خانم دکتر متین ذاکرین
جراح زیبایی و متخصص زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

همه چیز درباره تنبلی تخمدان و بارداری

تعداد بازدید: 7943

سندرم تخمدان پلی کیستیک بیماری است که بر روی 6 تا 15 درصد زنان در سنین باروری تاثیر می گذارد. اگر این بیماری برای شما تشخیص داده شده است، ممکن است باردار شدن برای شما دشوارتر باشد. اگر بتوانید باردار شوید، ریسک مشکلات در طی بارداری و زایمان برای شما بیشتر خواهد بود. در این مقاله سعی می کنیم اطلاعاتی کامل از تنبلی تخمدان و باروری و تنبلی تخمدان در طی بارداری به شما ارائه کنیم. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی است روی سرفصل موردنظر کلیک کنید.


فهرست
تنبلی تخمدان چیست؟
علائم تنبلی تخمدان
تنبلی تخمدان و باروری
تنبلی تخمدان و بارداری
تنبلی تخمدان و شیردهی 

 

 

تنبلی تخمدان چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان نوعی عدم تعادل هورمونی در زنان است و مشخصه اصلی آن تولید زیاده از حد هورمون های مردانه (آندروژن) است.
تنبلی تخمدان موجب افزایش رشد موهای زائد و جوش های بدنی می شود. همچنین ممکن است موجب ایجاد کیست هایی در تخمدان ها شود و چرخه قاعدگی طبیعی را بر هم بزند.

بیشتر بخوانید: درمان اختلالات قاعدگی

تشخیص دقیق این بیماری دشوار است زیرا تنها یک آزمایش برای تشخیص آن وجود ندارد. پزشک باید روند کلی بدن شما را بررسی کند. رشد موهای زائد و قاعدگی های نامنظم می توانند نشانه این بیماری باشند. پزشک با استفاده از آزمایش های هورمونی، سونوگرافی و گرفتن شرح حال می تواند به تشیص بیماری کمک کند.

تنبلی تخمدان

زنان مبتلا به تنبلی تخمدان در معرض ریسک بیشتری برای ابتلا به بیماری های زیر هستند:
• مقاومت به انسولین
• دیابت نوع دو
• کلسترول بالا
• فشار خون بالا
• بیماری قلبی
• سکته مغزی
• آپنه خواب یا قطع تنفس در حین خواب
سرطان آندومتر (رحم)

بیشتر بخوانید: درمان تنبلی تخمدان 

 

 

علائم تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان اغلب در زنان به دلیل دشواری تشخیص به طور اشتباه تشخیص داده می شود. علائم ممکن است در زنان متفاوت متغیر باشند.
برای مثال چاقی یا افزایش وزن می تواند در میان زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک رایج باشد اما الزامی نیست. بسیاری از زنان مبتلا به تنبلی تخمدان، هیکل لاغری دارند.
متاسفانه، بیش از 50 درصد زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک هرگز بیماری شان تشخیص داده نمی شود. ابتلا به تنبلی تخمدان ریسک ابتلا به بیماری های دیگری از جمله دیابت نوع دوم، بیماری قلبی عروقی، افسردگی و سرطان رحم را افزایش می دهد. بیش از 50 درصد زنان مبتلا به این بیماری پیش از 40 سالگی مبتلا به دیابت یا پیش دیابت می شوند.

مقاله پیشنهادی: آیا سرطان رحم کشنده است؟

برخی از علائم تنبلی تخمدان شامل موارد زیر هستند:
• وجود کیست های کوچک در تخمدان
• مقاومت به انسولین
• تستوسترون زیاد که موجب افزایش رشد موهای زائد، ریزش مو با الگوی مردانه و جوش در بدن می شود
• عدم تخمک گذاری
• افزایش وزن در ناحیه شکم و پهلو
• تیره شدن پوست در نواحی گردن، بازوها، سینه ها و ران ها
• اسکین تگ در زیر بغل و ناحیه گردن
• درد در ناحیه ران
• اضطراب یا افسردگی
• آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی برای درمان تنبلی تخمدان

اگر شما نیز دچار علائم تنبلی تخمدان هستید، برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مشکلتان درمان شود. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی 02144463475 می‌باشد. 

 

 

تنبلی تخمدان و باروری

برخی زنان ممکن است تا هنگامی که قصد بارداری نداشته باشند متوجه وجود این بیماری در خود نشوند. اما اگر برای بیشتر از یک سال است که برای باردار شدن تلاش کرده اید و موفق نبوده اید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

تنبلی تخمدان و بارداری

پزشک می تواند به شما برای باردار شدن کمک کند. روش های متفاوتی مانند کاهش وزن، ورزش، رژیم غذایی سالم و برخی دارو ها می توانند احتمال بارداری شما را افزایش دهند. ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، باردار شدن را برای زنان دشوارتر می کند که ناشی از عدم تعادل بین هورمون ها است.
زنان مبتلا به تنبلی تخمدان احتمالا دارای اضافه وزن هستند و ممکن است که لازم شود که از روش های باروری دیگری مانند IVF، IUI یا دیگر موارد استفاده کنند. حدود 60 درصد زنان مبتلا به این بیماری دارای اضافه وزن هستند و تقریبا 14 درصد این بیماران باید از راه های دیگری بارور شوند.

مقاله ویژه: علل متفاوت ناباروری در زنان 

 

 

تنبلی تخمدان و بارداری

زنان دچار تتنبلی تخمدان سه برابر دیگر زنان در معرض احتمال سقط جنین هستند. همچنین احتمال وقوع پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی)، دیابت بارداری، داشتن نوزاد بزرگتر از معمول و زایمان زودرس در این افراد بیشتر است که ممکن است منجر به زایمان سزارین یا دشواری در طی زایمان طبیعی شود. 

 

ریسک های مرتبط با بارداری در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان

برای زنان باردار، بیماری تنبلی ریسک های متعددی را در بردارد که شامل پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی هم برای مادر و هم برای جنین است. درمانی برای مسمومیت حاملگی وجود ندارد. اگر دچار مسمومیت حاملگی در طی بارداری شوید، باید تحت نظر دقیق پزشک قرار بگیرید. دیگر نگرانی های مرتبط با تنبلی تخمدان در مادران باردار، فشار خون بالای مرتبط با بارداری و دیابت بارداری است.
ابتلا به دیابت بارداری موجب بزرگ بودن نوزاد بیش از حد معمول می شود که می تواند منجر به مشکلاتی در طی زایمان طبیعی شود. برای مثال، کودکان بزرگتر از اندازه معمولا در خطر دیستوشی شانه هستند. در صورت بروز دیستوشی شانه، شانه نوزاد در حین زایمان گیر می کند، انقباضات رحمی کند شده و مادر از به دنیا آوردن سایر قسمت های بدن نوزاد ناتوان می شود.
بیشتر علائم تنبلی تخمدان در حین بارداری با دقت و نظارت پزشک قابل درمان هستند. اگر دچار دیابت بارداری شدید، انسولین ممکن است برای حفظ میزان قند خون شما لازم شود.

مقاله مرتبط: مراقبتها و معاینات قبل از بارداری را بیشتر بشناسید

 

ریسک های تنبلی تخمدان برای نوزاد

متاسفانه ابتلای مادر به بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک، طی روند بارداری را دشوارتر می کند و نیاز به نظارت و بررسی دقیق تر مادر و جنین توسط پزشک در طی این دوران است.
ریسک های مرتبط با تنبلی تخمدان برای نوزاد به شرح زیر هستند:
• زایمان زودرس
• بزرگی بیش از حد نوزاد
• ریسک استنشاق مکونیوم (اولین مدفوع جنین)
• سقط جنین
• نمره آپگار کمتر (ارزیابی سلامت نوزاد در لحظه بدو تولد)
اگر نوزاد شما دختر باشد، ریسک ابتلای وی به بیماری تنبلی تخمدان تا 50 درصد افزایش می یابد.
زنان دچار تنبلی تخمدان به دلیل ریسک های در طی زایمان طبیعی، بهتر است که به شیوه سزارین زایمان کنند.

اقدامات زیادی وجود دارد که شما می‌توانید برای مراقبت از خود در صورت ابتلا به این بیماری در طی دوران بارداری انجام دهید. اگر هر گونه سؤال در مورد رژیم غذایی، ورزش و فعالیتهای بدنی، آمیزش جنسی، استفاده از داروها و یا مکمل‌های غذایی در دوران بارداری در صورت ابتلا به تنبلی تخمدان دارید، می‌توانید نگرانی های خود را با دکتر ذاکرین متخصص زنان و زایمان در میان بگذارید. جهت اطلاع از ساعات کاری مطب می‌توانید با شماره‌ 02144463475 تماس حاصل نمایید.

 

 

تنبلی تخمدان و شیردهی

اگر این بیماری را دارید، ممکن است پس از بارداری باز نیاز به کنترل علائم آن داشته باشید. اما علائم و شدت آنها ممکن است متفاوت باشند. گاهی تغییرات هورمونی پس از بارداری و شیردهی می توانند علائم را تغییر دهند.
شیردهی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هیچ منعی ندارد حتی اگر مجبور به مصرف انسولین برای کنترل قند خون خود هستید. زنان مبتلا به دیابت بارداری در خطر ابتلا به دیابت نوع دو بیشتری به نسبت دیگر زنان هستند اما شیردهی می تواند این ریسک را کاهش دهد. شیردهی مزایای زیادی هم برای شما و هم کودک شما دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت قبلی با شماره 02144463475 (مطب خانم دکتر ذاکرین) تماس بگیرید.

تنبلی تخمدان و شیردهی

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر