خانم دکتر متین ذاکرین
جراح زیبایی و متخصص زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

تفسیر جواب آزمایش کولپوسکوپی

تعداد بازدید: 6793

در این مقاله می خواهیم به طور کامل به بحث در مورد تفسیر نتایج کولپوسکوپی (جواب کولپوسکوپی) بپردازیم. در اصل پس از کولپوسکوپی تغییرات سرطانی یا پیش سرطانی سلولهای دهانه رحم به طور دقیقی مشخص می شوند و به پزشک اجازه می دهند تا بر اساس نتایج آزمایش بعد از کولپوسکوپی، بهترین روش را برای درمان بیمار انتخاب کند.
برای دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید:


فهرست
تفسیر جواب کولپوسکوپی
منظور از CIN چیست؟
CIN1 چیست؟
درمان CIN1
CIN2 چیست؟
درمان CIN2
CIN3 چیست؟
عوارض CIN3
درمان CIN3
معنی HSIL یا LSIL یا ASCUS 

 

 

تفسیر جواب کولپوسکوپی

به‌طور کلی علت اینکه سرطان دهانه رحم یکی از سرطان‌های مهم در خانم‌ هاست که در قسمت خارجی دهانه رحم ایجاد می شود. در دهانه رحم، سلول‌هایی وجود دارند که مدام در حال تولید و تغییر شکل هستند و این سلول‌ها معمولا به خاطر تماس با عوامل جنسی (خصوصاً بعد از نزدیکی‌ها) در معرض خطر بروز سرطان هستند.
یکی از بهترین راههای شناخت سرطان دهانه رحم، انجام کولپوسکوپی است. کولپوسکوپی دهانه رحم با دقت بالای 99 درصد امکان شناخت دقیق سرطانهای دهانه رحم را فراهم می کند.
مهم‌ترین علتی که برای سرطان دهانه رحم شناسایی شده است، عفونت مداوم و پایدار با ویروس HPV سرطان‌ زا و پرخطر است.

پیشنهاد ویژه: آشنایی با ویروس HPV و درمان زگیل تناسلی

قبل از اینکه مشکلات این ویروس به ‌صورت سرطان بروز کند، ممکن است تست پاپ اسمیر گرفته شده از فرد تغییراتی را نشان بدهد. یک پاپ اسمیر نرمال را ما سالیانه تکرار می‌کنیم یا به دفعاتی که حالا بر اساس آن فرد یا جواب باشد. اگر در پاپ اسمیر، سلول‌هایی که مشکوک به حالت‌های سرطانی هستند دیده ‌شوند، نیاز است اقدام به کولپوسکوپی کنیم.

نتیجه آزمایش کولپوسکوپی

برای تفسیر دقیق نتایج کولپوسکوپی بهتر است به متخصص زنان مراجعه کنید

هم اکنون مطب خانم دکتر ذاکرین مجهز به یکی از پیشرفته ترین دستگاههای کولپوسکوپ موجود در بازار است. چنانچه شما هم دچار مشکلات دهانه رحم و لکه بینی یا درد و سوزش هنگام رابطه هستید، پیشنهاد اکید می کنیم جهت بررسی های بیشتر به کولپوسکوپی اقدام کرده و درمان متناسب با مشکل خود را شروع کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید. 

 

 

منظور از CIN چیست؟

تغییراتی که در قسمت تی-زون یا ناحیه ترنس فورمیشن زون و دهانه رحم صورت می گیرد می تواند حالات مختلفی داشته باشد. در واقع دهانه رحم پیش از آنکه دچار سرطان های پیشرفته و مهاجم مثل سرطان دهانه رحم شود، دچار یک سری تغییرات و تحولات اولیه می شود که این تغییرات به نام CIN شناخته می شوند. CIN خلاصه کلمه Cervical intraepithelial neoplasia است که به معنای "رشد جدید سلولهای درونی بافت پوششی دهانه رحم" می باشد. این رشد غیرطبیعی سلولها بصورت پیش بدخیم هستند و در صورت پیگیری نکردن می توانند به سرطان دهانه رحم منجر شوند. CIN خودش چندین درجه ‌بندی دارد: CIN درجه یک، دو و CIN درجه سه. 

 

 

CIN1 چیست؟

بر اساس آنکه چقدر از بافت دهانه رحم دچار این تغییرات سرطانی و پیش سرطانی شده باشد نوع CIN مشخص می شود. اگر یک ‌سوم سلولهای دهانه رحم درگیر شده باشند می‌گوییم فرد دچار CIN1 (CIN درجه یک) شده است.

گریدهای مختلف CIN

تصویری شماتیک از مقایسه گریدهای مختلف CIN 

 

 

درمان CIN1

چنانچه سرطانهای دهانه رحم زود تشخیص داده شوند، می توان آنها را در مرحله CIN1 شناسایی کرد. در اصل عوارض CIN1 اصلا جدی نیستند و حدود 60 تا 85 درصد این تغییرات پیش سرطانی حتی بدون دارو و به صورت خودبخود پسرفت می کنند. حدود 15 تا 40 درصد این تغییرات پیش سرطانی را هم می توان به راحتی کنترل و درمان کرد. در مورد این دسته از CIN ها بیشتر به درمانهای دارویی و نگهدارنده بسنده می شود. همزمان با این درمانها انجام کولپوسکوپی و پاپ اسمیر دوره ای برای اطمینان از توقف عارضه ضروری است. به همین دلیل است که از خانمها می خواهیم به صورت سالیانه تست پاپ اسمیر بدهند و در صورت مشاهده هر گونه درد، سوزش یا لکه بینی حین رابطه به متخصص زنان مراجعه کنند. البته باید توجه کرد این لکه بینی با لکه بینی بعد از بیوپسی متفاوت است. چنانچه شما بعد از کولپوسکوپی همراه بیوپسی لکه بینی شدید و یا درد و سوزشی داشتید باید این مورد را با پزشکتان در میان بگذارید. در این زمینه پیشنهاد می شود مقاله مراقبتهای بعد از کولپوسکوپی را مشاهده بفرمایید.

چنانچه شما هم در تهران و اطراف تهران سکونت دارید و نیاز به خدمات کولپوسکوپی دارید، می توانید با مطب خانم دکتر ذاکرین به شماره 02144463475 تماس بگیرید. مطب خانم دکتر ذاکرین مجهز به یکی از پیشرفته ترین دستگاههای کولپوسکوپی موجود در بازار است که شما را در تشخیص و درمان بیماریهای دهانه رحم (مخصوصا سرطان دهانه رحم) بسیار کمک خواهد کرد.

در مورد درمان CIN1 هایی که احتمال پیشرفتشان وجود دارد روشهای درمان مختلفی وجود دارد و انتخاب این روشها به عوامل مختلفی بستگی دارد:
- اینکه فردی که مبتلا به CIN درجه یک است آیا دچار زگیل تناسلی هست یا خیر؟
- بیمار چند سال دارد؟
- جواب پاپ اسمیرهای قبلی او چه بوده است؟
- نتیجه تست کولپوسکوپی چه بوده است؟
- و....
مجموع عوامل مختلف در تصمیم نوع درمان موثر بوده و پزشک را به سمت درمان خاصی هدایت می کند که صحبت در مورد روشهای درمان از حوصله این مقاله خارج است.

لینک ویژه: هزینه کولپوسکوپی در تهران 

 

 

CIN2 چیست؟

همانطور که حدس می زنید اگر دو سوم سلولهای ناحیه تی زون و دهانه رحم درگیر تغییرات سرطانی یا پیش سرطانی شده باشند، می‌گوییم فرد دچار CIN درجه 2 یا همان CIN2 است. میزان مشکل دار بودن سلولهای دهانه رحم از طریق نمونه ای که در کولپوسکوپی گرفته می شود، مشخص می شود. نمونه ها جهت تشخیص دقیق پاتولوژی به آزمایشگاه ارسال می شوند و پاتولوژیست نتیجه را گزارش می کند.
در اصل چنانچه فرد به CIN1 دچار باشد و پیگیری نکند، سلولهای سرطانی رشد کرده و دو سوم دهانه رحم را درگیر می کنند و شخص به CIN2 دچار می شود. 

 

 

درمان CIN2

درمانهای CIN2 به مراتب جدی تر از CIN1 هستند. طبق گزارشات علمی، در 20 درصد موارد، CIN2 به سمت سرطان دهانه رحم پیشروی می کند و یک چهارم این موارد به صورت سرطانهای پیشرفته و تهاجمی تبدیل می شوند. برای درمان این نوع از CIN از درمانهای تخریبی و پیشرفته مثل لیزر و لیپ (Leep) استفاده می کنیم که در این میان درمان ارجح، همان درمان Leep می باشد. 

 

 

CIN3 چیست؟

به حالتی از تغییرات سرطانی دهانه رحم CIN3 گفته می شود که نتیجه آزمایش کولپوسکوپی و نتیجه نمونه گیری نشان دهد 100 درصد سلولهای دهانه رحم دچار تغییرات سرطانی شده اند. 

