خانم دکتر متین ذاکرین
متخصص و جراح زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

فریز زخم دهانه رحم

یکی از سوالاتی که زیاد از من پرسیده میشه در مورد درمان زخم دهانه رحمه. اینکه چه درمانی باید استفاده کرده و آیا فریز کردن زخم دهانه رحم کار درستیه یا نه؟ این سوال رو در چند بخش جواب میدم.

 

زخم دهانه رحم چیست؟

مهمترین سوال اینه که اصلا زخم دهانه رحم چیه؟ وقتی صحبت از زخم دهانه رحم میشه در حالت ساده با یک التهاب روبرو هستیم که مسلما با دارودرمانی بهبود پیدا میکنه. در حالت پیچیده تر زخم دهان رحم به یک سری تغییرات سلولی در دهانه رحم می گیم که میتونن خوش خیم یا بدخیم باشند. اینکه این تغییرات خوش خیم هستند یا بدخیم با کولپوسکوپی قابل تشخیص هستند و نه با پاپ اسمیر یا معاینه معمولی و این مهمترین نکته است!

 

درمان زخم دهانه رحم

روش اصلی درمان زخم دهانه رحم استفاده از داروست. روشی که در گذشته برای درمان زخمهای دهانه رحم استفاده میشد استفاده از فریز بود. اما از اونجایی که در فرایند فریز کردن زخم دهانه رحم، معمولا کولپوسکوپی انجام نمیشه، این قضیه موجب میشه حتی زمانی که سلولهای دهانه رحم پیش سرطانی هستند هم فریز انجام بشه و در نتیجه ما با فریز کردن، درمان نمی کنیم بلکه "بصورت چشم بسته" و بدون اینکه بدونیم دقیقا با چه چیزی روبرو هستیم، تنها علائم رو از بین می بریم. در نتیجه امکان داره بعد از چندماه با سرطان دهانه رحم روبرو بشیم.

 

چرا فریز زخم دهانه رحم خطرناک است؟

پس با توجه به نکات بالا فریز کردن زخم دهانه رحم این روزها کاملا مردوده. ما زخم رو فریز نمی کنیم، بلکه اول از همه کولپوسکوپی می کنیم و نوع زخم رو مشخص می کنیم. اگر سرطانی باشه درمانهای مخصوص خودش رو داره و اگر غیرسرطانی باشه درمانهای دارویی استفاده می کنیم. تنها در صورتیکه درمانهای طولانی در بلندمدت جواب نده و باز هم با کولپو مطمئن شیم که تغییرات سلولی سرطانی یا پیش سرطانی نیستند در این صورت با رعایت نکات خاص فریز می کنیم. پس فریز کردن زخم دهانه رحم بدون کولپوسکوپی تنها ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم رو بالا می بره و به هیچ وجه به عنوان گام اول درمان و مخصوصا بدون کولپوسکوپی توصیه نمیشه.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

Flowers
بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

اینستاگرام دکتر ذاکرین با بیش از 120 هزار فالوور!