خانم دکتر متین ذاکرین
جراح زیبایی و متخصص زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

انواع زگیل تناسلی

تعداد بازدید: 15422

ویروس پاپیلوم انسانی یا زگیل تناسلی یکی از رایج ترین بیماری های مقاربت جنسی است. ویروس HPV انواع بسیار متفاوتی دارد که به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم می شوند. انواع کم خطر مشکل ساز نیستند و به راحتی درمان می شود اما انواع پر خطر HPV موجب ایجاد سلول های غیر طبیعی بر روی دهانه رحم می شوند که در صورت عدم درمان منجر به سرطان دهانه رحم می شوند. در ادامه به انواع زگیل تناسلی و مباحث مرتبط با آن می پردازیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
ویروس HPV چیست؟
انواع زگیل تناسلی
چه تیپ هایی از زگیل تناسلی توسط واکسن گارداسیل پوشش داده می شوند؟
راه های ابتلا به زگیل تناسلی
علائم زگیل تناسلی
چگونه می توان ویروس زگیل تناسلی را از بین برد؟
تشخیص ویروس زگیل تناسلی
احتمال ابتلای دوباره به زگیل تناسلی 

 

 

ویروس HPV چیست؟

ویروس HPV بیش از 150 نوع دارد. هر ویروس HPV شماره مشخصی دارد که به آن تیپ HPV گفته می شود. ویروس HPV به این دلیل پاپیلوم نامیده می شود که موجب پاپیلوم یا همان زگیل می شود که تومورهای غیر سرطانی هستند. اما برخی از انواع HPV منجر به سرطان های مختلفی از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان دهانه واژن، سرطان آلت مردانه، سرطان مقعد و سرطان ناحیه دهانه و حنجره می شود.

ویروس HPV جذب سلول های خاصی می شود و تنها می تواند بر روی آنها زنده بماند که به این سلول ها، سلول های اپیتلیال اسکواموس (پوششی سنگفرشی) گفته می شود. این سلول ها بر روی سطح پوست و نواحی مرطوبی از بدن (که سطوح مخاطی نامیده می شوند) یافت می شوند که شامل موارد زیر هستند:
• واژن، دهانه رحم، دهانه واژن و مقعد
• پوست ختنه گاه و مجرای پیشاب درون آلت مردان
• مخاط داخل بینی، دهان و گلو
• نای و نایچه
• ناحیه داخلی پلک چشم

بیشتر بخوانید: آیا زگیل مقعدی خطرناک است؟ 

 

 

انواع زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی

ویروس HPV به طور کلی شامل دو نوع پوستی و تناسلی است:

انواع زگیل پوستی

بیشتر انواع زگیل از نوع پوستی هستند و بر روی پوست بازو، سینه، دستان یا پاها ظاهر می شوند. این نوع زگیل ها متفاوت از زگیل تناسلی هستند و خطری ندارند.

انواع زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی در واقع ویروس های HPV از نوع مخاطی هستند که بر روی سطوح مخاطی بدن زندگی می کنند و به این دلیل زگیل تناسلی نامیده می شوند که ناحیه تناسلی و مقعد را تحت تاثیر قرار می دهند. این نوع زگیل ها همچنین می توانند مخاط دهان و گلو را تحت تاثیر قرار دهند. زگیل های تناسلی معمولا بر روی پوست یا دیگر بخش های بدن که دارای سطح مخاطی نیستند، رشد نمی کنند.
زگیل های تناسلی معمولا به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم می شوند:

انواع زگیل تناسلی کم خطر

انواعی از ویروس HPV که باعث زگیل می شوند و موجب تغییرات سلولی سرطانی نمی شوند، ویروس زگیل تناسلی کم خطر نامیده می شوند. ویروس زگیل تناسلی کم خطر موجب زگیل هایی بر روی ناحیه تناسلی و مقعد هم در زنان و هم مردان می شود. در زنان، زگیل ها ممکن است بر روی جاهایی که قابل دیدن نیستند مانند دهانه رحم و واژن نیز ظاهر شوند. 12 نوع ویروس زگیل تناسلی وجود دارد که کم خطر هستند. با این حال می توانند موجب زگیل تناسلی یا تغییرات اندکی بر روی دهانه رحم شوند. این انواع کم خطر ویروس زگیل تناسلی شامل تیپ های 6، 11، 40، 42، 43، 44، 53، 54، 61، 72، 73 و 81 هستند. انواع 6 و 11 مسئول تقریبا 90 درصد زگیل های تناسلی هستند.

انواع زگیل تناسلی پر خطر

انواعی از ویروس زگیل تناسلی که موجب سرطان می شوند، ویروس زگیل تناسلی پر خطر نامیده می شوند. این نوع ویروس زگیل تناسلی می تواند موجب سرطان های مشخصی از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان دهانه واژن در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان شود و همچنین موجب سرطان های دهان، زبان، لوزه، حنجره و مقعد در هر دو جنس می شود. انواع پر خطر ویروس زگیل تناسلی شامل تیپ های 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 68 و 69 هستند.
حدود 70 درصد موارد گزارش شده بیماری سرطان دهانه رحم توسط تیپ های 16 و 18 رخ می دهد و همچنین تیپ 16 ویروس زگیل تناسلی مسئول 95 درصد سرطان های مقعد و اکثر سرطان های دهانی و واژن است.

مقاله مرتبط: درمان قطعی زگیل مقعدی 

 

 

چه تیپ هایی از زگیل تناسلی توسط واکسن گارداسیل پوشش داده می شوند؟

با تزریق واکسن گارداسیل می توان از ابتلا به دو تیپ زگیل تناسلی پر خطر (16 و 18) و دو تیپ کم خطر ( 6 و 11) هم در دختران و هم پسران در بازه سنی 9 تا 30 سال پیشگیری کرد.

واکسن گارداسیل

اگر شما هم دچار زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی هستید، می توانید برای درمان زگیل های پوستی خود یا انجام آزمایشات برای تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای هماهنگی و رزرو نوبت با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

 

 

راه های ابتلا به زگیل تناسلی

زگیل تناسلی معمولا از طریق تماس پوستی با پوست ناحیه تناسلی فرد آلوده منتقل می شود که ممکن است از طریق سکس دهانی، واژینال یا مقعدی باشد. حتی در صورت عدم برقراری رابطه جنسی کامل ویروس منتقل می شود زیرا تنها تماس پوستی با ناحیه تناسلی فرد آلوده کافی است.
هر کسی که رابطه جنسی دارد ممکن است به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شود حتی اگر این رابطه تنها با یک نفر باشد (زیرا ممکن است همان یک نفر به ویروس زگیل تناسلی آلوده باشد). مواردی از ابتلا از طریق رابطه دهانی با ناحیه تناسلی و همچنین دست زدن به ناحیه تناسلی نیز دیده شده است.

شما از طریق موارد زیر ممکن نیست به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شوید:
• آب خوردن از لیوان مشترک
• پوشیدن لباس و شلوار همدیگر
• استفاده از استخر
• دست دادن یا بغل کردن افراد
• شریک شدن غذا با دیگران
• انتقال از مادر به نوزاد تازه متولد شده نادر است اما احتمال وقوع آن ممکن است و موجب زگیل هایی در لوله های تنفسی نوزاد (نای و نایچه) یا حنجره می شود که مشکل ساز خواهند بود. به همین دلیل در صورت ابتلای مادر به زگیل تناسلی، توصیه به زایمان سزارین می شود. 

 

 

علائم زگیل تناسلی

ابتلا به ویروس زگیل تناسلی معمولا علامتی ندارد مگر اینکه موجب زگیل تناسلی بر روی پوست شود.
زگیل تناسلی ممکن است هفته ها یا ماه ها پس از تماس با فرد آلوده به ویروس HPV خود را نشان دهد.
زگیل ها معمولا به شکل برآمدگی های کوچک یا گروهی از برآمدگی در ناحیه تناسلی هستند که می توانند کوچک یا بزرگ، تخت یا به شکل گل کلم باشند.
در صورت عدم درمان زگیل های تناسلی، ممکن است تعداد آنها بیشتر و اندازه شان بزرگتر شود. 

 

 

چگونه می توان ویروس زگیل تناسلی را از بین برد؟

درمانی برای ویروس وجود ندارد. اما در اکثر افراد، در صورت بالا بودن سیستم ایمنی بدن، ویروس در طی دو سال از بین خواهد رفت. این حرف در مورد هم ویروس های زگیل تناسلی کم خطر و هم پر خطر صحت دارد. اما گاهی عفونت ناشی از ویروس زگیل تناسلی از بین نمی رود و منجر به تغییرات سلولی در طی سال های زیادی می شود که می تواند به سرطان منجر شود.

مقاله مرتبط: چگونه می توان زگیل های تناسلی پوستی را درمان کرد؟ 

 

 

تشخیص ویروس زگیل تناسلی

چگونه می توان به وجود ویروس زگیل تناسلی در زنان پی برد؟

از آن جایی که سرطان دهانه رحم شایع ترین سرطان در میان سرطان هایی است که ویروس زگیل تناسلی مسئول آنها است، زنان می توانند با دادن آزمایش پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی همراه با آزمایش HPV DNA typing به وجود ویروس زگیل تناسلی و انواع آن پی ببرند. بدون آزمایش HPV DNA typing تنها می توان متوجه تغییرات سلولی دهانه رحم شد و نمی توان فهمید که آیا فرد به این ویروس مبتلا است یا خیر.
از آنجایی که پاپ اسمیر دارای خطای 40 درصدی است توصیه می شود که زنان هر سال این آزمایش را انجام دهند یا به جای آن هر سه سال یکبار، کولپوسکوپی را انجام دهند که دقت آن بالای 99 درصد است.
در صورت مثبت بودن جواب آزمایش ابتلا به ویروس زگیل تناسلی، توصیه می شود که شش ماه بعد دوباره آزمایش تکرار شود.

کولپوسکوپی

مقاله مرتبط: تفسیر جواب آزمایش کولپوسکوپی

چگونه می توان به وجود ویروس زگیل تناسلی در مردان پی برد؟

آزمایش تایید شده ای برای وجود ویروس در مردان هنوز ساخته نشده است. 

 

 

احتمال ابتلای دوباره به زگیل تناسلی

ویروس HPV انواع متفاوتی دارد. در صورتی که به یک تیپ از این ویروس مبتلا شده اید و این ویروس از بدنتان خارج شده است، انواع زیاد دیگری از ویروس زگیل تناسلی وجود دارد که ممکن است به آن مبتلا شوید. همچنین دوباره ممکن است به همان تیپ قبلی زگیل تناسلی هم مبتلا شد اما احتمال آن کم است.

مقاله ویژه: با این روشها بطور کامل از شر زگیل تناسلی خلاص شوید.

خانم دکتر متین ذاکرین با در اختیار داشتن یکی از مدرن ترین دستگاههای کولپوسکوپ روز دنیا، آماده ارائه خدمات کولپوسکوپی به خانمهای محترم در تهران است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت قبلی با با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر
نظرات کاربران

1: شهلا عباس نژاد:سلام خدمت شما. ببخشید خانم دکتر شما فقط تیپ‌های زگیل رو معرفی کردین و راههای شناسایی زگیل رو گفتین مثل ازمایشات و تایپینگ و کولپوسکوپی ولی خیلی برای بعدش صحبت نمیکنید، اینکه کسی زگیت تناسلی تیپ ۱۶ و ۳۱ و ۳۳ تا ۶۰ گرفته یا تیپ ۱۸ و اینا حالا چیکارکنه؟؟ کلا رابطه جنسی با شریک ادامه بده؟ اگر همسر هست یا قرار ازدواج هست چیکارکنه؟ کلا با داشتن رابطه با شریکش در این حالت و ادامه‌ی همون رابطه خطر هست؟ یعنی ترک نامزد یا همسر و یا همخوابی کند؟؟؟ برای درمان و یا غیرفعال کردن ویروس چه کند؟؟

سلام اگر تا حالا رابطه داشتین، به احتمال زیاد ویروس منتقل شده و برای دفع ویروس از بدن هم باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد که دربارش مقاله ای نوشتم به زودی میذارمش تو سایت. حتما مطالعه کن

2: nasrin:سلام خانم دکتر آیا این ویروس از طریق لیزر کردن بکینی امکان داره به فرد دیگه ای منتقل بشه؟

سلام اگر به مراکز معتبری مراجعه کنی که این کار توسط پزشک انجام میشه و به طور مرتب وسایل ضدعفونی میشن، جای نگرانی نیست.

3: جی جی 28:عالی بود

سلام ممنون عزیزم.

4: Pari:سلام خانم دکتر واقعا ممنون که مطالب خوبی میزارین.از اینکه تو هیچ دوره آموزشی از مدرسه گرفته تا دانشگاه هیچ اطلاعاتی در هیچ مورد ندادن واقعا ناراحتم کسی که میره تو رابطه و بعدش دچار مشکلاتی میشه تازه متوجه میشه که اطلاعتش چقدر کم بوده .پیش دکتر هم که میریم اکثر مواقع سوال که میکنیم خیلی توضیح نمیدن و این بیشتر ناراحت کننده هستش بازم از شما خیلی تشکر میکنم.

مرسی عزیزم.

5: Nadia:سلام خانم دکتر وقت بخیر حدود ۴ سال پیش روی پوست مثانم زگیل زد با استفاده یک نوع محلول ازبین بردمشون و مجدد روی لبه لابیای کوچک نزدیک به کلیستوری هنوز زگیل دارم و برطرف نشده،فریز هم انجام دادم، دور واژن و نزدیک واژن هیچ زگیلی ندارم،مجرد هستم و در شرف ازدواجم سوالم اینه که ایا زگیل روی ناحیه لابیای کوچک سرطان زاست و خطرناک؟ زگیل داخل واژن باعث سرطان رحم میشه یا بیرون دور ورودی واژن؟ ممنون میشه جواب بدید خیلی نگران این موضوع هستم و با گذشت چند سال برطرف نشدن باتشکر

سلام عزیزم. بهتره به پزشک مراجعه کنی و ازش بخوای معاینت کنه و جواب پرسشت را بده. اگر میتونی حتما پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی هم بده.

6: گلناز:سلام وقتتون بخیر خانم دکتر عزیز. ممنون از اطلاعاتی که دراختیار مامیزارین. بازم پیام گذاشتم اما جواب ندادین،چون میدونم تعداد پیاما زیاده. من کرم آلدارا استفاده می‌کنم.چون شب موقع خواب میزنم جابجا میشه از محل مورد نظر اشکال نداره؟؟؟و اگه عوارضشو ندیدم یعنی اشتباه زدم؟البته فعلا1دونه استفاده کردم. ممنون میشم جوابمو بدین

سلام. نه عوارض برای همه نیست. بهتره بعداز چندساعت بشورین تا پوست سالم اسیب نبینه

7: M:سلام و تشکر فراوان لطفا راه نجات و بفرمایید که چه کار کنیم کلا ممنون از وقتی که میزارین

سلام. مقاله رهایی از زگیل تناسلی در همین سایت را مطالعه کنید.

8: Mina:سلام من hpv نوع 16,52 و ٦،١١ گرفتم درمانش سخته؟ خيلي ميترسم

سلام. ویروس زگیل درمانی نداره اما مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو در همین سایت مطالعه کن درباره دفع ویروس از بدن توضیح داده.

9: مهتاب:سلام خانم دكتر من ٢٧ سالمه و تقريبا دو ساله ك زگيل تناسلي زدم ، دو بار هم پاپ اسمير انجام دادم و دكترم بهم تنها پيشنهاد پاپ اسمير سالي يكبار و داد تا مادامي ك به ٣٠ سالگي برسم، ميخواستم بگم ايا من بايد كولوسكوپي يا تايپينگ و انجام بدم يا نظر شما هم اينكه بعد از ٣٠ سالگي انجام بدم . باتشكر

سلام عزیزم. میتونی هر سال پاپ اسمیر بدی یا هر سه سال یکبار کولپوسکوپی بدی و تایپینگ هم برای مشخص شدن تیپ یا وجود ویروس در دهانه رحم میدن. پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی فقط تغییرات سلولی ناشی از ویروس را نشون میده نه وجود خود ویروس را.

10: کریمی:سلام وقت بخیر خانم دکتر، درمورد زگیل تناسلی سوالی داشتم لطفا جواب منو بدین، آیا رابطه جنسی بدون دخول میتونه باعث انتقال این بیماری بشه؟ من دکتر رفتم ایشون معاینه کرد گفتن چیز ظاهری دیده نمیشه وچون دخول صورت نگرفته به احتمال خیلی زیاد مبتلا نشدم میخواستم ببینم چقد صحت داره؟ آیا ممکنه من ویروسشو گرفته باشن ولی ظاهراً چیزی معلوم نباشه؟ خواهشا جواب منو بدین

سلام بله ممکنه منتقل بشه. من شما رو معاینه نکردم که نظر بدم اما برخی تیپ های ویروس زگیل تناسلی موجب زگیل نمیشن اما خطرناک هستن. بهتره به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کنید.

11: Hoda:سلام من باردار هستم و به زگيل تناسلي مبتلا شدم، اول يه دونه بود ولي به دكترم كه نشون دادم گفت چون بارداري نميتونيم از بين ببريمش، الان يكي ديگه هم زدم،خيلي نگرانم، نميشه كه تا اخر نه ماه بذارم همينجوري بمونن، اينجوري بيشتر ميشن و احتمال داره به سرطان دهانه رحم و مقعد تبديل بشن. به نظرتون چكار كنم؟

سلام عزیزم. تیپ های ویروس HPV که منجر به زگیل در ناحیه تناسلی میشن، سرطان زا نیستند. بهتره مقاله بارداری و زگیل تناسلی را مطالعه کنی.

12: الهه:سلام خانم دکتر مرسی از مطالب مفید تون من چند سالی هست که این مشکلو دارم روی واژنم ی زگیل دارم نوعش ۶ هستش ولی آزمایش دادم جواب hpv منفی بود ینی از بدنم خارج شده ولی الان همیشه هم پاپ اسمیر دادم مشکلی نداشتم معاینه واخلی هم شدم دکتر گفته مشکل داخلی ندارم ینی زگیل داخلی ندارم جواب آزمایشم منفی بود ولی زگیلای روی واژنم چی هستن همون موقع که ازمایش دادم اینا بودن هنوزم هستن

سلام عزیزم. این که آزمایش پاپ اسمیر دادی و HPV منفی بودی به این معنیه که ویروس به دهانه رحمت نرسیده وگرنه روی لبه واژنت هست. بهتره پاپ اسمیر برای همه افراد سالی یکبار تکرار بشه.

13: مونس:سلام خانم دکتر عزیزم .من سی سالمه و مبتلا به این ویروس شدم من و همسرم هیچ رابطه با کس دیگه نداشتیم ولی مبتلا به این ویروس شدم .اینم بگم که من اپیلاسیون میرفتم ...ایا فقط و فقط تنها راه این ویروس رابطه جنسیه آخه همه جا علتش رو این گفتن .ممنونم

سلام عزیزم. تقریباهمه درصد انتقال های ویروس HPV ناشی از رابطه جنسی هستند. اما انتقال از اپیلاسیون هم وجود داره اما خیلی خیلی کمه و تقریبا صفره. این بیماری در اثر تماس پوست با پوست ایجاد میشه نه پوست با وسایل! اپیلاسیون احتمال انتقال ویروس را در اثر تماس با فرد الوده افزایش میده چون پوست حساس تر میشه و ممکن دچار پارگی های میکروسکوپی بشه. به همین دلیل درباره اپیلاسیون هشدار داده میشه.