 

 

عوارض CIN3

CIN3 پیشرفته ترین حالت CIN است اما هنوز در صورتیکه به سرطانهای پیشرفته تبدیل نشده باشد، قابل پیگیری و درمان است. درمانهای CIN3 باید خیلی سریع شروع شوند و توسط کولپوسکوپی و پاپ اسمیر، نتایج آنها بررسی شوند. 

 

 

درمان CIN3

از آنجایی که این حالت، حالت پیشرفته ای است، لذا برای درمان آن از روش از بین بردن بافتهای سرطانی و Leep استفاده می شود. البته نحوه درمان در افرادی که مبتلا به HPV هستند، خصوصاً از نوع پرخطر 16 و 18، متفاوت بوده و از درمان‌های تهاجمی‌تر و سریع‌تری استفاده می شود و پیگیریها توسط کولپوسکوپی انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه برای انجام کولپوسکوپی با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید. 

پزشک در حال کولپوسکوپی

متخصص زنان در حال کولپوسکوپی دهانه رحم

 

 

معنی HSIL یا LSIL یا ASCUS

این سه مورد به مدل تغییرات سلولی در جواب نتایج کولپوسکوپی اطلاق می شود و معنای دقیق آنها نیازمند اطلاع داشتن از علم پاتولوژی است و از پرداختن به آنها خودداری می کنیم. اما به صورت خلاصه همین قدر توضیح می دهیم که معنی HSIL و LSIL و ASCUS وابسته به تغییراتی است که سلول‌ها بر اساس شکل، میزان تقسیم و تغییرات هسته‌ای انجام می‌دهند و تمام این طبقه‌بندی‌ها نیاز به بررسی‌های بیشتر با کولپوسکوپی دارند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با عوارض کولپوسکوپی


 

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر
نظرات کاربران

1: مریم:سلام و روز بخیر،بسیار سپاس گزارم از اینکه وقت میذارین و سوالات رو جواب میدید، من حدود یک سال پیش به دلیل لکه بینی بعد از رابطه و نتیجه پاپ اسمیر p2. کولپوسکوپی انجام دادم، که نتیجه این بود: Endometrium with inactive pattern Squamous metaplasia Positive for koilocyosis از اون موقع تا الان دوبار پاپ اسمیر دادم که هر دو همون p2 و severe inflammation بوده، داروهای آنتی بیوتیک خوراکی و تزریقی و پماد واژینال استفاده کردم ولی هنوز هم علائم عفونت مثل ترشحات زرد و بودار و کمی خارش دارم، باید چیکار کنم؟ متاهل و 25 ساله هستم و بچه ندارم تصمیم دارم برای بارداری اقدام کنم اما میترسم با این وضعیت، پیشنهاد شما چیه؟

سلام مشکلی نیست برای بارداری اقدام کنین البته بعداز درمان عفونت.

2: Sara:سلام ۲۳سالمه ۶تا دکتر عوض کردم تا شمارو پیدا کردم لطفا درمانگاهی خیریه ای اگه میرید بمن بگید من واقعا شرایط جسمانیم حاد و توانایی مالی این ک بخوام بیام مطبتونو ندارم. من ۲سالو نیم ک زخم دهانه رحم دارم درد شدید دارم پاپ اسمیرلام دادم برای تفسیرش رفتم پیش همون دکتر آزمایشگاه و گفتن یه التهاب سادست ولی دکتر زنانی ک معاینم کرد گفت زخم هم بالا رو گرفته و هم پایینو نفهمیدم منظورش چی بود ولی گفت عمیق و باید بسوزونی. من خیلی درد دارم و خیلی میترسم انواع داروهای شیمیایی و پماد و انواع چرک خشک کنای قوی و داروهای گیاهی رو استفاده کردم ولی خوب نشدم دیگه خسته شدم از درد کشیدن خواهش میکنم کمکم کنید. من درحال حاضر اصلا ترشح زرد رنگ و بدبو و خارش و سوزش و لکه بینی ندارم حتی بعد رابطه هم ازم خون نمیاد و دردم ندارم فقط درد شدید دارم اونم توی قسمت زیر دلم و اینکه من تاریخ اخرین پریودیم ۲۷بهمن بوده و دیگه نشدم

سلام متاسفانه من فقط مطب هستم اگر میتونی بیا تا درمورد مشکلت صحبت کنیم.