خانم دکتر متین ذاکرین
متخصص و جراح زنان - زیبایی

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

درمان زگیل تناسلی زنان

زگیل تناسلی چیست؟

امروزه یکی از بیماری های شایع و واگیر دار که دستگاه تناسلی زنان و مردان را تحت تاثیر قرار می دهد زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی امکان دارد در هر ناحیه از دستگاه تناسلی ایجاد شود. عامل ایجاد کننده این بیماری ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. اکثر افراد به این ویروس مبتلا می شوند ولی متوجه آن نمی شوند. این ویروس از طریق تماس پوست با پوست انتقال پیدا می کند. شایع ترین راه انتقال این ویروس از طریق تماس جنسی و پوستی می باشد حتی کمترین تماس سطحی در رابطه جنسی باعث انتقال بیماری می شود و حتما نباید نزدیکی کامل رخ دهد تا ویروس منتقل شود.
این ویروس باعث ایجاد زائده های گوشتی شبیه به خال به رنگ قرمز یا صورتی می شود که به آنها زگیل های تناسلی گفته می شود. زگیل ها از نظر اندازه و شکل با یکدیگر متفاوت هستند و در مواردی این زگیل ها آنقدر کوچک بوده که دیده نمی شوند. زگیل های تناسلی بیشتر در نواحی مرطوب ایجاد می شوند و گاهی درد و خارش ندارند. شیوع این بیماری در افراد مبتلا به ایدز بیشتر است. برخی از این زگیل ها در نهایت ممکن است باعث ایجاد سرطان واژن، سرطان دهانه دهانه رحم، مقعد وآلت تناسلی شوند. پس آشنایی با علائم و راه های پیشگیری و درمان این بیماری یک امر ضروری است.

زگیل تناسلی چیست

انواع زگیل های تناسلی

• زگیل های تناسلی کم خطر: این زگیل ها بیشتر در قسمت خارجی دستگاه تناسلی ایجاد می شوند و کمتر در قسمت داخلی ایجاد می شوند و منجر به سرطان نمی شوند.
• زگیل های تناسلی پر خطر (تیپهای 16 و 18): این زگیل ها بیشتر به نواحی داخلی دستگاه تناسلی نفوذ می کنند و عامل اصلی ایجاد سرطان ها می باشند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع زگیل تناسلی

 

چه کسانی در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند؟

• افرادی که به سایر عفونت های جنسی مبتلا هستند.
• افرادی که فعالیت های جنسی بالایی در دوران جوانی دارند.
• افرادی که با کسانی رابطه جنسی برقرار می کنند که در مورد سابقه جنسی آنها اطلاعی ندارند.
• افرادی که رابطه جنسی محافظت شده ندارند.
• افرادی که دارای چند شریک جنسی هستند.

زگیل تناسلی در زنان

 

علائم و نشانه های ابتلا به زگیل تناسلی

در بسیاری موارد در افراد مبتلا نشانه های وجود ندارد اما با گسترش بیماری علائم آشکار می شوند. این علائم و نشانه ها در زنان در واژن، دیواره های واژن، سرویکس رحم و ناحیه بین واژن و مقعد ظهور می کنند و در مردان علائم و نشانه ها بر روی آلت تناسلی و نوک آن، در اطراف آلت تناسلی و بر روی مقعد ایجاد می شوند. این علائم و نشانه ها شامل موارد زیر می توانند باشند:
احساس خارش و ناراحتی در نواحی تناسلی.
ایجاد توده کوچک به رنگ پوست در نواحی تناسلی.
ایجاد چندین زگیل نزدیک به هم که شکلی مانند گل کلم تشکیل می دهند.
داشتن خونریزی در هنگام رابطه جنسی.

گاهی بر اثر داشتن رابطه جنسی دهانی این زگیل ها در دهان و گلوی افراد نیز ایجاد می شود.

 

عوارض زگیل تناسلی

این زگیل ها می توانند بی خطر باشند ولی در مواردی باعث ایجاد مشکلات جدی می شوند، از جمله:
• ایجاد سرطان: ویروس عامل زگیل در مواردی باعث ایجاد سرطان در افراد می شود از جمله این سرطان ها، سرطان واژن، سرطان سرویکس رحم، سرطان سوراخ مقعد و سرطان نوک آلت تناسلی مردان می باشد.
• ایجاد مشکلات بارداری: این زگیل ها در دوران بارداری باعث مشکلاتی مانند اختلال در دفع ادرار می شوند. زگیل های واژنی باعث کاهش توانایی واژن در باز شدن هنگام زایمان طبیعی می شوند و در مواردی نادر امکان دارد این زگیل ها در هنگام زایمان به گلوی نوزاد منتقل شوند و برای نوزاد مشکلاتی ایجاد کنند.

 

روش های تشخیص زگیل تناسلی 

• معاینات بالینی: متخصص در زمان معاینه بالینی نواحی دستگاه تناسلی و مشاهده یک سری علائم می تواند بیماری را تشخیص دهد.
• آزمایش پاپ اسمیر: این آزمایش در زنان انجام می شود و با نمونه برداری از نواحی دستگاه تناسلی انجام می شود. برای شناسایی این ویروس باید این آزمایش بصورت اچ پی وی تایپ انجام شود.
کولپوسکوپی و بیوپسی: در این روش، پزشک با استفاده از روش کولپوسکوپی و با نمونه گیری قسمت کوچکی از بافت دهانه رحم، نمونه را در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می دهد. این آزمایش تنها در زنان انجام می شود.

با مراکز انجام کولپوسکوپی در تهران بیشتر آشنا شوید

اگر شما هم دچار زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی هستید، می توانید برای درمان زگیل های پوستی خود یا انجام آزمایشات برای تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای هماهنگی و رزرو نوبت با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

 

روش های درمان زگیل تناسلی

اگر این زگیل های ها باعث ایجاد مشکل و ناراحتی در فرد نشوند احتیاج به درمان نیست ولی در صورت پرخطر بودن و تشخیص متخصص احتیاج به درمان وجود دارد از جمله درمان هایی که صورت می گیرد عبارتند از:
• تجویز دارو: یک سری پمادها و کرم های موضعی برای رفع زگیل توسط متخصص تجویز می شود که باید در ناحیه پوست مورد نظر مالیده شود. پودوفیلین یکی از این داروها می باشد.
• جراحی: درمواردی که زگیل ها با دارو درمان نشده باشند یا بزرگ باشند و همچنین اگر در هنگام زایمان امکان تماس این زگیل ها با نوزاد وجود داشته باشد درمان به صورت جراحی انجام می شود. که جراحی به صورت های مختلف انجام می شود که عبارتند از:
• برش زگیل: ابتدا بی حسی موضعی انجام می شود سپس زگیل با وسایل مخصول جراحی برش داده می شود.
• الکتروکاتری: در این جراحی زگیل ها با برق سوزانده می شوند.
• کرایوتراپی: در این روش زگیل ها یا نیتروژن مایع منجمد می شوند. به این روش سرمادرمانی یا فریز کردن نیز گفته می شود.

کرایوتراپی یکی از بهترین روشهای درمان زگیل تناسلی است.

• لیزر درمانی: در صورت گستردگی و و سخت بودن درمان بعضی زگیل ها این درمان به کار می رود و با اشعه لیزر زگیل ها درمان می شوند. در این روش درمان زگیل با استفاده از لیزر مونالیزا برداشته می شود. این روش هم همانند روش کرایوتراپی یکی از روشهای عالی برای این منظور است با این تفاوت که عوارض جانبی بسیار کمتری دارد.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی زگیل مقعدی

درمان زگیل تناسلی

 

روش های پیشگیری از زگیل تناسلی

• آموزش و آگاهی دادن به افراد
• پرهیز از روابط جنسی پر خطر
• تزریق واکسن گارداسیل
• رعایت بهداشت و تمیز، خشک نگه داشتن نواحی دستگاه تناسلی
• پوشیدن لباس های زیر مناسب مانند لباس های پنبه ای و اجتناب از استفاده از لباس های پلاستیکی.

