درمان زگیل تناسلی زنان

درمان زگیل تناسلی زنان

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در دنیاست که در بسیاری از کشورها برنامه های دولتی برای کنترل آن ارائه شده است. اما با اینحال این بیماری هنوز در ایران جدی گرفته نشده و علیرغم شیوع بالای آن و مخصوصا سرعت شیوع آن، هنوز برنامه مدون بهداشتی و آموزشی برای مقابله با آن در نظر گرفته نشده است. زگیل تناسلی در زنان اهمیت بیشتری دارد، چرا که ویروس HPV که عامل این بیماری ست می تواند دهانه رحم را مبتلا کرده و موجب سرطان دهانه رحم در خانمها بشود. زگیل تناسلی زنان باید بسیار جدی گرفته شود و بهمین دلیل ما این مقاله را برای اطلاع بیشتر خانمها از این بیماری تهیه کردیم. در این مقاله به زگیل تناسلی، علائم، پیشگیری و درمان زگیل تناسلی در زنان می پردازیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر کمک بگیرید.


فهرست
زگیل تناسلی چیست؟
انواع زگیلهای تناسلی
چه کسانی در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند؟
علائم ابتلا به زگیل تناسلی
عوارض زگیل تناسلی
روشهای تشخیص زگیل تناسلی
درمان زگیل تناسلی زنان
پیشگیری از زگیل تناسلی 

 

زگیل تناسلی چیست؟

امروزه یکی از بیماری های شایع و واگیر دار که دستگاه تناسلی زنان و مردان را تحت تاثیر قرار می دهد زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی امکان دارد در هر ناحیه از دستگاه تناسلی ایجاد شود. این ویروس می تواند واژن، داخل واژن، کشاله ران و دهانه رحم را درگیر کند. همچنین زگیل تناسلی می تواند در صورت وجود رابطه جنسی دهانی باعث آلوده شدن دهان و گلوی فرد هم شود.عامل ایجاد کننده این بیماری ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. اکثر افراد به این ویروس مبتلا می شوند ولی متوجه آن نمی شوند. این ویروس از طریق تماس پوست با پوست انتقال پیدا می کند. شایع ترین راه انتقال این ویروس از طریق تماس جنسی و پوستی می باشد حتی کمترین تماس سطحی در رابطه جنسی باعث انتقال بیماری می شود و حتما نباید نزدیکی کامل رخ دهد تا ویروس منتقل شود. نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که به دلیل مقاومت بالای ویروس زگیل تناسلی، این ویروس می تواند  تا 72 ساعت خارج از بدن هم به زندگی ادامه دهد. به همین دلیل امکان انتقال اچ پی وی از طریق مواردی چون توالت فرنگی، مراکز اپیلاسیون، سونا و موارد مشابه هم وجود دارد.

زگیل تناسلی در زنان

انواعی از این ویروس باعث ایجاد زائده های گوشتی شبیه به خال به رنگ قرمز یا صورتی می شود که به آنها زگیل های تناسلی گفته می شود. زگیل ها از نظر اندازه و شکل با یکدیگر متفاوت هستند و در مواردی این زگیل ها آنقدر کوچک بوده که دیده نمی شوند. زگیل های تناسلی بیشتر در نواحی مرطوب ایجاد می شوند و معمولا درد و خارش ندارند. شیوع این بیماری در افراد مبتلا به ایدز بیشتر است. برخی از این زگیل ها در نهایت ممکن است باعث ایجاد سرطان واژن، سرطان دهانه دهانه رحم، سرطان مقعد و سرطان آلت تناسلی در مردان شود. سرطان دهان و حنجره هم جزو عوارض ابتلا به این ویروس است که شیوع کمتری بین مبتلایان به HPV دارد.

