کولپوسکوپی رحم و هزینه انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی رحم و هزینه آن

در این مقاله سعی می کنیم اطلاعاتی کامل از کولپوسکوپی دهانه و هزینه کولپوسکوپی و هزینه بیوپسی رحم به شما ارائه کنیم. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی ست روی سرفصل موردنظر کلیک کنید.


فهرست
کولپوسکوپی چیست
چه کسانی به کولپوسکوپی نیاز دارند؟
کولپوسکوپی چطور انجام می شود؟ 
فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی
کولپوسکوپی چه مزیت عمده ای نسبت به دیگر روشهای تشخیصی دارد؟
قبل از انجام کولپوسکوپی چه آمادگی باید داشته باشید؟
عوارض کولپوسکوپی
مراقبت های بعد از کولپوسکوپی
در چه صورت با پزشک خود تماس بگیریم
نتایج بیوپسی و رویکردهای درمانی
هزینه کولپوسکوپی چقدر است؟
آیا هزینه کولپوسکوپی مشمول بیمه می شود؟ 

 

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی یک روش تشخیص بیماری برای شناسایی سرطان دهانه رحم است. در این روش، پزشک با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ (که مجهز به یک میکروسکوپ پیشرفته است)، سلولهای دهانه رحم را بررسی می کند. در ادامه چنانچه به مورد مشکوکی برخورد کرد، از آن نمونه گیری کرده و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه می فرستد. در حقیقت کولپوسکوپی با دقتی بالای 99 درصد می تواند سلولهای بدخیم و سرطانی را تشخیص دهد و از رشد و زیاد شدن آنها جلوگیری کند. حال آنکه درصد عملکرد صحیح روشهایی مثل پاپ اسمیر تنها 60 درصد است.

کولپوسکوپی دهانه رحم

 

چه کسانی به کولپوسکوپی نیاز دارند؟

در موارد زیر پزشک، از کولپوسکوپی استفاده می کند:

- زمانی که نتایج پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد و احتمال وجود سلولهای سرطانی برود.
- افراد مبتلا به زخم یا ترشحات غیرعادی واژن.
- افراد مبتلا به زخم مزمن دهانه رحم
- افراد مبتلا به زگیل تناسلی (انواع زگیل تناسلی را بهتر بشناسیم)
- افرادی که پس از روابط جنسی خود، لکه بینی دارند
- افرادی که ظاهر سرویکس (دهانه رحم) آنها غیرعادی است. 

 

کولپوسکوپی چطور انجام می شود؟

دستگاه کولپوسکوپ همانگونه که در شکل می بینید شامل دو چشمی است و پزشک از طریق آن داخل واژن را نگاه می کند. با زوم کردن روی بخشهای مختلف دهانه رحم، زخمهای کوچک را مشاهده کرده و در صورت دیدن هر سلول غیرعادی، آن را با اسپری رنگ آمیزی می کند. همچنین پزشک می تواند تصاویر را برای بررسی بیشتر با مونیتور و نرم افزار متصل به دستگاه بصورت دقیق تر بررسی کنید. پس از رنگ آمیزی، پزشک از نقاط مشکوک موردنظر نمونه برداری می کند که به این عمل بیوپسی می گویند. نمونه های موردنظر را به آزمایشگاه فرستاده و بر اساس نتیجه نوع درمان انتخاب می شود.

دستگاه کولپوسکوپ

خانم دکتر متین ذاکرین با در اختیار داشتن یکی از مدرن ترین دستگاههای کولپوسکوپ روز دنیا، آماده ارائه خدمات کولپوسکوپی به خانمهای محترم در تهران است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت قبلی با مطب دکتر ذاکرین تماس حاصل فرمایید. 

 

فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی

در پاسخ به این سوال که چه تفاوتی بین پاپ اسمیر و کولپوسکوپی وجود دارد باید گفت: دقت کولپوسکوپی بالاتر از تست پاپ اسمیر است. از تست پاپ اسمیر برای تشخیص نوع زگیل تناسلی استفاده می شود. اما اگر نتیجه پاپ اسمیر پزشک را به وجود ویروس های پر خطر زگیل تناسلی مشکوک کند باید کولپوسکوپی انجام دهید. کولپوسکوپی نسبت به پاپ اسمیر می تواند سلولهای دهانه رحم را با بزرگنمایی بیشتری نشان دهد. 

