کلیتوریس (چوچول زن) کجاست و چه وظیفه ای دارد؟

کلیتوریس کجاست و چه وظیفه ای دارد

در آناتومی زنان، کلاهک کلیتوریس - یا کلیتورال هود - پوست چین خورده ای است که سر کلیتوریس را احاطه کرده و از کلیتوریس در برابر ساییدگی یا مالش محافظت می کند. شکل ظاهری کلیتورال هود از فردی به فرد دیگر متفاوت است و کلاهک های بزرگتر یا کوچکتر کاملاً طبیعی هستند.

در این مقاله درباره کلیتورال هود صحبت خواهیم کرد. اگر فردی از شکل ظاهری کلاهک کلیتوریس خود راضی نباشد، می تواند جراحی زیبایی کلیتوریس را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرد. در این مقاله درباره این مورد صحبت می کنیم که کلیتوریس کجاست و وظیفه اصلی آن چیست همچنین درباره عمل زیبایی کلیتوریس یا کوچک سازی کلاهک کلیتوریس صحبت می کنیم و به عوارض و فواید این عمل نیز می پردازیم.


فهرست
کلیتورال هود یا کلاهک کلیتوریس چیست؟
شکل ظاهری کلیتورال هود
وظیفه کلیتورال هود چیست؟
جراحی کوچک سازی کلیتورال هود
عوارض عمل زیبایی کلیتوریس
بهبودی پس از عمل زیبایی کلیتوریس
نکات کلی درباره کلیتوریس و کلاهک آن 

 

کلیتورال هود یا کلاهک کلیتوریس چیست؟

فرج (vulva) به بخش خارجی اندام های تناسلی زنان گفته می شود که از لابیا، دهانه واژن، دهانه مجرای ادرار و کلیتوریس تشکیل شده است.

لابیا، چین های پوستی هستند که از دهانه واژن تا کلیتوریس را پوشانده اند و انواع آن عبارتند از:

• لابیا ماژور یا لابیای بیرونی که ناحیه گوشتی دستگاه تناسلی است و معمولاً با مو پوشیده شده است.
• لابیا مینور، یا لابیای داخلی، که درون لابیا ماژور قرار دارند.

کلیتورال هود یک چین پوستی کوچک است و در جایی قرار دارد که دو لابیا مینور بهم می رسند. کلیتورال هود اطراف کلیتوریس را پوشانده و از سر آن محافظت می کند.

کلیتوریس، مرکز اصلی لذت در رابطه جنسی زنان محسوب می شود و دارای هزاران پایانه عصبی است. اندازه کلیتوریس در افراد مختلف، متفاوت است اما سر آن (قسمت قابل مشاهده) تقریباً به اندازه یک نخود است. تنه کلیتوریس دارای دو شاخه است که تا 12 سانتی متر در نزدیکی دهانه واژن امتداد دارند.

بیشتر بخوانید: لابیا چیست؟ آشنایی با لابیا مینور و لابیا ماژور 

 

شکل ظاهری کلیتورال هود

کلیتورال هود یک پوست چین خورده است که به لابیا مینور متصل است. کلیتورال هود از نظر شکل ظاهری، رنگ و اندازه در بین افراد متفاوت، مختلف است. برخی بزرگتر و برخی کوچکتر هستند و شکل ظاهری آن تا حد زیادی به شکل ظاهری لابیا بستگی دارد.

کلیتوریس

پهنای لابیای ماژور ممکن است بین 1 تا 5 سانتی متر باشد و در برخی افراد ممکن است یکی از لابیاها بلندتر از دیگری باشد. در برخی از موارد، لابیا مینور ها ممکن است از لابیا ماژور بیرون بزنند که بر ظاهر اندام جنسی زنان تاثیر می گذارند اما این مشکل را می توان به راحتی با انجام عمل لابیاپلاستی یا همان جراحی زیبایی واژن تصحیح کرد. اگر شما هم دچار این مشکل هستید و از ظاهر بیرونی واژن خود ناراضی هستید، ما به شما خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان را پیشنهاد می کنیم. برای گرفتن نوبت و اطلاعات بیشتر با شماره 02144463475 تماس بگیرید. 

 

وظیفه کلیتورال هود چیست؟

باید بدانید که کلیتوریس نقشی در تولید مثل ندارد بلکه وظیفه اصلی اش لذت بخشی به زنان در هنگام رابطه جنسی است. بیشترین پایانه های عصبی در کلیتوریس وجود دارند و هنگام تحریک، با خون پر می شود و نعوظ پیدا می کند. کلیتورال هود، سر کلیتوریس را پوشانده و از این بافت حساس در برابر اصطکاک ایجاد شده با لباس یا ساییدگی مدام در زندگی روزمره محافظت می کند.