14: نازنین عبدالهی:سلام خانم دکتر ممنون از اطلاعاتی که دراختیار ما میزارین..من قبلا سوالم و مطرح کردم ولی متاسفانه جوابی نگرفتم...من زگیل تیپ ۱۶-۱۸ دارم که دکترم گفتن هیچ خطری نداره و ضعیف هستش فقط سالی یکبار کلپوسکوپی باید انجام بدم ...تقریبا ۴/۵ماه یکبار یکم ضایعه میزنه اززیر پوست بین معقد و رحمم که قرص اسیکلویر میخورم از بین میره ..لطفا بهم بگین که واکسن الان بزنم تاثیری داره یا بیخیال بشم ممنون.

سلام اگر به این دو تیپ مبتلا هستی دیگه واکسن برات فایده ای نداره. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخون و به توصیه هاش عمل کن. حتما سالی یکبار کولپوسکوپی دادن رو فراموش نکن.

15: fereshteh:سلام خانم دکتر عزیز .من مبتلا به ویروس hpv نوع 6 هستم .به تازگی هم تعدادی زگیل دور واژنم زده .از نظر شما اگر زگیلهارو فریز کنم خطر یا مشکلی پیش نمیاد؟یا این که اول کولپوسکوپی انجام بدم و بعد فریز کنم؟ اگر کولپوسکوپی انجام بدم باعث از بین رفتن ویروس hpv میشه؟ من دو نوبت واکسن گارداسیل هم زدم نوبت سوم هم باید ماه اینده بزنم . لطفا اگر امکانش هست راهنماییم کنید . باتشکر

سلام عزیزم. فریزی که مشکل ساز هست، فریز دهانه رحم هست وگرنه فریز زگیل ها هیچ مشکلی نداره و حتما انجام بده. کولپوسکوپی تاثیری روی ویروس نداره و یک روش تشخیصی برای مطالعه بافت دهانه رحم و نمونه برداری هست.

16: محدثه:سلام خانم دکتر عزیز...شرمنده من ۲۴ سالمه و مبتلا به زگیل شدم دکترم ک نمونه برداری کرد نوع زگیل رو مشخص نکرد و گفتن برا سن زیر ۳۰ نیاز به تایپینگ نیس ایا درسته؟و زگیل ها هم داخل واژنه و تعدادش گفتن زیاده خیلیی میترسم و چند جلسه لیزر رفتم

سلام عزیزم. تنها نگراین در رابطه با زگیل تناسلی احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم هست. اگر سالی یکبار پاپ اسمیر یا سه سال یکبار کولپوسکوپی بدی دیگه جای نگرانی نیست. مقاله رهایی از زگیل تناسلی هم بخون.

17: سپیده رضایی:خانوم دکتر همسر من داره این ویروس رو من ازمایشاتو انجام دادم منتظر جوابم .اگه منم این ویرروس داشته باشم درمانی نداره؟رابطه ای نباید همسرم داشته باشم

سلام عزیزم. به طور مرتب پاپ اسمیر و کولپوسکوپی برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم بده. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو هم بخون.

18: Marjan:سلام روز بخیر شما گفتید که زگیل فقط و فقط با تماس پوستی منتقل میشه اما من مجرد هستم و تا بحال هیچ گونه رابطه ای نداشتم حدود شیش ماه قبل ب استخر رفته بودم و بعدش دچار زگیل شدم و گفتین از طریق استخر منتقل نمیشه پس من چطوری بهش مبتلا شدم؟لطفا راهنمایی کنید

سلام عزیزم. احتمال انتقال از طریق استخر بسیار ناچیز هست اما صفر نیست.

19: زهرا:سلام خانوم دكتر.من از وقتی شما در مورد تنبلی تخمدان و زگیل تناسلی صحبت كردید خیلی ترسیدم و علائمش و هم داشتم و رفتم پاپ اسمیر انجام دادم ك گفتن عفونت و ترشح ام خیلیی زیاده و بخاطر پر مویی بدنم و اینكه در خانواده پدرم ارثیه تست هورمون دادم ده در صد از حد نرمال بالا تر بود و رفتم پیش ی دكتر دیگه ك گفتن مشكوكم ب زگیل تناسلی و ایشون برام چن نوع ازمایش دادن مث تست هورمون و دیابت و ویتامین دی و...و اینكه یه سونوگرافی برای لگن و رحم و تخمدان نوشتن و یه سونوگرافی از غدد آدرنال .این چیزی ك دكترم نوشتن خوبه.و اینكه من تا یك ماه دیگ قراره ازدواج كنم البته پارسال از نامزد سابقم جدا شدم و الان دوباره اگ خدا بخواد میخوام ازدواج كنم ك واقعا از این مسئله میترسم و نمیدونم چیكار كنم و اگ زگیل تناسلی داشته باشم باید چیكار كنم ازدواج نكنم چطوری درمان میشه .تو رو خدا راهنمایی كنید

سلام عزیزم. ویروس زگیل تناسلی اونقدرها ترسناک نیست. به طور مرتب پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی بده. دیگه جای نگرانی نیست.

20: M.hashemi:سلام خانم دكتر ممنون كه وقت ميذاريد و بدون منت و چشم داشت اگاهي ميديد.اميدوارم هميشه سلامت باشيد

مرسی عزیزم.

21: Z:سلام خانم دکتر، ممنون از مطالب مفیدتون، ان شاالله عاقبت بخیر بشید

ممنون عزیزم. ان شالله که شما هم در زندگیت موفق و موید باشی.

22: مهسا:خانم دکتر چطور متوجه بشیم که قبل از ازدواج همسر ما این ویروس رو در بدنش داره یا نه .اقا باید چه ازمایشی بده که ما خیالمون راحت بشه و بعد ازدواج کنیم و سکس داشته باشیم ?

سلام عزیزم. این ویروس اونقدر ترسناک نیست که شما نخوای به خاطرش ازدواج کنی. بعد از ازدواج هر سال پاپ اسمیر یا هر سه سال یکبار کولپوسکوپی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم بدی کافی هست. این ویروس چیز جدیدی نیست و آزمایش پاپ اسمیر سال هاست بین خانم ها به همین دلیل رواج داره.

23: علیرضا:سلام دکتر برای مردان آزمایش pcr جهت تشخیص داره انجام میشه، ینی شما میگید نتایجش معتبر نیست؟ ممنون از آگاهی سازیتون، منتظر مقاله ‌تون درباره تقویت سیستم ایمنی بدن هستیم

سلام. مقاله رهایی از زگیل تناسلی را در همین سایت برای بالا بردن تقویت سیستم ایمنی بدن مطالعه کنید. وجود ویروس HPV در زنان بیشتر مشکل ساز هست چون موجب سرطان دهانه رحم که شایع هست میشه. سرطان آلت تناسلی در مردان بسیار نادر هست برای همین لزومی به انجام این آزمایش از نمونه پوست آلت تناسلی نیست. البته PCR دقیق ترین روش تشخیص وجود ویروس در بدن هست که برای خانم ها هم همین روش به کار میره.

24: نويد:باسلام خانم دكتر بنده پس از نمونه گيري از متوجه شدم مبتلابه نوع 43زگيل هستم آيا خطري دارد براي همسرم؟ همچنين امكان داره نوع ديگري از زگيل هم داشته باشم كه آزمايشگاه تشخيص نداده؟ باتشكر

سلام. زگیل نوع 43 از نوع بی خطر هست اما ممکن به انواع دیگری هم مبتلا باشید که موجب زگیل تناسلی نمیشن و قابل نمونه برداری نیستن. پس توصیه میشه که به خانمتون بگید که حتما به طور مرتب پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی رو انجام بدن.

25: ماریا:زگیل تناسلی چه تفاوتی با تبخال تناسلی داره

سلام دو بیماری کاملا متفاوت هستند و تبخال تناسلی برخلاف زگیل تناسلی موجب بیماری های خطرناکی مثل سرطان نمیشه.

26: Sedna:سلام خانوم دکتر خسته نباشید من یکساله که زگیل تناسلی دارم و ازمایش اچ پی وی انجام دادم منفی بود .دکتر برام کرایوتراپی نوشتن ومن مرتب رفتم ولی باوجود هفت جلسه رفتن هنوزم زگیل ها دوباره درمیارن .خشک میشن دوباره درمیارن. من تاکی باید جلسات کرایو رو برم تا زگیل ها کامل خشک بشن. واگر بخوام حامله بشم مشکل زگیل رو چیکار کنم . چون دکتر گفتن حامله باشم نمتونم کرایو کنم. لطفا کمکم کنین

سلام. تا وقتی ویروس در بدن هست ممکنه که زگیل باز هم در بیاد. زگیل مشکلی در بارداری یا باروری نداره. مقاله رهایی از زگیل تناسلی و زگیل تناسلی و بارداری رو حتما بخون

27: زهره:ممکن هست ک از طریق استخر منتقل بشه؟ من احتمالا از استخر گرفتم و اینکه 21 سالمه و با لیزر از بین بردمش واکسنش ضرری نداره بزنم؟میگن نازایی میاره؟ واکسن بزنم ممکن هست باز زگیل بزنم یا سرطان بگیرم؟؟

سلام احتمال ابتلا از استخر خیلی کمه و تقریبا صفر هست. واکسن هیچ ضرری نداره و موجب نازایی نمیشه و زدنش توصیه میشه. بله با زدن واکسن ممکنه باز هم مبتلا شد چون همه تیپ ها رو پوشش نمیده اما دو تا از خطرناک ترین ها رو پوشش میده و بله ممکن به سرطان هم مبتلا شد برای همین پاپ اسمیر و کولپوسکوپی به طور مرتب برای افراد غیر باکره توصیه میشه.

28: س:سلام.خانم دکتر نازنین زگیل در قسمت دهان و حنجره چجوری مشخص میشه؟اونا خطر ندارن؟

سلام. حتما باید توسط پزشک متخصص حلق و بینی چک بشه و بله خطرناک و سرطان زا هستند.

29: دنیای زگیل:سلام.من اطراف مقعد و دهانه مقعدم زگیل زدم کرایو هم انجام دادم هیچ تاثیری نداشته.خانم دکتر پیشنهاد شما برای درمان چی هست؟

سلام. تا وقتی ویروس در بدن هست ممکنه باز هم زگیل بزنید اما نمیشه هم کرایو نکرد چون ممکن باعث انتقال سریع زگیل به دیگر افراد و همچنین بزرگ شدن بیش از حد زگیل ها بشه. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخون و به توصیه هاش عمل کن.

30: z.b:سلام..ببخشید من چندتا خال و چندتا زگیل روی واژنم ایجاد شده تیپ 6 هست و مشکلی در پاپ اسمیرم نبود اما دکتر گفته باید بعد از رفع زگیلها واکسنشو بزنم و همسرم هم واکسن بزنه....خواشتم بدونم اگه واکسن من بزنم اما همسرم نبزنه بازم احتمال انتقالش هست بعد از درمانم؟ و اینکه میتونه خطرش زیاد باشه برای همسرم ؟

سلام. بله هر دو نفر بهتره که بزنن و بله احتمال انتقال هست. برای مردها خطرش خیلی کمتر از خانم هاست اما کاملا بی خطر نیست چون سرطان های دهان و حنجره ناشی از ویروس اچ پی وی هم در میان مردان در حال ازدیاد هست.

31: سمن:با سلام درصورتي كه hpv مثبت باشد و دچار ويروس نو١٨-٦٢-٣٩باشيم چرا دكتر بيوبسي و پيشنهاد ميده و اينكه بايد حتما انجام بشه ؟؟؟

سلام بله چون احتمال وجود سلول های پیش بدخیم در ناحیه دهانه رحم هست که در صورت عدم درمان ممکن هست به سرطان تبدیل بشن.

32: لاله:واقعا ازتون ممنونم، خيلي خيلي، تموم ذهنيت ها و نگراني هاي ادم با خوندن مقاله هاتون برطرف ميشه، نميدونم چجوري ميشه از لطف و زحمتاتون تشكر كرد

خواهش میکنم عزیزم.

33: محبوبه:باسلام و عرض ادب. ممنون از مطالب خیلی خوبتون. ببخشید من سوالی داشتم اینکه من با توجه به تحقیقاتی که کردم متوجه شدم که قارچ شیتاکه باعث از بین بردن صددرصدی زگیل تناسلی حتی به از بین بردن آلودگی آن در خون میشود که به این صورت هست که سیستم ایمنی بدن رو تقویت میکنه و سیستم ایمنی خودش باعث از بین بردن زگیل ها میشود. خواستم نظرتونو بدونم؟ ممنون

سلام. این قارچ ها تبلیغ الکی هستن و تا حالا هیچ نتیجه علمی ازشون دیده نشده.

34: مینا:سلام خانم دکتر.من آزمایش دادم اچ پی وی۱۶ و ۴۵ داشتم بعد کولپوسکوپی انجام دادم دکتر گفت نرماله و قرص imonace داد و هفته ای دومرتبه هم قرص واژینال.چند تا سوال داشتم از خدمتتون ممنون میشم پاسخ بدید. ۱.یکماهه که دارم از این دارو استفاده میکنم بنظرشما ویروس از بدنم رفته که اقدام به بارداری کنم؟ ۲.اگر توی این یکماه ویروس از بین نرفنه صبرکنم از بین بره بعد باردارشم یا نه مهم نیست میتونم باردار شم؟ ۳.و اینکه اگر اقدام به بارداری کنم این داروها اثربدی روی بدنم نمیزاره.مثل بعضی داروها نباید صبر کنم تا اثرات منفیش از بدنم بره بعد اقدام به بارداری کنم؟

سلام عزیزم. چون جواب کولپوسکوپی نرماله مشکلی برای بارداری نداره.داروها قبل بارداری قطع شه.اینکه ویروس چه زمانی خارج بشه بسته به ایمنی بدنتون داره

35: میثم:با سلام و خسته نباشید خیلی ممنون بابته مطالبتون . خانم دکترمن خیلی سردرگم هستم . 25 سالمه به یه زائده روی تنه آلتم شک کردم البته بدون خارش ترشح درد و تورم بود و به چندین دکتر پوست مراجع کردم . 3تاش گفت چیزی نیست یکیش گفت hpv هست خلاصه آزمایش pcr دادم که کلا همه حالتا منفی بودن . اما احساس میکنم زائدهها بیشتر شدن .البته بگم که بسیار ریز هستن شاید با نگاه سطحی قابل دیدن نباشه اما می‌دونم چنتا دیگه‌هم‌ اضافه شده یا قسمتی کمی تیره تر داره میشه این اندازه‌ها بسیار کم و ناچیزن و یک بارم کرایو انجام دادم .سوال من اینه من واقعا چیکار کنم ؟؟ نمی‌دونم حتی به دوست دخترم انتقال دادم یا نه رابطه دهانی داشتن (ساک و لب) .ایشون هم هیچ زائده ایی در هیجای بدنشون ندارن . لطفا یه راهنمایی کامل کنید خسته شدم خیلی خسته . اطلاعات کاملیم از نحوه بالا بردن سیستم ایمنی دارم اما سردرگمم

سلام من شما را معاینه نکردم که بتونم نظر بدم اما زگیل برای آقایون کم ایجاد مشکل میکنه. اگر زائده ای دیگری رشد کرد حتما کرایو کنید و زمانی که زائده ها را دارید از برقراری رابطه دهانی (اورال سکس)بپرهیزید و رابطه جنسی هم حتما با کاندوم باشه البته اگر در نواحی باشه که کاندوم پوشش نمیده بهتره تا از بین رفتن زائده ها صبر کنید. پارتنرتون در صورت باکره نبودن بهتره اپ اسمیر بدن.

36: عرشیا:باسلام و سپاس از پاسخگویی شما به سئوالات،بنده ۳۸ سال سن دارم و هفت سال است که به این ویروس مبتلا شدم.شروع و ظاهر شدن زگیل در اولین مرحله بسیار زیاد بود به دلیل داشتن استرس و پایین بودن سیستم ایمنی!ولی در حال حاضر شاید در سال دو یا سه عدد زگیل بسیار ریز به سختی رویت شود و درجا سوزانده میشود.سئوالم این است که آیا بعد از گذشت هفت سال میتوان با تقویت سیستم ایمنی این ویروس را از بدن پاک کرد یا خیر...آیا اگر قرار بود این ویروس از بدن خارج شود باید در طی همان دوسال بعد از ابتلا از بدن خارج میشد؟

سلام بله احتمالش هست. اما بهتره مواظب تغییرات پوستی در ناحیه آلت تناسلی و مقعد و دهان هم باشید و از پزشک بخواهید که دهان، حنجره و کانال مقعدتون را از لحاظ تغییرات پوستی بررسی کنه.

37: م:سلام خانم دکتر ممکنه جواب من رو بدید ؟

سلام. جواب دادم.

38: میثم:خیلی ممنون از راهنماییتون خانم دکتر .پارتنر من باکرس و پاپ ایمیر نمیتونه بده .بر فرض اگه جواب آزمایش مثبت باشه برا ایشون با پیگیری و درمان به موقع بیماری خطری که تهدید شون نخواهد نکرد ؟؟چون همه جا پر از مطالب hpv و سرطان دهانه رحم .امیدی به درمان کامل جوری که خطر ساز نباشه هست ؟؟ یه زندگی راحت و بی دردسر داشت ؟؟

سلام. به زودی مطلبی برای پیشگیری از ابتلا به ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم میذارم اما گفته های قبلی را حتما توصیه کنید. نکات گفته شده در مقاله رهایی از زگیل تناسلی را حتما اجرا کنید. واکسن را حتما بزنید. دیگه بیشتر این نمیشه کاری کرد. استرس خودش یکی از عواملی هست که موجب پایدار شدن ویروس در بدن میشه. سعی کنید که نگران نباشید.

39: م.م:سلام دوستان، من حدود دو ماه پیش لیزر بکینی انجام دادم و با اینکه مجرد هستم و تا حالا با هیچ پسری ارتباط نداشتم دقیق ده روز بعد لیزر بکینی دچار خارش و تورم شدید در ناحیه واژن شدم و حدود یک ماه بعد هم زگیل های گل کلمی تقریبا در بیشتر قسمت های خارجی و داخلی واژن شدم دکتر رفتم برام محلول نوشت .ولی متاسفانه هنوز بهبودی کامل پیدا نکردم .من قربانی بی مسئولیتی یه کلینیک شدم که زندگی منو به مخاطره انداخت ، خواهش میکنم خیلی مراقب باشید و حتما از استریل وسایل جلو چشم خودتون اطمینان حاصل کنید .

سلام عزیزم. مقاله رهایی از زگیل تناسلی را حتما بخون و به توصیه هاش عمل کن. استرس و ناراحتی خودش میتونه موجب پایدار شدن ویروس در بدن بشه. انشالله که زود خوب شی.

40: م.م:خانم دکتر من گفتم که قربانی یه کلینیک شدم بخاطر لیزر بکینی الان چند هفته هست که از محلول اسید تری‌کلرواستیک کردم چون روی دهانه واژنم هم زگیل زده بود از این محلول با چوب پنبه به محل زگیل ها زدم همون روز درد شدیدی تو دهانه واژنم داشتم روز بعدش تو دستشویی از دهانه ورودی واژنم خون اومد ف خانم دکتر خیلی خیلی نگرانم که پرده بکارتم آسیب ندیده باشه ، تو رو خدا کمکم کنید تو شهرستان هستم و دسترسی به متخصص خوب ندارم

سلام عزیزم. احتمالا زخم محل اسید هست و نگران نباش.