خانم دکتر متین ذاکرین
متخصص و جراح زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

علائم اولیه بارداری: آیا من باردارم؟

تعداد بازدید: 4677

برای زنانی که سعی دارند باردار شوند، روزهای بعد از تخمک‌گذاری تا زمان شروع قاعدگی، انتظار بسیار سخت است. با وجود این، زنان اگر به درستی بدانند که در روزهای بعد از تخمک‌گذاری چه اتفاقی در بدنشان می‌افتد و علائم اولیه بارداری را به خوبی بشناسند، این انتظار کمی آسانتر می‌شود. خیلی‌ها نمی‌دانند که آیا هر تیر کشیدن و دردی نشانه بارداری است یا خیر. با این وجود، علائم اولیه بارداری اغلب مثل علائم شروع پریود است.

علائم اولیه بارداری

از بارداری تنها زمانی می توان مطمئن شد که نتیجه تست بارداری مثبت شود که مطمئن ترین تست آزمایش بتای خون است. علائم بارداری و زمان شروع این علائم در افراد مختلف نیز متغیر هستند.
ما در این مقاله، بررسی می‌کنیم که در زمان تخمک‌گذاری چه اتفاقی در بدن می‌افتد، و در روزهای پس از تخمک گذاری در صورت وقوع بارداری چه علائمی ممکن است ظاهر شوند. می توانید جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
علائم اولیه بارداری پس از زمان تخمک‌گذاری
روز اول تا هفتم پس از تخمک‌گذاری
روز هفتم تا دهم پس از تخمک‌گذاری
روز یازدهم تا چهاردهم پس از تخمک‌گذاری
علائم اولیه حاملگی
نکات نهایی درباره علائم اولیه بارداری 

 

علائم اولیه بارداری پس از زمان تخمک‌گذاری

علائم اولیه بارداری ممکن است مثل علائم پیش از شروع پریود باشد. در حالی که برخی زنان به طور کامل علائم اولیه بارداری را تجربه می کنند، در بعضی دیگر نشانه‌های اولیه بارداری کمتر است یا اصلاً نشانه‌ای وجود ندارد. به علاوه، گاهی علائم اولیه بارداری شباهت زیادی به نشانه‌هایی دارند که در زمان تخمک‌گذاری، پیش از شروع پریود، و در اثر مصرف داروهای باروری اتفاق می افتند. به همین خاطر، علائم روزهای بعد از تخمک‌گذاری چندان قابل‌اعتماد نیستند که مطمئن شویم فردی باردار است یا نه.

بیشتر بخوانید: محاسبه زمان تخمک گذاری 

 

روز اول تا هفتم پس از تخمک‌گذاری

تخمک‌گذاری لحظه‌ای است که تخمدان تخمکی را آزاد می‌کند. وقتی تخمدان تخمکی را آزاد می‌کند، فاز لوتئال (مرحله تشکیل جسم زرد) شروع می‌شود. مرحله تشکیل جسم زرد با تمام شدن پریود به پایان می رسد مگر اینکه فرد باردار شده باشد.
در شروع مرحله تشکیل جسم زرد، نشانه‌های اولیه بارداری مشاهده نمی‌شود. چون تا وقتی تخمک بارورشده در دیواره رحم جای نگیرد یا به اصطلاح لانه گزینی رخ ندهد، بارداری اتفاق نمی‌افتد.
در مرحله تشکیل جسم زرد، بدن پروژسترون بیشتری تولید می‌کند که این هورمون به تثبیت بارداری اولیه کمک می‌کند. 6 تا 8 روز بعد از تخمک‌گذاری، سطح پروژسترون به حداکثر میزان خود خواهد رسید حتی اگر فرد باردار نشده باشد.
میزان پروژسترون بر حالت جسمی و روحی فرد تأثیر می‌گذارد – یعنی ممکن است فرد علائم شروع پریود را در اوایل بارداری هم تجربه کند. وقتی تخم بارورشده به رحم می‌رسد، خودش را در دیواره رحم جای می‌دهد. این عمل، کاشت یا لانه‌گزینی نامیده می‌شود و شروع بارداری را نشان می‌دهد. لانه‌گزینی معمولاً 6 تا 12 روز بعد از لقاح صورت می‌گیرد.

در این زمان فرد علائم اولیه بارداری را تجربه می‌کند، از جمله:
• حساسیت و درد سینه
• نفخ
• ویار و اشتهای زیاد
• حساسیت زیاد نوک پستان
• سردرد و دردهای عضلانی
با این وجود ، ممکن است این نشانه‌ها در افرادی که باردار هم نیستند، مشاهده شود، چون میزان پروژسترون در آخر چرخه قاعدگی افزایش می یابد. 

