خانم دکتر متین ذاکرین
جراح زیبایی و متخصص زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

انواع ترشحات واژن

تعداد بازدید: 6076

ترشحات واژن نقش مهمی در تمیز نگه داشتن دستگاه تناسلی زنان دارند. ترشحات تولید شده توسط غده های درون واژن و دهانه رحم سلول های مرده و باکتری ها را به درون بدن می رانند که موجب تمیز شدن واژن و ممانعت از ابتلا به عفونت می شود.

در اکثر موارد، ترشحات واژن کاملا طبیعی هستند. میزان ترشحات و بو و رنگ ترشحات طبیعی واژن بستگی به زمان چرخه قاعدگی شما دارد. برای مثال در زمان های تخمک گذاری، شیردهی و در زمانی که از لحاظ جنسی تحریک شده اید، ترشحات واژن شما بیشتر است. رنگ بسیاری از ترشحات طبیعی هستند اما در این مقاله به معنای رنگ ترشحات واژن می پردازیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
ترشحات واژن قرمز خونی یا قهوه ای رنگ
ترشحات واژن کرمی یا شیری رنگ
ترشحات واژن زرد کمرنگ و سبز رنگ
ترشحات واژن صورتی رنگ
ترشحات واژن بی رنگ
ترشحات واژن خاکستری رنگ
چه زمانی باید برای ترشحات واژن به پزشک مراجعه کرد؟
نکته نهایی در رابطه با ترشحات واژن 

 

 

ترشحات واژن قرمز خونی یا قهوه ای رنگ

ترشحات خونی قرمز یا قهوه ای رنگ در طی دوران پریود طبیعی هستند.
اما در زمان های دیگر غیر از پریود در صورت مشاهده ترشحات قرمز یا قهوه ای رنگ بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون می توانند نشانه عفونت یا حتی سرطان دهانه رحم باشند.
چرخه های نامنظم قاعدگی یا لکه بینی نیز می تواند از عوامل دیدن این ترشحات قرمز یا قهوه ای رنگ باشد. همچنین روش های متفاوت پیشگیری از بارداری یا تغییرات هورمونی نیز می توانند موجب این ترشحات شوند.

ترشحات قرمز و قهوه ای

بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت این ترشحات مشخص شوند.

مقاله مرتبط: چرا بعد از نزدیکی یا برقراری رابطه جنسی دچار لکه بینی می شوم؟ 

 

 

ترشحات واژن کرمی یا شیری رنگ

طیف وسیعی از رنگ های متمایل به سفید از سفید گچی گرفته تا کرمی می توانند طبیعی باشند مگر اینکه حالت بافت داری مانند بافت پنیری یا کف مانند داشته باشند یا بو بدهند. ترشحات پنیری شکل معمولا نشانه بیماری قارچی هستند.

ترشحات شیری واژن
ترشحات سفید رنگ در واقع روان کننده واژن هستند و موجب سالم نگه داشتن بافت واژن و به حداقل رساندن اصطکاک در حین رابطه جنسی می شوند. 

 

 

ترشحات واژن زرد کمرنگ و سبز رنگ

این رنگ معمولا نشانه عفونت است اما اگر تنها یکبار رخ داده است بهتر است به رژیم غذایی که مصرف کرده اید، نگاه بیندازید. این رنگ ممکن است در اثر مصرف ویتامین های جدید یا برخی مواد غذایی رنگ دار رخ دهد.

ترشحات سبزرنگ

چنانچه شما هم از ترشحات سبز رنگ یا خاکستری واژن رنج می برید یا علائمی همچون خارش یا سوزش در ناحیه واژن یا لگن دارید، می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی و کنترل بیماری خود به خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت مشاوره و ویزیت با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

 

 

ترشحات واژن صورتی رنگ

ترشحات صورتی کمرنگ یا پر رنگ اغلب نشانه شروع چرخه قاعدگی هستند اما اگر زمان مشاهده این ترشحات صورتی رنگ نزدیک به چرخه قاعدگی شما نیست می تواند نشانه یک مشکل بسیار جدی باشد و هرچه سریع تر باید به پزشک مراجعه کرد.

ترشحات صورتی واژن

دانستنی ها: آیا امکان بارداری در زمان پریود وجود دارد؟ 

 

 

ترشحات واژن بی رنگ

ترشحات بی رنگ که اغلب متمایل به سفید هستند، معمولا طبیعی هستند و ممکن است حالتی شبیه به سفیده تخم مرغ داشته باشد. این ترشحات اغلب در موارد زیر رخ می دهند:
تخمک گذاری: حدود روز چهاردهم چرخه قاعدگی تخمک گذاری رخ می دهد که ترشحات بی رنگ در این زمان نشانه تخمک گذاری و تولید مخاط دهانه رحم هستند.
بارداری: بارداری همچنین می تواند موجب تغییر هورمون ها و افزایش ترشحات بی رنگ شود.
تحریک جنسی: در زمان تحریک جنسی میزان ترشحات آبکی و بی رنگ افزایش می یابند که روان کننده واژن هستند و موجب کاهش اصطکاک در رابطه جنسی می شوند.

چنانچه شما هم دچار علائم غیر عادی در ناحیه واژن از جمله خارش یا سوزش شده اید، پیشنهاد می کنیم قبل از شدت گرفتن بیماری تان به خانم دکتر متین ذاکرین متخصص و جراح زنان و زایمان برای درمان خود مراجعه کنید. شما می توانید جهت تعیین وقت معاینه و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید. 

 

 

ترشحات واژن خاکستری رنگ

در صورت مشاهده ترشحات متمایل به رنگ خاکستری حتما باید به پزشک مراجعه کنید زیرا می توانند نشانه عفونت باکتریایی واژن باشند که عفونت رایجی در میان زنان است. پزشک برای شما داروهای آنتی بیونتیک خوراکی یا واژینال تجویز خواهد کرد.

ترشحات خاکستری واژن 

 

 

چه زمانی باید برای ترشحات واژن به پزشک مراجعه کرد؟

اگر نگران رنگ، میزان یا دیگر ترشحات واژن خود هستید و همچنین علائم زیر را دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید:
• خارش
• درد
• سوزش در هنگام ادرار
• بوی زننده (مقاله درمان بوی بد واژن را بخوانید)
• حالت کف مانند ترشحات
• ترشحات پنیری شکل
• خونریزی از واژن غیر از زمان پریود
• مشاهده رنگ خاکستری 

 

 

نکته نهایی در رابطه با ترشحات واژن

ممکن است تصور شما غیر از این باشد اما ترشحات واژن موجب تمیز نگه داشته شدن واژن، پیشگیری از عفونت و روان سازی واژن می شوند و با تغییر نیازهای بدن شما این ترشحات نیز تغییر می کنند. برای مثال، ترشحات واژن در طی رابطه جنسی افزایش می یابند تا مانع ناراحتی و اصطکاک شوند و در زمان تخمک گذاری غلیظ می شوند تا به رسیدن اسپرم به تخمک کمک کنند.
همچنین به یاد داشته باشید طیف وسیعی از رنگ ها و مقادیر ترشحات واژن طبیعی هستند و از فردی تا فرد دیگر متفاوت هستند. برای همین این مقاله درباره طیف رنگی وسیع ترشحات واژن صحبت می کند.
همچنین باید به یاد داشت که ترشحات واژن انعکاسی از سلامت شما هستند. مراقب تغییرات ناگهانی ترشحات واژن خود باشید زیرا می توانند نشانه عفونت یا بیماری باشند. اگر تغییر ترشحات واژن از نظر رنگ، بافت، میزان و بو تغییر زیاد باشند، بهتر است به پزشک متخصص زنان مراجه کنید. همچنین اگر ترشحات شما همراه با خارش یا درد در ناحیه لگن باشند بهتر است هرچه زود به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

اگر شما هم دچار ترشحات غیر طبیعی واژن هستید، می توانید برای تشخیص و درمان بیماری خود به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای هماهنگی و رزرو نوبت با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر
نظرات کاربران

1: زهره:خانم دکتر من ترشح ندارم اما هروقت میرم هحموم واژنم میشورم چیزایی سفید ب دستم میاد چرب هستند تقریبا مث همونایی ک نوزاد متولد شده به بدنش چسبیده سفید رنگ و چرب اینا چیه ؟؟ممنون میشم جوابم بدید

سلام عزیزم باید معاینه بشین تا بشه نظر داد.

2: شادی:تشکر میکنم از اطلاعاتی که باعث اگاه شدن میشه با توجه به سختی کاری که دارین

سلام. خواهش میکنم عزیزم.

3: النا:عااااااااااالی هستی شما

ممنون عزیزم.