خانم دکتر متین ذاکرین
جراح زیبایی و متخصص زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

آیا کولپوسکوپی درد دارد؟

تعداد بازدید: 4389

 

یکی از سوالاتی که همیشه از خانم دکتر ذاکرین پرسیده می شود این است که آیا انجام کولپوسکوپی دهانه رحم درد و عوارض دارد یا خیر. اگر شما هم نیاز به کولپوسکوپی دارید و از درد و عوارض آن می ترسید پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید. چنانچه شما هم نیازمند انجام کولپوسکوپی هستید، می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

مرکز انجام کولپوسکوپی در تهران

کولپوسکوپی

 

آیا کولپوسکوپی درد دارد؟

جواب هم بله است و هم خیر. با ما همراه باشید تا کاملتر توضیح دهیم!
همانطور که می دانید کولپوسکوپی یکی از روشهای تشخیص زخم ها و عفونت های دهانه رحم است. معمولا کولپوسکوپی با بیوپسی (یا همان نمونه گیری از بافت دهانه رحم) همراه است.
همانند روشهای دیگر شناسایی مثل پاپ اسمیر، کولپوسکوپی روشی بی خطر و بدون عوارض است.
در حقیقت در کولپوسکوپی پزشک ابتدا دهانه واژن بیمار را توسط اسپكولوم باز می کند و سپس با استفاده از چشمی دستگاه کولپوسکوپ درون واژن را نگاه کرده و موارد مشکوک را بررسی می کند.

بیشتر بخوانید: هزینه کولپوسکوپی دهانه رحم

در ادامه در صورتیکه بافت سلولی مشکوکی مشاهده شود، نیاز به نمونه گیری و بیوپسی خواهد بود. بیوپسی با کرامپ خفیف روی بافت واژن همراه است. معمولا این نمونه گیری با اندکی درد و سوزش همراه خواهد بود. امکان دارد پس از بیوپسی تا دو روز به صورت پراکنده لکه بینی داشته باشید، پس همراه خود حتما یک نوار بهداشتی داشته باشید تا لباس زیر و احیانا شلوارتان لکه نشود. چنانچه تا به حال اقدام به کولپوسکوپی نکرده اید خواندن مقاله مراقبتهای بعد از کولپوسکوپی می تواند برای شما بسیار سودمند باشد.
در نتیجه جواب ما به سوال اینکه آیا کولپوسکوپی درد دارد یا نه این شد: کولپوسکوپی درد ندارد اما ممکن است بیوپسی و نمونه گیری از بافت دهانه رحم با درد و سوزش مقطعی همراه باشد.

کولپوسکوپی دهانه رحم

 

آیا کولپوسکوپی عوارض دارد؟

پاسخ به این سوال هم با توجه به توضیحات بالا منفی است. مسلما مشاهده دهانه رحم با دستگاهی که به هیچ وجه وارد واژن نمی شود درد و عوارضی نخواهد داشت. اگر هم در آینده مشکلی پیش بیاید به دلیل بیوپسی از دهانه رحم است.
معمولا پس از بیوپسی تا دو روز احتمال لکه بینی های پراکنده و تا 5 روز احتمال درد خفیف در دهانه رحم وجود دارد که این مورد با بروفن حل می شود.
تنها در صورتیکه درد شما با دارو تسکین نیافت و یا خونریزی بیش از لکه بینی بود با پزشک خود تماس بگیرید.

مقاله ای ویژه برای پاسخگویی به همه سوالات شما: عوارض کولپوسکوپی

در پایان خانم دکتر ذاکرین به شما توصیه می کنند چنانچه شما هم دچار زخم یا عفونت دهانه رحم شده اید و با سوزش یا خونریزی حاصل از آن مواجهید، قبل از سپردن خود به دست فریز زخم و درمانهایی به این مدل، حتما از پزشک خود بخواهید شما را کولپوسکوپی کرده و بر اساس نوع زخمی که دچار آن هستید درمان مناسب تری انتخاب کنید. کم نیستند زخمهایی که بخاطر همین روشها بعد از مدتی بصورت بدخیم برگشت کرده و تبدیل به سرطانهای دهانه رحم می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مطب خانم دکتر ذاکرین تماس بگیرید.

تماس با مطب خانم دکتر ذاکرین
 

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر