خانم دکتر متین ذاکرین
جراح زیبایی و متخصص زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

درمان بوی بد واژن

تعداد بازدید: 10857

بوی واژن هرگونه بویی است که از ناحیه واژن بلند می شود. بسیاری از زنان نگران بوی واژن خود هستند. واژن همانند دهان، پوست و دیگر نواحی بدن دارای بوی خاصی است.
رژیم غذایی، سلامت فردی و دیگر عوامل می توانند بر بوی طبیعی واژن تاثیر بگذارند. نباید بوی طبیعی واژن را از بین برد. در واقع انجام این کار منجر به عفونت هایی می شود که موجب بوهای غیر مطبوعی خواهند شد.
در این مقاله انواع بوی واژن از جمله بوی ماهی واژن، بوی بد واژن هنگام نزدیکی، بوی بعد واژن بعد از پریود و ربط بوی واژن با بیماری های مختلف را بررسی می کنیم.


فهرست
علت بوی بد واژن
رفع و درمان بوی بد واژن
برای درمان بوی بد واژن چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کرد؟ 

 

 

علت بوی بد واژن

نگرانی درباره بوی بد واژن در میان زنان رایج است اما این احساسات منفی می توانند بر اعتماد به نفس و تصویر بدنی زنان از خودشان تاثیر بگذارند.
با این وجود، استمشام بوی ملایم و مُشک مانند از واژن طبیعی است. این بو با تغییرات هورمونی در طی بارداری، یائسگی و چرخه قاعدگی تغییر می کند. بنابراین بوی اندک از ناحیه واژن جای هیچگونه نگرانی ندارد. در ادامه به انواع بوهای غیر طبیعی واژن می پردازیم.

 

1. بوی بد ماهی از واژن

واژینوز باکتریایی علت رایج عفونت های واژن در زنان در سنین باروری است. هنگامی که توازن شیمیایی ناحیه واژن به هم بخورد، باکتری های مضر ممکن است بیش از حد رشد کنند و موجب به وجود آمدن بوی ماهی مانند واژن شوند.
برخی زنان دچار واژینوز باکتریایی علائم دیگری از جمله خارش یا سوزش دارند که ممکن است شبیه به علائم عفونت قارچی باشد. اما برای بسیاری از زنان، بوی ماهی واژن تنها نشانه این بیماری است. آنتی بیوتیک های تجویزی می توانند واژینوز باکتریایی را درمان کرده و این بوی ماهی مانند واژن را از بین ببرند.
رعایت نکات زیر نیز می تواند به زنان برای کاهش ریسک ابتلا به واژینوز باکتریایی کمک کند:
• از دوش های واژن اجتناب کنید زیرا توازن pH ناحیه واژن را به هم می ریزد.
• از محصولات عطر دار یا طعم دار در ناحیه واژن استفاده نکنید. عطر ها و دیگر محصولات مانند تامپون های معطر می توانند توازن ناحیه شیمیایی را بر هم بزنند و موجب واژینوز باکتریایی می شوند.

جراحی زیبایی واژن

 

2. بوی شیرین واژن

رشد قارچ در واژن می تواند موجب تولید بوی شیرینی همانند عسل یا کلوچه شود. همچنین این بو ممکن است شبیه بوی نان یا آرد باشد.
گاهی این بو کمی ترش اما خوشایند است. سوزش شدید، خارش یا احساس خشکی معمولا نشانه عفونت قارچی هستند. عفونت قارچی معمولا در طی زمان بدتر می شود و برخی زنان ممکن است ترشحات پنیر مانند و تکه تکه را مشاهده کنند.
نکاتی که برای ممانعت از ابتلا به عفونت باکتریایی در بالا گفته شد مانند ممانعت از مصرف محصولات معطر و عدم استفاده از دوش واژینال نیز می توانند مانع رشد قارچ ها شوند. نکات موثر دیگر در جلوگیری از رشد قارچ در ادامه آورده شده اند:
• تنها در صورت لزوم آنتی بیوتیک مصرف کنید: در برخی از زنان، آنتی بیوتیک می توانند باکتری های مفید واژن که موجب جلوگیری از رشد قارچ ها می شوند را از بین ببرند.
• از رابطه جنسی دهانی با افراد مبتلا به برفک دهانی خودداری کنید.
• ناحیه واژن را همیشه نسبتا خشک نگه دارید: قارچ ها در محیط مرطوب رشد می کنند. پس از حمام خود را به خوبی با حوله خشک کنید و از ماندن در لباس زیر یا لباس شنای خیس خودداری کنید.

 

3. بوهای دیگر

تغییرات هورمونی در طی یائسگی می توانند بوی واژن را تغییر دهند و موجب خشک شدن واژن شوند.
برخی بیماری های مقاربت جنسی به خصوص تریکومونیازیس نیز می توانند بوی واژن را تغییر دهند. هرگونه تغییر بوی واژن به خصوص اگر بو شدید یا ناخوشایند باشد، نیازمند مراجعه به دکتر است. توصیه می شود که از عطر برای از بین بردن بو استفاده نکنید.

مقاله مرتبط: لکه بینی قهوه ای در زنان و علت آن

چنانچه شما هم از بوی بد واژن رنج می برید می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی و کنترل آن به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت مشاوره و ویزیت با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

 

 

رفع بوی بد واژن

در ادامه می توانید بهترین روشها را برای درمان خانگی بوی بد واژن مشاهده کنید. رعایت نکات زیر در عدم ابتلا به مشکلی مثل بوی بد واژن و حتی رهایی از آن بسیار موثر خواهد بود!

درمان بوی بد واژن

 

1. بهداشت

رعایت بهداشت می تواند بوی بد واژن را کاهش دهد که در ادامه به ارائه راه حل هایی می پردازیم:
• در هنگام شستن ناحیه واژن از جلو به عقب شست و شو دهید. این کار مانع وارد شدن آلودگی های مقعد به درون واژن می شود.
• بلافاصله پس از رابطه جنسی ادرار کنید.
• از یک صابون ملایم و بدون عطر تنها در ناحیه بیرونی واژن استفاده کنید. وارد کردن صابون به داخل واژن می تواند موجب تغییر pH واژن شود و موجب عفونت و بوی بد واژن شود.
• لباس زیر خود را هر روز عوض کنید و در مواقعی که عرق کرده اید یا از ترشحات لباس زیرتان مرطوب شده، حتما آن را عوض کنید.
• لباس زیر خود را با مواد شوینده غیر معطر بشورید.

بیشتر بخوانید: 10 نکته طلایی در مورد بهداشت لباس زیر خانمها

• پس از عرق کردن و انجام تمرینات ورزشی حتما دوش بگرید زیرا عرق شسته نشده می تواند موجب بوی بد در ناحیه واژن شود.
• در صورت احساس بوی بد، ناحیه بیرونی واژن خود را با آب بشویید و آن را به خوبی خشک کنید.

تزریق چربی به واژن

 

2. نوار بهداشتی و تامپون

برخی زنان در زمان قاعدگی بوی بیشتری از ناحیه واژن خود حس می کنند که این بو می تواند فلز مانند یا شبیه آمونیاک باشد.
• می توانید از محصولاتی که وارد واژن می شوند مانند تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنید. رطوبت نوارهای بهداشتی می توانند موجب افزایش بو شود. خیس شدن زیاد نوار بهداشتی و عدم تعویض آن می تواند موجب عفونت شود.
• نوار بهداشتی یا تامپون خود را زود به زود عوض کنید.

تعویض نوار بهداشتی

 

3. بوی بد واژن بعد از نزدیکی

برخی از زنان ممکن است متوجه بوی ماهی مانند شدیدی پس از رابطه جنسی شوند که نشانه عفونت باکتریایی است. بقیه زنان ممکن است متوجه کمی بو شوند که علت آن برهم کنش بین منی و ترشحات واژن است که می تواند موجب تغییر بوی واژن شود. برخی لوبریکانت ها که برای روان سازی رابطه جنسی به کار می روند نیز می توانند موجب تغییر pH واژن و بوی واژن شوند. برای کاهش بوی بد واژن بعد از نزدیکی می توان نکات زیر را به کار برد:
• از کاندوم برای ممانعت از ترکیب شدن منی با ترشحات واژن استفاده کنید. برند های مختلف کاندوم و مشخصات آنها را با هم مقایسه کنید تا مناسب ترین مورد را پیدا کنید.
• پس از رابطه جنسی، واژن و دهانه واژن را با آب بشویید. از دوش واژینال به هیچ وجه استفاده نکنید.
• از لوبریکانت های معطر یا طعم دار استفاده نکنید.

 

4. پروبیوتیک

پروبیوتیک از باکتری های مفید در کل بدن شامل واژن محافظت می کند. پروبیوتیک همچنین می تواند به جلوگیری از عفونت های واژینال به خصوص قارچ کمک کند. داروهای پروبیوتیک مختلفی در بازار هست، مشخصات آنها را با هم مقایسه کرده تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.
پروبیوتیک با کنترل عفونت ها می تواند به کاهش بوی واژن کمک کند. به این دلیل که پروبیوتیک موجب تنظیم دوباره pH واژن می شود، بوی واژن نیز کاهش می یابد.

 

5. لباس زیر

لباس زیر می تواند موجب ماندن مواد زیر در ناحیه واژن شود که می توانند تولید بوی بدی کنند:
• عرق
• پوست مرده
• ترشحات واژن
• منی باقی مانده از رابطه جنسی
لباس زیر یا شلوار بسیار تنگ یا گن های لاغری نیز اغلب ایجاد مشکل می کند. رسیدن باقیمانده مدفوع به ناحیه واژن نیز می تواند موجب عفونت و بوی بد واژن شود، بنابراین از پوشیدن لباس هایی تنگ خودداری کنید.
لباس زیر نخی نه چندان تنگ بهترین گزینه برای زنانی است که نگران بوی بد واژن هستند. نخ کمتر رطوبت را در خود حفظ می کند و همچنین مانع تجمع باکتری ها در ناحیه واژن و تولید بو می شود.

بیشتر بخوانید: تفسیر رنگ خون قاعدگی

 

6. رژیم غذایی

غذاهای پر از قند و شیرین می توانند موجب رشد قارچ ها شوند که ممکن است موجب تولید بد واژن شود. برخی از غذاهای به شدت بودار می توانند موجب تغییر بوی واژن شوند. پیاز، قهوه و دیگر غذاهای با بوی قوی می توانند موجب تغییر بوی عرق و ترشحات بدن شوند.
مصرف میوه های با طعم شیرین مانند هنداونه و سیب کمی می توانند به بوی بد واژن کمک کنند.
همچنین فراموش نکنید که در طی روز آب زیادی بنوشید. مصرف کافی آب مانع رشد باکتری ها و همچنین مانع بد بو شدن عرق و تغییر بوی واژن می شود.

اگر شما نیز دچار بوی ماهی در ناحیه واژن خود هستید، برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مشکلتان ظرف زمانی کوتاه با موفقیت درمان شود. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی 02144463475 می‌باشد.

 

 

برای درمان بوی بد واژن چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بوی بد واژن همراه با علائم غیر معمولی باشد، بهتر است درمان های خانگی را فراموش کنید و حتما به پزشک مراجعه کنید.
برای مثال، اگر بوی واژن شدیدتر از حد معمول بود و به نظر می رسد که بو در حال شدیدتر شدن است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. همچنین استشمام بوی ماهی از ناحیه واژن نیز نیازمند مراجعه به متخصص زنان است. این بو ها می توانند نشانه مشکلی باشد که به راحتی بهبود نمی یابد و نیازمند دارو یا درمان های دیگر برای رفع آن است.
برخی ترشحات نرمال هستند اما اگر متوجه افزایش ناگهانی ترشحات شدید یا دیگر شفاف یا سفید نبودند، ممکن است دچار عفونت شده باشید.

ترشحات واژن

خارش مداوم در ناحیه واژن نیز می تواند نشانه عفونت یا مشکلات دیگر باشد و حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع ترشحات واژن

تشخیص علت بوی بد واژن اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماری است. این کار نیاز به یک جلسه معاینه و مشاوره دقیق و تخصصی دارد.شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید. در این جلسه خانم دکتر تمامی سوالات شما را پاسخ می دهند و با استفاده از روش های تشخیصی متفاوت، بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره و معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمائید.

آیا شما هم تابحال برای درمان بوی بد واژن به پزشک مراجعه داشته اید؟ پزشک شما چه درمانی را برای شما تجویز کرده؟ آیا این درمان برای شما نتیجه بخش بوده است؟

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر
نظرات کاربران

1: م.ج:سلام من یه دوره که مبتلا به هرپس بودم چن بار این و متوجه شدم و متعحب از این بود .الان مدتی گذشته و دیگه اون بو نیست الان نیازه پیگر بشم.ممنون

سلام. نه اگه بو و ترشح خاصی ندارید نیازی به پیگیری نیست اما معاینه سالیانه توسط پزشک زنان و انجام پاپ اسمیر سالیانه توصیه میشه.

2: نگار:سلام ممنونم از اطلاعات خوبي ك ارائه ميدين من ٢٨ سالمه سالها پيش دچار تبخال تناسلي شدم اما اون موقع هر دكتري ك مراجعه كردم هيچ ازمايشي از من نگرفتند و واكسن هم نزدم و تا زماني ك با سايت شما آشنا نبودم نميدونستم واكسن داره،، الان بعضي مواقع اذيتم ميكنه و تپخال روي پوستم ميزنه،، در صورتيكه فوق العاده ب بهداشتم اهميت ميدم اما نميدونم چرا اينطوري ميشم ،، ضمن اينكه از حدودا ١٠ سالگيم هميشه عفونت داشتم از زماني هم ك دنبال درمانش بودم همه نوع دارو ، پماد، كپسول هاي ٧٢ ساعته و ... استفاده كردم اما همچنان عفونت دارم گاهي كمتر ميشه اما بيشتر مواقع بدنم بوي بدي ميده و عفونتي ك دارم سبز رنگه و بعضي مواقع پنيري شكل، متاسفانه ب بهترين دكترها هم مراجعه كردم اما هميشه داروها مشابه بوده و درمان هم جواب نداده، گاهي شده ك پناد هاي كلوترومايزول رو ٤ دوره پشت سرهم استفاده كردم و جواب نگرفتم،، آيا شما فكر ميكنيد راه حلي براي درمان هست ؟؟ سپاسگزارم

سلام. بیماری زگیل تناسلی هست که واکسن داره و تبخال کلا بیماری متفاوتی از زگیل تناسلی هست و خوشبختانه موجب بیماری های خطرناکی مثل سرطان نمیشه. اگر عفونت مکرر دارین که مقاوم به درمان هست بهتره کولپوسکوپی بشین.

3: ماری:سلام.من چندین ساله درگیر عفونت واژینال هستم.هربار بعد از اتمام دوره داروها به فاصله یکی دو هفته عفونت برمیگرده.پاپ اسمیر هم انجام دادم.لطفا راهنمایی کنید

سلام. اگر میتونید برای معاینه تشریف بیارین. بدون معاینه نمیشه نظری داد.

4: ت.پ:سلام خانوم دکتر من ترشح زیاد دارم ولی همون لحظه که با دستمال پاک میکنم بوی بدی نداره و لی لباس زیرم بوی بدی میگیره که گاهی بوی ماهی مانندی حس میکنم از لباس زیرم اما همیشه نه، حتی موقعی که حمام هم میکنم ۴/۵ ساعت بعد همین مشکل رو دارم که لباس زیرم کمی بو میگیره و همیشه پریودم که تموم میشه ترشحات زرد رنگ دارم که خیلی بوی بدی میده ولی بعد ۲ روز رفع میشه این ترشحات زرد... هیچ خارش و درد و سوزشی هم ندارم حتی موقع نزدیکی و در نزدیکی بوی بدی هم نمیده ترشحات ۲۸ ساله هستم... به نظر شما ممکنه عفونت باشه؟!

سلام. لباس زیر رو روزانه عوض کنید. اگر مشکلتون حل نشد به متخصص مراجعه کنید. هرچند چون علامت دیگه ای ندارید بعید میدونم مشکل خاصی باشه. با این حال یه معاینه میتونه خیلی کمکتون کنه که از استرس دربیایید.

5: خسروي:با سلام وخسته نباشيد ، خانم دكتر من مدت زيادي هست كه عفونت واژن دارم تا دوره ايي كه دارو استفاده ميكنم نهايتا تا بعد ٢ هفته بعد از إتمام داروم مشكلي ندارم اما باز تكرار ميشه پيش خيلي دكتر زنان هم رفتم كه پماد واژينال كورتيمازول و قرص فلوكونازل و مترانيدازول بهم دادن اما واقعا اثر نداره ، ايا فريز جواب ميده ؟

سلام. فریز توصیه نمیشه اصلا. بهتره داروهاتون رو عوض کنید.

ساعت کاری دکتر ذاکرین

ساعات مطب

شنبه ها
11 صبح تا 5 عصر

یکشنبه ها
11 صبح تا 8 شب

سه شنبه ها
11 صبح تا 8 شب


پذیرش تنها و تنها با دریافت وقت قبلی


رزرو نوبت

نوبت دهی با تلفن گویا

021-42198555

تماس با منشی و نوبت دهی فوری

(شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 تا 18)

021-44463475


پیجی مفید با بیش از 95 هزار فالوئر

پیج اینستاگرام