خانم دکتر متین ذاکرین
جراح زیبایی و متخصص زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

علائم تبخال تناسلی

تعداد بازدید: 3420

ویروس تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یا ژنیتال هرپس نوعی بیماری مقاربت جنسی است که توسط ویروسی به نام هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. اکثر افرادی که به تبخال تناسلی مبتلا می شوند، علائم شدیدی ندارند اما گاهی افراد ممکن است دچار علائم دردناکی شوند. در این مقاله به آشنایی با تبخال تناسلی، علائم تبخال تناسلی، عود تبخال تناسلی و تفاوت بین تبخال تناسلی زنان و تبخال تناسلی مردان می پردازیم. جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
تبخال تناسلی چیست؟
علائم تبخال تناسلی
علائم عود تبخال تناسلی
تبخال تناسلی چند وقت یک بار عود می کند؟
آیا همه افراد مبتلا به تبخال تناسلی دچار علائم یکسانی می شوند؟
تبخال تناسلی زنان با تبخال تناسلی مردان چه تفاوتی دارد؟
تشخیص تبخال تناسلی
چه زمانی علائم تبخال تناسلی از بین می روند؟
بعد از ابتلا به تبخال تناسلی چه زمانی می توانم دوباره رابطه جنسی داشته باشم؟
آیا می توان فهمید چه زمانی به ویروس تبخال تناسلی مبتلا شده ام؟
آیا تبخال تناسلی موجب سرطان دهانه رحم می شود؟ 

 

 

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی نوعی عفونت رایج است که ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است و منجر به تاول های دردناکی بر روی ناحیه تناسلی نواحی اطراف می شود.
از آن جایی که تبخال تناسلی از طریق رابطه جنسی منتقل می شود، جزو بیماری های مقاربت جنسی محسوب می شود.
HSV می تواند بر روی غشا های مخاطی (پوشش مرطوب) مثل بافت دهان تاثیر بگذارد. تبخال تناسلی نوعی بیماری مزمن و طولانی مدت است. ویروس در بدن باقی می ماند و ممکن است دوباره فعال شود. متوسط نرخ دوباره ظاهر شدن آن در دو سال اول بعد از ابتلا چهار تا پنج بار است. با این وجود، در طی زمان ویروس کمتر فعال می شود و در هر بار ظاهر شدن، علائم آن از دفعه قبلی خفیف تر است.

بیشتر بخوانید: درمان زگیل تناسلی 

 

 

علائم تبخال تناسلی

بسیاری از افراد مبتلا به تبخال تناسلی هیچ گونه نشانه یا علامتی ندارند و ممکن است از وجود آن آگاه نشوند. در دیگر افراد، علائم در طی دو یا چهارده روز پس از تماس با ویروس ظاهر می شوند. در میان برخی از افراد، ویروس ممکن است پیش از بروز هرگونه علائمی، برای هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها غیر فعال باشد. بنابراین اگر دچار علائم تبخال تناسلی شدید، لزوما بدین معنی نیست که تازه به ویروس آلوده شده اید.
اگر دچار علائم تبخال تناسلی شدید، این علائم الگوی خاصی دارند:
• احساس بدحالی عمومی همراه با علائم سرماخوردگی مانند تب، خستگی، سردرد، کمر درد و پادرد و درد در کشاله ران

علائم تبخال تناسلی

• خارش و سوزش در ناحیه تناسلی و مقعد
• ترشح از ناحیه واژن
• ترشح از مجرای ادراری
• تاول های کوچک در ناحیه تناسلی و مقعد بر روی باسن یا در بالای ران ها، این تاول ها ممکن است در طی یک یا دو روز بترکند و زخم های کوچک و قرمز رنگی را برجای بگذارند که می توانند بسیار دردناک باشند.
• درد در هنگام ادرار کردن که ناشی از ریختن ادرار بر روی زخم ها است.

اگر شما هم دچار علائم تبخال تناسلی شده اید، می توانید برای تایید تشخیص و درمان علائم تبخال تناسلی به خانم دکتر ذاکرین مراجعه بفرمایید. برای دریافت وقت معاینه و اطلاعات بیشتر با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

 

 

علائم عود تبخال تناسلی

علائم و نشانه های عود تبخال تناسلی معمولا کمتر از ظهور اولیه تبخال تناسلی هستند و به سرعت (در طی یک هفته) از بین می روند.
اغلب احساس کمی خارش قبل از عود تبخال تناسلی وجود دارد.
تاول ها و زخم ها معمولا کمتر، کوچکتر و کمتر دردناک به نسبت دفعات قبلی هستند و زودتر بهبود می یابند. معمولا در محل قبلی ظهور تبخال، زخم ها و تاول ها دیده می شوند. 

