خانم دکتر متین ذاکرین
متخصص و جراح زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

✔️درمان تنگی دهانه واژن (بسته بودن واژن)

درمان تنگی دهانه واژن

بعضی از زوجین در برقراری اولین رابطه نمی توانند نزدیکی و دخول را انجام دهند و با مشکل بسته بودن واژن مواجه می شوند. این مسئله را ممکن است به تنگی واژن، بزرگ بودن آلت مردانه و یا سفتی پرده بکارت ربط دهید. آیا عدم دخول واقعا ربطی به این موارد دارد یا نه؟ در این مقاله قصد داریم به موضوع تنگی دهانه واژن و روشهای درمان آن بپردازیم. برای دسترسی سریع به مطالب مقاله می توانید از این فهرست استفاده کنید.


فهرست
منظور از دهانه واژن کجاست؟
تنگی دهانه واژن چیست؟
علایم تنگی دهانه واژن
علت تنگی دهانه واژن
زمان مراجعه به پزشک برای تنگی دهانه واژن
درمان تنگی دهانه واژن 

 

منظور از دهانه واژن کجاست؟

دهانه واژن پایین ترین قسمت واژن است که قطر دهانه‌ی آن به دلیل کشسانی و قابلیت ارتجاعی بافت واژن کاملا انعطاف پذیر بوده و قطر دهانه می تواند تغییر کند. تغییر قطر دهانه واژن به حدی است که می تواند به اندازه سر نوزاد کش بیاید و باز شود. 

 

تنگی دهانه واژن چیست؟

عدم موفقیت در دخول موقع رابطه جنسی و قفل شدن واژن موقع نزدیکی را اغلب مردم به تنگی دهانه واژن می شناسند. اما دهانه هیچ واژنی نیست که برای دخول تنگ باشد. اگر پیش نوازی و فرصت کافی برای دخول داده شود، واژن به خاطر بافت کشسانی که دارد، دخول اتفاق می افتد. اما در برخی موارد به هیچ وجه دخول امکانپذیر نیست و دخول شبیه ضربه زدن به دیوار آجری است. این مشکل را به اشتباه به اسم تنگی واژن می شناسند.

در حالیکه این مسئله ربطی به تنگی دهانه واژن ندارد و ناشی از بیماری به نام واژینیسموس است. در این بیماری، به طور غیر ارادی عضلات واژن منقبض شده و اجازه دخول نمی دهند. با پایان تلاش برای برقراری نزدیکی، این انقباض ها هم پایان پیدا می کند.

بیشتر بخوانید: علل و درمان واژینیسموس(دخول غیرممکن) 

تنگی دهانه واژن چیست

 

علایم تنگی دهانه واژن

زنانی که مشکل تنگی دهانه واژن رنج می برند، ممکن است علائم تنگی دهانه واژن را به شکل های زیر تجربه کنند:

• قرمز شدن اطراف دهانه واژن
درد در هنگام نزدیکی و دخول آلت مردانه به واژن
• درد موقع وارد کردن تامپون یا انگشت به درون واژن
• حساس بودن واژن به لمس
• درد موقع معاینه لگنی توسط پزشک

در موارد شدید تنگی دهانه واژن، ممکن است علائمی مثل التهاب و سوزش و حتی پارگی نیز در این خانم ها بروز کند.

با مشاهده علائم تنگی دهانه واژن، برای درمان آن شما هم می توانید از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین (متخصص و جراح زنان) بهره مند شوید. درمان تنگی دهانه واژن توسط خانم دکتر ذاکرین به روش های قطعی و بر اساس شرایط بیمار انجام می شود. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید. 

 

علت تنگی دهانه واژن

دلیل درد هنگام نزدیکی و قفل شدن واژن می تواند به دلایل جسمی و یا روانی اتفاق بیفتد. علت تنگی دهانه واژن می تواند یکی یا چند مورد از موارد زیر باشد:

• تابوهای فرهنگی و ترتبیت غلط و سختگیرانه در مورد روابط جنسی مثل گناه بودن آن و ...
• تجربه رابطه جنسی خشن و عدم پیش نوازی قبل از برقراری رابطه جنسی
• تعرض جنسی
• ترس از بارداری
• زایمان های سخت قبلی
• تجربه رابطه ناخوشایند قبلی که با درد مقاربتی همراه بوده است
اختلال عملکرد جنسی
• یائسگی
آتروفی و خشکی واژن
• بیماری هایی مثل عفونت (تریکومونا، عفونت قارچیزگیل تناسلی، التهاب لگن و آندومتریوز که باعث درد هنگام نزدیکی می شوند و واژن را حساس به لمس می کنند.
• اسکارهای به جا مانده از جراحی های قبلی در ناحیه تناسلی و لگن
• آسیب های وارد شده به کف لگن یا ناحیه تناسلی موقع زایمان طبیعی و ....

مشکلات ارتباطی که بین زوجین وجود دارد هم می تواند به انقباض های شدید واژن موقع نزدیکی و مشکل تنگی دهانه واژن منجر شود. 

