درمان استریای بارداری (ترک های حاملگی)

درمان استریای بارداری

یکی از اتفاقات ناخوشایند در دوران بارداری، ترک های پوستی بر روی شکم است که در اصطلاح پزشکی "استریا" نامیده می‌شود. از هر 10 مادر باردار تقریبا 9 نفر از آنان همزمان با رشد جنین دچار استریا یا ترک هایی روی پوست می‌شوند. ترک های پوستی در بارداری ابتدا قرمز هستند و با گذشت زمان سفید می‌شوند و فقط مختص شکم نیستند. ممکن است ترک های پوستی بارداری روی کشاله ران، پهلوها و باسن هم ایجاد شوند. بسیاری از خانمهای باردار از این وضعیت ناراضی هستند و به دنبال روش های درمانی این مشکل هستند. در این مقاله به موضوع درمان استریای بارداری می‌پردازیم. برای دسترسی سریعتر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
ترک های بارداری و علائم آن
علت استریای بارداری
چه عواملی باعث افزایش ترک های پوستی در بارداری می‌شوند؟
ترک های بارداری از چند ماهی شروع می‌شوند؟
پیشگیری از ترک شکم در بارداری
درمان استریای بارداری
سوالات متداول درباره استریای بارداری 

 

ترک های بارداری و علائم آن

ترک های پوستی فرو رفتگی های کوچکی روی سطح پوست هستند که به شکل رگه های برآمده چین دار روی پوست ظاهر می‌شوند. بارداری و رشد جنین باعث کشیدگی پوست می‌شود. این ترک های پوستی در همان شروع اولیه به رنگ های صورتی، ارغوانی و قرمز رنگ هستند و با خارش و سوزش پوست همراه هستند.

ترک های پوستی با گذشت زمان بزرگتر شده و تغییر رنگ می‌دهند و به رنگ سفید یا نقره ای ظاهر می‌شوند. همچنین ممکن است از نظر شکل و طول نامنظم شوند. این ترک ها همانطور که گفته شد در هر جایی از بدن ظاهر می‌شوند و در مکان هایی که مقدار زیادی چربی ذخیره شده باشد، بیشتر دیده می‌شوند. 

علائم ترک های بارداری

 

علت استریای بارداری

در دوران بارداری به دلیل فشاری که به پوست وارد می‌شود، کلاژن پوست شکسته شده و باعث ایجاد ترک حاملگی می‌شود. بعضی از عوامل زیر باعث ایجاد ترک های بارداری می‎شوند:

• کشیدگی پوست در طول بارداری
• رشد سریع و ناگهانی پوست
• تغییرات هورمونی در بارداری
• کاهش یا افزایش ناگهانی وزن در حاملگی
• بیماریهای زمینه ای و مصرف داروهای کورتونی
• وراثت (در صورتی که یکی از اعضای خانواده مانند مادر، خاله یا عمه ترک های پوستی در بارداری را تجربه کرده باشند، به احتمال زیاد شما هم دچار ترک های پوستی بارداری می‌شوید.) 

 

چه عواملی باعث افزایش ترک های پوستی در بارداری می‌شوند؟

با اینکه ترک های پوستی در دوران بارداری شایع هستند، اما خانمها در صورت داشتن شرایط زیر بیشتر در معرض ترک های پوستی هستند:

• زن در سن نوجوانی باردار شوند.
• در صورتی که چند قلو باردار باشد.
• در طول بارداری دچار اضافه وزن زیادی شود.
• قبل از بارداری بر روی سینه یا باسن ترک های پوستی داشته باشد.
• مادر یا خواهر آن ها سابقه ترک های پوستی در بارداری داشته باشند. 

 

ترک های بارداری از چند ماهگی شروع می‌شوند؟

در زنان باردار از ماه ششم ترک های پوستی روی شکم قابل مشاهده هستند. از آنجایی که علائم کشیدگی پوست معمولا در سه ماه آخر بارداری دیده می‌شود، همراه با بزرگ شدن شکم، این ترک های پوستی به راحتی دیده می‌شوند. در زنانی که رنگ پوست آن ها روشن است، این ترک ها به رنگ صورتی ظاهر می‌شوند، در حالی ترک های پوستی در افراد به رنگ پوست تیره، به رنگ سفید یا نقره ای است. 

 

پیشگیری از ترک شکم در بارداری

برای ترک نخوردن شکم در بارداری می‎توانید از بعضی از روش های خانگی کمک بگیرید. مثلا برای پیشگیری از ترک های حاملگی می‌توانید از درمان های خانگی مثل روغن ویتامین E یا مرطوب کننده های غلیظ استفاده کنید. این روش ها ترک های پوستی را از بین نمی‌برند اما تا حدودی آن ها را کمرنگ می‌کنند.

پیشگیری از ترک شکم در بارداری

بعضی از روش های جلوگیری از ترک شکم در بارداری عبارتند از:

• کنترل وزن و جلوگیری از تغییرات ناگهانی وزن در طول بارداری
• مصرف آب به مقدار زیاد
• خوردن مواد مغذی در بارداری (در بارداری سعی کنید مواد غذایی سرشار از ویتامینE، C و زینک مصرف کنید.)
• استفاده از کرم های مخصوص بارداری (بهترین کرم برای جلوگیری از ترک شکم در بارداری، کرم‌های موضعی برای تقویت کلاژن سازی هستند که تا حدی ترک های حاملگی را کمتر می کنند.)
• آب رسانی پوست با مرطوب کننده بعد از حمام کردن
• استفاده از روغن زیتون برای ترک شکم در بارداری (روغن زیتون ، روغن جوانه گندم و آلوئه ورا را باید قبل از ایجاد ترک استفاده کنید.)
• ورزش کردن به صورت مرتب در طول بارداری (ورزش در بارداری با ایجاد گردش خون به حفظ حالت ارتجاعی پوست کمک می‌کند.) 

 

درمان استریای بارداری

استریا در همان زمان شروع اولیه که به رنگ صورتی و قرمز است، به این دلیل که هنوز بافت زنده دارد، بهتر به روش های درمانی پاسخ می‌دهد. بعد از گذشت زمان ممکن است فعالیت پوست کم شود و ترک های پوستی به رنگ نقره ای یا سفید دیده شوند. معمولا برای استریای بارداری از روش های درمانی زیر استفاده می‌شود:

• درمان ترک های پوستی با کربوکسی تراپی
در کربوکسی تراپی، گاز دی اکسید کربن که یک ماده کاملا طبیعی است به ترک های بارداری تزریق می شود. این روش تا 70 درصد ترک های حاملگی را برطرف می‌کند و باعث ایجاد مویرگ های جدید در ناحیه تحت درمان می‌شود. در نهایت گردش خون و مواد مغذی و اکسیژن در ناحیه ترک پوستی بیشتر می‌شود.

• درمان ترک های پوستی با پلاسما پلکسر
در این درمان از دستگاه پلاسما جت استفاده می‌شود. در این روش درمانی، پلاسما از ذرات گازی یونیزه تشکیل شده توسط دستگاه به سطح پوست در ناحیه مورد نظر وارد می‌شود و این کار باعث رساندن مواد مغذی به پوست و گردش خون در ناحیه ترک پوستی می‌شود. با این کار، پوست ناحیه مورد نظر جمع می‌شود و در نتیجه باعث بهبود ناحیه درمان و از بین رفتن ترک های پوستی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: رفع ترک شکم با کربوکسی تراپی 

درمان استریای بارداری با پلاسما پلکسر

ترک های پوستی در بارداری برای زنان آزار دهنده است و حتی باعث خجالت آنان می‌شود. اکثر خانمها به دنبال بهترین درمان ترک های پوستی در بارداری هستند. پیشنهاد ما به شما این است که اگر دچار چنین مشکلی هستید، می توانید با خانم دکتر ذاکرین متخصص زنان و زایمان صحبت کنید تا برای همیشه از ترک های پوستی خلاص شوید. شما می توانید می‌توانید با شماره‌ 02144463475 تماس بگیرید. 

 

سوالات متداول درباره استریای بارداری

در ادامه به سوالاتی جواب می‌دهیم که توسط بسیاری از خانمها در مورد ترک های پوستی بارداری پرسیده شده است:

• آیا وازلین برای ترک شکم در بارداری خوب است؟
اگرچه درمان های خانگی مثل کرم، لوسیون، وازلین در جلوگیری از ترک شکم در بارداری موثر هستند، اما ترک ها را درمان نمی‌کنند و از بین نمی‎برند. برای درمان ترک های پوستی در حاملگی حتما باید به پزشک مراجعه کنید و روش های موثرتری را برای درمان انتخاب کنید.

• آیا استریای بارداری با لیزر درمان می‌شود؟
لیزر مونالیزا تاچ با این که یک روش مقرون به صرفه است، اما ترک های پوستی را از بین نمی‎برد و تنها تجمع رنگدانه ها در محل ترک را از بین می‎برد.

• ترک های پوستی در دوران بارداری خطرناک است؟
ترک پوستی در بارداری از لحاظ پزشکی خطری ندارد، اما برای اکثر خانمهای جوان یک مشکل آزار دهنده و یکی از دغدغه های دوران باردای‌ آنهاست.

در صورتی که درباره دلیل استریا یا ترک های پوستی بارداری سوالی دارید، می توانید آنرا در بخش نظرات زیر همین مقاله مطرح کنید. سوال شما در همین صفحه پاسخ داده خواهد شد. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه