خانم دکتر متین ذاکرین
متخصص و جراح زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

لابیا چیست؟ آشنایی با لابیا مینور و لابیا ماژور

در این مقاله قصد داریم به طور کامل شما خواننده عزیز را با لبه های واژن (لابیا مینور و لابیا ماژور) آشنا کنیم. در ادامه برخی سوالات را در خصوص علت تغییر اندازه لابیا پاسخ می دهیم و سپس به عملهای زیبایی می پردازیم که معمولا خانمها برای داشتن واژنی زیباتر متقاضی آنها هستند. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار بگیرد. هر گونه سوالی داشتید می توانید در قسمت نظرات انتهای مقاله بپرسید. سوالات شما در اسرع وقت توسط شخص خانم دکتر ذاکرین پاسخ داده خواهند شد. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر کمک بگیرید.


فهرست
لابیا چیست
لابیا ماژور چیست
لابیا مینور چیست
اندازه طبیعی لابیا مینور چقدر است؟
علت بزرگی لابیا مینور چیست؟
آشنایی با عمل زیبایی لابیا
آشنایی با پروتز واژن
آشنایی با روشن سازی واژن 

 

لابیا چیست؟

لابیا بخشی از دستگاه تناسلی زنان است و بخش اصلی قابل مشاهده دهانه واژن است. در زنان دو نوع لابیا وجود دارد: لابیا ماژور (یا لابیای بیرونی) که بزرگتر است و لابیا مینوا که لایه تا شده پوست بین لابیا ماژور است. لابیا در بردارنده و مسئول محافظت از کلیتوریس و دهانه واژن و مجرای پیشاب است. لابیا برگرفته از واژه ای لاتین به معنای لب است.

عکس لابیا

 

لابیا ماژور چیست؟

لابیا ماژور یا لابیای بیرونی دو لایه پوستی است که از تپه ونوس روی استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه ادامه دارد. وظیفه آنها پوشش دهی و محافظت از ساختارهای حساس و داخلی مانند دهانه واژن، لابیا مینورا و کلیتوریس است.

عکس لابیا ماژور

 

لابیا مینور چیست؟

لابیا مینور یا لابیا داخلی، دو لایه پوست در هر سمت دهانه واژن است که بین لابیا ماژور قرار دارد. لابیا مینور از نظر رنگ و اندازه در بین افراد متفاوت، مختلف است. لابیا مینور از کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است.

عکس لابیا مینور 

 

اندازه طبیعی لابیا مینور چقدر است؟

به طور رسمی و علمی، اندازه مشخصی برای لبه های کوچک واژن ذکر نشده است. اندازه لابیاهای مینور بین انسانهای مختلف متفاوت است و این مورد، به سن، ژنتیک، مسائل هورمونی و بارداری های متعدد وابسته است.
با این حال از نظر پزشکی، چنانچه لابیاهای مینور باعث آزار و اذیت شخص حین انجام فعالیتهای ورزشی شود و یا با جلوگیری از خروج ترشحات واژن، موجب عفونتهای واژینال شود، غیرطبیعی محسوب می شود و باید فرد جهت انجام عمل لابیاپلاستی اقدام کند.
از نظر زیبایی هم تعریف خاصی برای اندازه طبیعی لابیامینور وجود ندارد با این حال بسیاری از خانمهایی که متقاضی عملهای زیبایی واژن هستند می خواهند با کوتاه کردن لبه های کوچک واژن، ظاهری زیباتر داشته باشند.

بیشتر بخوانید: چه کسانی نباید لابیاپلاستی انجام دهند؟ 

 

علت بزرگی لابیا مینور چیست؟

هنوز نمی توان گفت دقیقا چرا لبه های کوچک واژن بعد از بلوغ رشد می کنند. با این حال بررسی ها نشان می دهند که عوامل مختلفی بر بزرگی اندازه لابیا مینور تاثیرگذار هستند. مهمترین این عوامل عبارتند از:
عوامل ژنتیکی: برای مثال اندازه لابیا مینور در برخی از نژادها بزرگتر می شود و در برخی از نژادها رشد زیادی نخواهد کرد.
تغییرات هورمونی در بدن: میزان تغییرات هورمونی در بدن در اندازه لابیا مینور بسیار تاثیرگذار است. برای مثال در زنان باردار سایز لابیاها بزرگتر از حالت عادی خود می شود.
زایمانهای طبیعی متعدد: یکی از عواملی که موجب بزرگ شدن لبه های مینور می شود زایمانهای طبیعی متعدد است. منظور از "متعدد" داشتن زایمان های بالای سه یا چهار عدد است.
بالا رفتن سن: با بالارفتن سن لابیاهای مینور دچار افتادگی می شوند. این افتادگی لبه های کوچک واژن یکی از دلایل اصلی اقدام به عملهای زیبایی واژن در سنین حدود 40 سال است. بد نیست بدانید که بعد از دوران یائسگی با کاهش تولید هورمونهای زنانه لابیاهای مینور شروع به کوچک شدن می کنند.

با توجه توضیحات فوق پیداست نمی توان دقیقا گفت علت بزرگ شدن لبه های واژن چیست. برای برخی از خانمها بعد از بلوغ، علاوه بر بزرگ شدن لابیاهای مینور، با تیرگی و افتادگی آنها هم روبرو می شویم که موجب می شود خیلی از خانمها به عملهای زیبایی واژن مثل لابیاپلاستی علاثمند شوند. در ادامه به طور مختصر به عمل زیبایی لابیا می پردازیم. 

 

آشنایی با عمل زیبایی لابیا

عمل زیبایی لابیا یا همان لابیاپلاستی یکی از پرطرفدارترین عملهای زیبایی بین خانمهاست. در این عمل پزشک با کوتاه کردن لابیا مینور باعث زیباتر شدن آلت تناسلی خانم می شوند. چنانچه شما هم از تیرگی یا افتادگی لبه های کوچک واژن خود ناراضی هستید، این عمل می تواند این عمل هم اکنون یکی از پرطرفدارترین عملهای زیبایی در جهان به شمار می آید و روز به روز به متقاضیان آن افزوده می شود.
از مهمترین فواید عمل زیبایی لابیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- جوان سازی بافت واژن (بیشتر بخوانید: جوانسازی واژن با لیزر)
2- داشتن اندام تناسلی زیباتر
3- افزایش اعتماد به نفس در روابط جنسی
4- افزایش لذت در روابط جنسی
5- جلوگیری از سایش و درد لبه‌های واژن هنگام فعالیتهای ورزشی
در حال حاضر یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین تکنیکهای کاهش سایز لابیاها، انجام لابیاپلاستی با لیزر است. چنانچه تمایل دارید در مورد عمل زیبایی واژن بیشتر بدانید پیشنهاد می کنم اینجا را کلیک کنید.

عمل زیبایی لابیا

جراحی لابیاپلاستی یک گزینه خوب درمانی برای این دسته است. در صورتیکه شما هم از سایز لابیاهای واژن خود ناراضی هستید می‌توانید با مراجعه به خانم دکتر ذاکرین و انجام عمل لابیاپلاستی، به واژنی زیبا و جذاب دست پیدا کنید. جهت تعیین وقت ویزیت با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمائید.

 

آشنایی با پروتز واژن

لابیا ماژور قسمت اعظم بیرونی آلت تناسلی خانمها را تشکیل می دهد. این قسمت از بدن مثل بقیه اعضای بدن با بالارفتن سن دستخوش تغییراتی می شود که امروزه با توجه به پیشرفت علم پزشکی در زمینه عملهای زیبایی زنان، می توان اینگونه مشکلات را حل کرد. لابیای ماژور با افزایش سن فرد، زایمان های طبیعی، کاهش چربی بدن و تغییرات هورمونی ادچار تغییراتی از جمله پیری پوست، افتادگی پوست، شل شدگی پوست، لاغر و چروک شدن پوست می شود. تمام این موارد موجب می شوند که زیبایی لابیای ماژور و اندام تناسلی خانم کمتر شود و با تحت تاثیر قرار دادن رابطه جنسی فرد، موجب کاهش اعتماد به نفس و لذت کمتر از رابطه جنسی شود.

تزریق ژل به واژن

یکی از عمل هایی زیبایی که در حوزه جراحی زیبایی زنان انجام می شود، عمل پروتز واژن است. در این عمل پزشک با استفاده از تزریق چربی به واژن یا تزریق ژل به واژن باعث طراوت و بزرگ شدن لابیا ماژور می شود. تزریق ژل و چربی در لابیا ماژور باعث از بین رفتن افتادگی پوست و در نتیجه جوانسازی واژن می شود.

بیشتر بخوانید: یک جراح زیبایی زنان خوب چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟

از آنجایی که عمل پروتز واژن هیچگونه عوارضی ندارد و فرد بعد از انجام عمل می تواند بدون نیاز به هیچ استراحتی به خانه برود و فعالیتهای روزانه خود را از سر بگیرد، این عمل، به یک عمل پرطرفدار بین خانمها تبدیل شده است.

