کولپوسکوپی رحم و هزینه انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی رحم و هزینه آن

در این مقاله سعی می کنیم اطلاعاتی کامل از کولپوسکوپی دهانه و هزینه کولپوسکوپی و هزینه بیوپسی رحم به شما ارائه کنیم. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی ست روی سرفصل موردنظر کلیک کنید.


فهرست
کولپوسکوپی چیست
چه کسانی به کولپوسکوپی نیاز دارند؟
کولپوسکوپی چطور انجام می شود؟ 
فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی
کولپوسکوپی چه مزیت عمده ای نسبت به دیگر روشهای تشخیصی دارد؟
قبل از انجام کولپوسکوپی چه آمادگی باید داشته باشید؟
عوارض کولپوسکوپی
مراقبت های بعد از کولپوسکوپی
در چه صورت با پزشک خود تماس بگیریم
نتایج بیوپسی و رویکردهای درمانی
هزینه کولپوسکوپی چقدر است؟
آیا هزینه کولپوسکوپی مشمول بیمه می شود؟ 

 

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی یک روش تشخیص بیماری برای شناسایی سرطان دهانه رحم است. در این روش، پزشک با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ (که مجهز به یک میکروسکوپ پیشرفته است)، سلولهای دهانه رحم را بررسی می کند. در ادامه چنانچه به مورد مشکوکی برخورد کرد، از آن نمونه گیری کرده و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه می فرستد. در حقیقت کولپوسکوپی با دقتی بالای 99 درصد می تواند سلولهای بدخیم و سرطانی را تشخیص دهد و از رشد و زیاد شدن آنها جلوگیری کند. حال آنکه درصد عملکرد صحیح روشهایی مثل پاپ اسمیر تنها 60 درصد است.

کولپوسکوپی دهانه رحم

 

چه کسانی به کولپوسکوپی نیاز دارند؟

در موارد زیر پزشک، از کولپوسکوپی استفاده می کند:

- زمانی که نتایج پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد و احتمال وجود سلولهای سرطانی برود.
- افراد مبتلا به زخم یا ترشحات غیرعادی واژن.
- افراد مبتلا به زخم مزمن دهانه رحم
- افراد مبتلا به زگیل تناسلی (انواع زگیل تناسلی را بهتر بشناسیم)
- افرادی که پس از روابط جنسی خود، لکه بینی دارند
- افرادی که ظاهر سرویکس (دهانه رحم) آنها غیرعادی است. 

 

کولپوسکوپی چطور انجام می شود؟

دستگاه کولپوسکوپ همانگونه که در شکل می بینید شامل دو چشمی است و پزشک از طریق آن داخل واژن را نگاه می کند. با زوم کردن روی بخشهای مختلف دهانه رحم، زخمهای کوچک را مشاهده کرده و در صورت دیدن هر سلول غیرعادی، آن را با اسپری رنگ آمیزی می کند. همچنین پزشک می تواند تصاویر را برای بررسی بیشتر با مونیتور و نرم افزار متصل به دستگاه بصورت دقیق تر بررسی کنید. پس از رنگ آمیزی، پزشک از نقاط مشکوک موردنظر نمونه برداری می کند که به این عمل بیوپسی می گویند. نمونه های موردنظر را به آزمایشگاه فرستاده و بر اساس نتیجه نوع درمان انتخاب می شود.

دستگاه کولپوسکوپ

خانم دکتر متین ذاکرین با در اختیار داشتن یکی از مدرن ترین دستگاههای کولپوسکوپ روز دنیا، آماده ارائه خدمات کولپوسکوپی به خانمهای محترم در تهران است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت قبلی با مطب دکتر ذاکرین تماس حاصل فرمایید. 

 

فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی

در پاسخ به این سوال که چه تفاوتی بین پاپ اسمیر و کولپوسکوپی وجود دارد باید گفت: دقت کولپوسکوپی بالاتر از تست پاپ اسمیر است. از تست پاپ اسمیر برای تشخیص نوع زگیل تناسلی استفاده می شود. اما اگر نتیجه پاپ اسمیر پزشک را به وجود ویروس های پر خطر زگیل تناسلی مشکوک کند باید کولپوسکوپی انجام دهید. کولپوسکوپی نسبت به پاپ اسمیر می تواند سلولهای دهانه رحم را با بزرگنمایی بیشتری نشان دهد. 

 

کولپوسکوپی چه مزیت عمده ای نسبت به دیگر روشهای تشخیصی دارد؟

- کولپوسکوپی می تواند سرطان ها و سلولهای سرطانی را در ابتدای کار شناسایی کند و با درمان به موقع مانع از پیشرفت آنها شود.
- دقت کولپوسکوپی بسیار بالاست (بالای 99 درصد)
- شناسایی زخمهای پیش بدخیمی که احتمال تبدیل شدن آنها به سلولهای سرطانی وجود دارد. 

لینک ویژه: مرکز انجام کولپوسکوپی در تهران 

 

قبل از انجام کولپوسکوپی چه آمادگی باید داشته باشید؟

رعایت نکات زیر قبل از کولپوسکوپی الزامی است:

- در دوره ماهانه خود نباشید.
- به مدت 48 ساعت قبل رابطه جنسی نداشته باشید.
- در 48 ساعت قبل از دوش های واژینال استفاده نکرده باشید.
- به مدت 48 ساعت از پمادها و داروهای واژینالی استفاده نکرده باشید.
- به همراه خود یک نوار بهداشتی داشته باشید، چون ممکن است بعد از بیوپسی مقدار کمی لکه خون ببینید.
- در صورتیکه باردار هستید و یا از داروی خاصی استفاده می کنید این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید. 

 

عوارض کولپوسکوپی

کولپوسکوپی کاملا بدون درد است و هیچ عارضه خاصی ندارد. تنها بدلیل عمل بیوپسی احتمال دارد بعضی از خانمها بعد از نمونه برداری اندکی لکه بینی داشته باشند. در حقیقت کولپوسکوپی روشی است که حتی در دوران بارداری هم قابل استفاده است. تنها بهتر است همانند تست پاپ اسمیر در دوران قاعدگی که مشاهده بافتهای داخل واژن سخت است انجام نشود. با این حال مقاله کاملی در سایت قرار داده شده و تمامی سوالات شما را در این زمینه پاسخ می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله عوارض کولپوسکوپی مراجعه کنید. 

 

مراقبت های بعد از کولپوسکوپی

در صورتیکه همراه کولپوسکوپی، بیوپسی هم داشته باشید احتمال دارد تا 2 روز الی 4 روز آینده درد ناشی از بیوپسی را داشته باشید که در این صورت از قرص بروفن استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می شود تا 24 ساعت از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید. در مورد مراقبتهای بعد از انجام کولپوسکوپی مقاله کاملی برای شما آماده کرده ایم که در صورت نیاز می توانید از طریق لینک زیر به آن دسترسی داشته باشید.

مراقبتهای بعد از کولپوسکوپی

بیشتر بخوانید: مراقبتهای بعد از انجام کولپوسکوپی 

 

در چه صورت با پزشک خود تماس بگیریم؟

در موارد زیر پس از کولپوسکوپی حتما با پزشک خود تماس بگیرید:

- در صورتیکه دچار خونریزی شدید واژینال هستید (خونریزی در حد عادت ماهیانه)
- در صورتیکه درد ناشی از بیوپسی با بروفن کاهش پیدا نمی کند.

 

نتایج بیوپسی و رویکردهای درمانی

بر اساس نتایج بیوپسی و گزارش آزمایشگاه و متخصص پاتولوژی، پزشک یکی از سه راه زیر را برای ادامه درمان و از بین بردن سلولهای بدخیم استفاده می کند:

Loop Diathermy: از بین بردن سلول‌هاي غير طبيعي با استفاده از حلقه حرارتی
Cryotherapy: از بین بردن سلول‌هاي غير طبيعي با منجمد كردن ناحيه سرويكس
Laser Treatment: از بین بردن سلول‌هاي غير طبيعي با استفاده از ليزر

بیشتر بخوانید: تفسیر نتایج کولپوسکوپی 

 

هزینه کولپوسکوپی چقدر است؟

هزینه کولپوسکوپی بستگی به این دارد که شما نیاز به بیوپسی و نمونه برداری داشته باشید یا خیر؟
آیا تمایل به دریافت پرینت رنگی از معاینه و کولپوسکوپی دارید یا نه؟
بر اساس متغیرهای مختلف هزینه کولپوسکوپی متغیر است. پیشنهاد می کنیم برای دریافت هزینه دقیق کولپوسکوپی با مطب خانم دکتر ذاکرین تماس بگیرید.
البته خبر خوب این است که از آنجایی که این روش، یک روش تشخیصی و معاینه پیشرفته است، بیمه ها بخشی از هزینه کولپوسکوپی را پوشش می دهند.

هزینه کولپوسکوپی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت می توانید با مطب خانم دکتر ذاکرین تماس حاصل فرمایید. مطب دکتر ذاکرین مجهز به یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاههای کولپوسکوپ موجود در بازار است که شما را در شناسایی و درمان زخمهای دهانه رحم بسیار کمک خواهد کرد. 

 

آیا هزینه کولپوسکوپی مشمول بیمه می شود؟

از آنجایی که کولپوسکوپی یک روش تشخیصی است و پزشک با استفاده از آن سرطان دهانه رحم را تشخیص می دهد اکثر بیمه های تکمیلی هزینه آن را پوشش می دهند و بیماران نباید از این بابت نگرانی داشته باشند.

حتما بخوانید: مقالات کولپوسکوپی دهانه رحم


ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران

1: سانی:سلام, خانم دکتر من سی سال دارم, مدت یکسال ونیم هست که متوجه شدم زخم دارم, انواع واقسام دارو هارو گرفتم, پارسال عفونتش کلا ازبین رفت, ودکترم گفت نیاز نیست فریز کنی, چون عفونت نداره ولش کن, امسال دوباره چند ماهه هفونت دارم, وماه پیش تست پاپ اسمیر دادم, التهاب شدید, قارچ کاندیدا و متاپلازیا رو نشون داد, دیروز یه دکتر دیگه مجدد پاپ اسمیر ازم گرفت, وگفت چون متاپلازیا هست میخوام نتیجه رو بفهمم, حالا باتوجه به اینکه زایمان نداشتم, و دسترسی به کولپوسکپی هم ندارم, نظر شما چیه, برا درمان آیا فریز مورد مناسبیه؟؟؟ راه حل دیگه نداره؟؟ مثل درمان باعسل یا هرچیز بی عارضه,

سلام عزیزم اصلا نباید همینجوری فریز زخم دهانه رحم رو انجام داد. بهتره حتی شده بری شهر دیگه و کولپوسکوپی رو انجام بدی.

2: حنانه:سلام خانوم دکتر.مادر بنده تست پاپ اسمیر دادن و پزشک گفت که سلول هاشون حالت کاملا طبیعی ندارند و بهتره برای اطمینان کولپوسکوپی انجام بدن.انجام دادن و پزشک بعد آزمایش گفت که برخی جاها اون تغییر رنگی که باید پیدا میکرده انجام نشده و سفید باقی مونده.و ۷ تا نمونه از جاهای مختلف رحمش گرفته و برای آزمایش فرستاده. ب‌ نظر شما ممکنه سرطان نباشه و نتیجه آزمایش بگه که سرطان نیست؟????من خیلی نگرانم و تا ۲۰ روز دیگ نتایج آزمایش نمیاد و همه اش فکرم مشغوله...نتایج آزمایش ممکنه مشخص کنند ک سرطان نیست؟یا وجود سرطان حتمیه و این آزمایش فقط شدت سرطان رو مشخص میکنه؟

سلام عزیزم بدون جواب آزمایش نمیشه نظری داد. بنظرم بهتره استرس نداشته باشید و صبر کنید تا نتایج کولپوسکوپی بیاد. میتونین بعد از اون، از مقاله تفسیر نتایج کولپوسکوپی استفاده کنید که میتونه کمک کننده باشه براتون برای درک بهتر نتایج .

3: فاطمه:سلام خانم دکتر من یک ماهی هست که متوجه مبتلا به زگیل تناسلی ام شده ام ،از محلولی استفاده کردم طبق دستور پزشک و زگیل ها از بین رفتن،تست پاپ اسمیر دادم که نرمال بود،تست اچ پی وی انجام دادم که نشون داد نوع کم خطر و پرخطر را دارم ،حالا چی میشه خانم دکتر؟دارم سکته میکنم،ینی سرطان دارم؟

سلام بهتره به توصیه های پزشکتون عمل کنید. خطری که در مورد زگیل تناسلی وجود داره اینه که دهانه رحم رو تهدید میکنه. مخصوصا تیپهای پرخطرش. اگر بدنبال درمان باشید و تحت نظر پزشک درمان رو ادامه بدین با توصیه های مقاله رهایی از ویروس HPV انشاا... مشکلی وجود نداره و ویروس از بدنتون خارج میشه. 

4: ب ب:سلام خانم دکتر من دیشب تست کولپوسکوپی دادم و الان ساعت 12 ظهر رفتم دستشویی متوجه شدم یه باند بزرگ داخل واژنم بوده و انداختمش دور. مراقبتهای بعد ار تست رو خوندم نوشته بود حتی از تامپون نباید استفاده کردو بعد چطور دکتر اینو داخل گذاشته بوده!!! الان چیکار کنم نگران شدم

سلام. راستش منم الان از دیدن این پیام متعجب شدم! معمولا اگر لکه بینی بعد از کولپوسکوپی هم باشه تنها استفاده از پد بهداشتی کفایت میکنه و اینکه بدون اطلاع شما، این اتفاق افتاده و حتی پزشک این رو به شما اطلاع نداده از بی توجهی بوده. با این حال نگران نباشید و در صورت لکه بینی از پد بهداشتی استفاده کنید.

5: حنا:سلام.لطفا جواب منو بدید.من برای بار سوم هست که دچار زگیل تناسلی میشم.باز اول و دوم فریز و سوزانده شد.بار سوم بهم گفتن که برم کولپوسکپی.دلیل عارضه چیه.بار اول که مجرد بودم گرفتم و هیییچ رابطه جنسی هم نداشتم.

دلیل انتقال ویروس اچ پی وی تماس پوست با مکان آلوده به ویروسه و میتونه از روشهایی غیر از رابطه جنسی (مثل مراکز اپیلاسیون یا توالت فرنگی و...) انتقال پیدا کنه. کولپوسکوپی برای اطمینان از عدم آلوده شدن دهانه رحم انجام میشه.

6: ماریا:سلام . من پاپ اسمیر نرمال داشتم و hpv 16 و 18 منفی بود 31 مثبت . آیا نیازی به کولپوسکوپی دارم؟

سلام. بهتره انجام شه. برای اطمینان از میزان درگیری دهانه رحم. در مورد تیپهای مختلف زگیل تناسلی هم اگر سوالی دارید این مقاله رو بخونید. میتونه خیلی کمک کننده باشه.

7: لیلا:سلام ممنون از راهنمایهاتون ????خانم دکترمن سه ساله عادت ماهانه ام نرمال نیس نامنظمه طول عادت ماهیانه ام تا ۱۶روزطول میکشه جوریه که چهار پنج روز مونده عادت ماهیانه ام لکه بینی دارم اونم قهوه ای رنگ بعد او ن روز پریود میشم اونم شدید رفتم دکتر دارو داده ولی هیچ نتیچه ای نگرفتم تازه گیها رفتم پیش یه دکتر دیگه سونو کرد گفت امکان داره خوردتراش بشی .کمکم کنین خیلی میترسم

متوجه نشدم منظورتون از "خوردتراش" چیه. بهرحال چیزی که معلومه اینه که دچار اختلالات قاعدگی و پریود نامنظم هستید. ضمن اینکه لکه بینی بین دو پریود هم دارید و باید توسط تغییر سبک زندگی، کاهش وزن و مصرف داروهای هورمونی درمان شین.

8: سمیرا:سلام خانوم دکتر ،من ویروس اچ پی وی شماره 56 رو داشتم ،بعد از یکسال دوباره آزمایش دادم و دیدم علاوه بر 56 ،شماره 39 رو هم گرفتم.تست پاپ اسمیر انجام دادم هم پارسال و هم امسال،نرمال بود.پریود من بعد از ازدواج همیشه عقب میافته،و احساس میکنم بوی عفونت میده بعضی وقتا خون پریودم.به دکترم مراجعه کردم چند بار و همیشه پماد میدادن.ولی بازم همینطوری ادامه داره وضعیتم.با این توضیحات نیاز هست من کولپوسکوپی انجام بدم؟اگه عفونت داشته باشم کولپوسکوپی انجام میشه؟ و آیا اچ پی وی باعث عفونت میشه؟

سلام. باتوجه به تیپهایی از زگیل تناسلی که دارید نیازه کولپوسکوپی شین. بله عفونت مانع انجام کولپوسکوپی نیست. و اینکه در مورد عفونت دهانه رحم و تاثیر HPV پیشنهاد می کنم حتما مقاله عفونت دهانه رحم رو مطالعه بفرمایید.