چرا لبه های واژن متورم می شوند؟

علت تورم لبه های واژن

واژن از لبه های کوچک درونی یا لابیای مینور و از لبه های بزرگ بیرونی یا لابیای ماژور تشکیل شده است. هر دو نوع ممکن است دچار تورم و تغییر شکل لبه های واژن شوند. تورم لبه های واژن با علائمی مثل درد، سوزش، خارش، مشکل در دفع ادرار، قرمزی و تحریک واژن همراه است. ورم دستگاه تناسلی زنان عارضه ای بسیار شایع بوده و به دلایل مختلفی بروز می کند. اما رایجترین علت تورم لابیاها مربوط به بروز عفونتهای واژینالی است. در این مقاله به علت ورم کردن لبه های واژن خواهیم پرداخت. به شما می توانید جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
علت تورم لبه های واژن
سخن پایانی 

 

علت تورم لبه های واژن

علت ورم کردن لبه های واژن ممکن است به یکی از دلایل زیر مرتبط باشد:

• واژینیت باکتریایی
ممکن است تورم لابیا در اثر عفونت باکتریایی واژن ایجاد شود. این عفونت در 30 درصد از زنانی که در سن باورری قرار دارند بروز می کند. عفونت باکتریایی واژن به خاطر به هم خوردن تعادل رشد باکتریها در واژن اتفاق می افتد. به خوردن تعادل PH واژن باعث می شود باکتری های مضر بیشتر از باکتری های مفیدی که به طور طبیعی در واژن وجود دارند، رشد کنند. موارد زیر می تواند احتمال واژینوز باکتریایی را در زنان افزایش دهد:

• دوش واژینال
• شریک جنسی جدید یا شرکای متعدد
• استفاده از IUD برای پیشگیری از بارداری

این نوع عفونت با علائمی مثل ترشحات سبز رنگ واژن یا ترشحات خاکستری و بوی ماهی مانند همراه است. برای آشنایی با ترشحات واژن می توانید مقاله انواع ترشحات واژن را مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید: روشهای پیشگیری از عفونتهای باکتریایی واژن

• تریکوموناسیس
یکی از شایعترین عفونتهای مقاربتی که در حدود ۳ درصد از زنان در سنین باروری رخ می دهد، عفونت تریکوموناسیس است. این عفونت از طریق تماس جنسی و به وسیله یک انگل ایجاد می شود. ابتلا به تریکوموناز می تواند باعث تورم لبه های واژن شود. تریکومونیاسیس با علائمی مثل:

خارش واژن
• ادرار دردناک
التهاب لگن
• بروز ترشحات زرد یا ترشحات سبز واژن
• تورم لابیا

همراه است. کسانی که سابقه بیماریهای مقاربتی و یا شرکای جنسی متعدد دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به تریکومونیاسیس هستند.

عفونت تریکوموناسیس

بیشتر بخوانید: روشهای طلایی برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی

• عفونت قارچی
تقریبا ۷۵ درصد از زنان حداقل یک بار در طول عمرشان به عفونت مخمر یا همان عفونت قارچی واژن مبتلا می شوند. عفونت قارچی باعث بروز علائمی مثل:

• سوزش
• خارش
• تورم لابیا
ترشحات سفید واژن

بارداری، دیابت، مصرف برخی از داروها و سیستم ایمنی ضعیف خطر ابتلا به عفونت قارچی را در زنان افزایش می دهند.

• سلولیت
سلولیت یک نوع عفونت باکتریایی است که در لایه های داخلی پوست ایجاد می شود. زمانی که باکتری ها وارد زخم ایجاد شده روی لابیاها می شوند، سلولیت بروز می کند. سلولیت باعث تورم لابیا، قرمزی می شود. تمیز کردن زخمهای این ناحیه به طور مرتب می تواند از بروز سلولیت جلوگیری کند.

در صورت مشاهده هر یک از علائم عفونت باکتریایی یا قارچی واژن هرچه سریعتر برای درمان آن اقدام کنید. به شما پیشنهاد می کنیم برای درمان عفونتهای واژینالی خود به خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمائید.

