خانم دکتر متین ذاکرین
جراح زیبایی و متخصص زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

انواع زگیل تناسلی

تعداد بازدید: 4502

ویروس پاپیلوم انسانی یا زگیل تناسلی یکی از رایج ترین بیماری های مقاربت جنسی است. ویروس HPV انواع بسیار متفاوتی دارد که به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم می شوند. انواع کم خطر مشکل ساز نیستند و به راحتی درمان می شود اما انواع پر خطر HPV موجب ایجاد سلول های غیر طبیعی بر روی دهانه رحم می شوند که در صورت عدم درمان منجر به سرطان دهانه رحم می شوند. در ادامه به انواع زگیل تناسلی و مباحث مرتبط با آن می پردازیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
ویروس HPV چیست؟
انواع زگیل تناسلی
چه تیپ هایی از زگیل تناسلی توسط واکسن گارداسیل پوشش داده می شوند؟
راه های ابتلا به زگیل تناسلی
علائم زگیل تناسلی
چگونه می توان ویروس زگیل تناسلی را از بین برد؟
تشخیص ویروس زگیل تناسلی
احتمال ابتلای دوباره به زگیل تناسلی 

 

 

ویروس HPV چیست؟

ویروس HPV بیش از 150 نوع دارد. هر ویروس HPV شماره مشخصی دارد که به آن تیپ HPV گفته می شود. ویروس HPV به این دلیل پاپیلوم نامیده می شود که موجب پاپیلوم یا همان زگیل می شود که تومورهای غیر سرطانی هستند. اما برخی از انواع HPV منجر به سرطان های مختلفی از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان دهانه واژن، سرطان آلت مردانه، سرطان مقعد و سرطان ناحیه دهانه و حنجره می شود.

ویروس HPV جذب سلول های خاصی می شود و تنها می تواند بر روی آنها زنده بماند که به این سلول ها، سلول های اپیتلیال اسکواموس (پوششی سنگفرشی) گفته می شود. این سلول ها بر روی سطح پوست و نواحی مرطوبی از بدن (که سطوح مخاطی نامیده می شوند) یافت می شوند که شامل موارد زیر هستند:
• واژن، دهانه رحم، دهانه واژن و مقعد
• پوست ختنه گاه و مجرای پیشاب درون آلت مردان
• مخاط داخل بینی، دهان و گلو
• نای و نایچه
• ناحیه داخلی پلک چشم

بیشتر بخوانید: آیا زگیل مقعدی خطرناک است؟ 

 

 

انواع زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی

ویروس HPV به طور کلی شامل دو نوع پوستی و تناسلی است:

انواع زگیل پوستی

بیشتر انواع زگیل از نوع پوستی هستند و بر روی پوست بازو، سینه، دستان یا پاها ظاهر می شوند. این نوع زگیل ها متفاوت از زگیل تناسلی هستند و خطری ندارند.

انواع زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی در واقع ویروس های HPV از نوع مخاطی هستند که بر روی سطوح مخاطی بدن زندگی می کنند و به این دلیل زگیل تناسلی نامیده می شوند که ناحیه تناسلی و مقعد را تحت تاثیر قرار می دهند. این نوع زگیل ها همچنین می توانند مخاط دهان و گلو را تحت تاثیر قرار دهند. زگیل های تناسلی معمولا بر روی پوست یا دیگر بخش های بدن که دارای سطح مخاطی نیستند، رشد نمی کنند.
زگیل های تناسلی معمولا به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم می شوند:

انواع زگیل تناسلی کم خطر

انواعی از ویروس HPV که باعث زگیل می شوند و موجب تغییرات سلولی سرطانی نمی شوند، ویروس زگیل تناسلی کم خطر نامیده می شوند. ویروس زگیل تناسلی کم خطر موجب زگیل هایی بر روی ناحیه تناسلی و مقعد هم در زنان و هم مردان می شود. در زنان، زگیل ها ممکن است بر روی جاهایی که قابل دیدن نیستند مانند دهانه رحم و واژن نیز ظاهر شوند. 12 نوع ویروس زگیل تناسلی وجود دارد که کم خطر هستند. با این حال می توانند موجب زگیل تناسلی یا تغییرات اندکی بر روی دهانه رحم شوند. این انواع کم خطر ویروس زگیل تناسلی شامل تیپ های 6، 11، 40، 42، 43، 44، 53، 54، 61، 72، 73 و 81 هستند. انواع 6 و 11 مسئول تقریبا 90 درصد زگیل های تناسلی هستند.

انواع زگیل تناسلی پر خطر

انواعی از ویروس زگیل تناسلی که موجب سرطان می شوند، ویروس زگیل تناسلی پر خطر نامیده می شوند. این نوع ویروس زگیل تناسلی می تواند موجب سرطان های مشخصی از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان دهانه واژن در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان شود و همچنین موجب سرطان های دهان، زبان، لوزه، حنجره و مقعد در هر دو جنس می شود. انواع پر خطر ویروس زگیل تناسلی شامل تیپ های 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 68 و 69 هستند.
حدود 70 درصد موارد گزارش شده بیماری سرطان دهانه رحم توسط تیپ های 16 و 18 رخ می دهد و همچنین تیپ 16 ویروس زگیل تناسلی مسئول 95 درصد سرطان های مقعد و اکثر سرطان های دهانی و واژن است.

مقاله مرتبط: درمان قطعی زگیل مقعدی 

 

 

چه تیپ هایی از زگیل تناسلی توسط واکسن گارداسیل پوشش داده می شوند؟

با تزریق واکسن گارداسیل می توان از ابتلا به دو تیپ زگیل تناسلی پر خطر (16 و 18) و دو تیپ کم خطر ( 6 و 11) هم در دختران و هم پسران در بازه سنی 9 تا 30 سال پیشگیری کرد.

واکسن گارداسیل

اگر شما هم دچار زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی هستید، می توانید برای درمان زگیل های پوستی خود یا انجام آزمایشات برای تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای هماهنگی و رزرو نوبت با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

 

 

راه های ابتلا به زگیل تناسلی

زگیل تناسلی معمولا از طریق تماس پوستی با پوست ناحیه تناسلی فرد آلوده منتقل می شود که ممکن است از طریق سکس دهانی، واژینال یا مقعدی باشد. حتی در صورت عدم برقراری رابطه جنسی کامل ویروس منتقل می شود زیرا تنها تماس پوستی با ناحیه تناسلی فرد آلوده کافی است.
هر کسی که رابطه جنسی دارد ممکن است به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شود حتی اگر این رابطه تنها با یک نفر باشد (زیرا ممکن است همان یک نفر به ویروس زگیل تناسلی آلوده باشد). مواردی از ابتلا از طریق رابطه دهانی با ناحیه تناسلی و همچنین دست زدن به ناحیه تناسلی نیز دیده شده است.

شما از طریق موارد زیر ممکن نیست به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شوید:
• آب خوردن از لیوان مشترک
• پوشیدن لباس و شلوار همدیگر
• استفاده از استخر
• دست دادن یا بغل کردن افراد
• شریک شدن غذا با دیگران
• انتقال از مادر به نوزاد تازه متولد شده نادر است اما احتمال وقوع آن ممکن است و موجب زگیل هایی در لوله های تنفسی نوزاد (نای و نایچه) یا حنجره می شود که مشکل ساز خواهند بود. به همین دلیل در صورت ابتلای مادر به زگیل تناسلی، توصیه به زایمان سزارین می شود. 

 

 

علائم زگیل تناسلی

ابتلا به ویروس زگیل تناسلی معمولا علامتی ندارد مگر اینکه موجب زگیل تناسلی بر روی پوست شود.
زگیل تناسلی ممکن است هفته ها یا ماه ها پس از تماس با فرد آلوده به ویروس HPV خود را نشان دهد.
زگیل ها معمولا به شکل برآمدگی های کوچک یا گروهی از برآمدگی در ناحیه تناسلی هستند که می توانند کوچک یا بزرگ، تخت یا به شکل گل کلم باشند.
در صورت عدم درمان زگیل های تناسلی، ممکن است تعداد آنها بیشتر و اندازه شان بزرگتر شود. 