 

 

تبخال تناسلی چند وقت یک بار عود می کند؟

تعداد عود تبخال تناسلی بستگی به سیستم ایمنی شما دارد. برخی افراد تنها یکبار در سال تبخالشان عود می کند و برخی دیگر بیش از شش بار در سال عود تبخال تناسلی دارند. یک سیستم ایمنی سالم می تواند موجب عدم فعالیت ویروس شود. 

 

 

آیا همه افراد مبتلا به تبخال تناسلی دچار علائم یکسانی می شوند؟

همه افراد مبتلا به تبخال تناسلی دچار علائم یکسانی نمی شوند و برخی افراد مبتلا به ویروس ممکن است هرگز هیچ گونه نشانه ظاهری از تبخال تناسلی بروز ندهد. با این وجود، می توانند دیگر افراد را آلوده کنند. ویروس زمانی که فعال است بیشتر احتمال دارد که منتقل شود که در واقع زمانی است که تاول ها وجود دارند. 

 

 

تبخال تناسلی زنان با تبخال تناسلی مردان چه تفاوتی دارد؟

از آنجایی که تبخال تناسلی در ناحیه تناسلی افراد ظاهر می شوند، مردم فکر می کنند که ویروس تبخال تناسلی در مردان و زنان متفاوت عمل می کند. با این وجود، علائم تبخال تناسلی در زنان و مردان بسیار مشابه است. مهمترین تفاوت این مورد است که ویروس موجب مشکلاتی در زنان باردار می شود که ممکن است عفونت را به نوزاد خود منتقل کنند. غیر از این مورد، هیچ تفاوتی بین ویروس تبخال تناسلی مردان و زنان وجود ندارد و ویروس یکسانی در هر دو جنس موجب بیماری می شود.
در مردان، تاول های تبخال تناسلی معمولا درون یا بر روی آلت تناسلی، پوست بیضه ها، ران ها و کشاله ران، باسن و حول مقعد ظاهر می شوند.
در زنان، این تاول ها ممکن است بر روی لابیا، درون واژن، کشاله ران و ران ها، بر روی باسن و حول مقعد ظاهر شوند. (لابیا چیست و آشنایی با انواع لابیاها

 

 

تشخیص تبخال تناسلی

هنگامی که علائم و نشانه های تبخال تناسلی را دارید باید به پزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه و بررسی کند. همینطور ممکن است به بیماری های مقاربت جنسی دیگری نیز مبتلا شده باشید زیرا ممکن است شریک جنسی شما بیماری های دیگری نیز داشته باشد که در موارد زیر چک آپ برای ابتلا به دیگر عفونت ها حتما توصیه می شود:
• تشخیص ابتلا به بیماری تبخال تناسلی برای شما یا شریک جنسی تان تایید شده باشد.
• شما یا شریک جنسی تان علائم ابتلا به تبخال تناسلی را دارید.
• رابطه جنسی محافظت نشده با شریک جنسی مبتلا به نوعی بیماری مقاربت جنسی است، داشته اید.
• شریک جنسی تان به شما می گوید که مبتلا به نوعی عفونت مقاربت جنسی شده است.
• باردار هستید یا قصد بارداری دارید.

گاهی وقتها افراد تبخال تناسلی را با زگیل تناسلی اشتباه می گیرند. برای اینکه تفاوتهای این دو را بدانید بد نیست مقاله تفاوت تبخال و زگیل تناسلی را بخوانید.  

 

 

چه زمانی علائم تبخال تناسلی از بین می روند؟

مدت ظهور علائم تبخال تناسلی در هر فردی متفاوت است و بستگی به سلامت کلی فرد دارد و همچنین به این مورد بستگی دارد که آیا اولین بار است که مبتلا شده اید یا این علائم نشانه ی عود تبخال تناسلی هستند. اولین ظهور علائم تبخال تناسلی معمولا بین دو تا چهار هفته به طول می انجامد.
• علائم شبه سرماخوردگی معمولا حدود یک هفته دوام دارند.
• هر زخم حدود 5 تا 10 روز طول می کشد تا بهبود یابند. هنگامی که زخم ها شروع به خوب شدن کنند، کمتر دردناک هستند.
• درد و خارش معمولا دو هفته یا بیشتر طول می کشد.
علائم و نشانه های عود تبخال تناسلی معمولا کمتر از اولین ظهور تبخال تناسلی طول می کشند.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی زگیل مقعدی 

 

 

بعد از ابتلا به تبخال تناسلی چه زمانی می توانم دوباره رابطه جنسی داشته باشم؟

رابطه جنسی و تبخال تناسلی

به شدت توصیه می شود که در صورتی که دچار علائم تبخال تناسلی هستید هیچگونه رابطه جنسی (رابطه جنسی واژینال، رابطه جنسی مقعدی یا رابطه جنسی دهانی) نداشته باشید و تا یک هفته بعد از خوب شدن علائم صبر کنید.
این کار به ممانعت از انتقال ویروس به شریک جنسی تان کمک می کند. همچنین داشتن رابطه جنسی در حینی که تاول یا زخم دارید می تواند روند بهبودی تان را به تاخیر بیندازد.
در طی رابطه های جنسی متفاوت (برای مثال سکس دهانی) با فرد مبتلا به تبخال تناسلی، ممکن است مبتلا به تبخال تناسلی دهان، زبان، لب و دیگر بخش های بدن شوید که البته این نوع انتقال بسیار نادر است و تنها هنگامی رخ می دهد که ویروس فعال است و زخم ها و تاول ها وجود دارند. برای همین توصیه می شود که تا خوب شدن زخم ها از هرگونه رابطه جنسی خودداری کنید. 