• وجود کیست بارتولن
در دو طرف دهانه ورودی واژن غدد بارتولن قرار دارند. کار این غدد ترشح رطوبت و روانکاری واژن است. مسدود شدن این غدد در اثر ایجاد کیست بارتولن می تواند یک دلیل تورم لبه های واژن باشد. کیست بارتولن حتی بروز عفونت، درد، سوزش و خونریزی باشد. کیست بارتولن تنها در 2 درصد از زنان ایجاد می شود که بیشتر آنها در سنین 20 سالگی هستند. احتمال ابتلا به کیست بارتولن با افزایش سن کاهش پیدا می کند.

• کیست گارتنر
مجاری که در زمان جنینی تشکیل می شوند، پس از تولد نوزاد از بین می روند. اگر بخشی از این مجاری باقی بماند، به مجاری باقی مانده کانال گارتنر می گویند. کانال گارتنر ممکن است به دیواره واژن بچسبد و به کیست گارتنر تبدیل شود. وجود این کیستها تا زمانی که رشد نکرده اند خطری ندارد. رشد یا آلودگی کیست گارتنر منجر به درد و تورم لبه های واژن می شود.

رشد یا آلودگی کیست گارتنر

• رابطه جنسی خشن یا نامناسب
علت تورم واژن بعد از نزدیکی می تواند به دلیل مقاربت بدون روانکاری مناسب واژن یا اتسفاده از محصول نامناسب برای روانکاری باشد. عدم روانکاری قبل از نزدیکی، لابیاها را دچار اصطکاک می کند. این اصطکاک باعث تورم لابیاهای واژن، آسیب به لگن و درد هنگام نزدیکی می شود. حتی مقاربت خشن می تواند باعث ایجاد پارگی در بافت واژن و عفونت آن شود.

بیشتر بخوانید: علت تغییر شکل لبه های واژن

• وجود اشیای خارجی در واژن
ممکن است مواد خارجی وارد واژن شده باشد و یا فراموش کرده باشید تامپون خود را خارج کنید. در این موارد واژن سعی می کند جسم خارجی را بیرون کند. در این صورت با علائمی مثل:

• درد
• تورم لابیا
• خارش
• تب

گاهی مواقع خروج این اشیا نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

• بروز آلرژی
در صورتی که علت تورم لبه های بیرونی واژن وجود عفونت نباشد، ممکن است تورم لابیا به خاطر تماس لبه های واژن با یک ماده محرک باشد. تماس با این موارد باعث آلرژی و تورم لبه های واژن می شود. وجود مواد آلرژی زا در:

• پارچه لباس زیر
• مواد شوینده یا صابون
• لاتکس کاندوم
• اسپرم

ممکن است دلیل تورم لبه های واژن باشند.

آلرژی داشتن به لاتکس کاندوم

شما هم می توانید برای تشخیص علت ورم لبه های واژن خود و درمان آن به خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمائید. 

 

سخن پایانی

ممکن است لبه های واژن شما دچار سوزش، قرمزی، خارش، تحریک یا ترشحات غیرطبیعی شود. علت تورم لبه های واژن ممکن است بروز عفونت های مقاربتی، باکتریایی یا قارچی باشد. این عفونتها را بر اساس علائم آن می توان تشخیص داد. اگر تورم لابیا در اثر عفونت نباشد ممکن است تورم لبه های واژن به خاطر مقاربت خشن و بدون روانکاری، آلرژی به مواد شوینده یا لباس زیر باشد. بروز کیست هایی مثل بارتلون و گارتنر هم می تواند علت ورم دستگاه تناسلی باشد. اگر هیچ از این موارد علت تورم لبه های واژن نباشد، احتمالا تورم به خاطر ورود یک جسم خارجی یا فراموش کردن تامپون در واژن خواهد بود. علت تورم لابیا هر چه که باشد، حتما باید برای درمان آن اقدام نمایید.

در این مقاله به موضوع دلایل تورم لبه های واژن پرداختیم. در صورتی که در این باره سوالی دارید، می توانید آن را بخش نظرات زیر این مقاله مطرح نمایید. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران
1: فرشته م:سلام ممنون از شما دکتر من چند وقت هست بعد از نزدیکی پهلو چپم درد میگیره دلیلش چی هست

سلام عزیزم. دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. بدون معاینه نمیتونم جوابی بدم. حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

2: سهیلا:سلام خانم دکتر من درد توی ناحیه لبه ها ی بزرگ دارم و احساس میکنم که همون سمت که چپ بدنم باشه افتاده و بزرگتر شده بنظرتون چی میتونه باشه لطفا راهنمایی بفرمایید.

سلام عزیزم. باید معاینه بشی. بدون معاینه نمیشه نظر داد. شاید یه سری آزمایشم لازم داشته باشی

3: زهرا :من میوم دارم میخوام عمل کنم

باید آزمایشهاتون بررسی بشه. وضعیت سلامتی و میوم ها تعیین میکنه چه عملی براتون بهتره.

4: yalda:سلام خسته نباشید خانم دکتر . تقریبا ۹ روز از تمام شدن پریودیه قبلیم میگذره ومن برای اولین بار دیروز بعد از رابطه دچار تورم و قرمزی لب مینور شدم که تا امورز برطرف نشده ولی هیچ نوع درد یا سوزشی هم ندارم علتش میتونه بارداری باشه؟ چون من تا بحال که از ازدواجم یک سال گذشته باردار نشدم .

سلام عزیزم. اول از هر چیزی با یه بیبی چک تست کن بین بارداری یا نه. جواب بیبی چک مثبت اشه یا منفی فرقی نمیکنه در هر صورت باید سریع به پزشک متخصص زنان مراجعه کنی.

5: قاصدک:سلام خانم دکتر. خسته نباشید. من از زمانی که یادم میاد سمت راست لابیا ماژور متورم بوده و خارش داشته. الان مدتیه که خیلی اذیتم میکنه و اصلا لباس زیر نمیتونم بپوشم. علت چی میتونه باشه؟ فقط یک سمته. ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام عزیزم. به احتمال زیاد لابیاهای نامتقارن داری. باید لابیاها معاینه بشه. اگه عدم تقارن لابیا علت مشکل باشه میشه درمان کرد. با عمل لابیاپلاستی لابیاها رو متقارن می کنند و مشکل حل میشه.

6: زهرا:سلام ببخشید میخاستم بدونم لبه های واژنم چرا باد کرده ایا خطرناکه

سلام عزیزم. تورم لابیاها میتونه به دلایل مختلفی مثلا کیست، انواع عفونت و .. باشه . اگر به تشخیص علت تورم و درمان مشکلت توجه نکنی و بیماریت پیشرفت کنه بله میتونه خطرناک باشه. میتونی برای اطلاعات بیشتر مقاله «عفونت کلامیدیای واژن و خطرات آن» و یا مقالات دیگر سایت رو درباره عفونت بخونی.

7: ناهید:سلام خانوم دکنر. ببخشید من احساس میکردم یکی از لبهای بزرگ اندام تناسلیم نسبت به اون یکی متورمه. با لمس هم متوجه این نکته شدم. یکی از لبها نسبت به دیگری پف داره. بببخشید علت این هم عفونته؟ و برای درمان باید حتما به متخصص مراجعه کنم؟

سلام عزیزم. اگه بالای 18 سال هستی و جدیدا این مشکل رو داری ممکنه عفونت باشه. باید معاینه بشی. ولی اگر همیشه و به خصوص بعد از کامل شدن بلوغت این مشکل هستف لابیاهات نامتقارن هستند. میتونی با عمل لابیاپلاستی با لیزر یا جراحی اندازه لابیاها رو متقارن کنی.

8: رویا:سلام خسته نباشید لطفا منو از نگرانی دربیاربدمن چندروزکه لابیاسمت چپم دردباسوزش که راه رفتن برام سخت میشه امروز باگوشیم عکس گرفتم متوجه شدم که لابیاسمت چپ ورم وقرمزبودولی چند دقیقه پیش دیدم سوراخ شده

سلام نمیدونم عزیزم باید حتما معاینه بشی. به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید

9: مهناز:سلام مدتیه ب علت نزدیکی تورم دارم . هم ی طرفه بوده هم دو طرف لبه های بیرون و یا داخلی هرزگاهی پیش میاد گاهی هم مشکلی نیس. اما در حالت عادت خوبن اما در حین سکس یا بعدش یا حتی با مالش دست هم متورم میشن و یکم دردناک .علت چیه؟؟ ممنونم

سلام. خب دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. بدون معاینه و فقط با این مواردی که گفتید نمیشه هیچ نظری داد. برای تشخیص علت و درمانش حتما باید به پزشک مراجعه کنید. 

10: Mastaneh:سلام . امروز پنجشنبس فردا جمعه من از دیشب لابیای بیرونیم متورم شده و سوزش و هارش و عفونت دارم اما دکتر نیست چیکار کنم؟

سلام. مجبورید علائم رو تا مراجعه به پزشک تحمل کنید چون این علائم بین خیلی از بیماریهای واژینالی مشترکه و اصلا نمیشه بدون معاینه نظری داد. در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

11: پریا:سلام خانم دکتر من ۱۶ سالمه و رابطه نداشتم ولی لابیا مینور سمت چپم بزرگ و افتاده هستش علتش چی میتونه باشه؟ ایا خطرناکه؟

سلام. نه عزیزم خطرناک نیست با توجه به سنت لابیاها در حال رشد هستن. احتمال داره لابیاهات نامتقارن باشن. بعضی از دخترها به طور طبیعی اینجوری میشن. به پزشک مراجعه کن اگر مربوط به عدم تقارن لابیاها باشه بعد از 18 سالگی میتونی عمل لابیاپلاستی رو انجام بدی.

12: رها:سلام.من دستگاه آیودی گذاشتم، به هنگام نزدیکی وقتی دخول کامل انجام میشد درد وحشتناکی زیر دلم داشتم دکتر رفتم دارو دادن استفاده کردم الان درد زیر دلم خوب شده ولی همچنان از ابتدای نزدیکی حس میکنم که داخل واژنم زخم هست و درد دارم.بعد نزدیکی هم اندام خارجیم کلا متورم میشه ،سوزش شدید ،قرمزی و ادرار واقعا دردناک دارم... دکتر گفته بود عفونت قارچی شدید داری دارو داد استفاده کردم یه پماد داخلی ، قرص آزیترومایسین و فلوکونازول. داروهام تموم شده ولی من همچنان مشکل دارم چیکار باید بکنم؟

سلام شما به معاینه لگنی و تست پاپ اسمیر و احتمالا آزمایش های تشخیصی دیگه برای عفونت تون دارید. حتما به یک پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا این کارها رو برای شما انجام بدن. توصیه می کنم سریعتر این کار رو بکنید.

13: رها:سلام من چندتا زگیل داشتم که چند روز پیش فریز کردم و برداشتنشون. نزدیک دهانه ی واژن انتهای لابیا (فقط یک طرف) متورم و قرمز شده و سوزش داره می خواستم بدونم می تونه از عوارض فریز باشه ؟ اگرنه چه دلیلی داره؟ ممکنه زخم عفونت کرده باشه ؟

سلام. ممکنه باشه. بهتره به جراحتون مراجعه کنید تا معاینه تون کنند. تا زمان مراجعه به پزشکتون هم باید بهداشت لباس زیرتون رو رعایت کنید.

14: سایه م:سلام خسته نباشید من مدتیه خارش لبه واژن دارم حتی متورم هم شده فقط سمت چپ واژنن ترشحات سفید غلیظم دارم

سلام. احتمالا عفونت دارید ولی میتونه تورمش به خاطر کیست بارتولن یا موارد دیگه هم باشه. حتما به پزشک مراجعه کنید.

15: سنا:سلام خانوم من متاهل هستم بعد از قاعدگی تورم در لبه های واژنم ایجاد شده مشکل از چیه؟

سلام. اگر بعد از قاعدگی این اتفاق میفته و علائم دیگه ای ندارید بدلیل تغییرات هورمونیه. اما اگر در کنارش درد و سوزش دارید بهتره مراجعه به پزشک داشته باشید. احتمال عفونت وجود داره که بهتره زودتر درمان رو شروع کنیم.

