عفونت و التهاب لگن در زنان و روش های درمان آن

عفونت یا التهاب لگن

بیماری التهابی لگن (PID)، نوعی عفونت و التهاب دستگاه تولید مثل زنان است که موجب تشکیل اسکارهایی بین بافت ها و اندام ناحیه لگن می شود. این بیماری رحم، لوله های رحم و تخمدان ها را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله درباره عفونت التهاب لگن، علائم آن، داروی مناسب برای التهاب لگن، بهترین آنتی بیوتیک ها برای عفونت لگن و روش های درمان عفونت لگن زنان صحبت می کنیم. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی است روی سرفصل موردنظر کلیک کنید.


فهرست
بیماری عفونت لگن چیست؟
عوامل موثر در ابتلا به بیماری عفونت لگن
علائم بیماری عفونت لگن
تشخیص بیماری عفونت لگن
روش های درمان عفونت لگن
راه های جلوگیری از ابتلا به عفونت لگن
مشکلات و عوارض بلند مدت بیماری عفونت لگن
نکته نهایی درباره بیماری عفونت لگن 

 

بیماری عفونت لگن چیست؟

بیماری عفونت یا التهاب لگن (PID) نوعی عفونت اندام تناسلی زنان است. این بیماری ناحیه زیر شکم را تحت تاثیر قرار می دهد که شامل لگن هم می شود و حاوی لوله های رحم، تخمدان ها، دهانه رحم و رحم است.
باکتری های مختلفی می توانند موجب عفونت لگن شوند که شامل باکتری هایی می شوند که موجب بیماری های مقاربت جنسی از جمله سوزاک و کلامیدیا می شوند. در اغلب موارد بیماری عفونت لگن، باکتری وارد واژن می شود و موجب عفونت می شود. با گذشت زمان، این عفونت می تواند به اندام های درون لگن سرایت کند.
بیماری عفونت لگن به شدت خطرناک است و اگر به خون راه پیدا کند، می تواند موجب مرگ شود. اگر فکر می کنید که ممکن است مبتلا به عفونت واژینال هستید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. 

 

عوامل موثر در ابتلا به بیماری عفونت لگن

اگر شما مبتلا به سوزاک یا کلامیدیا باشید، در خطر ابتلا به بیماری عفونت لگن هستید. با این وجود بدون اینکه به بیماری های مقاربت جنسی مبتلا شده باشید نیز احتمال دارد به عفونت لگن مبتلا شوید. دیگر عواملی که می توانند موجب بیماری التهاب لگن شوند شامل موارد زیر هستند:

• داشتن رابطه جنسی قبل از 25 سالگی
• داشتن رابطه جنسی با افراد مختلف
• داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم
• استفاده از IUD برای پیشگیری از بارداری
• استفاده از دوش واژینال
• سابقه ابتلا به بیماری عفونت لگن 

 

علائم بیماری عفونت لگن

برخی زنان مبتلا به بیماری عفونت لگن هیچ علامتی ندارند. اما زنان مبتلا به بیماری عفونت لگن ممکن است علائم زیر را داشته باشند:
• درد در ناحیه زیر شکم (رایج ترین علامت)

عفونت لگن و دل درد شدید

• درد در بالای شکم
• تب
• رابطه جنسی دردناک
• درد در هنگام ادرار
لکه بینی قبل و بعد از پریود
افزایش ترشحات بودار واژن
• خستگی

بیماری عفونت لگن می تواند موجب درد خفیفی شود اما برخی زنان مبتلا به التهاب لگن دچار درد شدید به همراه علائم زیر می شوند:

• درد شدید و تیز در شکم
• استفراغ
• غش کردن
• تب شدید

اگر علائم شدیدی از این دست دارید، فورا به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید. عفونت ممکن است به جریان خون یا دیگر نقاط بدن سرایت کرده باشد که می تواند کشنده باشد.

