خانم دکتر متین ذاکرین
متخصص و جراح زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی

 

مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی

در این مقاله به مراقبتهای بعد از عمل زیبایی واژن (لابیاپلاستی) می پردازیم و به طور کامل توضیح می دهیم که پس از عمل لابیاپلاستی چه نکاتی را باید رعایت کنیم تا دچار عوارض عمل لابیاپلاستی نشویم. همانطور که می دانید لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن) به عملی گفته می شود که در آن لابیاهای مینور واژن را کوتاه می کنند تا از این طریق باعث زیباتر شدن واژن شوند. در مقاله هزینه عمل زیبایی واژن به طور مفصل در مورد این عمل زیبایی و فاکتورهای موثر بر آن صحبت کرده ایم. همچنین در مقاله ای مجزا تحت عنوان عمل زیبایی لابیا: آری یا خیر کاملا در این حیطه صحبت کرده ایم که آیا این عمل برای شما مناسب است یا خیر. (چنانچه در مورد مناسب بودن این عمل شک دارید پیشنهاد می کنیم مقالات فوق را با کلیک روی لینکهای مربوطه مطالعه فرمایید.)

مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی

در این مقاله در مورد مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی صحبت می کنیم

پس در این مقاله، فرض ما این است که شما تصمیم به انجام عمل لابیاپلاستی گرفته اید و حال، تنها قصد دارید بدانید بعد از عمل، چه چیزی در انتظار شماست و چه نکاتی را بعد از انجام عمل زیبایی واژن باید رعایت کنید. در نوشتن این مطلب، از خانم دکتر ذاکرین (متخصص و جراح زیبایی زنان) مشورت گرفته ایم و سعی کرده ایم نکاتی که ارائه می کنیم نکاتی کاربردی و جامع باشند.

پیش از هر چیز بخوانید: لابیاپلاستی چیست؟

 

اهمیت مراقبتهای پس از لابیاپلاستی

همانطور که در مقاله عمل زیبایی لابیا توضیح دادیم، این عمل، عمل سبکی محسوب می شود و جزو عملهای زیبایی سرپایی می باشد. این عمل نیاز به بیهوشی ندارد پس خدا را شکر عوارض مواد بیهوشی، فرد را تهدید نمی کنند.
در ابتدا به طور خلاصه به مراقبتهای اصلی بعد از عمل لابیاپلاستی می پرازیم و سپس در ادامه به طور جزئی، شرح می دهیم که در هر دوره زمانی بعد از عمل چه نکاتی را باید رعایت کنید.

 

نکات کلی مراقبتهای بعد از عمل زیبایی واژن

نکات ارائه شده در این قسمت، نکاتی هستند که بیشتر برای کسانی مناسب هستند که هنوز عمل زیبایی واژن را انجام نداده اند و دوست دارند بدانند بعد از عمل، چه چیزی در انتظار آنهاست و چه نکاتی را باید رعایت کنند.
1- نیاز دارید 5 روز تا یک هفته از سر کار مرخصی بگیرید که در این مدت دو روز، استراحت مطلق خواهید بود.
2- از نظر فعالیت بدنی، یک هفته معذورید و تا یک ماه فعالیتهای سنگین بدنی پیشنهاد نمی شود.
3- تا یک ماه نباید از وان حمام استفاده کنید و استخر و جکوزی هم به همین شکل است.
4- خانم دکتر ذاکرین پیشنهاد می دهند: یک هفته اول بعد از عمل، از خوردن غذاهای چرب و تند و آجیل خودداری کنید و به جای آن خوردن میوه و سبزیجات و آب را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
5- رابطه جنسی خود را به حدود یک ماه پس از عمل موکول کنید.
6- ورزشهای سنگین مثل سوارکاری و ایروبیک را به 45 روز بعد از عمل موکول کنید.

بیشتر بخوانید: هزینه عمل زیبایی واژن چقدر است؟

آشنایی با مراقبتهای کلی بعد از عمل لابیاپلاستی

 

جزئیات مراقبتهای پس از عمل لابیاپلاستی

خواندن این قسمت از مقاله برای کسانی مفید خواهد بود که علاقه دارند به طور جزئی بدانند چه نکاتی را بعد از انجام عمل لابیاپلاستی باید انجام دهند.
در کل، مراقبتهای بعد از عمل زیبایی واژن به چهار مرحله تقسیم می شوند:
بخش اول: 48 ساعت الی 72 ساعت بعد از عمل
بخش دوم: یک هفته بعد از عمل
بخش سوم: یک ماه پس از انجام عمل زیبایی واژن
هر کدام از این بازه های زمانی، مراقبتهای خاص خود را می طلبند و نیاز است به صورت دقیق نکات ذکر شده در ادامه مقاله را رعایت کنید تا احیانا بعد از انجام لابیاپلاستی دچار مشکلی نشوید.

چنانچه شما هم علاقه به انجام عمل لابیاپلاستی دارید، جهت دستیابی به یک نتیجه موثر و راضی کننده می توانید، روشن سازی واژن را هم در برنامه خود بگنجانید. روشن سازی واژن همراه با لابیاپلاستی یک نتیجه ایده آل را رقم خواهند زد و بدون شک رضایت خاطر شما را فراهم خواهند کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مطب خانم دکتر ذاکرین به شماره 02144463475 تماس بگیرید.

 

مراقبتهای عمل لابیاپلاستی در 72 ساعت ابتدایی بعد از عمل

دو الی سه روز ابتدایی بعد از عمل، در دسته بندی استراحت مطلق داسته بندی می شود. لازم است فردی که برای عمل زیبایی واژن اقدام کرده، نکات زیر را در این 72 ساعت رعایت نماید:
1- همانطور که خانم دکتر ذاکرین در جلسه معاینه قبل از عمل، شما را راهنمایی می کنند؛ نیاز است برای این عمل یک همراه داشته باشید. چرا که رانندگی بعد از عمل زیبایی واژن برای شما مشکل خواهد بود. پس نکته اول اینکه از همه باید با همراه خود تشریف بیاورید و بعد از عمل، به همراه او به خانه برگردید.
2- احتمال درد، سوزش و ورم در دو سه روز اولیه بعد از عمل زیبایی واژن وجود خواهد داشت. شما نیاز است در این مدت از آنتی بیوتیکها و مسکن هایی که پزشک تجویز کرده است حتما استفاده کنید. مصرف این داروها ضمن اینکه درد شما را کاهش می دهند موجب جلوگیری از عفونت محل عمل شما و پیشگیری از رشد باکتریها و قارچها خواهند شد. اما توجه کنید که نباید داروهای مسکن و ضددرد را بیش از حد مصرف کنید.
3- نکته سوم اینکه در این مدت، مراقبت محل عمل باشید و در صورت نیاز پانسمان آن را عوض کنید.
4- در 24 ساعت ابتدایی بعد از عمل، شما نیاز به استفاده از کمپرس یخ خواهید داشت. کمپرس یخ باعث کاهش درد بعد از عمل، و فروکش کردن هرچه سریعتر ورم اولیه می شود.
5- رعایت بهداشت در 48 ساعت اولیه بعد از عمل، ضروری می باشد. بهتر است در صورت نیاز به مراجعه به سرویس بهداشتی، واژن خود را با آب خنک بشویید. در صورت نیاز استفاده از ژل شستشوی بانوان هم می تواند برای ضدعفونی واژن مفید باشد. (استفاده یا عدم استفاده از ژل بانوان را با پزشک خود در میان بگذارید) توجه کنید که بعد از هر بار شستن واژن، خشک کردن کامل آن، ضروری است. شما می توانید برای خشک کردن واژن خود از سشوار استفاده کنید.
6- در این مدت از پوشیدن لباسهای تنگ و استرج شدیدا خودداری کنید. بهبود جای بخیه ها نیازمند این است که هوای کافی به محل بخیه ها نفوذ کند. بهتر است از لباسهای تمام نخی و جادار استفاده کنید.
7- احساس خارش در 48 ساعت اولیه بعد از عمل، طبیعی است. این خارش عمدتا به دلیل جوش خوردن بخیه ها اتفاق می افتد. پس نگران نباشید و از پماد کورتونی که پزشک تجویز کرده است استفاده کنید.
8- پس از عمل لابیاپلاستی خوردن میوه، سبزیجات را در برنامه غذایی خود بگنجانید. تغذیه با مواد غذایی فیبردار موجب بهبود سریعتر شما شده و امکان ابتلا به یبوست خفیف را رفع می کند. همچنین از مصرف غذاهای تند و چرب در این سه روز جدا خودداری کنید.

