فریز زخم دهانه رحم و خطرات آن

یکی از سوالاتی که زیاد از من پرسیده میشه در مورد درمان زخم دهانه رحمه. اینکه چه درمانی باید استفاده کرده و آیا فریز کردن زخم دهانه رحم کار درستیه یا نه؟ این سوال رو در چند بخش جواب میدم.

 

زخم دهانه رحم چیست؟

مهمترین سوال اینه که اصلا زخم دهانه رحم چیه؟ وقتی صحبت از زخم دهانه رحم میشه در حالت ساده با یک التهاب روبرو هستیم که مسلما با دارودرمانی بهبود پیدا میکنه. در حالت پیچیده تر زخم دهان رحم به یک سری تغییرات سلولی در دهانه رحم می گیم که میتونن خوش خیم یا بدخیم باشند. اینکه این تغییرات خوش خیم هستند یا بدخیم با کولپوسکوپی قابل تشخیص هستند و نه با پاپ اسمیر یا معاینه معمولی و این مهمترین نکته است!

 

درمان زخم دهانه رحم

روش اصلی درمان زخم دهانه رحم استفاده از داروست. روشی که در گذشته برای درمان زخمهای دهانه رحم استفاده میشد استفاده از فریز بود. اما از اونجایی که در فرایند فریز کردن زخم دهانه رحم، معمولا کولپوسکوپی انجام نمیشه، این قضیه موجب میشه حتی زمانی که سلولهای دهانه رحم پیش سرطانی هستند هم فریز انجام بشه و در نتیجه ما با فریز کردن، درمان نمی کنیم بلکه "بصورت چشم بسته" و بدون اینکه بدونیم دقیقا با چه چیزی روبرو هستیم، تنها علائم رو از بین می بریم. در نتیجه امکان داره بعد از چندماه با سرطان دهانه رحم روبرو بشیم.

 

چرا فریز زخم دهانه رحم خطرناک است؟

پس با توجه به نکات بالا فریز کردن زخم دهانه رحم این روزها کاملا مردوده. ما زخم رو فریز نمی کنیم، بلکه اول از همه کولپوسکوپی می کنیم و نوع زخم رو مشخص می کنیم. اگر سرطانی باشه درمانهای مخصوص خودش رو داره و اگر غیرسرطانی باشه درمانهای دارویی استفاده می کنیم. تنها در صورتیکه درمانهای طولانی در بلندمدت جواب نده و باز هم با کولپو مطمئن شیم که تغییرات سلولی سرطانی یا پیش سرطانی نیستند در این صورت با رعایت نکات خاص فریز می کنیم. پس فریز کردن زخم دهانه رحم بدون کولپوسکوپی تنها ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم رو بالا می بره و به هیچ وجه به عنوان گام اول درمان و مخصوصا بدون کولپوسکوپی توصیه نمیشه.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران
1: شبنم:خانم دکتر من فریز کردم ولی هنوز زخمو دارم خوب نشدم میخوام یک مشاوره داشه باشم تلفنی میتوپم اخه الان مقدور نیست بیام کرونا هست نمیشه من شهرستان هستم

سلام. بهتر بود فریز نمی کردید. تلفنی نمیشه کاری کرد باید معاینه بشید و کولپوسکوپی انجام بدید تا مطمئن بشید زخم دهانه رحم تون یه ضایعه پیش سرطانی نیست. به نظرم بهتره هر چه سریعتر برای تشخیص و درمان به متخصص زنان مراجعه کنید.

2: آوا:سلام ...من ۲۲سالمه و پاپ اسمیر دادم و معاینه شدم و زخم رحم دارم ..دو دوره دارو خوردم ولی خوب نشده ...بچه هم شیرمیدم و ازبعضی داروها دکترم تجویز نکرده.و الان میگن باید فریز کنم ... بنظرتون راه دیگه ای نداره ؟؟

سلام. اصلا فریز نکنید چون فقط علائم رو از بین میبره و علت زخم مشخص نمیشه. اگر با دارو درمان نشدید حتما باید کولپوسکوپی انجام بدید تا علت زخم مشخص بشه. متخصص زنان در این مورد میتونن به شما کمک کنند.