بیشتر بخوانید: 10 نکته طلایی در مورد بهداشت لباس زیر خانمها

چنانچه شما هم دچار علائم عفونت لگن هستید، می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت ویزیت با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

 

تشخیص بیماری عفونت لگن

پزشک می تواند پس از شنیدن علائم شما بیماری عفونت لگن را تشخیص دهد. در اکثر موارد، پزشک آزمایشاتی را برای تایید تشخیص بدهد. آزمایشات تشخیصی شامل موارد زیر هستند:

معاینه لگنی برای بررسی دستگاه تولیدمثل
• کشت بافت دهانه رحم برای بررسی دهانه رحم از نظر ابتلا به عفونت
• آزمایش ادرار برای بررسی ادرار از نظر خون، سرطان یا دیگر بیماری ها

اگر پزشک تشخیص دهد که شما مبتلا به بیماری عفونت لگن هستید، ممکن است آزمایش های بیشتری را تجویز کند تا میزان آسیب به ناحیه لگن را بررسی کند. بیماری عفونت یا التهاب لگن می تواند موجب ایجاد اسکار بر روی لوله های رحم و آسیب دائمی به دستگاه تولید مثل شود. آزمایشات دیگر شامل موارد زیر هستند:

• سونوگرافی ناحیه لگن
• بیوپسی از رحم
لاپاراسکوپی 

 

روش های درمان عفونت لگن

پزشک آنتی بیوتیک هایی را برای درمان بیماری التهاب لگن تجویز می کند. به این دلیل که پزشک به طور دقیق نوعی باکتری که موجب عفونت لگن شده را نمی داند، ممکن است دو نوع متفاوت آنتی بیوتیک را برای درمان باکتری های مختلف تجویز کند.

در طی چند روز پس از شروع درمان، علائم شما بهبود پیدا می کنند یا به طور کلی از بین می روند. البته با بهتر شدن علائم، نباید مصرف داروهایتان را قطع کنید. متوقف کردن زودهنگام مصرف داروها ممکن است موجب بازگشت عفونت شود.
داروهای مناسبی که اغلب برای درمان بیماری عفونت لگن تجویز می شوند شامل آنتی بیوتیک های زیر هستند:

• سفوکسیتین
• مترونیدازول
• سفتریاکسون
• داکسی سایکلین
اگر در عرض سه روز آنتی بیوتیک ها موجب بهبود علائم نشوند، بیمار باید حتما به پزشک مراجعه کند و آنتی بیوتیک وریدی دریافت کند. 

 

بستری در بیمارستان و جراحی برای درمان عفونت لگن

اگر بیماری خاصی داشته باشید یا باردار باشید، نتوانید قرص بخورید یا دچار آبسه در ناحیه لگن ناشی از عفونت لگن شده باشید، پزشک ممکن است شما را در بیمارستان بستری کند.
درمان بیماری التهاب یا عفونت لگن ممکن است نیازمند جراحی باشد. این مورد البته نادر است و تنها در صورتی لازم می شود که آبسه در لگن شما بترکد یا پزشک احتمال ترکیدن آن را بدهد. همچنین در صورتی که عفونت به درمان پاسخ ندهد، باز ممکن است جراحی لازم شود.

باکتری هایی که موجب عفونت لگن می شوند، از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند. اگر از لحاظ جنسی فعال هستید، شریک جنسی تان نیز باید از نظر ابتلا به بیماری التهاب لگن درمان شود. مردان حاملان خاموش باکتری عفونت لگن هستند. اگر شریک جنسی تان درمان نشود، عفونت شما ممکن است بازگردد و دوباره عود کند. تا هنگامی که عفونت تان خوب نشده است، باید از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید. 