 

جراحی کوچک سازی کلیتورال هود

اندام های تناسلی در هر فردی متفاوت از سایرین است و نباید با یکدیگر مقایسه شوند. در واقع معیار صحیحی برای شکل ظاهری، رنگ و اندازه آلت تناسلی وجود ندارد. اما اگر فردی از ظاهر دستگاه تناسلی خود ناراحت است یا مشکلاتی در زندگی روزمره اش ایجاد می کند، می تواند گزینه جراحی را انتخاب کند که جراحی کوچک سازی کلیتورال هود نامیده می شود. جراحان زیبایی معمولا عمل کوچک سازی کلیتورال هود را همراه با جراحی لابیاپلاستی (تصحیح یا کوچک کردن لابیاها) انجام می دهند. در طی این عمل، جراح هرگونه چین اضافی در کلیتورال هود را بر میدارد و سپس در محل برش از نخ های بخیه جذب شدنی استفاده می کند.

عمل زیبایی کلیتوریس

بیشتر بخوانید: عمل زیبایی کلیتوریس چیست و چرا انجام می شود؟ 

 

عوارض عمل زیبایی کلیتوریس

هر جراحی با خطراتی مانند خونریزی و عفونت همراه است. برای کاهش خطر عوارض جانبی، متخصصان به زنان توصیه می کنند که برای انجام هر نوع جراحی زیبایی واژینال، به طور کامل در مورد جراح منتخب خود تحقیق کنند.

خوب است بدانید که خانم دکتر متین ذاکرین یکی از جراحان برتر و موفق در زمینه انجام جراحی های زیبایی زنان است. ایشان با انجام تاکنون بیش از 5000 عمل زیبایی واژن و کوچک سازی کلیتوریس در زمینه جراحی های زیبایی پیشرو هستند. برای دریافت نوبت و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144463475 تماس بگیرید. شما همچنین می توانید از طریق واتساپ و شماره 09909236065 سوالات خود را در مورد عملهای زیبایی مطرح کنید و از مشاوره های مشاور لیزر و زیبایی مطب به رایگان استفاده کنید.

 

بهبودی پس از عمل زیبایی کلیتوریس

مدت زمان لازم برای بهبودی بعد از عمل جراحی کوچک سازی کلیتورال هود از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در صورت انجام عمل لابیاپلاستی همراه با جراحی کوچک سازی کلیتورال هود، مدت زمان بهبودی طولانی تر خواهد شد.

تا چند هفته پس از عمل اجازه بلند کردن اجسام را نخواهید داشت. این کار مانع از خونریزی بیش از حد شده و احتمال ابتلا به عفونت را کاهش می دهد. علاوه بر این باید از برقراری رابطه جنسی در این مدت خودداری کنید.

خارش کلیتوریس

بیشتر بخوانید: دلیل خارش کلیتوریس چیست و برای درمان آن چه می توان کرد؟ 

 

نکات کلی درباره کلیتوریس و کلاهک آن

کلیتورال هود یک چین پوستی است که در محل اتصال لابیا مینور قرار دارد و کلیتوریس را می پوشاند و از این برجستگی حساس در برابر اصطکاک و ساییدگی محافظت می کند. برخی از زنان به دلایل زیبایی، عمل جراحی کوچک سازی کلیتورال هود را انتخاب می کنند و این جراحی مانند سایر روش های جراحی با خطراتی همراه است. بنابراین جراح باید با دقت انتخاب شود.

اگر شما هم قصد انجام عمل زیبایی واژن را دارید ما به شما خانم دکتر ذاکرین را پیشنهاد می کنیم. خانم دکتر ذاکرین با تجربه صدها عمل زیبایی واژن بعنوان یکی از بهترین جراحان زیبایی لابیاپلاستی شناخته می شوند که از همه جای کشور برای انجام عملهای زیبایی به ایشان مراجعه می کنند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد عمل های زیبایی با مطب ایشان به شماره 44463475 تماس بگیرید. شما همچنین می توانید از طریق واتساپ و شماره 09909236065 سوالات خود را در مورد عملهای زیبایی مطرح کنید و از مشاوره های مشاور لیزر و زیبایی مطب به رایگان استفاده کنید.

اگر سوالی درباره عمل های زیبایی واژن یا کوچک سازی کلیتوریس دارید، می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله سوال خود را مطرح کنید و با مراجعه به همین صفحه، پاسخ آن را از خانم دکتر ذاکرین دریافت کنید. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران
1: بهرام:پس نقطه جی چی هستش ؟؟

سلام. نقطه جی داخل واژن است. برای آشنایی بیشتر با نقطه جی میتونید مقاله «تقویت نقطه جی پوینت» رو در همین سایت بخونید.