علت تنگی دهانه واژن

 

زمان مراجعه به پزشک برای تنگی دهانه واژن

با مشاهده علائم تنگی دهانه واژن احساس شرم نکنید و برای درمان تنگی دهانه واژن هر چه سریعتر به یک پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. پزشک در مورد کیفیت رابطه جنسی، رابطه بین زوجین و ... سوالاتی از شما می پرسد. همچنین برای پیدا کردن علت تنگی دهانه واژن معاینات لگنی انجام می دهد.

با تشخیص علت قفل شدن واژن، نوع روش درمان برای بیمار تعیین خواهد شد. ممکن است به مشاوره و جلسات روان درمانی نیاز داشته باشید که به مشاور ارجاع داده می شوید. اگر مشکل تنگی دهانه واژن به دلایل جسمی باشد، متخصص زنان با توجه به علت بیماری برای درمان شما اقدام می کند. 

 

درمان تنگی دهانه واژن

درمان درد هنگام نزدیکی و رفع تنگی دهانه واژن به روشهای مختلفی انجام می شود. انتخاب نوع درمان بستگی به شدت بیماری و نیز علت ایجاد آن دارد. متخصص زنان با در نظر گرفتن این موارد یکی از روشهای درمانی زیر را برای درمان تنگی دهانه واژن به کار می برد:

• رفع تنگی دهانه واژن با مواد لوبریکانت
ممکن است برای کاهش درد مقاربتی و رفع بسته شدن واژن ژل های روان کننده یا لوبریکانت رو برای شما تجویز کند. این درمان برای مواردی که تنگی دهانه واژن به خاطر خشکی واژن در یائسگی باشد تجویز می شود. این روش درمان قطعی و سریعی برای این بیماری به حساب نمی آید.

همچنین ممکن است برای کاهش انقباض عضلات واژن و ریلکس بودن آنها موقع نزدیکی به شما توصیه شود قبل از اقدام به نزدیکی به مدت 20 دقیقه در آب ولرم بنشینید. این نوع درمان ها برای تنگی دهانه واژن خفیف می تواند موثر باشد.

رفع تنگی دهانه واژن با مواد لوبریکانت

• تمرینات کگل برای تنگی دهانه واژن
انجام تمرینات ورزشی می تواند به تقویت عضلات کف لگن بیمار کمک کند. این تمرینات ورزشی را چندین مرتبه در روز می توانید انجام دهید. یکی از معروفترین تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات کف لگن، تمرینات کگل یا کیگل است. این تمرینات برای درمان تنگی دهانه واژن با درجات خفیف درمان موثری است. برای گرفتن نتیجه درمان باید چند ماه صبر کنید و تمرینات را هر روز چندین مرتبه انجام دهید.

• درمان تنگی دهانه واژن با دستگاه واژینال دایلاتور
واژینال دایلاتور دستگاه گشادکننده واژینال است. این دستگاه در اندازه های مختلف وجود دارد و تقلیدی از آلت تناسلی مردان است. برای رفع تنگی دهانه واژن، پزشکان اغلب استفاده از این دستگاه را به همراه انجام ورزش های تقویت عضلات کف لگن به بیمار توصیه می کنند.

• رفع تنگی دهانه واژن با تزریق بوتاکس
برای شل شدن عضلات واژن، می توانید تزریق بوتاکس را امتحان کنید. بوتاکس دارویی است که عضلات واژن را فلج می کند و اجازه نمی دهد موقع نزدیکی این عضلات منقبض شوند. این یک روش درمان قطعی تنگی دهانه واژن است که با یک بار یا چند بار تزریق می توانید شاهد رفع تنگی دهانه واژن باشید. اگر با تزریق بوتاکس، مشکل تنگی دهانه واژن دوباره بعد از مدتی عود کرد، باید جلسات تزریق بوتاکس را سالیانه و یا هر 6 ماه یک بار تکرار کنید تا نتیجه درمان حفظ شود.

• درمان تنگی دهانه واژن با آر اف
استفاده از RF واژینال بهترین روش درمان تنگی دهانه واژن بدون جراحی است. امواج آر اف واژینال از انقباض غیر ارادی عضلات واژن جلوگیری می کند. این روش درمان قطعی، بدون درد و بدون دوره نقاهت است. درمان تنگی دهانه واژن با آر اف نه تنها درد مقاربتی را از بین می برد، بلکه باعث رفع دردهای لگنی و نیز جوانسازی واژن می شود. رفع تنگی دهانه واژن با آر اف برای تنگی دهانه واژن شدید (واژینیسموس شدید) کاملا موثر است.

درمان تنگی دهانه واژن با آر اف

برای درمان قطعی واژینیسموس یا تنگی دهانه واژن شدید با آر اف شما هم می توانید از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین (متخصص و جراح زنان) بهره مند شوید. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوال دیگری درباره درمان تنگی دهانه واژن دارید، می توانید در بخش نظرات در زیر همین مقاله آنها را ارسال کنید.

Flowers
بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

اینستاگرام دکتر ذاکرین با بیش از 120 هزار فالوور!