 

انواع زگیلهای تناسلی

• زگیل های تناسلی کم خطر: این زگیل ها بیشتر در قسمت خارجی دستگاه تناسلی ایجاد می شوند و کمتر در قسمت داخلی ایجاد می شوند و منجر به سرطان نمی شوند.
• زگیل های تناسلی پر خطر: این زگیل ها بیشتر به نواحی داخلی دستگاه تناسلی نفوذ می کنند و عامل اصلی ایجاد سرطان ها می باشند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع زگیل تناسلی 

 

چه کسانی در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند؟

• افرادی که به سایر عفونت های جنسی مبتلا هستند.
• افرادی که فعالیت های جنسی بالایی در دوران جوانی دارند.
• افرادی که با کسانی رابطه جنسی برقرار می کنند که در مورد سابقه جنسی آنها اطلاعی ندارند.
• افرادی که رابطه جنسی محافظت شده ندارند.
• افرادی که دارای چند شریک جنسی هستند.

زگیل تناسلی در زنان

 

علائم ابتلا به زگیل تناسلی

در بسیاری موارد در افراد مبتلا نشانه های وجود ندارد اما با گسترش بیماری علائم آشکار می شوند. این علائم و نشانه ها در زنان در واژن، دیواره های واژن، سرویکس رحم و ناحیه بین واژن و مقعد ظهور می کنند و در مردان علائم و نشانه ها بر روی آلت تناسلی و نوک آن، در اطراف آلت تناسلی و بر روی مقعد ایجاد می شوند. این علائم و نشانه ها شامل موارد زیر می توانند باشند:

احساس خارش و ناراحتی در نواحی تناسلی.
ایجاد توده کوچک به رنگ پوست در نواحی تناسلی.
ایجاد چندین زگیل نزدیک به هم که شکلی مانند گل کلم تشکیل می دهند.
داشتن خونریزی در هنگام رابطه جنسی.
• گاهی بر اثر داشتن رابطه جنسی دهانی این زگیل ها در دهان و گلوی افراد نیز ایجاد می شود. 

 

عوارض زگیل تناسلی

این زگیل ها می توانند بی خطر باشند ولی در مواردی باعث ایجاد مشکلات جدی می شوند، از جمله:

• ایجاد سرطان: ویروس عامل زگیل در مواردی باعث ایجاد سرطان در افراد می شود از جمله این سرطان ها، سرطان واژن، سرطان سرویکس رحم، سرطان سوراخ مقعد و سرطان نوک آلت تناسلی مردان می باشد.
• ایجاد مشکلات بارداری: این زگیل ها در دوران بارداری باعث مشکلاتی مانند اختلال در دفع ادرار می شوند. زگیل های واژنی باعث کاهش توانایی واژن در باز شدن هنگام زایمان طبیعی می شوند و در مواردی نادر امکان دارد این زگیل ها در هنگام زایمان به گلوی نوزاد منتقل شوند و برای نوزاد مشکلاتی ایجاد کنند. 

عوارض زگیل تناسلی

 

روش های تشخیص زگیل تناسلی

• معاینات بالینی: متخصص در زمان معاینه بالینی نواحی دستگاه تناسلی و مشاهده یک سری علائم می تواند بیماری را تشخیص دهد.
• آزمایش پاپ اسمیر: این آزمایش در زنان انجام می شود و با نمونه برداری از نواحی دستگاه تناسلی انجام می شود. برای شناسایی این ویروس باید این آزمایش بصورت اچ پی وی تایپ انجام شود.
• کولپوسکوپی و بیوپسی: در روش کولپوسکوپی و بیوپسی، پزشک با استفاده از روش کولپوسکوپی و با نمونه گیری قسمت کوچکی از بافت دهانه رحم، نمونه را در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می دهد. این آزمایش تنها در زنان انجام می شود.

با مراکز انجام کولپوسکوپی در تهران بیشتر آشنا شوید

اگر شما هم دچار زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی هستید، می توانید برای درمان زگیل های پوستی خود یا انجام آزمایشات برای تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای هماهنگی و رزرو نوبت با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

 

درمان زگیل تناسلی زنان

اگر این زگیل های ها باعث ایجاد مشکل و ناراحتی در فرد نشوند احتیاج به درمان نیست ولی در صورت پرخطر بودن و تشخیص متخصص احتیاج به درمان وجود دارد از جمله درمان هایی که صورت می گیرد عبارتند از:

• تجویز دارو: یک سری پمادها و کرم های موضعی برای رفع زگیل توسط متخصص تجویز می شود که باید در ناحیه پوست مورد نظر مالیده شود. پودوفیلین یکی از این داروها می باشد.
• جراحی: درمواردی که زگیل ها با دارو درمان نشده باشند یا بزرگ باشند و همچنین اگر در هنگام زایمان امکان تماس این زگیل ها با نوزاد وجود داشته باشد درمان به صورت جراحی انجام می شود. که جراحی به صورت های مختلف انجام می شود که عبارتند از:
• برش زگیل: ابتدا بی حسی موضعی انجام می شود سپس زگیل با وسایل مخصول جراحی برش داده می شود.
• الکتروکاتری: در این جراحی زگیل ها با برق سوزانده می شوند.
• کرایوتراپی: در این روش زگیل ها یا نیتروژن مایع منجمد می شوند. به این روش سرمادرمانی یا فریز کردن نیز گفته می شود.
• لیزر درمانی: در صورت گستردگی و و سخت بودن درمان بعضی زگیل ها این درمان به کار می رود و با اشعه لیزر زگیل ها درمان می شوند. در این روش درمان زگیل با استفاده از لیزر مونالیزا برداشته می شود. این روش هم همانند روش کرایوتراپی یکی از روشهای عالی برای این منظور است با این تفاوت که عوارض جانبی بسیار کمتری دارد.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی زگیل مقعدی

درمان زگیل تناسلی

 

پیشگیری از زگیل تناسلی

• آموزش و آگاهی دادن به افراد
• پرهیز از روابط جنسی پر خطر
• تزریق واکسن گارداسیل
• رعایت بهداشت و تمیز، خشک نگه داشتن نواحی دستگاه تناسلی
• پوشیدن لباس های زیر مناسب مانند لباس های پنبه ای و اجتناب از استفاده از لباس های پلاستیکی.

اگر سوالی در مورد زگیل تناسلی و درمان آن دارید می توانید در انتهای این مقاله آن را مطرح کنید.


ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران
1: پ ش:خانم دکتر دخترای باکره که رابطه ی جنسی دارن ولی نه از طریق دخول هم ممکنه گرفتار این ویروس شن؟

سلام بله. برای انتقال ویروس تنها تماس پوستی کافی هست و نیازی به دخول نیست.

2: ا د:اگر زگیل های دو تا یه سه تا خیلی ریز و در فاصله واژن و مقعد باشن و بشه با پودوفیلین بهبود داد نیاز به ازمایش پاپ اسمیر هست؟ یا خیر میشه انجام نداد فعلا؟

سلام ازمایش پاپ اسمیر رو حتی کسانی که به زگیل هم مبتلا نیستن باید بدن. ضمنا شما حتما باید تیپ ویروس زگیل تناسلی هم مشخص شه و در صورت مشکوک بودن جواب پاپ اسمیر انجام کولپوسکوپی برای اطمینان از سلامت دهانه رحم نیاز هست.

3: م:سلام. روزتون بخير خانم دكتر عزيز من حدود ٢ ماه قبل متوجه زگيل رو سطح پوست تناسليم شدم. آزمايش پاپ و Hpv دادم كه پاپ التهاب نشون داد و Hpv 6 دكترم گفت نرمال هست و مشكلي نيست. ولي از بس اين ور و اون ور راجع به زگيل بد ميگن نگران شدم و كارم همش گريه شده. لطفا بهم بگين بهترين روش براي از بين بردن اين نگراني چيه؟سپاس

سلام به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کن. معمولا بالا بودن استرس بدلیل کم بودن اطلاعاته. بنظرم اطلاعاتت رو بالا ببر و از مقالات سایت استفاده کن و به توصیه های پزشکت هم عمل کن.

4: Sara:سلام دكتر وقت بخير ميخواستم بدونم واكسن گارداسيل موجب نازايى ميشه ؟ من جايي خوندم بسيار خطرناك و عوارض داره و باعث از كار افتادن تخمدان و رحم ميشه؟

سلام این حرف ها شایعه است.

5: Maryam:خانم دکتر من یه دونه بیشتر شبیه اسکین تک روی کشاله ی ران دارم روی ناحیه تناسلی هم چندتا خال خیلی کوچک قهوه ای زدم توی آزمایش پاپم سلول های سنگفرشی دیده شده ولی آزمایش hpv برای نوع بی خطر و پر خطر منفی بوده ممکنه بخاطر وجود سلول های سنگفرشی دونه ها زگیل تناسلی باشن ؟ ممنون میشم جواب بدین خیلی نگرانم

سلام. سلول سنگفرشی که باید باشه... باید ببینی بدخیمی یا چیز دیگه ای هم بوده یا نه!

6: انوشه نجفقلی زاده:سلام من ۲۸ سالمه. به خاطر خارش به پزشک مراجعه کردم. ونمونه لیکوئید انجام دادم. چون خودم تو آزمایشگاه بخش پاتولوژی کار میکنم به درخواست خودم روی همون نمونه آزمایش اچ پی وی هم انجام دادم.تشخیصشون کمی التهاب بود و های ریسک من ۱۶،۱۸،۵۲،۴۵ لو ریسکم ۴۲ بود.پیش پزشک خودمون بردم جواب رو گفتن فقط هر ۳ ماه آزمایش لیکوئید رو تکرار کن. نیاز به دارو نداره. من خیلی میترسم.نمیدونم چه کار کنم.میشه راهنماییم کنید

سلام به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کن و هر سه ماه یکبار هم پاپ اسمیر رو تکرار کن.

7: مرضیه:سلام وقت بخیر خانوم دکتر کسایی ک زگیل نوع ۱۶ دارن برای شیر دادن به نوزادشون مشکلی ندارن؟

سلام خیر.

8: ف ر:سلام . 36 سال دارم و متاهل بدون هیچ رابطه پرخطری- با آزمایش hpv متوجه شدم ویروس 68 های ریسک میباشد. دکتری که بردم گفتن کولپوسکوپی کنم و خودم وشوهرم هردو واکسن گاردسیل بزنیم . آیا واکس در سن ما جوابگو هست و اینکه درمانی نباید انجام بدم؟ممنونم

واکسن موثره اما تیپ شما رو پوشش نمیده. باید درمان رو شروع کنید و با کولپوسکوپی دوره ای زیر نظر باشید.

9: ال:سلام خانم دکتر من مجرد و باکره هستم اما مدتی است در لبه بیرونی اندام تناسلیم زائده گوشتی مانند کوچکی رو مشاهده کردم که در ابتدا یکی بود ولی الان 3 تا شده...خیلی استرس دارم اصلا روم نمیشه با خانوادم مطرح کنم..و اینکه رابطه جنسی هم نداشتم ...موندم چجوری مبتلا شدم...آیا امکانش هست به خاطر استفاده از توالت فرنگی باشه؟

سلام. بله امکانش هست. بهتره به متخصص مراجعه کنید و در مراحل اولیه، درمان رو شروع کنید.

10: sheyda:سلام من حامله هستم و دوتل بر آمدگي دارم دور از واژن واي گاهي ولي گاهي وقتا خيلي خارش دارن به دكترم هم گفتم اما تشخيص دقيق نداد گفت برم پيش دكتر پوست من اگر زيگيل داشته باشم ميتونم زايمان طبيعي داشته باشم؟ و اينكه الان ميتونم درمانش كنم يا بعد از زايمان شروع كنم و اينكه پيش چه پزشكي برم دكتر پوست؟

چون باردارید زیر نظر متخصص زنان باشید بهتره. تشخیص اینکه میتونین زایمان طبیعی داشته باشید یا نه بسته به شرایطتون و با نظر پزشکتونه.

11: M:سلام خانم دکتر من ب تازگی ب زیگل مبتلاشدم رفتم دکتر و‌ پمادو قرص داد گفتش اینارو مصرف کن یک هفته دیگه بیا مراجعه کن میخاستم من خیلی میترسم ک این زیگل و خیم باشه الان شما راهنماییم کنیم واقعا خیلی میترسم و من یه دختر باکره هستم

سلام برای تشخیص نوع زگیل و تیپ اون باید تست پاپ اسمیر اچ پی وی تایپینگ انجام بدید. تیپهایی که عارضه پوستی دارن بی خطرن. باید دید به تیپ دیگه ای مبتلا نباشید.

12: ی ر:سلام من ۱ سال پیش متوجه شدم روی کشاله رانم زگیل هایی ایجاد شده ،اون زمان لیزر موهای زاید انجام میدادم که متوقفش کردم، دو نوبت کارداسیل زدم و یک بار هم کرایو انجام دادم سه ماه هست که پاور فیت مصرف میکنم و الان یک ماه هست که اطراف مقعد مجدد زگیل مشاهده کردم ... در این مدت رابطه ای نداشتم سیگار هم نمیکشم و به توصیه پزشک از تراشیدن موها هم خودداری کردم ... نوبت بعدی ۶ ماه گارداسیل هم ۹ بهمن هست ... برای این زگیل هایی که به سرعت دارن بیشتر میشن و الان ۶ تا شدن چه روشی پیشنهاد میکنید.

سلام. عود مجدد زگیلهای تناسلی وجود داره و این اتفاق تا خروج ویروس از بدن ادامه خواهد داشت. پیشنهاد من اینه که مجددا کرایو انجام بدین. می تونین از لیزر هم برای سوزاندن زگیلها استفاده کنید که بازگشت زگیلها دیرتر خواهد بود. به علاوه در کنارش نکات مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو مطالعه بفرمایید و اجرا کنید. ضمنا برای اطمینان از سلامت دهانه رحم انجام پاپ اسمیر فراموش نشه.

13: ش.س:سلام ببخشید میخواستم سوال کنم شما درمان با لیزر و کرایو هم انجام می دهید ؟

سلام. بله. بهترین روشهای برای جلوگیری از عود زگیلهای تناسلی در حال حاضر همین لیزر و کرایو هست که بسته به میزان پراکندگی ضایعات پوستی و محل اونها موثرترین روش باید انتخاب شه.

14: سمیرا:سلام خانوم دکتر،خسته نباشید،من نوع پرخطر ویروس را دارم اما نوع 16 و 18 نیست،در صورتی این ویروس به سرطان منجر میشه که فقط نوع های 16 و 18 باشه؟ من این دو نوع را ندارم یعنی هیچ وقت منتظر سرطان نباشم؟من بعد از اینکه فهمیدم این ویروس را دارم واکسن گارداسیل را تزرق کردم و سن من 30 سال است.چطوری بفهمم داخل مقعد من زگیل هست؟بعضی وقتا مایع مخاطی همراه مدفوع میبینم ممکنه بخاطر روده تحریک پذیر من باشه یا ممکنه بخاطر زگیل باشه که نمیدونم داخل مقعدم هست یا نه؟با توجه به این ویروس های پرخطر که دارم همیشه منتظر زگیل تناسلی باشم؟یک زگیل دارم که دکترم گفت خودش از بین میره

سلام. دوست عزیز درسته که گفته میشه تیپهای 16 و 18 باعث سرطان میشن اما تیپهای های ریسک دیگه هم خطرآفرین هستند. مقاله آشنایی با تیپهای زگیل تناسلی رو یه نگاهی بندازید. در ضمن ما منتظر سرطان نمی مونیم. ما تمام تلاشمون رو می کنیم که یه بیماری به سرطان منجر نشه. این کار هم از طریق کولپوسکوپی و درمانهای خاص و رعایت نکات مقاله رهایی از ویروس اچ پی وی میسر میشه. و ضمنا مخاط روده دلیلی بر زگیل تناسلی مقعدی نیست. در این باره نگران نباشید.

15: مریم:سلام من دیروز متوجه یه برامدگی کوچیک روی واژنم شدم خیلی ترسیدم میتونه زیگیل باشه؟

سلام. عزیزم تشخیص زگیل تناسلی تنها از طریق معاینه حضوری و توسط متخصص امکان پذیره. استرس نداشته باشید و بنظرم در اولین فرصت برای معاینه به متخصص زنان مراجعه کنید.

16: سحر:سلام دکتر خسته نباشید من سه سال با پارتنرم در ارتباطم پنج ماه بعد از گذشت دوستیمون من مبتلا به تبخال تناسلی شدم و الان حدود یکماه هست که زایده هایی اطراف واژن و مقعدم ظاهر شده میخاستم ببینم این تبخال و زگیل یعنی در بدن من قبلا نهفته بوده و الان ظاهر شده یا اینکه من ازپارتنرم گرفتم و برای درمان چیکار باید بکنم و لزومی داره که پارتنرم هم چکاپ بشه یا خیر و ممکنه تو بدن خودم بوده و الان ظاهرشده یا من از پارتنرم گرفتم ممنون از کمکتون

سلام. احتمال اینکه در رابطه جنسی تون انتقال پیدا کرده باشه زیاده. بهتره پارتنرتون هم با مراجعه به متخصص چک شن و در صورت لزوم درمان رو شروع کنند. برای شما هم اول باید به متخصص زنان مراجعه کنید و تست پاپ اسمیر و اچ پی وی تایپینگ بدین. برای برداشتن زگیل تناسلی از روی پوست اقدام کنین. و در نهایت با مطالعه مقاله رهایی از زگیل تناسلی سیستم ایمنی بدن رو تقویت کنین.

17: لیلا:سلام خانم دکتر من باکره هستم و ۳۹ سالمه رابطه مقعدی داشتم زگیل نوع ۱۶،۶۶،۶۱ مبتلا شدم کرایو کردم ۸ ماه قبل چیزی الان ندارم واکسن نوبت اول زدم و نوبتهای بعدی هم میزنم ،چون پاپ اسمیر نمیشه بدم باید چکار کنم توی دهانه رحمم در نیومده بنظر شما چون پرده دارم خیلی میترسم کمک کنید ممنون

به دلیل بکارت امکان انجام پاپ اسمیر وجود نداره. من برای مراجعین مشابه شما با نمونه برداری از ترشحات واژن و ارسال به آزمایشگاه سلامت کلی ناحیه واژینال رو بررسی میکنم. که خب بهترین روشیه که میشه برای دختران استفاده کرد.

18: لیلا:سلام زگیل نوع ۱۶، ۶۶،۶۱ مبتلا شدم باکره هستم واکسن نوبت اولو زدم ۳۹ سالمه پاپ نمیشه انجام بدم باید چکار کنم مرسی

متاسفانه امکان انجام پاپ اسمیر نیست و نمیشه فهمید خطر اصلی این ویروس که درگیر کردن دهانه رحم هست در چه وضعیتیه. و این اصلا خوب نیست. واکسنها رو تکمیل کنید و با استفاده از مقاله رهایی از زگیل تناسلی سیستم ایمنی بدن رو بالا ببرید.

19: مریم:سلام خانم دکتر من مبتلا به زگیل تناسلی دهان هستم.خیلی میترسم خانوادم هم مبتلا بشن.میشه لطفا یکم راجع به زگیل دهانی هم تو ضیح بدین.با سپا

سلام. با مراجعه به پزشک بدنبال درمان باشین. رابطه جنسی دهانی نداشته باشید و سیستم ایمنی رو با توجه به نکات مقاله رهایی از زگیل تناسلی بالا ببرید. حتما در این مورد در آینده مقاله ای خواهم گذاشت.

20: محمدی:سلام خانم دکتر خسته نباشین. من ۱۹سالمه و مجرد هستم ب زگیل تناسلی مبتلا هستم. از محلول پودوفلین استفاده کردم،س جلسه کرایو انجام دادم و واکسن هم تزریق کردم ولی متاسفانه جواب نگرفتم و بازهم زگیل زدم. ????من باید دیگه چکار که درمان بشه؟؟؟؟ممنون از شما

تا وقتی ویروس در بدن هست ممکنه شما زگیل بزنید و ضایعه پوستی زگیل داشته باشید. به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کنید.

21: فرزانه:سلام دختر من ۲۶ ساله و سه سال پیش ازدواج کرده ایا الان میتونه واکسن گارداسیل رو بزنه پیش یک دکتر زنان رفته بود گفتن که قبل از رابطه جنسی باید واکسن زد

سلام میگن بهتره پیش از رابطه جنسی بزنی چون ممکنه کسی مبتلا شده باشه اما اشکالی نداره بزنن.

22: ع.ر:سلام خسته تباشید خانم دکتر ، من حالت یه جوش کشاله رانم‌دیدم به دکتر مراجعه کردم و نمونه برداری کردن و پاپ اسمیر گرفتن جواب مثبت بود از تیپ ۳۸ انا هیچگونه اقدامی نکردن اون دکتر و من واقعا نگران هستم،چون من سنم پایین هست و اون واکسن گارداسیل هم زدم،شما میفرمایید چیکار کنم؟ البته که پیش یه متخصص که اصلا تخصصشون زگیل تناسلیه رفتم و گفتن نیست....

سلام. جواب پاپ اسمیرت اگر خوب بوده شش ماه دیگه باز هم پاپ اسمیر بده و به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کن.

23: مهسا سلطانی:خانم دکتر من مریض خودتون بودم زگیل داشتم داخل واژن برام لیزر کردید بعد باکره هستم بعد الان ی زایده به هم چسبیده هست نزدیک 9 ماه هستش نه زیاد شد نه کم نزدیک دهانه رحم هست خیلی استرس سرطان دهانه رحم دارم من چه کار میتوانم انجام

احتمالا منظورتون اینه که نزدیک دهانه واژن هست وگرنه دهانه رحم که با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست. اینکه زیاد نشده نشونه خوبیه. ولی توصیه م اینه که برای تکمیل درمان تشریف بیارید مطب.

24: Hosein:سلام‌خانم دکتر.۲۶ سالمه و من یک ماهه که متوجه شدم‌زگیل های کوچکی روی آلت تناسلیم و کیسه بیضه شدم و رفتم‌دکتر و سریعا به من گفتن ک کرایو کن ولی من نکردم.توی این یک ماه چندتاشون ناپدید شدن.ب نظر شما کرایو کنم با همینطور منتظر بمونم؟در

سلام.هدف از کرایو کردن و یا برداشتن زگیلهای تناسلی با لیزر اینه که مانع از سرایت زگیل به نواحی مجاور بشیم. مسلما سیستم ایمنی بدن شما قویه و داره زگیلها رو خوب و دفع میکنه. کرایو میتونه به این روند سرعت بده و اطمینان بده که نقاط دیگه درگیر نشن.اما چیزی که مهمه اینه که برای پاکسازی نهایی، نکات مقاله پاکسازی کامل ویروس HPV رو هم مطالعه کنید.

25: باران:سلام خانم دکتر وقتتون بخیر.من دانشجو هستم و خوابگاهی.به تازگی  متوجه شدم هم اتاقیم مبتلا به ویروس اچ پی وی از نوع پرخطرش هست.ایا امکان انتقال این ویروس از طریق دست دادن و بوسیدن و استفاده از لیوان و ... هستش؟ واقعا ممنون میشم جواب بدید چون ترسش یک ماهه دیوانم کرده.خیلی خیلی میترسم.

سلام خیر. ویروس اچ پی وی هیچ وقت از طریق دست دادن و لیوان منتقل نمیشه!!