 

 

چگونه می توان ویروس زگیل تناسلی را از بین برد؟

درمانی برای ویروس وجود ندارد. اما در اکثر افراد، در صورت بالا بودن سیستم ایمنی بدن، ویروس در طی دو سال از بین خواهد رفت. این حرف در مورد هم ویروس های زگیل تناسلی کم خطر و هم پر خطر صحت دارد. اما گاهی عفونت ناشی از ویروس زگیل تناسلی از بین نمی رود و منجر به تغییرات سلولی در طی سال های زیادی می شود که می تواند به سرطان منجر شود.

مقاله مرتبط: چگونه می توان زگیل های تناسلی پوستی را درمان کرد؟ 

 

 

تشخیص ویروس زگیل تناسلی

چگونه می توان به وجود ویروس زگیل تناسلی در زنان پی برد؟

از آن جایی که سرطان دهانه رحم شایع ترین سرطان در میان سرطان هایی است که ویروس زگیل تناسلی مسئول آنها است، زنان می توانند با دادن آزمایش پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی همراه با آزمایش HPV DNA typing به وجود ویروس زگیل تناسلی و انواع آن پی ببرند. بدون آزمایش HPV DNA typing تنها می توان متوجه تغییرات سلولی دهانه رحم شد و نمی توان فهمید که آیا فرد به این ویروس مبتلا است یا خیر.
از آنجایی که پاپ اسمیر دارای خطای 40 درصدی است توصیه می شود که زنان هر سال این آزمایش را انجام دهند یا به جای آن هر سه سال یکبار، کولپوسکوپی را انجام دهند که دقت آن بالای 99 درصد است.
در صورت مثبت بودن جواب آزمایش ابتلا به ویروس زگیل تناسلی، توصیه می شود که شش ماه بعد دوباره آزمایش تکرار شود.

کولپوسکوپی

مقاله مرتبط: تفسیر جواب آزمایش کولپوسکوپی

چگونه می توان به وجود ویروس زگیل تناسلی در مردان پی برد؟

آزمایش تایید شده ای برای وجود ویروس در مردان هنوز ساخته نشده است. 

 

 

احتمال ابتلای دوباره به زگیل تناسلی

ویروس HPV انواع متفاوتی دارد. در صورتی که به یک تیپ از این ویروس مبتلا شده اید و این ویروس از بدنتان خارج شده است، انواع زیاد دیگری از ویروس زگیل تناسلی وجود دارد که ممکن است به آن مبتلا شوید. همچنین دوباره ممکن است به همان تیپ قبلی زگیل تناسلی هم مبتلا شد اما احتمال آن کم است.

مقاله ویژه: با این روشها بطور کامل از شر زگیل تناسلی خلاص شوید.

خانم دکتر متین ذاکرین با در اختیار داشتن یکی از مدرن ترین دستگاههای کولپوسکوپ روز دنیا، آماده ارائه خدمات کولپوسکوپی به خانمهای محترم در تهران است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت قبلی با با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر
نظرات کاربران

1: شهلا عباس نژاد:سلام خدمت شما. ببخشید خانم دکتر شما فقط تیپ‌های زگیل رو معرفی کردین و راههای شناسایی زگیل رو گفتین مثل ازمایشات و تایپینگ و کولپوسکوپی ولی خیلی برای بعدش صحبت نمیکنید، اینکه کسی زگیت تناسلی تیپ ۱۶ و ۳۱ و ۳۳ تا ۶۰ گرفته یا تیپ ۱۸ و اینا حالا چیکارکنه؟؟ کلا رابطه جنسی با شریک ادامه بده؟ اگر همسر هست یا قرار ازدواج هست چیکارکنه؟ کلا با داشتن رابطه با شریکش در این حالت و ادامه‌ی همون رابطه خطر هست؟ یعنی ترک نامزد یا همسر و یا همخوابی کند؟؟؟ برای درمان و یا غیرفعال کردن ویروس چه کند؟؟

سلام اگر تا حالا رابطه داشتین، به احتمال زیاد ویروس منتقل شده و برای دفع ویروس از بدن هم باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد که دربارش مقاله ای نوشتم به زودی میذارمش تو سایت. حتما مطالعه کن

2: nasrin:سلام خانم دکتر آیا این ویروس از طریق لیزر کردن بکینی امکان داره به فرد دیگه ای منتقل بشه؟

سلام اگر به مراکز معتبری مراجعه کنی که این کار توسط پزشک انجام میشه و به طور مرتب وسایل ضدعفونی میشن، جای نگرانی نیست.

3: جی جی 28:عالی بود

سلام ممنون عزیزم.

4: Pari:سلام خانم دکتر واقعا ممنون که مطالب خوبی میزارین.از اینکه تو هیچ دوره آموزشی از مدرسه گرفته تا دانشگاه هیچ اطلاعاتی در هیچ مورد ندادن واقعا ناراحتم کسی که میره تو رابطه و بعدش دچار مشکلاتی میشه تازه متوجه میشه که اطلاعتش چقدر کم بوده .پیش دکتر هم که میریم اکثر مواقع سوال که میکنیم خیلی توضیح نمیدن و این بیشتر ناراحت کننده هستش بازم از شما خیلی تشکر میکنم.

مرسی عزیزم.

5: Nadia:سلام خانم دکتر وقت بخیر حدود ۴ سال پیش روی پوست مثانم زگیل زد با استفاده یک نوع محلول ازبین بردمشون و مجدد روی لبه لابیای کوچک نزدیک به کلیستوری هنوز زگیل دارم و برطرف نشده،فریز هم انجام دادم، دور واژن و نزدیک واژن هیچ زگیلی ندارم،مجرد هستم و در شرف ازدواجم سوالم اینه که ایا زگیل روی ناحیه لابیای کوچک سرطان زاست و خطرناک؟ زگیل داخل واژن باعث سرطان رحم میشه یا بیرون دور ورودی واژن؟ ممنون میشه جواب بدید خیلی نگران این موضوع هستم و با گذشت چند سال برطرف نشدن باتشکر

سلام عزیزم. بهتره به پزشک مراجعه کنی و ازش بخوای معاینت کنه و جواب پرسشت را بده. اگر میتونی حتما پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی هم بده.

6: گلناز:سلام وقتتون بخیر خانم دکتر عزیز. ممنون از اطلاعاتی که دراختیار مامیزارین. بازم پیام گذاشتم اما جواب ندادین،چون میدونم تعداد پیاما زیاده. من کرم آلدارا استفاده می‌کنم.چون شب موقع خواب میزنم جابجا میشه از محل مورد نظر اشکال نداره؟؟؟و اگه عوارضشو ندیدم یعنی اشتباه زدم؟البته فعلا1دونه استفاده کردم. ممنون میشم جوابمو بدین

سلام. نه عوارض برای همه نیست. بهتره بعداز چندساعت بشورین تا پوست سالم اسیب نبینه

7: M:سلام و تشکر فراوان لطفا راه نجات و بفرمایید که چه کار کنیم کلا ممنون از وقتی که میزارین

سلام. مقاله رهایی از زگیل تناسلی در همین سایت را مطالعه کنید.

8: Mina:سلام من hpv نوع 16,52 و ٦،١١ گرفتم درمانش سخته؟ خيلي ميترسم

سلام. ویروس زگیل درمانی نداره اما مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو در همین سایت مطالعه کن درباره دفع ویروس از بدن توضیح داده.

9: مهتاب:سلام خانم دكتر من ٢٧ سالمه و تقريبا دو ساله ك زگيل تناسلي زدم ، دو بار هم پاپ اسمير انجام دادم و دكترم بهم تنها پيشنهاد پاپ اسمير سالي يكبار و داد تا مادامي ك به ٣٠ سالگي برسم، ميخواستم بگم ايا من بايد كولوسكوپي يا تايپينگ و انجام بدم يا نظر شما هم اينكه بعد از ٣٠ سالگي انجام بدم . باتشكر

سلام عزیزم. میتونی هر سال پاپ اسمیر بدی یا هر سه سال یکبار کولپوسکوپی بدی و تایپینگ هم برای مشخص شدن تیپ یا وجود ویروس در دهانه رحم میدن. پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی فقط تغییرات سلولی ناشی از ویروس را نشون میده نه وجود خود ویروس را.

10: کریمی:سلام وقت بخیر خانم دکتر، درمورد زگیل تناسلی سوالی داشتم لطفا جواب منو بدین، آیا رابطه جنسی بدون دخول میتونه باعث انتقال این بیماری بشه؟ من دکتر رفتم ایشون معاینه کرد گفتن چیز ظاهری دیده نمیشه وچون دخول صورت نگرفته به احتمال خیلی زیاد مبتلا نشدم میخواستم ببینم چقد صحت داره؟ آیا ممکنه من ویروسشو گرفته باشن ولی ظاهراً چیزی معلوم نباشه؟ خواهشا جواب منو بدین

سلام بله ممکنه منتقل بشه. من شما رو معاینه نکردم که نظر بدم اما برخی تیپ های ویروس زگیل تناسلی موجب زگیل نمیشن اما خطرناک هستن. بهتره به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کنید.

11: Hoda:سلام من باردار هستم و به زگيل تناسلي مبتلا شدم، اول يه دونه بود ولي به دكترم كه نشون دادم گفت چون بارداري نميتونيم از بين ببريمش، الان يكي ديگه هم زدم،خيلي نگرانم، نميشه كه تا اخر نه ماه بذارم همينجوري بمونن، اينجوري بيشتر ميشن و احتمال داره به سرطان دهانه رحم و مقعد تبديل بشن. به نظرتون چكار كنم؟

سلام عزیزم. تیپ های ویروس HPV که منجر به زگیل در ناحیه تناسلی میشن، سرطان زا نیستند. بهتره مقاله بارداری و زگیل تناسلی را مطالعه کنی.

12: الهه:سلام خانم دکتر مرسی از مطالب مفید تون من چند سالی هست که این مشکلو دارم روی واژنم ی زگیل دارم نوعش ۶ هستش ولی آزمایش دادم جواب hpv منفی بود ینی از بدنم خارج شده ولی الان همیشه هم پاپ اسمیر دادم مشکلی نداشتم معاینه واخلی هم شدم دکتر گفته مشکل داخلی ندارم ینی زگیل داخلی ندارم جواب آزمایشم منفی بود ولی زگیلای روی واژنم چی هستن همون موقع که ازمایش دادم اینا بودن هنوزم هستن

سلام عزیزم. این که آزمایش پاپ اسمیر دادی و HPV منفی بودی به این معنیه که ویروس به دهانه رحمت نرسیده وگرنه روی لبه واژنت هست. بهتره پاپ اسمیر برای همه افراد سالی یکبار تکرار بشه.

13: مونس:سلام خانم دکتر عزیزم .من سی سالمه و مبتلا به این ویروس شدم من و همسرم هیچ رابطه با کس دیگه نداشتیم ولی مبتلا به این ویروس شدم .اینم بگم که من اپیلاسیون میرفتم ...ایا فقط و فقط تنها راه این ویروس رابطه جنسیه آخه همه جا علتش رو این گفتن .ممنونم

سلام عزیزم. تقریباهمه درصد انتقال های ویروس HPV ناشی از رابطه جنسی هستند. اما انتقال از اپیلاسیون هم وجود داره اما خیلی خیلی کمه و تقریبا صفره. این بیماری در اثر تماس پوست با پوست ایجاد میشه نه پوست با وسایل! اپیلاسیون احتمال انتقال ویروس را در اثر تماس با فرد الوده افزایش میده چون پوست حساس تر میشه و ممکن دچار پارگی های میکروسکوپی بشه. به همین دلیل درباره اپیلاسیون هشدار داده میشه.

14: نازنین عبدالهی:سلام خانم دکتر ممنون از اطلاعاتی که دراختیار ما میزارین..من قبلا سوالم و مطرح کردم ولی متاسفانه جوابی نگرفتم...من زگیل تیپ ۱۶-۱۸ دارم که دکترم گفتن هیچ خطری نداره و ضعیف هستش فقط سالی یکبار کلپوسکوپی باید انجام بدم ...تقریبا ۴/۵ماه یکبار یکم ضایعه میزنه اززیر پوست بین معقد و رحمم که قرص اسیکلویر میخورم از بین میره ..لطفا بهم بگین که واکسن الان بزنم تاثیری داره یا بیخیال بشم ممنون.

سلام اگر به این دو تیپ مبتلا هستی دیگه واکسن برات فایده ای نداره. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخون و به توصیه هاش عمل کن. حتما سالی یکبار کولپوسکوپی دادن رو فراموش نکن.