 

 

آیا می توان فهمید چه زمانی به ویروس تبخال تناسلی مبتلا شده ام؟

هیچگونه آزمایشی وجود ندارد که به شما بگوید که چند وقت است که به ویروس مبتلا شده اید. 

 

 

آیا تبخال تناسلی موجب سرطان دهانه رحم می شود؟

خیر. هیچگونه شواهدی وجود ندارد که تبخال تناسلی می تواند موجب سرطان دهانه رحم شود.

در صورتیکه احیانا دچار علائم تبخال تناسلی شده اید، می توانید با مراجعه به خانم دکتر ذاکرین (متخصص و جراح زنان) جهت تایید یا رد ابتلا به این بیماری اقدام کنید. تشخیص تبخال تناسلی نیازمند دقت و حساسیت بالایی است. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر
نظرات کاربران

1: t.t:سلام خانم دکتر عزیز من حدود نه سال پیش تبخال زدم دیگه هرگز بعد از اون یکبار تبخال نزدم یعنی اصلا عود نداشتم ایا ممکن ک دوباره تبخال بزنم؟؟؟؟؟

سلام احتمالش خیلی کمه.

2: گلشن:سلام، کسی که مدام تبخال تناسلی میزند باید چیکار کند که کمتر شود و ویروس در بدن نهفته شود؟؟ آیا میتوان ویروس تبخال را مثل ویروس زگیل تناسلی از بدن دفع کرد؟؟

سلام باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد. نه ویروس تبخال تناسلی در بدن باقی میمونه اما قعالیتش به مرور زمان کم میشه.

3: pari:سلام خانم دكتر من تست پاپ اسمير دادم كه منفي بود شوهرم رفت دكتر گفت زگيل تناسلي داره ايا من كه جواب پاپ اسميرم منفي بوده ناقل به بيماري هستم يا نه؟

سلام تست پاپ اسمیر نشون دهنده وجود ویروس نیست فقط میتونه بدخیمی یا پیش بدخیمی ناشی از ویروس زگیل تناسلی را نشون بده. احتمال داره که ناقل باشین.

4: hny:سلام. من به تبخال تناسلی مبتلا شدم. از پماد اسیکلویر استفاده میکنم سه روزه. تبخال ها بیشتر سده ولی سوزش کمتر شده. برای شستشو از چی استفاده کنم و اینکه چندروزه دیگه پماد بزنم؟ کی زخم ها از بین میرن؟

سلام محلول الیبور خوبه. داروهای قبلی تون رو هم ادامه بدین.

5: Pari:سلام خانوم دكتر،من از مريضاتون هستم،پيشتون كولپو انجام دادم قبلا،من تبخال تناسلي دارم ،حدود ٧سال پيش يكبار تبخال زدم بعد از اون ديگه نزد تا امسال،كه تقربا سه مااهه موقع پريودم دوباره ميزنه،ميشه گفت ماهي يكبار،كلافه شدم،واقعا بايد چيكار كنم؟يكبار كه تبخال زده بود اومدم پيشتون تاييد كرديد تبخاله،ازونوقت هر ماه داره ميزه هر بارم ده رووز طول ميكشه با اينكه پماد آسيكلوويرم ميزنم،ميشه راهنمايي بفرمااييد؟

سلام بهتره روی تقویت سیستم ایمنی بدنت کار کنی. تو مقاله رهایی از زگیل تناسلی نکات برای توقیت ایمنی بدن گفتم اینجوری عود مجدد ویروس کم میشه اما ویروس تبخال برای همیشه تو بدن میمونه!

6: هستی:من تبخال تناسلی زدم خیلی درد دارم مخصوصا موقع ادرار چکاری باید انجام بدم برای کم شدن دردش

سلام عزیزم باید به پزشک مراجعه کنی و دارو بگیری.

ساعت کاری دکتر ذاکرین

ساعات مطب

شنبه ها
11 صبح تا 5 عصر

یکشنبه ها
11 صبح تا 8 شب

سه شنبه ها
11 صبح تا 8 شب


پذیرش تنها و تنها با دریافت وقت قبلی


رزرو نوبت

نوبت دهی با تلفن گویا

021-42198555

تماس با منشی و نوبت دهی فوری

(شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 تا 18)

021-44463475


پیجی مفید با بیش از 95 هزار فالوئر

پیج اینستاگرام