2: mthrh:سلام خانم دکتر من دختری 17 ساله هستم به دلیل خود ارضایی های مکرر لابیاها وکلیتوریس من دچار افزایش حجم شده یا ممکن است طی عمل زیبایی این مشکل برطرف شود؟ برای عمل چه مدت وقت لازم است؟بهبودی بعد عمل تا چه مدت طول میکشد؟ میشه لطفا پماد یا موردی دیگر هم برای روشن سازی خود واژن و کشاله ی ران پیشنهاد کنین؟ واینکه زیر باسنم جوش های ریز میزند و جای جوش ها باقی میماند و باعث تیرگی زیر باسنم میشود چگونه باید برطرفش کنم؟

سلام. بعد از 18 سالگی می تونید با عمل لابیلپلاستی اندازه لابیاها رو کوچکتر کنید. قبل از 18 سالگی این عمل انجام نمیشه. برای بقیه سوالاتتون هم می تونید مقاله مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی رو بخونید. در مورد تیرگی پوستتون هم روشهای روشن سازی واژن رو مطالعه کنید. پیشنهاد خودم لیزر هست چون خیلی سریع ظرف چند جلسه جواب میده.

3: Fatima:سلام خانم دکتر ببخشید من۱۷سالمه و کلیتوریسم شده و ببخشید زمان دستشویی گاهی اوقات اذیت میشم میتونم عملش کنم؟و اگه دیر عمل بشه خطرناکه؟

سلام. خیلی کم توضیح دادی و درست متوجه نشدم مشکلت چیه که دچار سوزش هستی. اما دیر جراحی کردن  خطری نداره.

4: Haniy:سلام من ۱۷ سالمه و اینکه خود ارضایی زیاد نکردم ولی کلیتوریس من التهاب پیدا کرده و شکلش یکم به سمت بالا رفته درد و سوزش داره و وقتی به آب برخورد میشه اون قسمت اب رو حس نمیکنم و بی حس شده چی کار کنم ؟؟؟

سلام. باید معاینه بشید تا مشخص بشه علت التهاب و سوزش چیه ولی هر چیزی که باشه قابل درمانه و خطرناک نیست که نگران بشید. بهداشت رو رعایت کنید و زودتر به یه متخصص زنان مراجعه کنید.

5: انیتا:سلام خانم دکتر من انیتا هستم و ۱۸ سالمه . من حدودا یک ماه است که دارم آمیزش جنسی انجام میدهم اما الان داخل واژنم درد میگیره میخواستم بدونم چه کار کنم تا این اتفاق نیوفته

سلام. علتهای زیادی برای سوزش و درد واژن حین رابطه جنسی وجود داره که در مقاله ای از سایت به اون اشاره کردیم. اما در کل برای تشخیص علت اصلی این مشکل نیازه که حتما معاینه شین تا علت رو متوجه شیم و بر اساس اون درمان رو انتخاب کنیم

6: انی:سلام خانم دکتر، واسه تیرگی واژن و کشاله ران به جز لیزر دومین راه سریع بر طرف شدنش چیه؟ من از راه های گیاهی به نتیجه نرسیدم، پماد. زینک اکساید هم زدم فرقی نکرد

سلام. بله عزیزم این روشها خیلی تاثیر نداره. راحتتر و بی دردسرترینش همین روشن سازی با لیزر مونالیزاست که با کربوکسی تراپی با هم انجام میدیم. روشی سریعتر از این نداره. برای آشنایی با بقیه روشها هم می تونید مقاله روشن سازی واژن رو در سایتم بخونید

7: المیرا:با سلام و وقت بخیر خدمت خانوم دکتر ذاکرین، من الآن ۱۰ساله که ازدواج کردم و طول این مدت هنوز یک بار ارضاء نشدم،یکی از آشناهامون گفت که یه آمپول هست که اگه بزنی چوچوله میاد بیرون و همه چی درست میشه، گفتم بینم همچین چیزی هست، شوهرم خیلی به لبهای واژنم گیر میده،هزینه عمل زیبایی چقدر هست؟ ممنون میشم اگه جوابمو بدین

سلام. اینکه ارضا نمیشید دلایل مختلفی داره که توی معاینه مشخص میشه. اگر مشکلتون بزرگی کلاهک کلیتوریس باشه، باید عمل هودکتومی انجام بدیم براتون که کلاهک کنار زده میشه و کلیتوریس میاد بیرون. نگفتید کدوم لبه های واژن مشکل دارن چون عملشون متفاوته. برای هزینه و اینکه کدوم عمل رو لازم دارید با شماره مشاور مطبم تماس بگیرید راهنمایی تون می کنند: 09909236065

8: نفس:سلام خانم دکتر من ۱۷ سالمه و خودم نیاز جنسیم رو بر طرف میکنم میخام بدونم مالش این قسمت عوارضی داره یا نه؟!

سلام. نه مشکلی نداره.