خانم دکتر متین ذاکرین
جراح زیبایی و متخصص زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

امکان بارداری با وجود پریود شدن

تعداد بازدید: 31802

 

احتمال بارداری در دوران پریود

چه قصد بارداری داشته باشید و چه نداشته باشید، دانستن چرخه قاعدگی تان مهم است. این کار به شما کمک می کند که روزهای تخمک گذاری خود را بدانید که در طی چه روزهایی به راحتی ممکن است باردار شوید.
یک باور رایج این است که زنان در هنگام پریودی یا خون ریزی قاعدگی قادر به باردار شدن نیستند. البته احتمال بارداری در دوران قاعدگی شما کم است اما صفر نیست.
در ادامه به نکاتی درباره بارداری و رابطه جنسی در طی روزهای پریودی می پردازیم.

احتمال بارداری در قاعدگی

 

 

چگونه لقاح رخ می دهد؟

توانایی لقاح و بارداری چیزی شبیه به معجزه است و نیازمند رسیدن اسپرم مرد به تخمک زن است. هنگامی که تخمدان زن، تخمکی را آزاد می کند، این تخمک تنها 12 تا 24 ساعت زنده است. اسپرم مرد می تواند برای سه روز زنده بماند.
چرخه معمول زنان 28 روزه است. روز اول هنگامی است که پریود یا خون ریزی قاعدگی وی شروع می شود. معمولا حول روز چهارهم (یعنی ممکن است در طی روزهای 12، 13 یا 14) چرخه قاعدگی تخمک گذاری رخ دهد. تخمک گذاری هنگامی رخ می دهد که تخمدان زن تخمکی را برای باروری آزاد می کند. اگر اسپرمی در رحم قابل دسترس باشد، بارداری رخ می دهد.

لقاح چگونه انجام می شود

تخمک گذاری ممکن است بنا بر چرخه قاعدگی زنان متغیر باشد. برخی زنان چرخه طولانی تری حدود 35 روز بین پریودهای خود دارند، در این افراد تخمک گذاری حدود روز بیست و یک ام رخ می دهد. در زنان با چرخه قاعدگی کوتاه تر از بیست و یک روز، تخمک گذاری حدود روز هفتم رخ می دهد.

بیشتر بخوانید: نکات رابطه جنسی در بارداری

 

 

چگونه ممکن است در حین پریودی، باردار شد؟

اشتباه گرفتن خون ریزی واژینال با شروع پریودی رایج است. ممکن است در طی تخمک گذاری تان خون ریزی داشته باشید که ممکن است با پریودی اشتباه گرفته شود. داشتن رابطه جنسی بدون محافظت در این زمان می تواند احتمال باردار شدن شما را افزایش دهد.
برای اکثر زنان، چرخه تخمک گذاری بین 28 تا 30 روز است. این مورد بدین معنی است که اگر در حین پریود رابطه جنسی داشته باشید، احتمالا تا چند روز بعد، تخمک گذاری نخواهید داشت. اما زنان با چرخه قاعدگی کوتاه تر، چنین زمانی را بین پریود و تخمک گذاری خود ندارند.
یک مورد دیگر این نکته است که اسپرم مرد می تواند درون زن تا 72 ساعت پس از رابطه زنده بماند و تا انتهای پریود شما، شانس بارداری شما افزایش می یابد، بنابراین ممکن است باردار شوید.

اگر قصد بارداری دارید و تازه می خواهید اقدام به بارداری کنید، می توانید برای مشاوره قبل از بارداری که بهترین زمان مراجعه سه ماه پیش از اقدام است به دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان برای انجام آزمایش های مربوطه و مشاوره و راهنمایی مراجعه کنید و بارداری موفق تری را از ابتدا با نظارت پزشک تجربه کنید. جهت اطلاع از ساعات کاری مطب می‌توانید با شماره‌ 02144463475 تماس حاصل نمایید.

اگر درباره الگوی تخمک گذاری خود کنجکاو هستید، می توانید تعداد روزهای بین پریودهای خود را حساب کند که شامل روز اول پریود و همچنین روز شروع دوباره پریود هم می شود. در طی چند ماه، می توانید الگویی را شناسایی کنید که به طور تقریبی مشخص کننده چرخه تخمک گذاری شما است.