16: نفس:سلام . من ۱۵ سالمه و لابیا مینور سمت راستم ورم کرده و سوزش و درد دارم باید چیکار کنم؟

سلام. به متخصص زنان مراجعه کنید. میتونه عفونت با هر دلیل دیگه ای باعث تورم باشه. باید علتش مشخص بشه. اما اگر تورم نباشه و لابیاها نامتقارن هستند، باید بعد از 18 سالگی عمل زیبایی واژن رو انجام بدید.

17: زیبا:سلام خسته نباشید من ناحییه پتیین واژنم نزدیک مقعد قرمز شده و خیلی خیلی میسوزه و الانم ی راه درمان خونگی بهم بدید خیلی ممنون

سلام. باید علت التهاب پرینه مشخص بشه. به پزشک مراجعه کنید. اگر مشکلتون درمان خانگی داشته باشه بهتون میگن حتما.

18: کوثر:سلام دکتر ، بعد از رابطه احساس خارش خیلی شدید داشتم وقتی توی آینه بدنمو نگا کردم لبه های داخلی بدنم ورم کرده بود و خیلی بیرون اومده بودن ، پماد تریامیسولون برا خارش زدم ولی خیلی ورم داره ، دلیلش و راه درمانش چیه

سلام. خارش واژن دلایل مختلفی داره که طبق اون میشه درمانهای متفاوتی انجام داد. شما باید علت خارش واژن تون مشخص بشه. بدون تجویز پزشک دارو مصرف نکنید.

19: nana:سلام من چند روزه احساس خارش شدید دارم و لبه سمت راست واژنم ورم کرده و ترشحات پنیری شکل دارم و الان شرایط دکتر رفتن ندارم میشه کمکم کنید توروخدا خیلی حالم بده و استرس دارم

سلام. طبق علائمی که گفتید، میتونم بگم عفونت قارچی واژن دارید. نگران نباشید ولی برای درمانش اقدام کنید.

20: فاطی:سلام خانم دکتر خسته نباشین من دوروزه که واژنم خارش داره یکی از لابیا ها ورم کرده و قرمز شده 15 سالم هستش و کلا سایز لابیا هام بزرگه ولی الان اصلا نمیتونم حتی بشینم

سلام عزیزم، احتمالا عفونت دارید، در مورد سایز لابیاها خیلی توضیحی ندادید که مشکل ایجاد میکنه یا نه. برای درمان علائمی که گفتید بهتره سریعتر به متخصص زنان مراجعه کنید.

21: سهیلا:دو روزی هست که لبه بزرگ سمت راستم متورم و قرمز شده و درد زیادی هم داره وقتی دست میزنم یه چیز سفتی رو احساس میکنم آیا خطرناک است. چون من همیشه بعد از دوران پریودی این جوشهای ریز پوستی رو دارم ولی هیچ وقت به این بزرگی نبود.

سلام .عزیزم بدون معاینه نمیتونم نظری بدم. برای مواردی مثل شما باید معاینه بشید و سابقه بیماری هاتون رو بدونیم تا علت تورم مشخص بشه و بعد درمانش کنیم.

22: زهرا:سلام خانوم دکتر من یه مدتیه احساس زخم لبه های واژن دارم حین رابطه احساس میکنم لبش زخمه ولی ب دکار مراجعه کردم گفتن قارچه و قرص کرم دادن، عفونت ندارم دیگه ولی هنوزم احساس زخم دارم بنظرتون چیکار کنم؟

سلام. نگفتید به چه پزشکی مراجعه کردید. پیشنهاد میکنم به متخصص زنان مراجعه کنید. ما با معاینات ساده ای میتونیم بهتون بگیم زخم دهانه واژن دارید یا نه. زخم دهانه واژن اگر درمان نشه مشکلات جدی ایجاد میکنه.