مقاله مرتبط: آیا زگیل مقعدی خطرناک است؟

اگر شما هم دچار زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی هستید، می توانید برای درمان زگیل های پوستی خود یا انجام آزمایشات برای تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای هماهنگی و رزرو نوبت با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

ارسال نظر
نظرات کاربران

1: پ ش:خانم دکتر دخترای باکره که رابطه ی جنسی دارن ولی نه از طریق دخول هم ممکنه گرفتار این ویروس شن؟

سلام بله. برای انتقال ویروس تنها تماس پوستی کافی هست و نیازی به دخول نیست.

2: ا د:اگر زگیل های دو تا یه سه تا خیلی ریز و در فاصله واژن و مقعد باشن و بشه با پودوفیلین بهبود داد نیاز به ازمایش پاپ اسمیر هست؟ یا خیر میشه انجام نداد فعلا؟

سلام ازمایش پاپ اسمیر رو حتی کسانی که به زگیل هم مبتلا نیستن باید بدن چه برسه به افراد مبتلا!!

3: م:سلام. روزتون بخير خانم دكتر عزيز من حدود ٢ ماه قبل متوجه زگيل رو سطح پوست تناسليم شدم. آزمايش پاپ و Hpv دادم كه پاپ التهاب نشون داد و Hpv 6 دكترم گفت نرمال هست و مشكلي نيست. ولي از بس اين ور و اون ور راجع به زگيل بد ميگن نگران شدم و كارم همش گريه شده. لطفا بهم بگين بهترين روش براي از بين بردن اين نگراني چيه؟سپاس

سلام به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کن.

4: Sara:سلام دكتر وقت بخير ميخواستم بدونم واكسن گارداسيل موجب نازايى ميشه ؟ من جايي خوندم بسيار خطرناك و عوارض داره و باعث از كار افتادن تخمدان و رحم ميشه؟

سلام این حرف ها شایعه است.

5: Maryam:خانم دکتر من یه دونه بیشتر شبیه اسکین تک روی کشاله ی ران دارم روی ناحیه تناسلی هم چندتا خال خیلی کوچک قهوه ای زدم توی آزمایش پاپم سلول های سنگفرشی دیده شده ولی آزمایش hpv برای نوع بی خطر و پر خطر منفی بوده ممکنه بخاطر وجود سلول های سنگفرشی دونه ها زگیل تناسلی باشن ؟ ممنون میشم جواب بدین خیلی نگرانم

سلام. سلول سنگفرشی که باید باشه باید ببینی بدخیمی یا چیز دیگه یا هم بوده یا نه!

6: انوشه نجفقلی زاده:سلام من ۲۸ سالمه. به خاطر خارش به پزشک مراجعه کردم. ونمونه لیکوئید انجام دادم. چون خودم تو آزمایشگاه بخش پاتولوژی کار میکنم به درخواست خودم روی همون نمونه آزمایش اچ پی وی هم انجام دادم.تشخیصشون کمی التهاب بود و های ریسک من ۱۶،۱۸،۵۲،۴۵ لو ریسکم ۴۲ بود.پیش پزشک خودمون بردم جواب رو گفتن فقط هر ۳ ماه آزمایش لیکوئید رو تکرار کن. نیاز به دارو نداره. من خیلی میترسم.نمیدونم چه کار کنم.میشه راهنماییم کنید

سلام به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کن و هر سه ماه یکبار هم پاپ اسمیر رو تکرار کن.

ساعت کاری دکتر ذاکرین

ساعات مطب

شنبه ها
11 صبح تا 5 عصر

یکشنبه ها
11 صبح تا 8 شب

سه شنبه ها
11 صبح تا 8 شب


پذیرش تنها و تنها با دریافت وقت قبلی


رزرو نوبت

نوبت دهی با تلفن گویا

021-42198555

تماس با منشی و نوبت دهی فوری

(شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 تا 18)

021-44463475


پیجی مفید با بیش از 100 هزار فالوئر

پیج اینستاگرام