 

راه های جلوگیری از ابتلا به عفونت لگن

با انجام کارهای زیر می توانید ریسک ابتلا به بیماری عفونت یا التهاب لگن را کاهش دهید:

• استفاده از کاندوم
• آزمایش از نظر ابتلا به عفونت های مقاربت جنسی
• عدم استفاده از دوش های واژینال
• شستن از جلو به عقب در هنگام رفتن به دستشویی برای ممانعت از وارد شدن باکتری ها به واژن
• عدم داشتن بلافاصله رابطه واژینال بعد از رابطه مقعدی

بیشتر بخوانید: بهداشت جنسی و بهداشت آمیزشی در زنان 

 

مشکلات و عوارض بلند مدت بیماری عفونت لگن

اگر بیماری عفونت یا التهاب لگن خود را درمان نکنید، علائم شما ممکن است بدتر شوند و منجر به مشکلاتی از جمله موارد زیر شوند:
• ناباروری
حاملگی خارج رحم
• درد مزمن ناحیه لگن

حاملگی خارج رحم

همچنین ممکن است عفونت به دیگر بخش های بدن سرایت کند و اگر به خون راه پیدا کند، بیماری عفونت لگن می تواند کشنده باشد. 

 

نکته نهایی درباره بیماری عفونت لگن

بیماری عفونت لگن قابل درمان است و اغلب زنان به راحتی و به طور کامل بهبود پیدا می کنند. با این وجود، حدود 10 تا 15 درصد زنانی مبتلا به بیماری عفونت لگن دچار مشکلات باروری می شوند. البته بارداری برای اغلب زنانی که بیماری عفونت لگن آنها بهبود یافته است، ممکن و شدنی است.

اگر دچار علائم غیر طبیعی شبیه به علائم بیماری عفونت لگن هستید، بهتر است به خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. خانم دکتر می توانند به شما کمک کنند که متوجه شوید آیا این علائم ناشی از بیماری التهاب لگن هستند یا خیر. درمان بیماری عفونت لگن بسیار مهم می باشد زیرا عدم درمان می تواند موجب مرگ شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمائید.

چنانچه سوالی در مورد بیماری عفونت لگن دارید می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران
1: متين بسطامي:سلام وقت بخير- من ٣٢ سالمه از شمال از از ١٨ سالگي پريودي هاي نامنظم داشتم مثل هر ٢يا ٣ماه درميان-هر دوره دكتر رفتم و آزمايش و سونوگرافي انجام ميدادم بعد از استفاده داروها ١مدت خوب بودم دوباره باز نامنظم ميشد. الان ١٠روزه كه قسمت راست شكمم درد دارم حالت تيزي ٣روز تب داشتم و هنگام ادرار درد داشتم-به دكتر كليه مجاري ادراري مراجعه كردم سونوگرافي و آزمايش بهم دادن كه بعد اينكه سونوگرافي رو ديدند منو ارجاع دادن به پزشك زنان كه رفتم گفتن كيست سمت راست تخمدانم پاره شده و در سونوگرافي مايع لگني ديده شده كه گفتن از عفونته-داروهاي تجويزي قرص ال دي هر شب-آمپول جنتامايسين شبي ١كي-قرص سيپروفلوكساسين٥٠٠ هر١٢ ساعت-قرص فنازومكس ١٠٠ هر ١٢ساعت - بمدت ٢روزه دارم استفاده ميكنم اما هنوز درد سمت چپ شكمم كم نشده حالت تيزي دارم و نفخ ميكنم. خانم دكتر دليلش چيه؟ مايع لگني تو سونوگرافي براي چيه؟ سونوگرافي و آزمايش رو به اينستاگرام دايركت كردم. ممنون ميشم پاسخگو باشيد و راهنماييم كنيد ، به ٥تا دكتر در اين ١٠ روز مراجعه كردم و هر بار هر پزشك ١تشخيص داده و داروهاي مختلف

سلام درمان رو ادامه بدین و بعد یک هفته معاینه مجدد بشین. تشخیص من هم همون کیست و التهاب لگنه.

