آیا نداشتن رابطه باعث تنگی واژن میشود؟

آیا نداشتن رابطه باعث تنگی واژن میشود

همیشه این سوال وجود دارد که آیا رابطه جنسی باعث گشادی واژن می شود؟ یا نداشتن رابطه جنسی می تواند علت تنگی دهانه واژن باشد؟ در این مقاله به موضوع تاثیر نداشتن رابطه جنسی بر تنگی واژن می پردازیم. برای دسترسی راحتتر و سریعتر می توانید از فهرست زیر استفاده نمایید.


فهرست
تغییر شکل واژن
عدم رابطه جنسی می تواند علت تنگ شدن واژن باشد؟
درمان تنگی واژن
سخن پایانی 

 

تغییر شکل واژن

کم نیستند زنانی که نگران تاثیر داشتن یا نداشتن رابطه جنسی بر واژن خود هستند. واژن به طور طبیعی حالت ارتجاعی دارد و می تواند تنگ و گشاد شود. به همین دلیل تغییر شکل واژن بعد از نزدیکی کاملا طبیعی است. بعد از نزدیکی واژن گشاد می شود اما دوباره بعد از پایان رابطه جنسی، گشادی واژن از بین می رود و واژن به حالت اول خود باز می گردد. واژن تنها در دو صورت تغییر شکل یا اندازه می دهد:

• بعد از زایمان: واژن به دلیل 9 ماه بارداری، گشاد می شود. به دلیل خاصیت ارتجاعی واژن، دوباره اندازه واژن به حالت طبیعی قبل باز می گردد. ممکن است تنگ شدن واژن بعد از زایمان تا حدود 6 ماه طول بکشد.

• رسیدن به یائسگی: با بالا رفتن سن و تغییرات هورمونی در یائسگی، خشکی واژن و آتروفی آن اتفاق افتاده و حالت ارتجاعی واژن از بین می رود. در این حالت اندازه واژن تغییر کرده و دچار شلی و افتادگی می شود. در چنین وضعیتی بدون درمان، اندازه واژن به حالت طبیعی قبلی نمی تواند برگردد و تغییر شکل دائمی است.

در صورت گشادی واژن می توانید با تمرینات کگل یا کیگل و یا روشهای دیگری مثل درمان گشادی واژن با ار اف و یا درمان گشادی واژن با لیزر، واژن را تنگ کنید. 

تغییر شکل واژن

 

عدم رابطه جنسی می تواند علت تنگ شدن واژن باشد؟

به علاوه برخی افراد تصور می کنند اگر بین روابط جنسی فاصله بیفتد و یا به دفعات کم نزدیکی داشته باشند، واژن آنها تنگ می شود. در نتیجه در برقراری رابطه بعدی زنان دچار درد هنگام نزدیکی می شوند. اما چنین نظراتی اصلا درست نیست و هیچ یک از متخصصان این اعتقاد را قبول ندارند. زیرا واژن دارای حالت ارتجاعی است و بعد از پیش نوازی و آماده شدن برای مقاربت، اگر فرصت دهید، واژن گشاد می شود. زنانی که بعد از نداشتن رابطه جنسی بعد از یک مدت، دوباره اقدام به نزدیکی می کنند، به دلایل زیر احساس تنگی واژن دارند:

• استرس: ممکن است علت تنگی واژن بعد از نداشتن رابطه جنسی مربوط به این مسئله باشد که خانم ها به دلیل مشکلات روحی و عاطفی از برقراری نزدیکی هنوز مطمئن نیستند. یا اینکه به تازگی وارد یک رابطه جدید شده اند.

• روانکاری نشدن واژن: به دلیل نداشتن پیش نوازی قبل از رابطه و یا خشکی واژن به علت تغییرات هورمونی ناشی از زایمان یا یائسگی، واژن رطوبت کافی را ندارد و آماده نزدیکی نیست. در چنین مواردی رابطه جنسی با تجربه درد هنگام نزدیکی همراه می شود.

• مشکلات زناشویی: اگر زوجین نتوانند با هم صحبت کنند و مشکلات خود را حل کنند، نزدیکی برای خانمها بدون ارگاسم خواهد بود و هیچ لذتی از آن نمی برند.

برای درمان تنگی دهانه واژن و یا واژینیسموس شما هم می توانید از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین (متخصص و جراح زنان) بهره مند شوید. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید. 

 

درمان تنگی واژن

اغلب با استفاده از مواد روان کننده (لوبریکانت) و کمی فرصت دادن، تنگی واژن برطرف می شود. اما اگر این اتفاق نیفتاد و یا اصولا دخول غیر ممکن بود، ممکن است زنان بیماری واژینیسموس داشته باشند. این بیماری قابل درمان است. زنان می توانند از درمان واژینیسموس با RF، تمرینات کگل و یا تزریق بوتاکس برای درمان تنگی واژن استفاده کنند. 

درمان تنگی واژن

 

سخن پایانی

عدم رابطه جنسی و یا رابطه جنسی به تعداد دفعات خیلی کم نمی تواند باعث تنگی واژن شود. زیرا واژن یک بافت ارتجاعی است که می تواند تنگ و گشاد شود. فقط افزایش سن و برخی بیماری ها می توانند عضلات واژن را دستخوش تغییر کرده و باعث گشادی یا تنگی واژن شوند. اگر از لوبریکانت استفاده کنید و یا اجازه دهید قبل از نزدیکی، بدنتان آماده شده و واژن گشاد شود، مشکل تنگی ایجاد نخواهد شد.

در صورتی که سوال دیگری در مورد نداشتن رابطه جنسی و تنگ شدن واژن دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات همین مقاله برای ما ارسال کنید. در اسرع وقت در همین صفحه به آنها پاسخ می دهیم.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران
1: علی:من نمیتونم با همسرم رابطه داشته باشم دردزیادی میکشه زمان دخول بدنش حالت دفاعی میگیره واون قسمت سفت میشه اصلا تحریک نمیشه

ایشون واژینیسموس دارن و غیرارادیه واکنش شون. برای درمان باید به متخصص زنانی که در زمینه درمان واژینیسموس کار می کنند مراجعه کنید.

2: علی:مدت رابطه هم خیلی طولانی شده مثلا در ماه شاید۱یا۲بار اتفاق بیفته بعضی مواقع بیشتراز این چیزها میشه زندگیم داره خراب میشه نمیدونم مشکل اصلی کجاست

واژینیسموس ایشون درمان بشه، درد موقع رابطه هم از بین میره و میل جنسی شون بیشتر میشه. سریعترین روش درمانمون برای واژینیسموس، درمان با آر اف هست که 2-3 جلسه طول میشکه و بعد از جلسه اول هم میتونید نتیجه درمان رو به خوبی ببینید.

3: میلاد :آیا رابطه نداشتن به مدت 2سال باعث بسته شدن واژن می‌شود

سلام. نه بسته نمیشه. بافت واژن ارتجاعی هست و با رابطه کانال واژن گشاد میشه و بعد از رابطه هم به حالت عادی بر میگرده.

4: حسن:دلیل نیامدن خون شب زفاف و خیلی گشاد بودن واژن دلیل چیست

بعضی از خانمها از همون دوران جنینی پرده بکارتشون تشکیل نمیشه و شب زفاف خونریزی ندارن که این کاملا طبیعیه. علت گشادی واژن هم میتونه ضعف و شلی عضلات کف لگن باشه.

5: کاربر:سلام من دختر مجرد هستم ۳۵ ساله رابطه جنسی نداشتم با افزایش سن، آیا واژن من تنگیِ دوران اول جوانی خودش رو از دست میده، یا اگر در سنین بالاتر ازدواج کنم، تنگ بودن اولیه خودش رو حفظ میکنه و با اولین رابطه به مرور شروع به گشاد شدن میشه؟

سلام. عزیزم عضلات کف لگن هم مثل بقیه عضلات بدن با بالارفتن سن ضعیف میشن. البته شما هنوز سنتون اونطوری نیست که اصلا بخواهید نگران این مورد باشید. توصیه می کنم حرکات کگل رو انجام بدین تا عضلات کف لگن قوی داشته باشید.

6: فاطمه:پس از رابطه جنسی پرده به حالت اول برمیگرده? اگه اره , چه مدت?

سلام. نه عزیزم. با دخول، پرده بکارت پاره میشه. مال بعضی ها کاملا از بین میره و در بعضی ها هم یه قسمتهاییش باقی میمونه ولی بهرحال به صورت اول نیست.

7: مریم:ایا بعد از رابطه از واژینال بدون پارگی بکارت گشادی واژن به حالت اول برمیگردد؟

واژن بافت ارتجاعی داره و همیشه بعد از رابطه جنسی به اندازه قبل برمی گرده. اما رابطه واژینال بدون پارگی بکارت امکان نداره. دخول هر چیزی به واژن باعث پارگی بکارتتون میشه.

8: غزل:درسته که اگه ی مدت طولانی رابطه نداشته باشی بکارت مثل روز اولش میشه ؟

نه عزیزم کاملا غلطه و با دخول آلت، انگشت، ابزارهای پزشکی و غیره بکارت پاره میشه و مثل قبلش نمیشه.

9: غزل:اگه بکارت رو با عمل ترمیم کرد و بعد رابطه شکل بگیره طرف مقابل متوجه میشه که ترمیم صورت گرفته ؟

اگر عمل به خوبی انجام شده باشه تنها پزشک با معاینه لگنی میتونه متوجه ترمیم بکارت بشه.

10: Jalal:سلام خانوم بنده میگویند دخول نباید بیشتر از دو دقیقه باشه تو دودقیقه کارتو انجام بده معمولا رابطمون بدون سر انجام میمونه مشکل از کجاست چکار میشه واسش کرد

سلام. حتما به همراه همسرتون به سکس تراپیست مراجعه کنید.

11: .....:سلام من دوسال پیش بکارتم از دست دادم و فقط یک ماه رابطه داشتم آیا واژنم ب حالت تنگی اول برمیگرده بعد از دوسال?

سلام. رابطه جنسی باعث گشادی واژن نمیشه. از این بابت نگران نباشید.

12: فرشته:سلام من2سال پیش بمدت 8ماه سکس داشتم ولی‌ اصن ازم خون نیومد بعد اونم دیگه رابطه جنسی نداشتم میخواستم بدونم ینی بکارتم ارتجاعیه و بحالت قبلش برمیگرده؟

سلام. نه به حالت اول برنمیگرده چون با دخول، پرده پاره میشه و ارتجاعی هم که باشه قسمتهایی از اون پاره میشه.

13: عرفان:من نزدیک یه ماه است که از زنم دور هستم او احساس میکند که واژن او تنگ شده است و از این تغییر ترس دارد ایا این طبیعی است یا یه نوع بیماری؟

سلام. باید معاینه شون کنم تا متوجه بشم مشکل شون چیه.

14: معصومه:سلام اگه حالت مرد بزرگ باشه واژن گشاد می شود یا نه

سلام. نه عزیزم. واژن انعطاف پذیره با هر سایز آلتی که باشند، واژن گشاد میشه و بعد از نزدیکی دوباره به اندازه قبل برمیگرده.

15: نسرین:تنگی واژن انجام دادم موقع نزدیکی درد و ناراحتی دارم حتی یکبار خونریزی پیدا کردم ..دکتر گفتن زخم دارین آیا میتونم نزدیکی داشته باشم یا ن ؟؟؟

نه عزیزم. تا زمانی که کاملا زخمهاتون ترمیم نشده، نباید دخول داشته باشید چون منجر به عفونت و مشکلات دیگه میشه.

16: سارا:سلام وقت بخیر من اصلا رابطه نداشتم اولین بار ک دخول داشتم نه درد داشتم نه خون امد به راحتی میخواستم بدونم ارتجاعی به این معناست یا دهانه وازن من گشاد بوده

سلام گشادی واژن ربطی به خونریزی در رابطه اول نداره. برای چک پرده بکارت می تونید به متخصص مراجعه کنید.

17: زهره:سلام خانوم دکتر،من بعد ۹ سال ازدواج مجدد کردم درحالی که ۹ سال پیش بکارت مو از دست دادم ،ولی چند وقت پیش بار اول خونریزی چند قطره ای داشتم میخواستم بدونم علت خونریزی چیه

سلام. عزیزم این ارتباطی به پرده بکارت نداره و حتما اگر دیدین بعد از رابطه جنسی یا حتی بدون اون، خونریزی یا لکه بینی دارید سریعتر به متخصص زنان مراجعه کنید تا معاینه بشید. بدون معاینه نمی تونم نظری در مورد علت خونریزی تون بدم.

18: سارا:من همیشه بعد از رابطه جنسی با همسرم به علت کلفتیه زیاده آلت همسرم واژنم خراش پیدا میکنه و حال زخم داره بعد از رابطه جنسی . آیا اینکه زخم میشه و خوب میشه و دوباره زخم و ... در آینده برای واژنم مشکل ساز میشه ؟

سلام. بهتره از لوبریکانت بر پایه ی آب قبل از نزدیکی استفاده کنید که زخم ایجاد نشه. بله زخم های مکرر میتونن زمینه ساز مشکلاتی مثل عفونت های واژینال، نرسیدن به ارگاسم و غیره بشن.

19: غزل:سلام خسته نباشید من دوساله رابطه جنسی ندارم امکان این هس که بعد از رابطه بعدی خون بیاد

سلام. نه عزیزم. خونریزی موقع نزدیکی دلایل دیگه ای داره مثل فیبروم رحمی، التهاب لگن و غیره که با علائم دیگه ای هم همراهه. اگر چنین مشکلی داشتید باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

20: کرمانی:چگارکنم تنگ بشه واژنم

روشهای مختلف جراحی و غیرجراحی برای تنگ کردن واژن هست که بعد از معاینه لگنی میشه روش مناسب رو برای خانم ها تعیین کنیم.

21: مهرو:سلام .من اولین رابطه م بدون درد خون ریزی و احساس تنگی بود .همسرم فکرش درگیرشده که چرا وازنت گشادبوده و احساس تنگ بودن نمیکردم.چ جوابی بدم؟

سلام. عزیزم رابطه اول ربطی به گشاد بودن و تنگ بودن واژن نداره. در بعضی از خانمها بصورت ژنتیکی عضلات کف لگن شل هست و گشادی جزئی وجود داره.