خانم دکتر متین ذاکرین
متخصص و جراح زنان - زیبایی

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر (Pap Smear) یا آزمایش اسمیر، یک نوع تست غربالگری است که در آن نمونه‌ های سلولی را از قسمت دهانه رحم دستگاه تولید مثل زنان برداشته و مورد آزمایش و بررسی قرار می دهند. این آزمایش به منظور کشف سرطان یا عارضه هایی است که به سرطان فرد منجر می شوند. آزمایش پاپ اسمیر بهترین شیوه برای شناسایی عوارض پیش‌ سرطانی مخفی و تومورهای کوچکی است که به سرطان دهانه رحم منتهی می شوند. از ویژگی های دیگر این تست می توان به ارزان، ساده و قابل اندازه گیری بودن آن اشاره کرد.

پاپ اسمیر - دکتر متین ذاکرین

 

این آزمایش به چه کسانی توصیه می شود؟

این آزمایش در زنان متاهل و بالای 18 سال انجام می شود. همچنین به کسانی که در معرض خطر سرطان سرویکس (سرطان دهانه رحم) هستند، بیشتر توصیه می شود. این سرطان در زنان بین 35 تا 45 سال بیشتر مشاهده شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست پاپ اسمیر و هزینه آن با مطب خانم دکتر ذاکرین به شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

 

سوال از خانم دکتر ذاکرین: خانم دکتر، چه کسانی بیشتر در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستند؟

• افرادی که در خانواده آنها سابقه ابتلا به این سرطان وجود دارد
• افرادی که دخانیات مصرف می کنند و معتاد هستند
• افرادی که در سنین پایین ازدواج کرده اند
• افراد نازا و یا افرادی که زایمان نداشته اند
• افرادی که همسرشان دارای چند شریک جنسی است
• افرادی که همسرشان ختنه نشده است
• افرادی که خودشان چند شریک جنسی دارند
• افراد دارای عفونت و زگیل های تناسلی (بیشتر بخوانید: آشنایی با زگیل تناسلی و درمان آن)
• افراد مبتلا به ایدز

در 10 درصد موارد مشاهده شده هم سرطان دهانه رحم ژنتيكي بوده كه با تشخيص و نظر پزشك مشخص مي شود.

خانم دکتر ذاکرین (متخصص زنان و زایمان) توصیه می کنند: این تست در افراد عادی توصیه می شود به مدت 3 سال بصورت سالیانه انجام شود و اگر مورد خاصی نبود آن را هر 3 سال یک بار انجام دهند.
انجام این تست برای زنان باردار در 3 ماه اول بارداری موردی ندارد. و بعد از اینکه شخص زایمان کرد، حداقل 8 هفته بعد می تواند این تست را انجام دهد.
این تست را در زنان بالا 65 سال در صورتی که طی 10 سال اخیر این آزمایش را منظم داشته اند و 6 نمونه آنها نرمال بوده است میتوان آزمایش را قطع کرد.

نحوه انجام پاپ اسمیر - دکتر متین ذاکرین

 

آیا آزمایش پاپ اسمیر در دختران باکره هم انجام میشود؟

خانم دکتر ذاکرین پاسخ می دهند: "در مورد دختران باکره باید گفت خیر، زیرا با ورود اسپکلوم (وسیله ی آزمایش) به پرده بکارت آسیب وارد می شود لذا در دختران باکره این تست نباید انجام شود."

 

بهترین زمان و شرایط انجام آزمایش پاپ اسمیر

این تست باید در فاصله روزهای 18-12 سیكل قاعدگی انجام بشود و بهترین زمان انجام آزمایش حدود روز 15 چرخه قاعدگی می باشد.
شخصی که می خواهد این آزمایش را انجام بدهد باید با شرایط زیر به آزمایشگاه مراجعه کند:
• در 48 ساعت قبل از انجام این آزمایش، ژل، كرم و داروهای واژینال استفاده نکند.
• از 48 ساعت قبل دوش واژینال استفاده نکرده باشد.
• از 24 یا 48 ساعت قبل آمیزش جنسی نداشته باشد و پیش از انجام آزمایش معاینه واژینال نیز نشده باشد.
• در زمانی که عفونت شدید باشد به طوری که ترشحات خیلی زیاد هستند نباید آزمایش صورت گیرد.

برای آزمایش مجدد باید فاصله زمانی 8 هفته از نمونه گیری قبل گذشته باشد.
اگر شخص قبل از آزمایش، مثانه خود را خالی کرده باشد و در زمان آزمایش نفس عمیق و شل کردن عضلات را انجام دهد آزمایش وی راحت تر خواهد بود.

تزریق چربی به واژن

 

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

آزمایش در هنگام معاینه لگنی انجام می ‌شود و انجام آن بسیار ساده، سریع و بدون درد است. در این آزمایش با وسیله ایی به نام اسپکولوم رحم را باز نگه می دارند و سپس وسیله نمونه گیر(اسپاچولا) را درون دهانه رحم قرار می دهند و به اندازه سیصد و شصت درجه چرخانده می شود که از این طریق نمونه ها از رحم و دهانه رحم برداشته می شود.
سپس نمونه های جمع آوری شده بر روی یک اسلاید شیشه قرار داده می شوند و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شوند. در آزمایشگاه، آسیب شناس می تواند سلول های غیرطبیعی را که امکان دارد سلول های پیش سرطانی یا سرطانی باشند، شناسایی کند و نتیجه نهایی ارسال می شود. به طور کلی این آزمایش دردناک نبوده، اما معاینه لگنی ممکن است اندکی برای شخص ناراحت کننده باشد.

نتیجه پاپ اسمیر- دکتر متین ذاکرین

 

بعد از انجام آزمایش پاپ اسمیر چه اتفاقی می افتد؟

انجام آزمایش پاپ اسمیر عوارض قابل ملاحظه ای را نداشته اما ممکن است در واژن مقداری خونریزی ایجاد شود که در این صورت بهتر است متخصص در جریان گذاشته شود. افرادی که آزمایش را انجام داده اند می توانند بلافاصله تمامی فعالیت های خود را انجام بدهند و مشکل خاصی نخواهند داشت.

... برخی مواقع به دلیل پاپ اسمیر غیرطبیعی، نیاز است که بیمار کولپوسکوپی شود. در کولپوسکوپی با دقت بالای 99 درصد، می توان نوع زخم و عفونت را مشخص کرده و درمانی متناسب با آن تجویز کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر نوصیه می کنیم مقاله همه چیز در مورد کولپوسکوپی و هزینه آن را مطالعه بفرمایید.

 

نتایج پاپ اسمیر

معمولا نتیجه آزمایش بعد از 3 هفته مشخص می شود. که به صورت های زیر می باشند.
• پاپ اسمیر طبیعی: یعنی دهانه رحم، طبیعی به نظر می رسد و مشکلی وجود ندارد.
• پاپ اسمیر غیرطبیعی: یعنی سلول‌ های آزمایش شده، ظاهر طبیعی نداشته‌ اند. در این صورت، ممکن است تکرار آزمایش لازم باشد.
• پاپ اسمیر مثبت: چنانچه نتیجه پاپ اسمیر تغییرات سلولی غیرطبیعی و سرطانی را نشان بدهد دراین صورت فرد بیمار می باشد در چنین شرایطی باید اقداماتی برای بیمار انجام داده شود. اگر تشخیص، به موقع و در مراحل اولیه ابتلا صورت باشد، جای نگرانی نیست و درمان معمولا با برداشتن بخشی که دچار تغییرات سلولی شده یا برداشتن کل رحم بیمار انجام می شود. ولی درصورتی که تشخیص به موقع صورت نگرفته باشد و ابتلا به سرطان در مراحل پیشرفته باشد، درمان سخت تر خواهد شد. در چنین شرایطی ممکن است، غدد لنفاوی و قسمت های دیگر بدن هم تاحدودی درگیر سرطان شده باشند. وقتی این اتفاق بیفتد، در چنین شرایطی علاوه بر عمل جراحی، رادیوتراپی و گاهی شیمی درمانی برای بیمار، توصیه می شود که تشخیص این مسئله برعهده پزشک است.
در مواردی پاپ اسمیر گاهی نشان ‌دهنده عفونت هم هست، اما نمی‌ توان از این آزمایش برای تشخیص بیماری ‌های آمیزشی استفاده کرد و آزمایش‌ های اختصاصی تر لازم است.

چنانچه شما هم دچار لکه بینی های غیرمتعارف هستید به احتمال زیاد نیاز به معاینه و تست پاپ اسمیر دارید. در مواردی که مساله حادتر است پزشک جهت دریافت نتایج دقیق تر به کولپوسکوپی متوسل می شود. در کولپوسکوپی دهانه رحم بصورت دقیق بررسی شده و پزشک می تواند بهترین درمان را اتخاذ کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

لینک مرتبط: همه چیز درباره کولپوسکوپی و هزینه آن

ارسال نظر
نظرات کاربران

1: ویدا:خانم دکتر لطفا درمورد قارچ شیتاکه بگید ایا صحت داره اچ پی وی رو از بین میبره

سلام خیر صحت نداره.

2: فاطمه:سپاس فراوان ازمطلبتون

سلام عزیزم خواهش میکنم.

3: دهنوی:سلام خانم دکتر من شش ماه پیش به خاطرعفونت به دکتر مراجعه کردم بعد از معاینه گفتن زخم دارم پاپ اسمیر و کولپوسکوپی انجام دادم مشکلی نشون نداد، بعد از چه مدت دوباره باید تکرار بشن؟ واینکه این زخمها میتونه جدی باشه؟

سلام عزیزم اگر هر دوشون نرمال بوده . سال دیگه پاپ اسمیر رو تکرار کن.

4: نغمه:سلام دکتر. لطفا قسمت سوالات و مشکلات رو هم چک کنید. ممنون

چشم حتما.

5: گلشن:در تست تایپینگ اگر مشخص شود که سلول سرطانی نیست و فقط زگیل تناسلی تیپ ۱۶ و ۳۱تا ۶۶ هست ایا لازهم کولپوسکوپی لازم هست؟ یا اینکه همان زگیل و سیستم ایمنی بدن درمان شود؟

سلام عزیزم. تایپینگ نمیتونه تغییر سلولی رو نشون فقط نوع ویروس رو نشون میده. پاپ اسمیر تغییرات رو نشون میده که بعضی وقت ها دچار خطا میشه. کولپوسکوپی ازمایش بسیار دقیق با خطای زیر یک درصد هست. بهتره کولپسوکوپی هم انجام بشه. 

6: غزل:با سلام.دکتر به من گفت زخم دهانه رحم داری پاپ اسمیر برام انجام دادن جواب اومد گفتن عفونت و التهاب داری دارو برام نوشتن و گفتن باید حتما فریز بشی.اما با مراجعه به یه دکتر دیگه گفتن چون هنوز بچه نداری بعد از بچه دار شدنت فریز و انجام میدیم.الان 2 دوره دارو مصرف کردم اگر فعلا نخوام بچه دار شدم باید چه کار کنم؟در ضمن 2سال ازدواج کردم و33 سالمه.

سلام عزیزم. به هیچ وجه همینطوری فریز نکن و به جاش حتما آزمایش کولپوسکوپی رو انجام بده.

7: شمیم:سلام آیا پاپ اسمیر رو به روش تین پرپ هم انجام میدین؟ درموردش کمی توضیح میدین.ممنونم

سلام بله.

8: سمیرا:خانم دکتر لطفا ب من جواب بدین....من پاپ اسمیرم التهاب بود ک است اچ‌پی وی سروتایپینک هم دادم و از نظر اچ‌پی وی منفی بود ..کولپوسکوپی کردم ،cinیک نشون داد ب همراه اچ‌پی وی....کدوم درسته اخه؟ چرا دو‌حواب متفاوت دارم من...و اینکه اگه این ویروس رو‌گرفتم آخه از کحا؟ من نه رابطه ی پر خطر داشتم نه زندگی ناسالمی

سلام دقت کولپوسکوپی بالای 95 درصد هست اما پاپ اسمیر خطای زیادی داره. به همین دلیل کولپوسکوپی به جای پاپ اسمیر توصیه میشه.

9: انار:سلام وقت بخیر میخواستم بدونم در شرایط زیر هم پاپ اسمیر لازمه؟ یک، دختر مجردی که رابطه جنسی نداره دو، خانمی که در یک رابطه است، ولی هردو طرف سالم هستند و شریک جنسی دیگری ندارند

سلام در حالت اول نیاز نیست اما در حالت دوم باید حتما حتما انجام بشه.

10: فرزانه جوادی:سلام تکرار پاپ با نتیجه LSIL با HPV منفی و کلپوسکوپی نرمال چیست؟

سلام بهتره شش ماه دیگه تکرار کنی.