23: مریم:سلام،من بعداز یک رابطه جنسی تقریبا سخت احساس میکنم هم عفونت دارم و هم درد درناحیه واژن،همچنین هنگام رابطه خونریزی دارم و حتی موقع سرویسرفتن گاهی اوقات یک قطره خون خارج میشود، الان یک هفتح است رابطه ندارم،همچنین نمیتوانم به پزشک مراجعه کنم، چیکارباید بکنم ایا این خونریزی بخاطر عفونت است؟با تشکر

سلام. نه عزیزم ربطی به عفونت نداره. حتما سریعتر به پزشک زنان مراجعه کنید. معاینه تون نکردم ولی حدس میزنم دچار پارگی در بخش هایی از واژن شده باشید.

24: فرناز:سلام دکتر من چن روزه بعداز رابطه با اب دهان خارش گرفتمو سوزش دارم و ترشح سبز دارم،دیابتم دارم؟؟آیا عفونت دارم؟

سلام. بله چون ترشحات سبز هستند عفونت باکتریایی دارید. برای درمانش حتما به پزشک زنان مراجعه کنید که به قسمتهای بالاتر دستگاه تناسلی سرایت نکنه.

25: فاطمه:سلام من حدود دو سه بار برام این اتفاق افتاده ولی هم بعد چندروز غده از بین رفته هم دردی نبوده ، روز دوم قاعدگیم کیست سفتی به وجود اومده تو لبه‌ی واژنم که درد میکنه،نگران شدم که خطرناکه؟ اطلاعاتی در این مورد ندارم ولی با نگاهی که به سایتا انداختم علائمش شبیه کیست سباسه لبه واژن بود ، فقط اینکه قبلا هم بوده ولی از بین رفته خودش و دوباره همون جای قبلی به وجود اومده

سلام. برای اینکه خیالتون راحت بشه هر موقع که عود کرد میتونید به متخصص زنان مراجعه کنید. چون علائم خیلی بیماریها شبیه است و توی معاینه بیمار میتونیم بگیم که چیه. احتمال این که کیست بارتولن باشه هم هست.

26: سدنا:سلام خانم دکتر خسته نباشین آیا باورم کردن لبه واژن ممکنه تب لرز داشته باشیم

عزیزم ممکنه عفونت داشته باشید که دچار تب و لرز میشید. بله احتمالش هست و حتما هر چه سریعتر به پزشک زنان مراجعه کنید.

27: Saba:سلام من سمت راست ناحیه تناسلیم متورم شده و فشارش که میدم سفته و یکم درد میگیره خیلی نگرانم ... من حدودا ۱۵_۱۶ سالمه

سلام. برای اینکه بفهمیم علت سفتی و تورم لابیا چیه نیاز به معاینه بیمار داریم. بدون معاینه نمیتونم نظری بدم. ولی حتما برای تشخیص علتش اقدام کن.

28: مریم:سلام خانم دکتر من ۱۶ سالم هست و تاحالا رابطه نداشتم اما کمی احساس درد دارم و احساس می کنم که ران چپ طرف سمت چپ مثانم ورم داره می خواستم ببینم مشکل داره یا نه

سلام نه عزیزم درد و ورم طبیعی نیست و علائم یه مشکلیه. چون معاینه ت نکردم نمیتونم نظری در این مورد بدم که چرا این علائم رو داری.

29: Farzane:سلام من 15 سالمه و جفت لابیا هام بزرگ و افتاده شده از اول این شکلی نبوده اگه بخاطر سنم هست برمیگرده ظاهر لابیا ها؟

سلام. بله بخاطر تغییرات هورمونی بلوغ رشد لابیاها سریعتره. باید صبر کنید تا 18 سالگی که بلوغ پایان میگیره و لابیاها رشدش رو کرده. بعد میتونیم براتون عمل لابیاپلاستی رو انجام بدیم و لابیاها رو کوچیک و قرینه کنیم.

30: رشادت:سپاسگزار از تلاش شما ممنون بسیار بسیار مفید بود

ممنونم عزیزم خوشحالم که براتون مفید بوده

31: زهرا:سلام خانم دکتر من مدتی هست که در واژن احساس سنگینی میکنم و یک طرف واژن هم ورم کرده به نظرتان خطرناک هست

سلام عزیزم باید معاینه بشید تا علت پری و تورم مشخص بشه. قاعدتا اینها علائم بیماریه و عادی نیست. میتونه افتادگی رحم، افتادگی واژن یا هر مشکل دیگه ای باشه. توصیه میکنم سریعتر به متخصص زنان مراجعه کنید.