پیشنهاد ویژه: آیا عمل لابیاپلاستی برای من مناسب است؟

9- در سه روز ابتدایی بعد از عمل از انجام کارهای سنگین که موجب فشار آمدن به بخیه ها شود جدا خودداری کنید.
10- می توانید با نظر پزشک خود، 24 الی 48 ساعت بعد از عمل حمام رفته و دوش بگیرید اما از نشستن در وام حمام جدا خودداری کنید.

استحمام پس از لابیاپلاستی

11- بالا و پایین رفتن از پله ها و رانندگی را به بعد از این دوره سه روزه موکول کنید.
12- مصرف امگا3 و ویتامین E باعث بهبود هرچه سریعتر بخیه ها می شود.
13- در این مدت از خوردن نوشیدنی های کافئین دار و استعمال سیگار خودداری کنید. این مواد موجب کاهش سرعت در بهبودی جذب بخیه ها می شوند.
14- در صورت مشاهده هرگونه خونریزی یا باز شدن بخیه و یا درد و ورم شدید و غیرقابل تحمل در این دوره از نقاهت، مورد را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر هم به فکر بهبود روابط جنسی خود هستید و علاقه دارید واژن زیبایی داشته باشید، عمل لابیاپلاستی گزینه خیلی خوبی برای شما خواهد بود. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده عکسها و نتایج قبل و بعد از عمل، با مطب خانم دکتر ذاکرین به شماره 02144463475 تماس بگیرید.

 

مراقبتهای عمل لابیاپلاستی در 7 روز ابتدایی بعد از عمل

شما هم اکنون دوره نقاهت اصلی عمل زیبایی واژن را پشت سر گذاشته اید. درست است که شما دیگر سوزش، خارش و درد در ناحیه عمل ندارید اما با این حال رعایت یک سری از نکات، همچنان لازم است:
1- همچنان به مصرف داروهای تجویزی ادامه دهید. این کار باعث اطمینان بخشی از این مورد می شود که بخیه های شما به خوبی جذب بدن شما شده و ظاهر نهایی واژن شما بدون هیچ مشکلی به شکل دلخواه درآید.
2- در این مدت به پوشیدن لباسهای نخی و جادار ادامه دهید و از پوشیدن شلوارهای لی تنگ اجتناب کنید.
3- با بهبود بخیه ها ضمن اینکه به مصرف میوه ها و سبزیجات ادامه می دهید، مصرف بالای آب (حدودا 2 لیتر در روز) را هم در برنامه خود بگنجانید. همچنین در این مدت، مصرف آجیل، غذاهای شور و تند، غذاهای چرب و فست فودها را قطع کنید.
4- شما نیاز دارید 5 روز تا یک هفته از سر کار خود مرخصی بگیرید. لذا قبل از عمل، هماهنگی های لازم را در این خصوص انجام دهید.
5- از فعالیتهای سنگین خودداری کنید.
6- همچنان از رفتن به استخر و جکوزی و نشستن در وام حمام خودداری کنید.
7- خانم دکتر ذاکرین پیشنهاد می کنند شما در این مدت، از کرم استروژن استفاده کنید. چرا که باعث بهبود سریعتر بافتهای پوستی ناحیه واژن می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح زیبایی زنان کیست؟

 

مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی (روزهای 7 م تا 28 م بعد از عمل)

خب! اگر نکات بعد از عمل را تا به اینجای کار به خوبی رعایت کرده باشید، خوشبختانه دیگر مشکلی شما را تهدید نمی کند و تنها رعایت یک سری نکات کلی در این سه هفته باقیمانده کفایت می کند:
1- اول اینکه، کماکان از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.
2- نشستن در وان حمام و یا رفتن به استخر را با هماهنگی پزشکتان انجام دهید.
3- از پیاده روی های سریع و دویدن خودداری کنید و سعی کنید که پیاده روی سبک و آرام را در برنمه خود بگنجانید.
4- در این مدت همچنین از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.
5- در این دوره برنامه غذایی خاصی مورد نظر نیست و می توانید به برنامه غذایی عادی خود برگردید.

مراقبت بعد از عمل زیبایی واژن

 

بایدها و نبایدهای یک ماه پس از عمل زیبایی واژن

حال که شما دوره استراحت بعد از عمل لابیاپلاستی خود را به طور کامل پشت سر گذاشته اید، می توانید موارد زیر را شروع کنید:
1- رابطه جنسی خود را به مرور و به آرامی شروع کنید و از آن لذت ببرید. در صورتیکه در رابطه خود دچار درد یا سوزش بودید مورد را به پزشک خود اطلاع دهید.
2- هنوز برای ورزشهای سنگین مثل سوارکاری، دوچرخه سواری و دویدن و ایروبیک زود است. انجام اینها را به سه هفته دیگر موکول کنید.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لابیاپلاستی و دریافت وقت ویزیت و معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران

1: T.ch:سلام من حدود پنج روزه ك عمل كردم و ديروز يه تيكه خون لخته اى روى گازم ديدم خيلي شبيه خون لخته شده بود نميدونم خون بود يا يه قسمت از بدنم. بنظرتون بايد چكار كنم

سلام عزیزم. خون لخته شده بوده و اگه درد غیر قابل تحمل یا عفونت داشتی به پزشک مراجعه کن. در غیر اینصورت چیز مهمی نیست.

2: S.N:سلام من دیروز عمل کردم و نمیدونم تا چند روز باید پانسمان کنم؟ آیا گاز وازلینه بهتره نسبت به گاز استریل؟آیا نیازی به شستشو با سرم نمکی نیست؟به من گفتن باید گن بپوشم و محل رو سفت نگه دارم ولی اینجا گفته شده که لباس تنگ نباید باشه کدومش درسته؟ممنون میشم اگه لطفا راهنمایی بفرمایید

سلام. نه عزیزم نباید گن بپوشی. باید بگذاری بخیه ها در آسایش جوش بخورن. ضمن اینکه نیازی به شستشو با سرم نمک نیست. همون گاز استریل کفایت میکنه. نکات این مقاله رو مطالعه و رعایت کن. در بهبود سریع بخیه ها خیلی موثره.

3: زینب:سلام من الان هفت روز از عمل لایباپلاستیم میگذره فقط روز اول درد و سوزش داشتم دیگه نداشتم تا الان که از دیشب احساس سوزش شدید و غیر قابل تحمل فقط در یه نقطه از همون بخیه هام احساس میکنم چکار کنم

سلام. عزیزم از کمپرس یخ و مسکن بروفن استفاده کن و اگر بیشتر از 24 ساعت درد و سوزش طول کشید با پزشک جراحت تماس بگیر.

سوالات خود را در اینستاگرام از دکتر ذاکرین بپرسید!