چنانچه شما هم نیاز به تزریق ژل به لبه های واژن خود دارید می توانید با مطب دکتر ذاکرین تماس بگیرید. قبل از انجام عمل، خانم دکتر طی یک جلسه معاینه، وضعیت لابیاهای شما را بررسی کرده و در مورد عمل و آمادگی های قبل از آن با شما صحبت می کنند. شما همچنین می توانید در این جلسه، عکسهایی از عمل های قبلی انجام شده در کلینیک ما را مشاهده کرده و نتایج شگفت انگیز عمل های زیبایی را با چشم خودتان ببینید. پیشنهاد می کنیم جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت ویزیت با شماره تلفن 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

 

آشنایی با روشن سازی واژن

یکی از عملهای زیبایی که بر روی ناحیه لابیا ماژور انجام می شود، رفع تیرگی از این قسمت از بدن توسط لیزرمونالیزاتاچ است. واژن خانمها معمولا بعد از بلوغ به دلایل مختلفی تیره می شود. مهمترین عوامل تیرگی واژن عبارتند از:
عوامل ژنتیکی
بالارفتن سن
تغییرات و اختلالات هورمونی
پوشیدن لباسهای تنگ و حاوی الیاف پلاستیکی بالا
بارداری
عفونتهای پوستی و قارچی
استفاده مکرر از ژیلت
با استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا می توان طی سه جلسه عمل روشن سازی واژن را انجام داد. نتایج استفاده از لیزر برای روشن سازی واژن بسیار قابل قبول بوده و شما پس از جلسه اول تغییرات را حس خواهید کرد. معمولا فاصله بین جلسات، یک ماه تا دو ماه است و خوبی استفاده از لیزر برای روشن سازی واژن، ماندگاری بالای این روش است.

لیزر مونالیزا تاچ

مقاله مرتبط: آشنایی با دستگاه لیزر مونالیزاتاچ

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران

1: Zahraaa:سلام. خانم دکتر جراحی لابیاپلاستی و اصلاح پوشش کلیتوریس در مطب انجام میشه یا بیمارستان؟ و اینکه آیا دخترباکره احتیاجی هست که برگه صحت سلامت پرده بکارتشو قبل جراحی بگیره یا نیازی نیست؟

سلام عزیزم. هم در مطب انجام میشه و هم در بیمارستان که بستگی به شرایط جراحی و میزان ناهنجاری و یا انتخاب مراجعه کننده داره. نه نیازی به برگه صحت سلامت پرده بکارت نیست.

2: هدی:سلام برای قسمت لابیای ماژور اگه پوست شل باشه امکان کشیدن پوست علاوه بر تزریق ژل هم وجود داره؟ یا هر عملی که به درمان شل بودن پوست کمک کنه

سلام بله عزیزم. اگر مقدار شل بودن پوست کم باشه میشه با تزریق ژل یا تزریق چربی به واژن، فرم زیبا و قابل قبولی بهش داد. اگر هم میزان شل شدگی لابیا ماژور زیاد باشه از لابیاپلاستی ماژور استفاده می کنیم که یه عمل زیبایی روی لابیای بزرگتره.

3: mahdiye:کسی ک اختلال هورمونی داره پیش دکتر غدد بره یا پیش دکتر زنان ؟ کدوم بهتر درمان میکنه؟

سلام به متخصص غدد مراجعه کنید بهتره.

4: کیتی:سلام ایا کوچک بودن مادرزادیه لابیاها باعث نازای است و‌بخاطر مشکلات هورمونی است ؟ چون برای من خیلی کوچیکه و دکتر زنان ک معاینه کرد گفت قبلا عمل زیبایی کردین گفتم نه از اول همین بوده نداشتمشون

سلام نه باعث نازایی نمیشه و کوچک بودنشون هیچ مشکلی را ایجاد نمیکنه. 

5: d-gh:سلام .علت ورم شديد و سفت شدن لابيا مينور و سوزش و خارش آن چيست؟

سلام حساسیت به نوار یا لباس زیر یا قارچ واژن. این مقاله را درباره لباس زیر بخون. امکان کیستهای واژن هم هست که برای بررسی بیشتر نیازه توسط متخصص زنان معاینه شین.

6: سارا:سلام وقت بخیر آیا لابیای بزرگ مشکلی برای برقرای روابط جنسی و زایمان طبیعی مشکلی ایجاد نمیکنه؟

سلام مشکلی که ایجاد نمیکنه اما اگر احساس ناراحتی در هنگام رابطه داری یا پوشیدن لباس های تنگ براتون دشواره میتونید عمل لابیاپلاستی کنید.

7: سروین:با سلام و احترام خانم دکتر جان من در هفته پانزده بارداری هستم از هفته هشتم بارداری لابیای کوچک سمت چپم احساس سوزش و التهاب و ورم داشتم و وقتی به پزشک مراجعه کردم گفتند احتمالا قارچ است به مدت بیست روز کلوتریمازول به صورت پماد چهارده شب و شیاف بیست شب استفاده کردم اما بهبودی حاصل نشد و همچنان این حالت را دارم ممکن است بیماری ولوودنیا باشد و در این صورت چکار باید بکنم. متشکرم

سلام. نه عزیزم بعیده. مخصوصا که تشخیص پزشک هم همین قارچ بوده. معمولا در دوره بارداری احتمال بروز بیماریهایی مثل عفونتهای واژینال یا قارچ بالاتر میره و من هم فکر میکنم مشکل، قارچی باشه. می تونین مجددا با مراجعه به پزشک داروهای قویتری دریافت کنید.

8: سروین:سلام خانم دکتر جان سوالی در رابطه با سوزش و تورم لابیای مینور از شما نمودم پاسخ ندادید ممنون می شوم پاسخ بفرمایید.

عزیزم همه سوالات رو جواب دادم.

9: ثنا:سلام دکتر ببخشید من مجرد هستم و تا حالا رابطه هم نداشتم...ولی لابیای کوچیک سمت راستم بزرگ شده و چند روزه خیلی ورم کرده و رو قسمت کلیتوریس که یه منافذی بود برای دفع یه سری ترشحات اونا کامل بسته شده ایا درمان داره یا نه

سلام. نیازه به متخصص مراجعه کنید. احتمالا دچار عفونت و کیست واژن شدین که با دارو قابل درمانه.

10: حمیده سلیمانی:دختر ۶ ساله دارم در ۶ ماهگی چسبندگی لابیا داشته و با کمک کرم از بین رفت.الان دوباره این مشکل وجود دارد.پیگیری کنم یا بعدا در دوران بلوغ باز میشود ؟ اگر چسبندکی داشته باشد دوران بلوغ دوباره مشکل پیش می اید.و اگر برای بار دوم چسبندگی برگشت چه؟

سلام. عزیزم بهتره الان پیگیری کنید و به متخصص اطفال مراجعه کنید.

11: الهام:سلام خانوم دکتر خسته نباشید من یمدت به ژیلت خیلی حساسیت پیداکردم و انقدر میخاری که لابیا مینور هام رو میخاستم از خوارش زیاد با چاقو ببرم برای همین چون خوارش و سوزش زیادی داشتم انقدر که میخوارندم چروک شده و حالت اویزونی گرفتن.خواستم بدونم که حتما باید چربی تزریق کنم؟؟؟یا بالیفت حل میشه؟؟؟

سلام. عزیزم به لابیای مینور تزریق چربی نداریم. اول باید علت خارش و حساسیت مشخص و رفع شه. برای اصلاح فرم و ظاهر لابیای مینور میتونین عمل لابیاپلاستی انجام بدین.

12: گندم:سلام خواهش میکنم کمکم کنید ..20سالمه من بعد از یک دوره ی قاعدگیم به مدت یکسال هست که درون لابیای سمت چپم احساس برآمدگی میکنم به اندازه 3یا4میل ، وسط اون سوراخ شده چند ماه پیش به پزشک مراجعه کردم گفتن که بعد از چند هفته بهبود پیدا میکنم اما هنوز خبری از خوب شدنش نیست چیکار کنم !! یعنی ممکنه تومور باشه ؟

سلام. نه عزیزم احتمال تومور که نیست اما برای بررسی دقیق تر نیازه معاینه تون کنم. اینجوری نمیتونم نظر بدم.

13: آلارا:سلام من ی سوال داشتم اما درمورد لابیا و عمل های لابیا نیست????می خواستم بدونم ک ایا خودارضایی باعث پاره شدن پرده بکارت میشه یا ن؟؟؟؟؟ممنون میشم جواب بدین

سلام. تا وقتی چیزی داخل واژن نشده نه اشکالی نداره و به پرده بکارت آسیبی نمی زنه. 

14: هدی:سلام لابیا مینور من خیلی خیلی کوچیکه و این ناحیه اصلا برای من حس لذت نداره همه راهیم امتحان کردم من الان نامزدم ولی باکره میترسم ازدواج کنم و اصلا هیچ حسی نداشته باشم،مشکل چیه راهش چیه؟

سلام. عزیزم لابیا مینور فاقد عصبهای جنسی هست و اصلا قرار نیست با لمس یا تحریکش لذت جنسی داشته باشید.

سوالات خود را در اینستاگرام از دکتر ذاکرین بپرسید!