 

روز هفتم تا دهم پس از تخمک‌گذاری

وقتی تخم بارورشده را در رحم جای می‌گیرد و لانه‌گزینی می‌کند، حدود یک‌سوم افراد دچار نوعی خونریزی ضعیف یا لکه‌بینی می شوند که خونریزی لانه‌گزینی نام دارد.
این لکه‌بینی معمولاً یک یا دو روز طول می‌کشد و خیلی خفیف است. خونریزی لانه‌گزینی، یکی از اولین علائم بارداری است چون زمانی اتفاق می‌افتد که شخص باردار شده است.
با این وجود، حتی وقتی خونریزی لانه‌گزینی دیده می‌شود، ممکن است هنوز تست حاملگی مثبت نباشد. ممکن است خونریزی به خاطر سقط جنین زودهنگام باشد که همچنین حاملگی شیمیایی نامیده می شود، یا دلیل دیگری داشته باشد.
در زمان لانه‌گزینی، بدن هورمون حاملگی به نام گنادوتروپین جفتی انسان (اچ‌سی‌جی) تولید می‌کند. اچ‌سی‌جی که به هورمون حاملگی معروف است، همراه با پروژسترون و استروژن، علائم اولیه بارداری را بوجود می‌آورند. سطح این هورمون با تست حاملگی تشخیص داده می‌شود. با این وجود ، چند روز طول می‌کشد که هورمون حاملگی به سطح قابل‌تشخیص برسد، بنابراین ممکن است تست حاملگی افزایش این هورمون را نشان ندهد، یا علائم اولیه بارداری فورا ظاهر نشوند.

چنانچه شما هم قصد بچه دار شدن دارید به شما پیشنهاد می کنیم از خدمات کامل معاینات و مشاوره های قبل از بارداری استفاده کنید. با گذراندن تست ها و آزمایشات کامل قبل از بارداری، نتیجه کار یک بارداری سالم و بی خطر خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره با شماره 02144463475 تماس بگیرید.

 

روز یازدهم تا چهاردهم پس از تخمک‌گذاری

چند روز بعد از لانه‌گزینی، سطح هورمون حاملگی آنقدر بالا می‌رود که علائم اولیه بارداری را بوجود می‌آورد. با اینو جود ، این حالت نیز مرحله‌ای از چرخه قاعدگی است و احتمال زیادی دارد فرد علائمی را تجربه کند که به معنای نزدیک شدن به زمان پریود باشد.
کسانی که خوب می‌دانند هر ماه در این دوره بدنشان چه واکنشی نشان می‌دهد، بهتر می‌توانند تشخیص بدهند که این علائم به خاطر حاملگی است یا شروع پریود.
برخی علائم دیگر در اوایل بارداری عبارتند از:
• تیره شدن نوک پستان
• احساس خستگی
• ویار یا احساس گرسنگی شدید
تکرر ادرار

تکرر ادرار

• تغییرات معده و روده، نظیر دل درد یا اسهال
وقتی فردی چند نشانه اولیه بارداری را تجربه می‌کند، احتمالاً سطح هورمون حاملگی آنقدر بالا رفته است که تست بارداری، حاملگی فرد را نشان می‌دهد. با وجود این، سطح هورمون حاملگی متغیر است، پس این مورد هم همیشه درست نیست.

بیشتر بخوانید: درد تخمک گذاری نشانه چیست؟ 

 

علائم اولیه حاملگی

تهوع، یکی از علائم شایع اوایل بارداری است.
با پیشرفت بارداری و بالا رفتن هورمون حاملگی، علائم بارداری بیشتر می‌شود. بعضی از شایع‌ترین علائم عبارتند از:
• احساس ضعف و سرگیجه به خاطر تغییرات هورمونی و تغییر فشار خون و ضربان قلب
• حالت تهوع، بخصوص موقع گرسنگی
• استفراغ
• بیزاری شدید از بعضی غذاها یا بوها
• تغییر حس بویایی
• احساس خستگی
• نفخ و احتباس آب در بدن 

 

نکات نهایی درباره علائم اولیه بارداری

چه زمانی که زنی سعی می‌کند تا باردار شود و چه زمانی که می‌خواهد از بارداری جلوگیری کند، این انتظار دو‌هفته‌ای پس از زمان تخمک گذاری تا شروع پریود می‌تواند آزاردهنده باشد.
بعضی افراد با کنترل نشانه‌های جسمانی یا با کیت تخمک‌گذاری، دوره تخمک‌گذاری‌شان را پیگیری می‌کنند. اما نکته خیلی مهم این است که تنها راه تشخیص تخمک‌گذاری، آزمایش پزشکی است.
هیچ نشانه‌ای به‌تنهایی نمی‌تواند شروع بارداری را تأیید کند، و افراد زیادی هستند که اصلاً علائم اولیه بارداری را تجربه نمی‌کنند. تنها راه اثبات بارداری، تست حاملگی است.

در ضمن شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه علائم اولیه بارداری، سوالات خود را زیر همین مقاله و در بخش نظرات بپرسید. برای دریافت پاسخ خانم دکتر ذاکرین به همین صفحه مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران

1: سحر:سلام خانم دکتر من منظور شما رو از حاملگی شیمیایی نفهمیدم. میشه بیشتر توضیح بدین؟

سلام عزیزم حاملگی شیمیایی زمانی رخ میده که تخمک و اسپرم با هم ترکیب شدن و لقاح رخ داده اما تخمک بارور شده متاسفانه نتونسته به درستی لانه گزینی کنه و بافت داخل رحم شروع به فرو ریختن می کنه که درست شبیه پریود می مونه.

2: شیدا:سلام مرسی از مقاله خوبتون. من تازه دیروز پریودم تموم شده اما دچار حالت تهوع هستم. به نظرتون حامله هستم؟

سلام اگه تازه پریودت تموم شده نه حامله نیستی.