آیا به بیماری مقاربتی مبتلا شده ام یا نه؟

بیشتر بیماری های مقاربت جنسی علامتی ندارند اما اگر هم موجب علائمی شوند، این نوع علائم خیلی کلی هستند و گاهی شبیه به علائم سرماخوردگی هستند که موارد مختلفی به غیر از بیماری های عفونت جنسی نیز ممکن است موجب آنها شوند. تشخیص علت علائم بیماری های مقاربت جنسی بدون دادن آزمایش های لازم بسیار دشوار است. زنان بیشتر از مردان دچار برامدگی یا جوش در ناحیه تناسلی، خارش یا سوزش ادرار ناشی از عفونت های مقاربت جنسی می شوند. بدون وجود علائم قابل توجه، بیماری های جنسی ممکن است تشخیص داده نشوند و بدون درمان باقی بمانند که ممکن است منجر به عوارض غیر قابل برگشتی مانند نازایی در صورت عدم درمان شود. به همین دلیل معاینه و چکاپ منظم توسط پزشک به همه افراد از نظر جنسی فعال توصیه می شود. در این مقاله درباره علائم هشدار دهنده وجود بیماری های مقاربت جنسی صحبت می کنیم.

ابتلا به بیماریهای جنسی


فهرست
در مواجهه با بیماریهای مقاربتی آرامش خود را حفظ کنید
ترشحات واژن
جوش ها و برامدگی های تناسلی
ترشحات آلت تناسلی مردان
تبخال تناسلی
زخم های ناحیه تناسلی
بیضه های متورم و دردناک
بیماری های مقاربتی مقعدی
درد در حین ادرار
چکاپ و معاینه منظم 

 

در مواجهه با بیماریهای مقاربتی آرامش خود را حفظ کنید

اگر نگران این هستید که شما و یا شریک جنسی شما به بیماری های مقاربت جنسی مبتلا شده باشید، مقاله آشنایی با علائم اصلی بیماری های مقاربت جنسی را بخوانید تا از علایم این بیماری ها مطلع شوید.
بعضی از این بیماری ها علایمی ندارند یا علایم کمی دارند. اگر نگران هستید اما علایمی نمی بینید، میتوانید با پزشک خود مشورت کنید تا هم از خطر های انتقال آنها مطلع شوید و هم آزمایشات لازم برای شناسایی این بیماری ها را انجام دهید.

 

ترشحات واژن

حدود 70 تا 90 درصد زنان و 90 درصد مردان مبتلا به بیماری کلامیدیا، هیچ گونه علایمی ندارند. این بیماری مقاربتی بعضی اوقات باعث ترشحات لزج مانند و غلیظ و یا چرکی از ناحیه واژن میشوند. در زنان مبتلا به تریکوموناس، این ترشحات به صورت کف آلود (سفید دارای حباب های هوا) دیده میشوند که بوی شدید و نا خوشایندی دارند.
در صورتی که رنگ این ترشحات، زرد و یا زرد متمایل به سبز باشد، میتواند از علایم بیماری سوزاک باشد. البته باید بدانیم که از هر 5 نفر مبتلا به بیماری سوزاک، 4 نفر هیچ گونه علایمی ندارند.

انواع ترشحات واژن

بیشتر بخوانید: آشنایی بیشتر با انواع ترشحات واژن 

 

جوش ها و برامدگی های تناسلی

بدن انسان به صورت طبیعی در عرض 2 سال، میتواند خود را از ویروس HPV بیماری زگیل تناسلی پاک کند. البته همه تیپ های عامل این بیماری، قادر به حذف خود به خودی و پاکسازی از بدن نیستند. همچنین بعضی از گونه های عامل این بیماری قادر به ایجاد زگیل های تناسلی هستند.

این زگیل ها از نظر اندازه و شکل متفاوت هستند و میتوانند به شکل های زیر ایجاد شوند:
• صاف
• برآمده
• بزرگ
• کوچک

در بعضی موارد این زگیل ها حالت "گل کلمی" دارند.

بیشتر بخونید: آشنایی با انواع زگیل تناسلی 

 

ترشحات آلت تناسلی مردان

سوزاک باعث ایجاد ترشحات سفید، زرد و یا سبز رنگ، از آلت مردانه میشود. علایم کلامیدیا در مردان به صورت ترشحات چرکی و یا به صورت آبکی و شیری از آلت تناسلی میباشد.
در مردان معمولا بیماری تریکوموناس علائمی ندارد اما در هر صورت علایم این بیماری در مردانی که مبتلا هستند به صورت ترشحات آلت تناسلی دیده می شود.

 

تبخال تناسلی

تاول روی و یا اطراف ناحیه تناسلی، مقعد یا دهان میتواند از علایم بروز بیماری با ویروس تبخال تناسلی باشد. این تاول ها پاره میشوند و جای آن دردناک است و چندین هفته، بهبودی جای تاول طول میکشد.

