خانم دکتر متین ذاکرین
جراح زیبایی و متخصص زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

درمان و رهایی از زگیل تناسلی

تعداد بازدید: 9097

ویروس زگیل تناسلی (HPV) یکی از رایج ترین ویروس های مقاربت جنسی در دنیا است. این ویروس در اثر تماس پوستی در هنگام رابطه جنسی منتقل می شود و درمانی برای آن وجود ندارد. دفع ویروس HPV در اغلب موارد در طی دو سال در صورت بالا بودن سیستم ایمنی بدن رخ می دهد. در ادامه این مقاله به راه های تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس زگیل تناسلی و روش های ریشه کن کردن ویروس زگیل تناسلی از بدن و پاکسازی ویروس HPV می پردازیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
ویروس زگیل تناسلی چیست؟
ویروس زگیل تناسلی چگونه منتقل می شود؟
علائم ویروس زگیل تناسلی
شناسایی زگیل تناسلی
رهایی از ویروس زگیل تناسلی
پیشگیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی 

 

 

ویروس زگیل تناسلی چیست؟

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) نوعی عفونت ویروسی است که از طریق تماس پوست با ناحیه تناسلی فرد مبتلا منتقل می شود. بیش از 100 نوع تیپ ویروس زگیل وجود دارد اما تنها 40 نوع از طریق تماس جنسی منتقل می شوند که به ویروس زگیل تناسلی معروف هستند و ناحیه تناسلی، دهان و گلو را تحت تاثیر قرار می دهند.

ویروس زگیل تناسلی

زگیل تناسلی رایج ترین بیماری مقاربت جنسی است و می تواند هم زنان و هم مردان را مبتلا کند. افرادی که فعالیت جنسی دارند ممکن است در مقطعی از زندگی خود به این ویروس مبتلا شوند حتی کسانی که یک شریک جنسی دارند نیز ممکن است به این ویروس مبتلا شوند زیرا ممکن است همان فرد آلوده به ویروس زگیل تناسلی باشد. 

 

 

ویروس زگیل تناسلی چگونه منتقل می شود؟

اغلب افراد از طریق رابطه جنسی مانند رابطه جنسی دهانی مبتلا می شوند. به دلیل انتقال ویروس در اثر تماس پوستی با ناحیه تناسلی فرد آلود، رابطه جنسی کامل یا دخول برای ابتلا به این عفونت لازم نیست. در موارد نادری، ممکن است ویروس در حین زایمان طبیعی به نوزاد تازه متولد شده منتقل شود.

مقاله مرتبط: چگونه از شر زگیل های تناسلی پوستی رها شویم؟ 

 

 

علائم ویروس زگیل تناسلی

ویروس زگیل تناسلی ممکن است در ابتدای ابتلا به آن هیچ علامتی نداشته باشد و ممکن است هفته ها یا ماه ها و حتی چند سال بعد خود را نشان دهند.
زگیل تناسلی در مردان در نواحی زیر دیده می شود:
• آلت تناسلی
• بیضه ها
• کشاله ران ها
• ران ها
• مقعد

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در زنان ممکن است در نواحی زیر دیده شود:
• داخل واژن یا مقعد
• بیرون واژن یا مقعد
• دهانه رحم
• کشاله ران

زگیل های تناسلی همچنین ممکن است بر روی لب، دهان، زبان یا فرد دارای ارتباط جنسی دهانی با فرد آلوده دیده شود.
حتی در صورت ندیدن زگیل ها ممکن است علائمی از قبیل موارد زیر وجود داشته باشد:
• ترشح واژینال
• خارش
• سوزش
• خونریزی

انواع پر خطر ویروس زگیل تناسلی موجب زگیل های پوستی نمی شوند اما ممکن است منجر به سرطان شوند.

مقاله مرتبط: آشنایی با انواع پر خطر و کم خطر ویروس زگیل تناسلی

چنانچه شما هم از زگیل تناسلی رنج می برید می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی و کنترل این بیماری به خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت مشاوره و ویزیت با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

 

 

شناسایی ویروس زگیل تناسلی

در صورت وجود زگیل در ناحیه تناسلی می توان از زگیل ها نمونه برداری کرد.
اما از آنجایی که ویروس زگیل تناسلی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد، این روش همیشه کارامد نیست.
برای مردان هنوز آزمایشی برای تایید وجود ویروس زگیل تناسلی در بدن وجود ندارد.
زنان باید از 21 سالگی به بعد هر ساله آزمایش پاپ اسمیر دهند و یا هر سه سال یک بار آزمایش کولپوسکوپی بدهند که دقت آن حدود 99% است و تقریبا هیچ خطایی ندارد. این آزمایشات می توانند تغییرات سلولی ناشی از وجود ویروس زگیل تناسلی در دهانه رحم را تشخیص دهند. برای تشخیص وجود ویروس زگیل تناسلی در بدن به همراه این آزمایشات باید آزمایش HPV DNA typing را نیز انجام داد تا وجود ویروس و تیپ آن مشخص شود و در صورت وجود تیپ های پر خطر، این آزمایش باید شش ماه بعد دوباره تکرار شود.

دانستنی ها: آیا زگیل مقعدی خطرناک است؟ 

 

 

رهایی از ویروس زگیل تناسلی

در حدود 90% افراد، ویروس زگیل تناسلی در طی دو سال از بدن آنها خارج می شود اما در ده درصد موارد ممکن است ویروس از بدن خارج نشده و مشکلات زیادی از جمله سرطان را به وجود آورد. مهمترین نکته در رهایی از ویروس زگیل تناسلی تقویت سیستم ایمنی بدن است. در ادامه به راهکارهایی برای رهایی از ویروس HPV و تقویت سیستم ایمنی بدن می پردازیم.

 

1. رژیم غذایی برای دفع ویروس زگیل تناسلی

سعی کنید که رژیم غذاییتان دارای مقادیر زیادی میوه و سبزیجات باشد. سعی کنید از مصرف غذاهای فست فود و شیرینی جات دوری کنید زیرا این غذاها هیچ ارزش غذایی ندارند و در عوض سبزیجات؛ میوه، حبوبات، گوشت، مرغ، ماه و روغن های سالم مانند روغن زیتون و نارگیل را جایگزین آنها کنید. مواد غذایی زیر می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس زگیل تناسلی کمک کنند:
• مواد غذایی سرشار از ویتامین سی مانند مرکبات، فلفل دلمه ای و توت فرنگی
• مواد غذایی حاوی پروبیوتیک مانند ماست یا پنیر پروبیوتیک
• سبزیجات دارای برگ های سبز رنگ مانند کاهو و اسفناج
• مواد غذایی غنی از سلنیوم مانند قارچ
• کفیر زیرا حاوی مواد پروبیوتیک زیادی است.
همچنین می توانید از گیاهان ضد ویروس زیر نیز بهره ببرید:
• ارگانو و روغن ارگانو
• برگ درخت زیتون
• شیرین بیان
• گون
• زنجبیل
• سیر

مقاله مرتبط: رژیم غذایی برای درمان تنبلی تخمدان

 

2. مکمل های غذایی

حتی اگر سالم ترین رژیم غذایی را داشته باشید، ممکن است از لحاظ برخی ویتامین ها دچار کمبود باشید که می تواند اثر منفی بر سلامت سیستم ایمنی بدنتان داشته باشد به همین دلیل است که حتما باید با مشورت پزشک مکمل های غذایی زیر را به رژیمتان بیفزایید:
• فولیک اسید
• ایندول-۳-کاربینول که در سبزیجاتی مانند کلم، کلم پیچ، کلم بروکلی، کلم پروکسل و گل کلم یافت می شود.
• ویتامین سی
• ویتامین دی
• ویتامین ای

مکملهای غذایی برای درمان زگیل تناسلی

3. عدم مصرف دخانیات:

مصرف دخانیات حتی قلیان می تواند موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن و پایداری ویروس زگیل تناسلی در بدن شود.

 

4. استراحت کافی و نداشتن استرس:

خستگی و استرس زیاد می تواند اثر منفی بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد و موجب تضعیف آن شود.

 

5. ورزش به طور مرتب و حفظ وزن سلامت

 

6. عدم مصرف قرص های ضد بارداری در طی طولانی مدت:

مصرف قرص های ضد بارداری برای مدت بیش از 5 سال می تواند احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را در صورت ابتلای فرد به ویروس زگیل تناسلی چهار برابر کند. خبر خوب این است که کنار گذاشتن این قرص ها البته حتما با مشورت پزشک می تواند این ریسک ابتلا به سرطان و پایدار شدن زگیل تناسلی در بدن را کاهش دهد. به نظر می رسد که هنگامی که چرخه هورمونی بدن به حالت طبیعی باز گردد، بدن می توان ویروس HPV را دفع کند.

مقاله مرتبط: درمان زگیل تناسلی در بانوان

برای دریافت مشاوره از خانم دکتر ذاکرین و یا رزرو نوبت برای روزهای آینده می‌توانید با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید. 

 

 

پیشگیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی

• تزریق واکسن گارداسیل: گارداسیل نمی تواند در برابر تمام تیپ های ویروس زگیل تناسلی مقاومت ایجاد کند اما می تواند در برابر تیپ های 6 و 11 (مسئول 90% زگیل تناسلی پوستی) و تیپ های 16 و 18 (مسئول 70% موارد سرطان دهانه رحم) مصونیت ایجاد کند. تزریق این واکسن به دختران و پسران در سنین بین 9 تا 30 سال توصیه می شود. حتی اگر قبلا مبتلا شده اید، بهتر است این واکسن را تزریق کنید زیرا می تواند شما را در مقابل دیگر تیپ هایی که به آنها مبتلا نشده اید، محافظت کند.
• سعی کنید که شریک جنسی مطمئنی را انتخاب کنید. زیرا حتی کاندوم هم نمی تواند به طور کامل در مقابل به ابتلا به این ویروس شما را محافظت کند.
• زنان به طور روتین غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام دهند. بهتر است زنان هر ساله آزمایش پاپ اسمیر یا هر سه سال یک بار آزمایش کولپوسکوپی را انجام دهند تا در صورت مشاهده تغییرات سلولی ناشی از ویروس زگیل تناسلی، فورا تحت درمان قرار بگیرند.

کولپوسکوپی دهانه رحم

• از برقراری رابطه جنسی با افراد دارای علائم آشکار HPV مانند زگیل در نواحی تناسلی و مقعد خودداری کنید.
• در صورت مشاهده هر گونه زگیل یا برجستگی در ناحیه تناسلی، دهان، گلو یا مقعد حتما به پزشک جهت تشخیص و درمان، مراجعه کنید. عدم درمان زگیل ها می تواند باعث افزایش اندازه و تعداد آنها و همچنین تغییرات سلولی ناشی از آنها و در نهایت سرطان شود.

بیشتر بخوانید: آیا کولپوسکوپی درد دارد؟

غربالگری سرطان دهانه رحم، اولین و مهم ترین قدم در پیشگیری از ابتلا به این بیماری است. شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید و در صورت لزوم آزمایشات پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی برای شما تجویز می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره و معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمائید.

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر
نظرات کاربران

1: ماریا:سلام فرق زگیل تناسلی با تبخال تناسلی چیست

سلام. بیماری تبخال تناسلی کلا متفاوت از زگیل تناسلی است و عامل ویروسیش فرق میکنه. خبر خوب اینه که تبخال تناسلی موجب بروز مشکلاتی مثل سرطان نمیشه.

2: پری:سلام خانم دکتر واقعا ممنون که مطالب خوبی میزارین.از اینکه تو هیچ دوره آموزشی از مدرسه گرفته تا دانشگاه هیچ اطلاعاتی در هیچ مورد ندادن واقعا ناراحتم کسی که میره تو رابطه و بعدش دچار مشکلاتی میشه تازه متوجه میشه که اطلاعتش چقدر کم بوده .پیش دکتر هم که میریم اکثر مواقع سوال که میکنیم خیلی توضیح نمیدن و این بیشتر ناراحت کننده هستش بازم از شما خیلی تشکر میکنم.

خواهش میکنم عزیزم. خوشحالم که مطالب براتون تونسته مفید واقع بشه.

3: soniya:وقتی مقاله شمارو میخونم به زندگی امیدوار میشم

چرا نباید امیدوار باشی؟ افرادی زیادی در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا میشن و بعد هم بهبود پیدا میکنن.

4: حمیده:در مورد صدای واژن هم بگید ک مثل صدای باد معده میده

سلام. میتونه ناشی از شلی عضلات لگن باشه. بهتره به پزشک مراجعه کنید.

5: ليلي ايزدي:سلام خانم دگتر عزيز من چند ماهي ميشه كه درست چسبيده به كليتوريس يك زايده ميبينم نمي دونم زگيل تناسلي هست يانه منتهي چون شهرستان هستم هنوز نرفتم دكتر ولي از روزي كه بحث زگيل تناسلي داغ شده من خيلي مي ترسم وخيلي هم خجالت ميكشم دكتر برم چون هنوز ازدواج نكردم چكار كنم

سلام عزیزم. خجالت نداره. پزشک محرم اسرار بیماران هست. حتما به دکتر مراجعه کن بدون معاینه نمیشه نظری داد.

6: سمانه:سپاس بیکران از شما از مطالب مفیدی که در اختیارمون میزارین

مرسی عزیزم.

7: Nooshin:سلام من يك سال و نيم پيش مبتلا شدم به چند عدد دونه كه دكتر زنان رفتم گفتن اين هرپس هست و با اسيكلووير پمادي و قرصي و تغذيه مناسب ٤روز بعد تمام علايم رفتن و خوب شدم الان از يكسال و نيم بيشتره كه ديگه مبتلا نشدم با اينكه توي شرايط استرس روحي زيادي قرار گرفتم تغذيه ام بد بود سيستم ايمني پايين اومد جوري كه تيتر انتي باديم ٢/.بود اما ديگه مبتلا نشدم ،ميشه راهنماييم كنيد سوال اولم اينه هرپس تبخال هست يا زگيل؟! سوال دوم چون توي شرايط بدي بودم از لحاظ تغذيه و استرس بار ها و بارها و مبتلا نشدم يعني از بدنم دفع شده ؟! سوال سوم براي اينكه هيچوقت مبتلا نشوم بايد چكار كنم لطفا راهنماييم كنيد ممنون ميشم به هر سه سوالم جواب بديد

هرپس تبخال تناسلی است و کلا با زگیل فرق میکنه. ویروس هرپس تو بدن میمونه و از بین نمیره و ممکنه چند وقت یه بار خودشون رو نشون بده که در طی زمان این علائم پوستی رفته رفته کم میشن. خوشبختانه هرپس موجب سرطان و مشکلات دیگه نمیشه.

8: sama:سلام خانم دکتر خسته نباشید و مرسی از مطالب خیلی خوب و مفیدتون ، خانم دکتر من یه ماهی که مبتلا به زگیل تناسلی شدم و دکتر رفتم ازمایش دادم و گفتن low risk هستم ، هنوز جوابم رو دکتر نبردم ، و جالب اینه که زگیل از بین رفت بعد از این یک ماه ، میشه راهنمایی کنین که الان چیکار کنم ؟ میترسم بازم در بیاد

سلام. به تمام گفته های همین مقاله عمل کن.

9: رها:سلام خانوم دکتر همسر من روی آلت تناسلیش چند تا ضایعه گوشتی کوچیک داره و میگه از ده دوازده سالگیش داشته اونارو.ما دو سال ونیمه ازدواج کردیم و رابطه داریم.من چند روزه ک متوجه این ضایعاتش شدم.من ب شدت میترسم.آیا ممکنه منم گرفته باشم من علامتی ندارم.و اینکه میتونم باردار شم؟

سلام. حتی اگر زگیل تناسلی باشه منعی برای بارداری نداره. بهتره همسرتون به پزشک مراجعه کنن.

10: نگار:سلام خدمت شما دکتر گرامی. ممنون از مطالب مفیدتون. هم آموزنده اس هم یکم نگران کننده که بنظرم این نگرانی لازمه تا بیشتر به خودمون اهمیت بدیم. من چندساله پاپ اسمیر میدم.تشخیص دکترم قارچ هست.بعداز استفاده دارو بهتر میشم ولی مجدد برمیگرده. دکترم میگه بطور کلی برطرف نمیشه. جدیدا قبل از پریودم خیلی خیلی اذیت میشم. امکان داره فقط قارچ نباشه؟

سلام عزیزم. اگر عفونت مکرر داری بهتره کولپوسکوپی انجام بدی.

11: مریم:سلام دکتر مهربون ازتون خواهش میکنم کمکم کنید من پرده بکارت دارم ۲ سال پیش برای اولین بار با دوس پسرم رابطه ای تحت عنوان لاپایی برقرار کردم اصلا از وجود زگیل تناسلی اطلاعاتی نداشتم با توجه به برنامه ماه عسل شک کردم من میترسم که نکنه اون اقا زگیل تناسلی دلشته و من گرفته باشم اون اقا قبلا رایطه حتی دخول هم داشتن با دوس دختراشون من کارم فقط و فقط گریس نمیدونم باید چیکار کنم که کامل مطمئن شم مبتلا نیستم چون دخترم خب امکان پاپ اسمیز نیس تورو خدا منو راهنمایی کنید

سلام. عزیزم بهتره رو تقویت سیستم ایمنی بدنت کار کنی و هر وقت ازدواج کردی حتما پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی بده. نگران هم نباش. استرس خودش خیلی بده.

12: فاطیما:سلام ممنون از پیج خوبتون در اینستا و مطالب خوبی ک اینجا با ما به اشتراک میزارید.

سلام. ممنون عزیزم.

13: باران:سلام خسته نباشید حدود سه ماه پیش روی بدن برجستگی هایی شبیه به زیگیل دراومد با مراجعه به دکتر وتشخیص محلول تجویز شد که خود ایشون برام میزدن هفته ای یک بار ولی با توجه به اینکه هیچ تغییر ایجاد نشد ادامه ندادن وگفتن که زگیل نیست ازمایش پاپاسمیر هم سالم بود من هم رها کردم درمان رو ولی هنوز میترسم که باشه نظر شما چیه خانوم دکتر با سپاس

سلام عزیزم. بهتره به پزشک دیگه ای برای معاینه مراجعه کنی و حتما سالی یکبار پاپ اسمیر بده.

14: مرجان:سلام و خسته نباشيد بسيار، ممنون از مطالب خيلي خوبتون و اگاهي كه ميدين.

ممنون عزیزم.

15: elham:سلام خانم دکتر عزیز، همسر من از بچگی مبتلا به زگیل تناسلی بودند و همسر سابقشون که ده سال باهاشون زندگی کردن هم مبتلا نشدن یا حداقل علایم پوستی نداشتن، ۶ ساله که من با ایشون ازد،اج کردم و هنوز علایم پوستی ندارم، به نظرتون مفیده که واکسن تزریق کنم؟ ۲۶ ساله هستم

سلام عزیزم. این زگیلی که از بچگی باهاشون بوده احتمال خیلی زیاد زگیل تناسلی نیست. برای اطمینان میتونید به پزشک برای معاینه مراجعه کنید. بله هر دوتون تزریق کنید.

16: سمیرا:سلام خانوم دکتر امکان داره آدم 8 سال پیش با یه نفری که یه برجستگی روی آلتش داشته و رابطه سطحی نه دخول انجام داده و تست پاپ اسمیر از نوع مایع دادم و جواب پاپ اسمیرم التهاب بوده آزمایش hpv منفی بود و زگیلی هم ندیدم تا حالا در خودم دکتر قرص مترونیدازول نوشت برام بازم گرفته باشم این بیماری رو؟ خواهش می کنم جواب بدید استرس دارم

سلام عزیزم. قبلا جوابت رو دادم اما باز میگم نگرانیت بی مورد هست. مترونیدازول یه نوع آنتی بیوتیک هست که روی ویروس اصلا تاثیری نداره. کلا ویروس HPV دارویی نداره!

17: Mahtab:سلام خانم دکتر من ۱ مدتیه که یک ضایع گوشتی بالای کلیتروس واسم ایجاد شده بود بعد از مدتی تعدادشون چندتا شد و الان بین کلیتروس پر شده .اول خارش داشت الان نداره.ضایع اولی هم خود به خو د خوب شد شبیه جوش شد.میخاستم راهنماییم کنید جی هست.ممنونم

سلام عزیزم. برای تشخیص بیماریت حتما به پزشک مراجعه کن.

18: سحر:سلام.ممنون از مطالب خوبتون.ببخشقد برای کسی که ازدواج نکرده ولی بکارت هم نداره پاپ اسمیر انجام میدن؟

سلام عزیزم. اگه باکره نیستی و بالای 21 سال هستی، میتونی آزمایش پاپ اسمیر رو انجام بدی.

19: bit:من قبلا زیگیل تناسلی گرفتم و با دارو دکتر که مثل اسید بود سوزوند .بعد یکسالو نیم الان تبخال زدم .خیلی نگرانم که ممکنه دوباره زیگیل بزنم؟چیکار کنم از دست اینا راحت شم؟ همش از سرطان میترسم

سلام عزیزم. تبخال تناسلی برخلاف زگیل تناسلی موجب بیماری هایی مثل سرطان نمیشه و از این بابت نگرانی خاصی وجود نداره.

20: مريم:سلام خانم دكتر خسته نباشيد من 2 سال پيش متوجه شدم كه مبتلا به اچ پي شدم و تا اون موقع هم هيچ رابطه جنسي نداشتم و تشخيص دكترم اين بود كه احتمالا از استخر يا توالت الوده بهم منتقل شده .اقدام به درمان كردم با اسيد كه زگيل ها از ناحيه واژنم از بين رفت و واكسن گارداسيل رو هم كامل زدم. الان يك سال هست كه با شريك جنسي خودم رابطه دهاني دارم و اين مدت هيچكدوم علائمي نداشتيم تا اينكه امروز متوجه شدم كه يك سري زائده سطحي باز اطراف واژنم بود و مجددا اسيد زد دكتر. چيزي كه خيلي نگرانم ميكنه شريكمه كه ميترسم اون هم مبتلا شده باشه و اينكه چيكار بايد بكنه؟ ممنون ميشم اگر در صورت امكان جوابم رو بدين

سلام عزیزم. حتما آزمایش پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی بده. برای تشخیص ویروس اچ پی وی در مردان آزمایشی وجود نداره. از نامزدت بخواه مواظب هرگونه تغییر بافت در ناحیه دهان، گلو و زبان باشه و در صورت مشاهده به دکتر مراجعه کنه البته این تغییرات لزوما سریع رخ نمیدن و ممکن چند سال دیگه خودشون رو نشون بدن. رو تقویت سیستم ایمنی بدنتون کار کنید و اگه میتونید واکسن گارداسیل رو تزریق کنید.

21: الناز:سلام خانم دکتر خسته نباشید. من حدودسه ماه پیش بانامزدم رابطه مقعدی داشتم . حدود یک هفته اس که نامزدم متوجه شده زگیل تناسلی گرفته و دکتر دستورکرایو کردن بهش داده.من هیچ مشکلی ندارم ایا ممکنه منم گرفته باشم؟ چه اقدامی باید انجام بدم ؟

سلام عزیزم. بله امکان ابتلای تو هم وجود داره. اگه میتونی و باکره نیستی آزمایش پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی همراه با آزمایش اچ پی وی تایپینگ بده و البته این آزمایشات را شش ماه یا یکسال دیگه هم حتما تکرار کن. اگه میتونی واکسن گارداسیل رو تزریق کن.

22: حمید:سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب منو بدین من روی التم چند وقت زخم میشه مثل جوش میزن خارش داره شبیه تب خال میتونید راهنمایی کنید چی کار کنم؟

سلام. حتما به متخصص پوست برای معاینه و تشخیص مراجعه کنید.

23: سارینا:سلام خانم دکتر ذاکری عزیز، وقتتون بخیر ، من آزمایش پاپ اسمیر و اچ پی وی انجام دادم که پاپ اسمیر جوابش نرمال بوده ولی واسه اچ پی وی نوشته ریزالت ژنوتایپ 39(hr),53,73,(hpr) نمونه لیکوئید بیس 44(LR)، که گفتنباید برم کولپوسکپی که گفتم بیام مطب شما اما متاسفانه چون پریود هستم و باید بعدش بیام خیلی مضطربم و استرس دارم ممنون میشم اگر جواب این آزمایش رو بگید چیه و اینکه خطرناکه یت نه آیا درمان داره میشه ، من ۲۸ سالمه و ۳ ساله ازدواج کردم

سلام. اگر پاپ اسمیر نرمال بوده عجله ای برای انجام کولپوسکوپی نیست اما هر وقت تونستین حتما انجام بدین. بین تیپ هایی که ذکر کردین تنها تیپ 39 پر خطر محسوب میشه که اونم با انجام پاپ اسمیر و کولپوسکوپی به طور مرتب جای نگرانی نداره. این آزمایشات برای پیشگیری هستند.

24: زینب:سلام خانم دکتر من تایپ های پر خطر16.31.39.45.52.66.68رو دارم البته سه ماه هست ک درگیر این ویروس شدم کولپو انجام شد و نمونه گیری فعلا جواب نیومده بنظر شما امکانش هست بخاطر شرکای جنسی متعدد باشه ک این همه تایپ های پر خطر دارم در ضمن دکتر به فاصله یک ماه از من دو بار ازمایش اچ پی وی گرفت ک قعلا جواب دومی نیومده من شنیدم ازمایش باید ب فاصله شش تا دوازده هفته انجام بشه تا ارزش داشته باشه البته جوابم فعلا اماده نیس نظرتون چیه

سلام عزیزم. حالا بذار جواب کولپوسکوپی بیاد و نگران نباش. جواب هر چی که باشه راه حل هایی زیادی وجود داره. به توصیه های همین مقاله هم عمل کن.

25: پري:سلام خانوم دكتر من دچار زگيل تناسلي شدم و با محلول از بين رفته و چون نوع خطرناكش دارم بايد هر سال تست بدم ميخاستم بدونم اگه زگيلا ازبين بره ديگه نميشه رابطه دهاني تناسلي داشت؟

سلام. احتمال مبتلا شدن پارتنرتون به تیپ خطرناکی که میفرمایید هست هم به این دلیل که ویروس هنوز در بدن هست و هم به این دلیل که تیپ های خطرناک عموما موجب زگیل نمیشن ولی در بدن وجود دارن.

26: Helen:سلام خانم دكتر من زگيل تناسلي داشتم كه واسم كوتر كردن ولي چند وقتي هست كه توي گلوم فك ميكنم چيزي مث خلط چسبيده ميترسم ميگم نكنه زگيل باشه ممنون ميشم توضيح بديد

سلام عزیزم بهتره به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنی و ازش بخوای که ناحیه حلق و حنجره ات رو از نظر زگیل و تغییر بافت مرتبط با HPV بررسی کنه. حتما متخصص باید این کار رو انجام بده.

27: علی:با سلام ببخشید من قبلا زگیل تناسلی داشتم الان ۸ ماهه ندارم یعنی بهبود یافتم یا نمیشه گفت هنوز؟

سلام. در اکثر افراد ویروس طی هشت ماه از بدن خارج میشه اما همه تیپ های ویروس HPV موجب زگیل تناسلی بر روی پوست نمیشن. برای همین ممکنه تیپ هایی رو هنوز تو بدنتون داشته باشین که موجب زگیل نمیشن. برای همین توصیه میشه به نکات این مقاله عمل کنید.

28: ماریا:مرسی خانم دکتر بابت جواب سوال قبلی که دادید در ضمن شما گفتید بیش از ۴۰ نوع تیپ خطر ناک هستتد این تیپ ها رو کجا ببینم که چی هست سوال بعدی اینه که درمورد تبخال تناسلی هم توضیحاتی بدید ممنون از شما

سلام میتونید تیپ های خطرناک رو در مقاله انواع زگیل تناسلی مشاهده کنید. درباره تبخال تناسلی به زودی مطلب میگذارم.

29: سارااااا:سلام من به ويروس HPV تايپ ١٦-٥٦-و ٦٨ مبتلا هستم با اينكه در طي ٤سال ٢دوره كامل هم واكسنشو زدم ولي دفع نشده ،چي كار بايد بكنم؟

سلام عزیزم. واکسن تاثیری روی دفع ویروس نداره بلکه از ابتلا بهش جلوگیری می کنه. بهتره به طور مرتب پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی حتما انجام بدی.

30: شميم:سلام خانم دكتر ببخشيد متاسفانه من مبتلا ب زگيل تناسلي شدم و يك دونه زگيل در ناحيه تناسلي داشتم باكره هستم و امكان پاپ اسمير نيست ايا ممكنه ب سرطان رحم دچار بشم و بايد چيكار كنم؟؟؟

سلام بهتره برای تایید تشخیصتون به پزشک مراجعه کنید و متاسفانه راهی نیست. بهتره حواستون به ترشحات و لکه بینی باشه در صورتی که داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید و باهاشون در میون بذارید. ابتلا به سرطان ممکن 5 تا 10 سال طول بکشه.

31: مریم:سلام خسته نباشید خانم دکتر ابتدا ی تشکر ویژه بابت اطلاعاتتون و راهنمایی هاتون ... من خیلی استرس گرفتم بابت زگیل تناسلی مطالبی که گذاشتید ... و میتونم بپرسم هزینه و ویزیت برای معاینه که ایا زگیل تناسلی وجود داره دارم یا نه چقدر هست باتشکر ممنون میشم بهم بگید که اگه بتونم بیام معاینه

سلام عزیزم. برای اطلاع از هزینه ها با مطب تماس بگیرید.

32: رویا:چطوری میشه خلاص شد از این مریضی

سلام. به توصیه های این مقاله عمل کنید.

33: Vida:سلام خانم دکتر من نزدیک واژنم چیزی شبیه زگیل بود رفتم کرایو کردم بعد رفتم تست پاپ اسمیر دادم گفتن hpv بدم وقتی رفتم تیپ ۱۸.۱۶ داشتم ۴ روز پیش کلپوسکوپی انجام دادم جوابش cin1 اومده میترسم این از زندگیم بدم اومده که حتی به شوهرم نزدیک نمیشم میدونم سرطانه خیلی استرس دارم همش گریه میکنم تورو راهنمایی کنین من چیکا کنم خوب بشم

سلام عزیزم. مقالات سایت رو حتما بخون.اغلب خود به خود برطرف میشه.هر 6 ماه حتما کولپوسکوپی بده.

34: راحله:ممنون بابت مطالب کاملتون که با صبر و حوصله و بدون هیچ هزینه ای در اختیار قرار میدین

خواهش میکنم عزیزم.

35: نگین:سلام خانوم دکتر من حدود ۶سال پیش زگیل تناسلی داشتم که با کرایو برطرف شد تا یکماه پیش که تست hpv انجام دادم و تایپ های ۱۶.۵۲.۶۶و ۴۳ رو نشون داد البته تست پاپ اسمیر منفی اومده .خیلی میترسم و استرس دارم .یعنی به سرطان دهانه رحم مبتلا شدم ؟این ویروس تا آخر عمر تو بدن میمونه ؟در چه صورت کامل از بدن دفع میشه؟شنیدم که میگن کسایی که مبتلا میشن امکان هپاتیت یا ایدز هم در اونها وجود داره .درسته یعنی؟ممنون میشم جوابمو بدین

سلام. وقتی پاپ اسمیر منفی بوده چطوری نتیجه گرفتی سرطان داری؟ پاپ اسمیر منفی بدین معنی که سلول های پیش بدخیم که ممکن به سرطان تبدیل بشن، وجود ندارن. به این دلیل میگن افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا شدن احتمال ابتلا به هپاتیت و ایدز در اونها بالاست چون رفتارهای پر خطر جنسی دارن. به توصیه های این مقاله عمل کن. پاپ اسمیر و کولپوسکوپی هم یادت نره.

36: م:سلام وقتتون بخیر من‌دو سال پیش به زگیل مبتلا شدم که از اپیلاسیون گرفتم. جواب پی سی آر هیچ تیپ خطرناکی رو نشون نداد و پاپ اسمیر هم منفی بود. تو این مدت هر بار لکه یا ضایعه غیرعادی ای دیدم پودوفیلین زدم. ولی الان اطراف واژنم زگیل در اومده ، با اینکه شریک جنسیم فقط همسرم هست که اون هم زگیل نداره و نه اپیلاسیون رفتم تو این مدت نه توالت فرنگی نه استخر...... ممکنه تیپ ویروس الان فرق کرده باشه ؟! این بار هم پی سی آر و پاپ اسمیر دادم اما خیلی استرس دارم برای جوابش، لطف میکنید کمکم کنید. یه سوال دیگه هم اینکه زمانی که درمان رو شروع میکنیم ، لایه های پوستی که از محل زگیل جدا میشن حاوی ویروس هستن؟ ینی میتونن خودشون ایجاد بیماری کنن؟! یکی از اساتید ما میگفت اینجور زخم ها دفع ویروس دارن

سلام. خوب بستگی داره نمونه از کجا گرفته شده باشه. اگر نمونه از دهانه رحم گرفته شده باشه و تیپ ویروس فرق کنه به معنی اینه که ویروس قبلا به دهانه رحم نرسیده بوده. بله پوست های جدا شده نیز آلوده به ویروس هستند و ویروس خارج از بدن زنده می مونه که بسته به تیپ ویروس میزان زنده بودنش متفاوت است.

37: آیدا:سلام ببخشید من شهرستان هستم و نمیتونم حضوری خدمت برسم ایا تلفنی هم مشاوره میدین با پرداخت هزینش هم مشکلی ندارم

سلام عزیزم. ویزیت تلفنی نداریم.

38: فرزانه:سلام خانم دکتر من ۳۵ سالم هست و به این ویروس مبتلا شدم با توجه به اهمیتی که داره که مبتلایان باید تست پاپ اسمیر بدن ولی هیچ دکتری چون من هنوز ازدواج نکردم حاضر نمیشه این کارو حتی با رضایت خودم انجام بده بنظرتون امثال من که ازدواج نکردیم ولی برایرسلامتمون باید این تست رو انجام بدیم باید چیکار کنیم؟

سلام عزیزم. در قانون ایران باید مجوز از پزشکی قانونی برای انجام پاپ اسمیر برای دختر باکره بگیرین.

39: ولی:خانم دکتر پارتنر من بعد چند مدت که متوجه شدیم زگیل داره ،از طریف کرایو بعد چن ماه زگیل هاشون بهبود پیدا کرد،ولی در من هیچ اثری از زگیل تا حالا که دو سال طول کشیده دیده نشده،حالا این امکان وجود داره که بازم بعد چن مدت در پارتنر من یا خود من زگیل مشاهده بشه؟

سلام. بله احتمالش هست. به توصیه های همین مقاله عمل کنید و اگر تونستید واکسن بزنید.

40: مرضیه:من زگیل نوع ۱۶ دارم پارسال مرداد ازمایش دادم تا امسال هیچ اثری ازش نیست بازم میترسم اینقد دکترم منو ترسونده میترسم برم پیشش دوباره

سلام. عزیزم حتما حتما برو پاپ اسمیر و یا ترجیحا کولپوسکوپی بده که خیلی دقیق تر هست. عزیزم این کارها برای پیشگیری از ابتلا به سرطان هست. اگر متوجه به ضایعات پیش سرطانی بشی به راحتی قابل درمان هست اما اگر پیگیر نباشی میتونه به سرطان تبدیل بشه و البته نباید بترسی یا استرس داشته باشی چون باعث پایدار شدن ویروس در بدن میشه.

41: s:ببخشید فریز زگیل مقعدی را دکتر زنان انجام میدن؟

سلام بله.

42: نگار:سلام خانم دکتر.من تقریبا یک سال و نیم پیش فقط یه زایده داشتم رفتم دکتر زنان برام برداشتنش بردم آزمایش که نتیجه زگیل بود.بعد از اون دیگه چیزی ندیدم.الان میخوام دوباره آزمایش بدم، باید آزمایش خون بدم؟ یعنی اگه مبتلا باشم توی آزمایش خون مشخص میشه؟؟

سلام عزیزم. باید آمزایش پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی بدی که در همین مقاله بهشون اشاره شده.

43: مریم:سلام خسته نباشید بخاطر فیبرم و خونریزی زیادم دکتر گفت میرنا بزارم،اما تو مطالب شما متوجه شدم که برای خانمهایی مبتلا به hpv خوب نیست و خروج ویروس و کم میکنه،خدا وکیلی دق کردم از این همه بلا تکلیفی لطفا منو راهنمایی کنید .

سلام. با توجه به اهمیت فیبروم بذارین

44: mari:سلام خانم دکتر .ممنون که هستین . خانم دکتر من حدود بیشتر از ده سال کنار سینه م یک گوشت اضافه ی کوچیک داشتم در طول این سالها یکم رشد کرد و شد اندازه ی پشت سوزن ته گرد تقریبا دو ماه پیش شوهرم اونو با دستش کندش و خون افتاد یه کوچولو یکی دو هفته بعدش جلوی گردنم پر شد مثلا حدود ده پونزده تا ریز ریز که فقط لمس میشه راحت به چشم نمیاد. اولش خارش داشتن ولی الان بیشترشون صاف شدن بقیشونم ریز تر شدن دو سه تا مونده خانم دکتر این چی هست نظرتون چیه؟

سلام. بهتره به متخصص پوست برای معاینه مراجعه کنید.

45: نگین:سلام ببخشید من نوع ۳۱ و۵۱ دارم یعنی مثله ۱۶ و۱۸ خیلی خطرناکه؟

سلام. عزیزم برای آشنایی با تیپ های خطرناک و غیر خطرناک ویروس HPV مقاله انواع زگیل تناسلی در همین سایت رو مطالعه کنید.