 

کولپوسکوپی چه مزیت عمده ای نسبت به دیگر روشهای تشخیصی دارد؟

- کولپوسکوپی می تواند سرطان ها و سلولهای سرطانی را در ابتدای کار شناسایی کند و با درمان به موقع مانع از پیشرفت آنها شود.
- دقت کولپوسکوپی بسیار بالاست (بالای 99 درصد)
- شناسایی زخمهای پیش بدخیمی که احتمال تبدیل شدن آنها به سلولهای سرطانی وجود دارد. 

لینک ویژه: مرکز انجام کولپوسکوپی در تهران 

 

قبل از انجام کولپوسکوپی چه آمادگی باید داشته باشید؟

رعایت نکات زیر قبل از کولپوسکوپی الزامی است:

- در دوره ماهانه خود نباشید.
- به مدت 48 ساعت قبل رابطه جنسی نداشته باشید.
- در 48 ساعت قبل از دوش های واژینال استفاده نکرده باشید.
- به مدت 48 ساعت از پمادها و داروهای واژینالی استفاده نکرده باشید.
- به همراه خود یک نوار بهداشتی داشته باشید، چون ممکن است بعد از بیوپسی مقدار کمی لکه خون ببینید.
- در صورتیکه باردار هستید و یا از داروی خاصی استفاده می کنید این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید. 

 

عوارض کولپوسکوپی

کولپوسکوپی کاملا بدون درد است و هیچ عارضه خاصی ندارد. تنها بدلیل عمل بیوپسی احتمال دارد بعضی از خانمها بعد از نمونه برداری اندکی لکه بینی داشته باشند. در حقیقت کولپوسکوپی روشی است که حتی در دوران بارداری هم قابل استفاده است. تنها بهتر است همانند تست پاپ اسمیر در دوران قاعدگی که مشاهده بافتهای داخل واژن سخت است انجام نشود. با این حال مقاله کاملی در سایت قرار داده شده و تمامی سوالات شما را در این زمینه پاسخ می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله عوارض کولپوسکوپی مراجعه کنید. 

 

مراقبت های بعد از کولپوسکوپی

در صورتیکه همراه کولپوسکوپی، بیوپسی هم داشته باشید احتمال دارد تا 2 روز الی 4 روز آینده درد ناشی از بیوپسی را داشته باشید که در این صورت از قرص بروفن استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می شود تا 24 ساعت از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید. در مورد مراقبتهای بعد از انجام کولپوسکوپی مقاله کاملی برای شما آماده کرده ایم که در صورت نیاز می توانید از طریق لینک زیر به آن دسترسی داشته باشید.

مراقبتهای بعد از کولپوسکوپی

بیشتر بخوانید: مراقبتهای بعد از انجام کولپوسکوپی 

 

در چه صورت با پزشک خود تماس بگیریم؟

در موارد زیر پس از کولپوسکوپی حتما با پزشک خود تماس بگیرید:

- در صورتیکه دچار خونریزی شدید واژینال هستید (خونریزی در حد عادت ماهیانه)
- در صورتیکه درد ناشی از بیوپسی با بروفن کاهش پیدا نمی کند.

 

نتایج بیوپسی و رویکردهای درمانی

بر اساس نتایج بیوپسی و گزارش آزمایشگاه و متخصص پاتولوژی، پزشک یکی از سه راه زیر را برای ادامه درمان و از بین بردن سلولهای بدخیم استفاده می کند:

Loop Diathermy: از بین بردن سلول‌هاي غير طبيعي با استفاده از حلقه حرارتی
Cryotherapy: از بین بردن سلول‌هاي غير طبيعي با منجمد كردن ناحيه سرويكس
Laser Treatment: از بین بردن سلول‌هاي غير طبيعي با استفاده از ليزر

بیشتر بخوانید: تفسیر نتایج کولپوسکوپی 

 

هزینه کولپوسکوپی چقدر است؟

هزینه کولپوسکوپی بستگی به این دارد که شما نیاز به بیوپسی و نمونه برداری داشته باشید یا خیر؟
آیا تمایل به دریافت پرینت رنگی از معاینه و کولپوسکوپی دارید یا نه؟
بر اساس متغیرهای مختلف هزینه کولپوسکوپی متغیر است. پیشنهاد می کنیم برای دریافت هزینه دقیق کولپوسکوپی با مطب خانم دکتر ذاکرین تماس بگیرید.
البته خبر خوب این است که از آنجایی که این روش، یک روش تشخیصی و معاینه پیشرفته است، بیمه ها بخشی از هزینه کولپوسکوپی را پوشش می دهند.

هزینه کولپوسکوپی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت می توانید با مطب خانم دکتر ذاکرین تماس حاصل فرمایید. مطب دکتر ذاکرین مجهز به یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاههای کولپوسکوپ موجود در بازار است که شما را در شناسایی و درمان زخمهای دهانه رحم بسیار کمک خواهد کرد. 

 

آیا هزینه کولپوسکوپی مشمول بیمه می شود؟

از آنجایی که کولپوسکوپی یک روش تشخیصی است و پزشک با استفاده از آن سرطان دهانه رحم را تشخیص می دهد اکثر بیمه های تکمیلی هزینه آن را پوشش می دهند و بیماران نباید از این بابت نگرانی داشته باشند.

حتما بخوانید: مقالات کولپوسکوپی دهانه رحم


ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران
1: سانی:سلام, خانم دکتر من سی سال دارم, مدت یکسال ونیم هست که متوجه شدم زخم دارم, انواع واقسام دارو هارو گرفتم, پارسال عفونتش کلا ازبین رفت, ودکترم گفت نیاز نیست فریز کنی, چون عفونت نداره ولش کن, امسال دوباره چند ماهه هفونت دارم, وماه پیش تست پاپ اسمیر دادم, التهاب شدید, قارچ کاندیدا و متاپلازیا رو نشون داد, دیروز یه دکتر دیگه مجدد پاپ اسمیر ازم گرفت, وگفت چون متاپلازیا هست میخوام نتیجه رو بفهمم, حالا باتوجه به اینکه زایمان نداشتم, و دسترسی به کولپوسکپی هم ندارم, نظر شما چیه, برا درمان آیا فریز مورد مناسبیه؟؟؟ راه حل دیگه نداره؟؟ مثل درمان باعسل یا هرچیز بی عارضه,

سلام عزیزم اصلا نباید همینجوری فریز زخم دهانه رحم رو انجام داد. بهتره حتی شده بری شهر دیگه و کولپوسکوپی رو انجام بدی.

2: حنانه:سلام خانوم دکتر.مادر بنده تست پاپ اسمیر دادن و پزشک گفت که سلول هاشون حالت کاملا طبیعی ندارند و بهتره برای اطمینان کولپوسکوپی انجام بدن.انجام دادن و پزشک بعد آزمایش گفت که برخی جاها اون تغییر رنگی که باید پیدا میکرده انجام نشده و سفید باقی مونده.و ۷ تا نمونه از جاهای مختلف رحمش گرفته و برای آزمایش فرستاده. ب‌ نظر شما ممکنه سرطان نباشه و نتیجه آزمایش بگه که سرطان نیست؟????من خیلی نگرانم و تا ۲۰ روز دیگ نتایج آزمایش نمیاد و همه اش فکرم مشغوله...نتایج آزمایش ممکنه مشخص کنند ک سرطان نیست؟یا وجود سرطان حتمیه و این آزمایش فقط شدت سرطان رو مشخص میکنه؟

سلام عزیزم بدون جواب آزمایش نمیشه نظری داد. بنظرم بهتره استرس نداشته باشید و صبر کنید تا نتایج کولپوسکوپی بیاد. میتونین بعد از اون، از مقاله تفسیر نتایج کولپوسکوپی استفاده کنید که میتونه کمک کننده باشه براتون برای درک بهتر نتایج .

3: فاطمه:سلام خانم دکتر من یک ماهی هست که متوجه مبتلا به زگیل تناسلی ام شده ام ،از محلولی استفاده کردم طبق دستور پزشک و زگیل ها از بین رفتن،تست پاپ اسمیر دادم که نرمال بود،تست اچ پی وی انجام دادم که نشون داد نوع کم خطر و پرخطر را دارم ،حالا چی میشه خانم دکتر؟دارم سکته میکنم،ینی سرطان دارم؟

سلام بهتره به توصیه های پزشکتون عمل کنید. خطری که در مورد زگیل تناسلی وجود داره اینه که دهانه رحم رو تهدید میکنه. مخصوصا تیپهای پرخطرش. اگر بدنبال درمان باشید و تحت نظر پزشک درمان رو ادامه بدین با توصیه های مقاله رهایی از ویروس HPV انشاا... مشکلی وجود نداره و ویروس از بدنتون خارج میشه. 

4: ب ب:سلام خانم دکتر من دیشب تست کولپوسکوپی دادم و الان ساعت 12 ظهر رفتم دستشویی متوجه شدم یه باند بزرگ داخل واژنم بوده و انداختمش دور. مراقبتهای بعد ار تست رو خوندم نوشته بود حتی از تامپون نباید استفاده کردو بعد چطور دکتر اینو داخل گذاشته بوده!!! الان چیکار کنم نگران شدم

سلام. راستش منم الان از دیدن این پیام متعجب شدم! معمولا اگر لکه بینی بعد از کولپوسکوپی هم باشه تنها استفاده از پد بهداشتی کفایت میکنه و اینکه بدون اطلاع شما، این اتفاق افتاده و حتی پزشک این رو به شما اطلاع نداده از بی توجهی بوده. با این حال نگران نباشید و در صورت لکه بینی از پد بهداشتی استفاده کنید.

5: حنا:سلام.لطفا جواب منو بدید.من برای بار سوم هست که دچار زگیل تناسلی میشم.باز اول و دوم فریز و سوزانده شد.بار سوم بهم گفتن که برم کولپوسکپی.دلیل عارضه چیه.بار اول که مجرد بودم گرفتم و هیییچ رابطه جنسی هم نداشتم.

دلیل انتقال ویروس اچ پی وی تماس پوست با مکان آلوده به ویروسه و میتونه از روشهایی غیر از رابطه جنسی (مثل مراکز اپیلاسیون یا توالت فرنگی و...) انتقال پیدا کنه. کولپوسکوپی برای اطمینان از عدم آلوده شدن دهانه رحم انجام میشه.

6: ماریا:سلام . من پاپ اسمیر نرمال داشتم و hpv 16 و 18 منفی بود 31 مثبت . آیا نیازی به کولپوسکوپی دارم؟

سلام. بهتره انجام شه. برای اطمینان از میزان درگیری دهانه رحم. در مورد تیپهای مختلف زگیل تناسلی هم اگر سوالی دارید مقاله «انواع تیپ های زگیل تناسلی» رو در همین سایت بخونید. میتونه خیلی کمک کننده باشه.

7: لیلا:سلام ممنون از راهنمایهاتون ????خانم دکترمن سه ساله عادت ماهانه ام نرمال نیس نامنظمه طول عادت ماهیانه ام تا ۱۶روزطول میکشه جوریه که چهار پنج روز مونده عادت ماهیانه ام لکه بینی دارم اونم قهوه ای رنگ بعد او ن روز پریود میشم اونم شدید رفتم دکتر دارو داده ولی هیچ نتیچه ای نگرفتم تازه گیها رفتم پیش یه دکتر دیگه سونو کرد گفت امکان داره خوردتراش بشی .کمکم کنین خیلی میترسم

متوجه نشدم منظورتون از "خوردتراش" چیه. بهرحال چیزی که معلومه اینه که دچار اختلالات قاعدگی و پریود نامنظم هستید. ضمن اینکه لکه بینی بین دو پریود هم دارید و باید توسط تغییر سبک زندگی، کاهش وزن و مصرف داروهای هورمونی درمان شین.

8: سمیرا:سلام خانوم دکتر ،من ویروس اچ پی وی شماره 56 رو داشتم ،بعد از یکسال دوباره آزمایش دادم و دیدم علاوه بر 56 ،شماره 39 رو هم گرفتم.تست پاپ اسمیر انجام دادم هم پارسال و هم امسال،نرمال بود.پریود من بعد از ازدواج همیشه عقب میافته،و احساس میکنم بوی عفونت میده بعضی وقتا خون پریودم.به دکترم مراجعه کردم چند بار و همیشه پماد میدادن.ولی بازم همینطوری ادامه داره وضعیتم.با این توضیحات نیاز هست من کولپوسکوپی انجام بدم؟اگه عفونت داشته باشم کولپوسکوپی انجام میشه؟ و آیا اچ پی وی باعث عفونت میشه؟

سلام. باتوجه به تیپهایی از زگیل تناسلی که دارید نیازه کولپوسکوپی شین. بله عفونت مانع انجام کولپوسکوپی نیست. و اینکه در مورد عفونت دهانه رحم و تاثیر HPV پیشنهاد می کنم حتما مقاله عفونت دهانه رحم رو مطالعه بفرمایید.

9: پریسا:سلام خسته نباشین.من 5 ماهه ازدواج کردم حدود سه ماه پیش متوجه شدم همسرم روی التش زگیل داره رفت دکتر و کرایو کرد بعد بیشتر شد من هم روی زخماش کرم میزدم به انگشتام منتقل شد بعد ترسیدم منم زگیل تناسلی بگیرم رفتم ازمایش اچ پی وی دادم که. 16 و. 45 مثبت بود .دیروزم کولوپسکوپی کردم .میخواستم ببینم با گانودرما میشه درمان کرد.و اینکه زخم دهانه رحم هم دارم ایا ممکنه تبدیل به سرطان بشه؟ ممنون از پاسخگوییتون

نه عزیزم با گانودرما درمان نمیشه. حتما زیر نظر پزشک باشید چون زخم دهانه رحم هم دارید اگر درمان نکنید و تحت مراقبت پزشک نباشید احتمال سرطان دهانه رحم هست.

10: سوفیا:سلام خانوم دکتر عزیز ممنون از مطالب خوبتون من تست پاپ اسمیر انجام دادم که نرمال بود ، تست HPV انجام دادم که یکی از تیپ های کم خطر رو داشتم. دکترم باتوجه به اینکه زائده ای هم در واژنم ندیدن گفتن نیاز نیس کاری انجام بدم و اگر زائه داشتم بمی تونستم فریز کنم! فریز ایا ضرر نداشت؟ با شرح حال من؟ و اینکه واکسن HPV مفید هست بزنیم؟ سپاس از شما

سلام. نه نباید فریز انجام بشه. واکسن HPV کاملا براتون مفیده در هر سنی هم که هستید اشکالی نداره می تونید واکسینه بشید.

11: ستاره:با سلام،حدود دوسالی هست درگیر عفونت و زخم هستم،به صورت دوره ای خوی میشم ولی باز برمیگرده،تبخال تناسلی اذیتم میکنه ...به نظرتون برای زخم و تبخال چه کار باید انجام بدم،۳۹ساله ام و زایمان نداشتم،مرسی

سلام. حتما به معاینه و یه سری آزمایشها نیاز دارید تا علت زخم مشخص بشه. این علامت هایی که گفتید نشونه خوبی نمیتونه باشه. حتما سریعتر  به متخصص زنان مراجعه کنید.

12: زهرا:سلام خانوم دكتر خسته نباشيد من 21سالمه وحدود دوساله ك ازدواج كردم يك ماه پيش تست پاپ اسمير دادم دكترگفت بايدازمايش hpvبدم من بازرفتم جايي ديگ مطب دكترديگ ك گفتن من شك دارم لازم باشه وگفتن برم تاكلپوسكوپي بشم قبلاپريودم نامنظم شده بودچندماهي وبرأي همين مراجعه كردم دكتر هردو دكترپرسيدن ك خودم ياشوهرم قبل ازدواج رابطه داشتيم بأكسي ديگ يانه ومارابطه نداشتيم اما ميدونم ك وضعيت رحم و واژنم نرمال نيست بنظرتون امكان داره سرطان رحم داشته باشم؟بجزاين مسئله من قبل ازاينا بخاطرمشكلاتي ك برام پيش اون حالت روحي بدي داشتم وحالا بانگراني ازاين ك نكنه سرطان داشته باشم حال روحيمم بدترشده

سلام. شما باید تست hpv رو حتما بدید تا مشخص بشه چه تیپ زگیلی دارید.

13: اوا:سلام خانم دکتر من تست پاپ اسمیرم نرمال بود ولی اچ پی وی تیپ 66 رو نشون داد آیا باید کولپوسکوپی انجام بدم؟ دکترم گفت سال دیگه دوباره تست پاپ اسمیر بده. من چکار کنم؟ همش احساس سرطان دارم

سلام. تیپ شما خطرناک نیست. نیازی به کولپوسکوپی ندارید. به توصیه های پزشکتون عمل کنید.

14: مریم:سلام خانم دکتر من اچ پی وی تایپینگ دوسال پیش دادم منفی بود ولی زائده داشتم لیزر کردم یکماه پیش کولپو انجام دادم گفت بیوبسی نمیخواد و مشکلی نداری خودم احساس میکنم لبه واژنم جوش ماننده دکتر گفت زگیل نیست بنظر شما چیکار کنم دوباره آزمایشی بدم یا خیر و اینکه واکسن سه دوره زدم ک دوبار ب باسن زد و آخری دوماه فاصله افتاد از زمانش چون پیدا نمیکردم میشه راهنمایی کنید لطفا

سلام. اگر پزشکتون تشخیص دادن که مشکلی ندارید نگران نباشید. اون جوش مانندهایی که گفتید احتمالا غدد بارتولن شما باشه که اون هم طبیعیه و مشکلی نداره.

15: میترا:سلام خانم دکتر من ۵۲سالدارم و ۶ ماه بود که پریود نمیشدم . الان حدود ۱۰ روزه که لکه می بینم گاهی خون روشن و گاهی لکه قهوهای . نتیجه پاپ اسمیر ههنوز نیا مده . ولی سونو گرافی واژینال طبیعی بوده نتیجه . نتیجه ازمایش هم fsh ۱۱ و LH 16 حیلی نگرانم . ازمایش دیگری لازمه؟

سلام. با توجه به سنتون احتمال میدم به یائسگی نزدیک میشید. معمولا در این دوره قاعدگی نامنظمه و لکه بینی دارید.

16: زهرا:سلام من به تازگی متوجه شدم دارای زیگیل تناسلی از نوع ۱۶ هستم ازمایشم مثبت بود میتونم کلوپوسکپی بکنم برای درمان

سلام. بله. بعد از مثبت شدن تست پاپ اسمیر برای بیماران کولپوسکوپی انجام میدیم تا تشخیص دقیق بدیم و بعد درمان رو شروع میشه.

17: نسرین:سلام من زخم دهانه رحم دارم همه دارو استفاده کردم ولی جواب نداده این ازمایش کلپوسکپی بم گفتن باید انجام بدی ۲۲سالمه ایا مشکلی برام پیش نمیاد از ازمایش میترسم ک بگیرم میترسم مشکل بدی داشته باشم تورو خدا کمکم کنید

سلام. بله حتما باید کولپوسکوپی انجام بدید تا علت زخم دهانه رحم مشخص بشه. توصیه مون در این موارد اینه که زمان رو از دست ندید و سریعتر برای انجام کولپوسکوپی اقدام کنید.

18: H:سلام دکتر من hpv نوع ۶ و ۱۶ رو دارم. کولپوسکوپی کردم و منتظر جوابم از آزمایشگاه به من زنگ زدن گفتن نمونه احتیاج به رنگ آمیزی بیشتر داره. آیا این به معنای اینه که مورد خاصی مشاهده شده ؟؟؟ معنی بدی داره؟ لطفا جواب بدید من خیلی بیشتر از پیش نگران شدم!!!!!

سلام. نه عزیزم. کیفیت نمونه به اندازه کافی خوب نبوده. گاهی این چیزها پیش میاد. نگران نباشید و دوباره نمونه برداری رو انجام بدید.

19: elahe :سلام من تست hpvرو انجام دادم ۳۱.۵۹/۶۸مثبت بوده خیلی خطرناکه؟

سلام. تیپهای مختلفی داره زگیل تناسلی که تعداد کمی از اونها خطرناکه. میتونید مقاله تیپهای زگیل تناسلی رو در سایتم بخونید بهتون اطلاعات کامل میده

20: Rsp:سلام خانم دکتر وقت بخیر 37 سالم هست و تا به حال پریودی نامنظم نداشتم الان خونریزی خیلی خفیف و کم همراه با درد انتهای کمر و پاها دارم لازم به ذکر هست که ۴ سال هست که آیودی دارم. میخواستم بدونم میتونم بدون تست پاپ اسمیر برای کولپوسکوپی به مطب بیام یا حتما باید قبل از اون تست انجام بدم؟

سلام. اگر 2-3 مرتبه پریودی شما پشت سر هم اینجوری بوده باید معاینه بشید تا علت نامنظمی پریود مشخص باشه. اگر بیمار نیاز داشته باشه براش پاپ اسمیر انجام میدیم. اگر تست شما مثبت دربیاد اونوقت نیاز به کولپوسکوپی دارید. فعلا فقط برای معاینه باید مراجعه کنید و چیز دیگه ای نمیخواد.

21: niloofar:سلام من مجرد هستم،۲۸ سالمه، پارسال اچ پی وی گرفتم بعد با مصرف دارو زدن واکسن گارداسیل زیگیلا ازبین رفت امسال دوباره تست پاپسمیر انجام دادم تیپ ۶۸ و ۸۹ دارم الان این دو نوع تیپ خیلی خطرناکه؟؟؟اگه راهنماییم کنین خیلی ممنون میشم

سلام. بله تیپ 68 پر خطره. باید کولپوسکوپی انجام بدید حتما دنبال درمان باشید چون احتمال سرطان دهانه رحم وجود داره.

22: سارا:سلام،ببخشید چرا دکتر من گفته تا چند ماه نباید معاینه بشی بخاطر این تست؟

سلام. احتمالا منظورشون این بوده که نیازی به معاینه مجدد ندارید وگرنه معاینه بعد از کولپوسکوپی مانعی نداره.

23: بنی:سلام خانم دکتر. من اردیبهشت پارسال پاپ اسمیر دادم و نرمال بود و بعد از یک ماه دچار لکه بینی بعد از نزدیکی شدم و دوباره پاپ اسمیر دادم و سونوی واژینال انجام دادم که نتیجه هر دو نرمال بود. الان ۳۸ هفته باردارم و وقتی برای معاینه لگن به پزشکم مراجعه کردم دیدن که دچار زگیل تناسلی شدم. با توجه به اینکه نتایج تست پارسالم نرمال بود میشه گفت به تازگی به این ویروس مبتلا شدم و احتمال داره درمان قطعی براش صورت بگیره یا اینکه ممکنه علت اون لکه بینی پارسال ویروس hpv بوده باشه؟ چون پارسال تست hpv انجام ندادم خیلی نگرانم ممنون میشم برای درمان هم راهنماییم کنید

سلام. دلایل مختلفی برای خونریزی و لکه بینی واژن بعد از نزدیکی هست مثلا خشکی واژن. اگر تست پاپ اسمیر نرمال بوده مشکلی نداشتید. احتمال داره به تازگی دچار این مشکل شده باشید.

24: آ:سلام خانم دکتر .دکتر رفتم.ازمایش hpv دادم دوتا فاکتور ۱۶ و ۳۵ دیده شده تست پاپ اسمیرم دادم.ک گفت عفونت و زخم دارم فریزم دوروزه کردم. زخم کوچکم داخل رحم بوده ک فریز کردم. دکتر گفته حتما باید دکتر زنان پیگیری کنن ک فلوشیپ سرطان شناسی داشته باشن . الان خیلی نگرانم . دکتر گفتن کولپوسکوپی انجام بدم . لطفا کمکم کنید

سلام. عزیزم تیپهای شما پر خطر هستند برای همین باید کولپوسکوپی رو حتما انجام بدید.

25: دلنیا:سلام خانم دکتر من یه مدت زیر دلم سمت چپ درد میکرد دکتر رفتم بهم گفتن سونو بده انجام دادم چیزی نبود عفونت گفتن .بعداش معاینه شدم گفتن زخم داری الان بهم گفتن تست سرطان بدید خواستم بدونم این تست چه جوری درد داره چون واقعا از این که گفتن سرطان من یکم ترسیدم اولین بارم هست .۲۹ سالمه

سلام. عزیزم باید به پزشک متخصص زنان مراجعه می کردید. ما اول تست پاپ اسمیر انجام میدیم که برای تشخیص سرطان دهانه رحم هست. بعد اگر لازم باشه و تست مثبت باشه میگیم کولپوسکوپی انجام بشه. نگران نباش و حتما برای تستهایی که گفتم اقدام کن که ببینیم سرطانه یا نه.

26: سمانه:سلام حدود چهار ماه پیش مبتلا به زگیل تناسلی شدم و الان بعد از چهار ماه زگیل ها با درمان از بین رفت اما داخل واژن هم زگیل داشتم تست پاپ اسمیر نرمال بود و تست اچ پی وی هم منفی بود حالا سوال من اینجاست که از کجا باید بدونم که دهانه رحم هم زگیل داره یا نه و اینکه اچ پی وی منفی باشه ولی زگیل داشته باشی چه جوریه؟

سلام. جواب منفی یعنی خوشبختانه hpv از تیپ پر خطر نیست و مشکلی نداره. وجود زگیل در دهانه هم با معاینه لگنی پزشک مشخص میشه خودتون نمی تونید ببینید.