بیشتر بخوانید: آیا به زگیل تناسلی مبتلا شده ام یا تبخال تناسلی؟ 

 

زخم های ناحیه تناسلی

یک زخم گرد، سفت و بدون درد میتواند از علایم اولیه بیماری سیفلیس باشد که نوعی بیماری باکتریایی مقاربتی است. این زخم در هر ناحیه ای که از طریق آن باکتری وارد بدن شود میتواند ایجاد شود، از جمله:

• ناحیه تناسلی
• واژن
• مقعد
• راست روده یا رکتوم
• لب ها
• دهان

در ابتدا یک زخم ایجاد میشود و سپس تعداد زخم ها بیشتر میشود.
در صورتی که در مراحل ابتدایی سیفلیس، درمان صورت نگیرد، این بیماری به مرحله دوم پیشرفت میکند. جوش ها و زخم های متعدد در ناحیه غشای مخاطی دهان، واژن و مقعد ایجاد میشود. این جوش ها قرمز و یا قهوه ای رنگ هستند و معمولا بدون خارش میباشند.

ممکن است بر روی کف و یا پشت پا نیز ایجاد شوند و یا به صورت جوش های عمومی در سرتاسر بدن ظاهر شوند. ضایعات بزرگ خاکستری یا سفید رنگ در نواحی مرطوب بدن مثل کشاله ران، زیر بغل یا در دهان نیز ممکن است ظاهر شود.

اگر دچار علائم غیر طبیعی شبیه به علائم بیماری های مقاربت جنسی هستید، بهتر است به خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. خانم دکتر می توانند به شما کمک کنند که متوجه شوید آیا این علائم ناشی از بیماری های مقاربت جنسی هستند یا خیر. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمائید.

 

بیضه های متورم و دردناک

التهاب اپیدیدیم در معنای بالینی به معنی درد یا التهاب در یک یا هر دو بیضه می باشد. در مردان مبتلا به کلامیدیا و یا سوزاک ممکن است این علایم ظاهر شود.

 

بیماری های مقاربتی مقعدی

کلامیدیا میتواند باعث ایجاد ضایعات و علایمی در ناحیه مقعد، در مردان و زنان شود. در این موارد، علایم ممکن است به صورت درد در ناحیه مقعد، ترشحات از ناحیه مقعد و حتی خون ریزی مقعدی مشاهده شود.
علایم مقعدی بیماری سوزاک شامل درد و خارش در ناحیه مقعد و همچنین خون ریزی، ترشحات و حرکات دردناک شکم میباشد.

 

درد در حین ادرار

درد، فشار و سوزش هنگام ادرار کردن و یا تکرر ادرار، میتواند از علایم ابتلا به کلامیدیا، تریکوموناس یا سوزاک در خانم ها باشد.

تکرر ادرار

به دلیل اینکه بیماری سوزاک در خانم ها در اغلب موارد بدون علایم است و یا علایم کمی دارد که حتی ممکن است با عفونت های مثانه اشتباه گرفته شود، بسیار مهم هست که سوزش ادرار را جدی بگیرید. در مردان، تریکوموناس و یا سوزاک هر دو میتوانند باعث ایجاد سوزش ادرار شوند. درد بعد از ارضاء شدن در مردان نیز میتواند از علایم تریکوموناس باشد.

 

چکاپ و معاینه منظم

بسیاری از بیماری های مقاربتی قابل درمان هستند پس در نتیجه، در صورتی که هر کدام از علایم بالا را دارید و نگران وجود بیماری های مقاربتی هستید، با پزشک خود در این باره مشورت کنید تا بیماری شما به طور دققی تشخیص داده شود و درمان مناسب برای شما انجام شود.

چنانچه سوالی در مورد علائم بیماری های مقاربتی یا روش درمان آنها سوالی دارید می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله بپرسید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران
1: مهسا:سلام خانم دکتر میخواستم بدونم با انجام تست پاپ اسمیر کدوم بیماری ها مشخص میشه؟ من 1ماه قبل انجام دادم این تستو و بعد از اون یک بار رابطه ی جنسی داشتم با همون شریک قبلیم الان ایشون میگن که من سوزش دارم و به احتمال زیاد مبتلا به سوزاک شدم میخام بدونم ایا ممکنه منم مبتلا باشم؟

سلام تست پاپ اسمیر برای تشخیص تغییرات سلول های دهانه رحم یا دیسپلازی دهانه رحم هست. اگر فکر می کنید که ممکنه به سوزاک مبتلا شده باشید به پزشک مراجعه کنید و ازشون بخواین شما را برای این بیماری مورد ازمایش قرار بدن. بیماری ممکن علامتی نداشته باشه و در صورتی که زود بفهمین به راحتی درمان میشه اما عدم درمان بیماری در زنان میتونه موجب عفونت لگن بشه که در نهایت ممکنه به نازایی منجر بشه. پس بهتره زودتر به پزشک مراجعه کنید.

2: هانیه:سلام. شریک جنسی سوزاک ندارد ایا رابطه مقعدی یا کلا رعایت نکردن بهداشت باعث سوزاک میشود؟؟

سلام. بهترین راه برای پیشگیری از هر بیماری رعایت بهداشت هست اما اگر شریک جنسیتون سوزاک نداره شما هم مبتلا نمیشید اما عدم رعایت بهداشت میتونه منجر به عفونت های قارچی و باکتریایی دیگری بشه.