2: SaRa:سلام خانم دکتر خسته نباشید ببخشید بعد از سقط هم این علائم رو داشته باشی البته گاهی وقتا مثلا درد ناحیه پایین شکم و تب و لرز احتمال این عفونته؟؟

سلام. این علائمی که گفتید میتونه از علائم التهاب لگن باشه. اما نمیشه همینجوری و قطعی جواب داد. بهتره توسط متخصص معاینه شین.

3: فاطمه ارجمند:سلام خانم دکتر درمان عفونت قارچی لگن بیشترکدوم انتی بیوتیکاهستن اسماشونومیگیدببینم درست برام دارو رونوشتن چون من عفونت قارچی بلندمدت ودرمان نشدم باعث عفونت لگنیم شد ممنون

سلام عزیزم بدون معاینه که نمیشه دارو داد!! باید اول نوع عفونت قارچی مشخص شه و اینکه احتمالا چیزی که شما بهش میگین عفونت لگن با بیماری که در این مقاله شرح داده شده متفاوته. مجددا مقاله رو مطالعه بفرمایید.

4: مريم:سلام من عفونت قارچي داشتم اومدم پيشتون پاپ اسميرمم خوب بود چند نوبت دارم ميام ولي خوب نميشم چه كار بايد بكنم چرا چند ماهه از بين نميره اين عفونت

سلام مصرف قرص لاکتوفم روزی دوتا تا دوماه ادامه بده. پس از سکس حتما ادرار کنید در عدم ابتلا به عفونتهای واژینال خیلی موثره.

5: اسما:ببخشید قرصای معده میتونن عملکرد تخمک گذاری رو بهم بریزن من میخوام بچه دار شم اما مجبورم کلی قرص لانزو رانیتیدین و هیوسین بخورم

سلام خیر. این قرصهایی که گفتید چنین عوارضی ندارن.

6: M:من مجرد هستم و بکارت دارم اما 2باررابطه داشتم ، ۹ماه گذشته از رابطه که داشتم الان چند ماهه که ترشحم سفت و سبز رنگه البته رو سفیدی دستمال کاغذی و سنگ توالت مشخصه دکتر رفتم بدون آزمایش واسم اینتراکونازول یک برگ روزی یکی و ۲برگ مترونیدازول هر ۸ساعت نوشت، خوردم اما خوب نشدم بعدش دوباره مراجعه کردمو آزیترو ۵۰۰ دوعدد تک دوز به مدت ۶روز خوردم و بعدش سفیکسیم ۴۰۰ روزی یکی ۱۰روز بازم هیچی نشد دوباره رفتم واسم مترونیدازول ۳برگ هر ۸ساعت و سیپروفلکساسین ۲برگ هر ۱۲ساعت نوشته اما باز تغییری نمیبینم، علتش چی میتونه باشه؟

سلام. باید معاینه شی. عفونتهای مکرر و مقاوم به درمان رو با لیزر میشه درمان کرد که در کنار دارو، باعث تنظیم فلور واژن میشه. مقاله انواع ترشحات واژن رو هم بخونید با مشکلتون بیشتر آشنا می شید.

7: فاطمه شاهمرا ی:با سلام،من بعد از رابطه جنسی دهانه واژنم به شدت ورم میکنه طوری که حجمش حداقل ۳ یا۴ برابر میشه،آیا طبیعیه یا مشکلی هست،درضمن عفونت و زخم هم دارم

سلام. ابتدا معاینه شین.اما احتمالا مسئله مهمی نباشه.البته گاهی کیست بارتولن اینطور تظاهر میکنه. در معاینه میشه تشخیص درست داد.

