟و درمان خونگی داره؟

سلام. ادرار خونی نشون دهنده عفونت ادراری که سریع باید درمان بشه. در مورد افتادگی رحم هم باید معاینه کنیم تا متوجه بشیم و این نوع مشکلات زنانه درمان خانگی نداره. باید حتما از متخصص زنان کمک بگیرید. متاسفانه در بین مراجعینم بودن که درجات پایین افتادگی رو راحت میشده درمان کنم ولی اینقدر با تاخیر مراجعه می کنند که افتادگی بیشتر میشه و گاهی فقط جراحی میتونه بیمار رو درمان کنه.

14: زهرا:٣٦ ساله هستم و سونو افتادگي رحم و مثانه نشان داده آيا غير از جراحي كاري ميشه كرد؟؟؟

سلام. بله روشهای غیرجراحی هم برای درمان داره. منتها نوع درمان بستگی داره به درجه افتادگی رحم. چون در مورد درجه ش توضیح ندادید نمیتونم نظر بدم که بدون جراحی هم درمان میشید یا نه.

15: فاطمه:استفاده از پساری واژینال را خود فرد بیمار هم میتواند استفاده کند یا باید پزشک این کار را بکند؟

سلام. میتونید با کمک پزشک یاد بگیرید که چطور پساری رو بذارید و بردارید.

16: امنه:سلام خسته نباشید.من به تازگی احساس افتادگی رحم میکنم.زیرشکمم دردبسیاری داره.قسمت گودی لگن احساس دردوسوزش دارم.به صورتی ک احساس مسکنم ازداخل شکمم سفت شده ونشستن و راه رفتن برام سخته و گاهی هم مانند تکان خوردن بچه

سلام. عزیزم باید معاینه لگنی بشید. به پزشک متخصص مراجعه کنید. چون خیلی از بیماریها علائم مشترکی دارند و نمیشه بر این اساس تشخیص دقیق بدیم. اگر افتادگی رحم باشه بهتون میگیم چطور درمان باید بشید.

17: ویهان:سلام خانم دکترمن ۳۲سالمه دوتازایمان سزارین داشتم ۵ سال قبل افتادگی رحم دارم ایانمیتوانم دوباره بچه دار شم؟خانم دکتر خواهش میکنم تو راخداراهنماییم کنین

سلام عزیزم. بدون معاینه نمیتونم چیزی بگم. این مسئله بستگی به درجه افتادگی رحم داره. بهتره سریعتر دنبال درمان باشید چون اگر افتادگی شدید بشه به مراحلی میرسه که نمیتونید مجددا باردار بشید.

18: ناهید:سلام‌خسته‌نباشید‌بعداززایمان‌میگن‌باید‌40روزصبرکرد یعنی‌اگه‌قبل‌از40روززنزدیکی‌کردباعث‌افتادگی‌رحم‌میشه؟؟؟

نه باعث افتادگی رحم نمیشه. برای ترمیم پارگی ها و آسیبهای موقع زایمان باید این مدت رو صبر کنید.

19: Fati:سلام خانم دکتر لطفااا جواب بدین من باکره و 15 ساله هستم. حدود یک هفته ای از اتمام پریودم میگذره و احساس فشار در کانال واژنم دارم. احساس میکنم لب های خارجی ناحیه تناسلی ام هم میسوزد. یکی دوبار هم حس کردم به طور کامل ادرارم تخلیه نمیشه. از بچگی به طور ژنتیک یبوست دارم ولی سعی کردم با ورزش و تغذیه مناسب کنترلش کنم. آیا عفونت است؟ یا ممکنه افتادگی رحم باشه؟ به بکارتم آسیب زده؟

سلام. نه عزیزم افتادگی رحم نیست و بکارتت هم صدمه ای ندیده. برای تشخیص اینکه عفونت واژینالی داری یا ادراری مراجعه کن تا معاینه کنم.

20: گلی:سلام خانم دکتر من دوتازایمان طبیعی داشتم به فاصله ی چهارسال.بعداززایمان دومم که خیلی زایمان سختی هم بوددچارافتادگی رحم ومثانه شدم.حس خیلی بدی دارم وقتی میشینم یادستشویی میرم حس میکنم دهانه ی واژنم خیلی بازشده بیشتراوقات شکم درددارم وحس میکنم زیرشکمم مثل یه کیسه هواهست وقتی نزدیکی عمیق داشته باشم احساس دردمیکنم.اینم بگم که من بعداززایمان دومم آیودی گذاشتم.بنظرتون حتمابایدعمل انجام بدم ممنون میشم کمکم کنین

سلام. بدون معاینه نمیتونم نظر بدم که افتادگی لگنی دارید یا نه و در چه درجه ای هستید. بعد از تعیین گرید افتادگی میشه گفت جراحی میخواد یا نه. برای احساس باز بودن دهانه واژنتون هم علتش گشاد شدن واژنه و چون زایمان طبیعی داشتید به جز عمل تنگ کردن واژن (روش جراحی) و پرینورافی با روش دیگه ای نمیشه مشکل رو برطرف کرد.