32: Saba:سلام خانم دکتر من ۱۸ سالمه و ناحیه بیرونی دستگاه تناسلی ام سوزش و خارش داشت بعد مدتی باعث تورم و قرمز شدن و ترشح های پنیری شده بود الان ی هفته شده و دو سه روز زخم و خونریزی از زخم ها شده من از اینک این مسئله رو با خانوادم درمیان بزارم میترسم لطفا کمکم کنید .

سلام عزیزم. خارش و ترشحات شما مربوط به عفونت قارچیه که شایعه و باید درمان بشه ولی خیلی چیز جدی نیست. علت زخم و خونریزی رو نمیدونم چون باید معاینه کنم و خیلی مهمه. حتما سریعتر به معاینات پزشکی نیاز دارید.

33: پریسا:سلام.لبه ی بیرونی واژنم سمت راستی اونم فقط ورم کرده وکمی هم قرمزه وموقع ادرار میسوزه

سلام. عزیزم باید معاینه بشی تا مشخص بشه علت تورم و سوزش ادرار چیه. به متخصص زنان مراجعه کنید. نمیتونم بدون معاینه نظری بدم.

34: ...:سلام خسته نباشید من 16 سالمه و همین امروز متوجه شدم لبه سمت چپ واژنم باد کرده تاحالا اینجوری نشده بود وامروز به خاطر اینکه راحت نمیتونستم راه برم متوجه این موضوع شدم ایا خطرناکه؟تاحالا رابطه هم نداشتم

سلام عزیزم من معاینه نکردم نمیتونم بگم علت تورم واژنتون چیه. به پزشک زنان مراجعه کنید. اگر مشکل شما عدم تقارن لابیاها بدلیل هورمونهای بلوغ باشه، باید تا 18 سالگی صبر کنید و عمل لابیاپلاستی رو انجام بدید تا متقارن بشه.

35: sosan:سلام من ۱۶ سالم هست و رابطه نداشتم اما لابیار هر دو طرفم خارش و سوزش دارم و یکم تورم هم داره هر دو طرف دلیلش چی میتونه باشه؟

سلام. عزیزم میتونه دلایلش متنوع باشه مثلا عفونت، حساسیت و غیره. باید معاینه بشید. بدون معاینه نمیتونم نظر بدم.

36: سارا:سلام خسته نباشید من 18سالمه وتا حالا رابطه نداشتم لابیامینور متورم شده و خارش دارد میترسم اگه عفونت باشه باید چیکار کنم خوب شه

سلام. به متخصص زنان مراجعه کنید. اگر عفونت باشه با یه سری دارو میتونید برطرف کنید. اما اگر از شروع بلوغتون تا الان لابیاها متورم هست، شما لابیاهاتون بیش از اندازه بزرگه و مشکل ساز شده. چون 18 ساله هستی میتونی عمل زیبایی واژن رو انجام بدی تا کوچک و متقارن بشن.

37: ریحانه:سلام من چندروزه کناره واژنم دردگرفته سفت هم شده دقیقا کناره های پاهام علتش چیه توروخدا جواب بدین نمیتونم بشینم اصلا

سلام. دلایلش متنوعه. باید معاینه بشید. نمیتونم اینجوری نظری بدم. حتما به پزشک زنان مراجعه کنید.

38: بهارک:سلام من دقیقا یک هفته پیش برای اولین بار رابطه داشتم و بعد از اون دائم سوزش و گاهی درد دارم و واژنم متورم، حتی بعد چند روز نتونستم دوباره رابطه داشته باشم دخول صورت نمیگرفت و درد شدید داشتم

سلام. عزیزم نمیتونم بدون معاینه نظر قطعی بدم. ولی احتمال داره که مشکل واژینیسموس داشته باشید. اگر در حدود 10 بار رابطه جنسی شما با درد و عدم دخول باشه، باید به متخصص زنانی که واژینیسموس  رو درمان می کنند مراجعه کنی. این بیماری رو با روشهای جدید پزشکی خیلی راحت و سریع درمان می کنیم. نگران نباشید.