8: لیلی:باسلام. من 41 سالمه و مدتیه زیرشکم وپایین کمرم درد میکنه چندماه پیش سونوگرافی دادم و سالم بود. پریودیم منظمه فقط دوروز قبل از پریودی لکه بینی دارم زیاد دچار خارش و سوزش میشم قبلا هم سابقه عفونت ناحیه تناسلی داشتم. ممکن هست درد زیرشکم بخاطر عفونت لگنی باشه؟ وقتی از کمر MRI دادم یکی از مهره های پایین کمرم کمی دیسک خفیف داشت دکتر گفت درد شکم برای اونه. ولی ارتوپد میگه دیسک دردش انقدر شدید نیست. میشه راهنماییم کنید من تهران نیستم ایا باید به پزشک زنان مراجعه کنم؟

سلام. ممکنه از عفونت یا یبوست باشه. نیاز به معاینه توسط متخصص زنان دارید تا عفونت رو بررسی کنند.

9: شاهسون:سلام و خسته نباشید خانم دکتر ۳۸ سالمه .درد در ناحیه ی راست شکم قسمت پایین ،طوری که درد به کشاله ران و لگن فشار میاره .موقع نشستن یا خم شدن درد بیشتر میشه نشانه چی میتونه باشه .سونوگرافی کردم نشانه ای از کیست یا آپاندیس یا سنگ کلیه نبود .پزشک زنان هم مراجه کردم . پزشک داخلی رفتم قرص سیپرو فلوکسازین تجویز کردن به همراه شیاف دیکلوفناک و همینطور کپسول گاباپنتین .خواهش میکنم راهنمایی کنین من این داروها رو استفاده کنم یا پزشک دیگه ای مراجعه کنم .خیلی خیلی سپاسگزارم

سلام سونو نرمال بوده.سن و وزنتون مهمه ممکنه منشا درد از مهره های کمری باشه.بهتره ارتوپد هم برین

10: مریم:مریم هستم سلام خانم دکتر من پروید نامنظم دارم اللن ۳ ماهه منظم شده دوهفته بعداز پرویدم لکه قهوایی دیدم احتمال میده باردار باشم یا نه
نمیشه قطعی نظر داد. اگر پریود این ماهتون عقب افتاد تست خون بارداری بدید.
11: فاطمه:من احساس تورم اندازه گردو در ناحیه سمت راست پایین شکمم دارم.که به علائم آپاندیسیت شبیه نیست
عزیزم همچین مواردی رو باید جدی گرفت. به پزشک مراجعه کنین و در مرحله اول سونو بدین.
12: Afsane:سلام خانم دکتر من درد در ناحیه لگن دارم از علائمی که نوشتید لکه بینی ۲روزقبل و بعد از پریود دارم.ایا نشانه عفونت لگنی هست ؟؟

سلام عزیزم علائمت نشونه خیلی چیزها میتونه باشه بهتره به پزشک مراجعه کنی.

13: صغری:سلام آیا عفونت لگن دردی درباسن وکمر وپا ها وسفت شدن پاها دارد لطفاً مراراهنمایی کنید

سلام. این علائمی که گفتید بیشتر به مشکلات عصب سیاتیک مربوط میشه. بهتره به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

14: فرشته:سلام من ۳۴ سال دارم شش ساله ازدواج کردم ،مدتی هست که در سمت چپ لگن احساس درد می کنم جوری که پایین کمرم سمت چپ و تمام پای چپم تا انگشتام رو درگیر می کنه همیشگی نیست ولی وقتی خیلی سرپا هستم این درد ایجاد میشه و گاهی وقتا روز اول تا سوم پریودی هم هست، خواستم ببینم آیا این درد بخاطر عفونت لگنه یا دیسک کمر آخه دیسک کمر هم دارم. ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام دوست عزیز. اگر این درد شما تنها در هنگام پریود هست ناشی از انقباضات رحمی است اما اگر در زمان دیگه ای هم دچار این درد میشین باید به پزشک برای بررسی بیشتر مراجعه کنید که البته ممکن هست از دیسک شما نیز باشه اما چکاپ توسط دکتر بی ضرر هست.