مقاله ویژه: نحوه محاسبه روزهای تخمک گذاری

جراحی زیبایی واژن

 

 

احتمال باردار شدن یک زن در طی دوران پریودی به چه میزان است؟

احتمال بارداری زنان در طی چرخه تخمک گذاری، کاهش و افزایش پیدا می کند. در حالی که چرخه ماهانه اکثر زنان 29 روز است، دیگر زنان چرخه های قاعدگی متفاوتی ممکن است داشته باشند که 20 تا 40 روز یا حتی بیشتر ممکن است به طول بینجامد.
احتمال این که زنی یک یا دو روز پیش از شروع خون ریزی قاعدگی باردار شود، تقریبا صفر است اما این احتمال با گذشت هر روز افزایش می یابد با این که هنوز فرد در حال خون ریزی است. تقریبا 13 روز پس از شروع پریود، احتمال بارداری وی تقریبا 9 درصد است.
در حالی که این احتمالات بسیار کم هستند، بدین معنی نیستند که زنی می تواند 100 درصد مطمئن باشد که در زمان پریودی اش باردار نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: لکه بینی قهوه ای در خانمها به چه معناست؟

 

 

روش های پیشگیری از بارداری

اگر سعی در باردار شدن دارید، داشتن رابطه جنسی در روزهای پریودی به شما کمک نخواهد کرد مگر اینکه چرخه قاعدگی شما کمتر از 28 روز باشد. اما همیشه احتمال بارداری شما وجود دارد.
اگر سعی دارید که از بارداری جلوگیری کنید، بسیار مهم است که همیشه رابطه جنسی با محافظت داشته باشد که شامل استفاده از روش های ضد بارداری متفاوت مانند استفاده از کاندوم یا مصرف قرص های ضد بارداری می باشد.
قرص های ضد بارداری در برابر بیماری های مقاربت جنسی مانند تبخال تناسلی، سوزاک و کلامیدیا محافظتی ایجاد نمی کنند. برای محافظت خود در برابر عفونت ها، استفاده از کاندوم روش خوبی است.

بارداری در دوران قاعدگی

بیشتر بخوانید: آشنایی با روشهای پیشگیری از بارداری

 

 

نکته نهایی

چرخه تخمک گذاری زنان ممکن است متفاوت باشد. بنابراین از لحاظ آماری ممکن است در حین پریودی باردار شوید. در حالی که احتمال بارداری در روزهای اول پریودی کمتر است، این احتمال هر روز بیش از روز قبل می شود.
اگر سعی در باردار شدن دارید و بیش از یک سال است در حال تلاش برای باردار شدن هستید و موفق نشده اید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک به شما در شناسایی دقیق روزهای تخمک گذاری تان به شما کمک می کند و همچنین آزمایش و داروهایی را برای شما تجویز می کند که احتمال بارداری شما را افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با علل ناباروری

اگر قصد بارداری دارید و مدت زیادی تلاش کرده اید و موفق نبوده اید می توانید با مراجعه به دکتر ذاکرین متخصص و جراح زنان از تجربه ایشان در زمینه ناباروری بهره مند شوید. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی 02144463475 می‌باشد.

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر
نظرات کاربران

1: طناز:بابت وقت و زمانی که برای ما میگذارید بی نهایت تشکر می کنم

خواهش میکنم. امیدوارم مفید واقع شن.

2: ریحانه:سلام ببخشید اگرروز دوم قاعدگی رابطه داشته باشیم میتونیم ازقرصای اورژانسی استفاده کنیم یانیازنیست

سلام. مشکلی نداره استفاده ازش. اما احتمال بارداری تو روز دوم قاعدگی کم هست مگر اینکه قاعدگی تون نامنظم باشه که اینجوری زمان تخمک گذاری به درستی مشخص نیست.

3: ملیکا:اگر بدون کاندوم رابطه داشته باشی بعد موقع اومدن مایع منی طرف کاندوم بزاره بعد بعد از رابطه ۴ قرص ال دی بخوری امکان حاملگی هست؟

سلام عزیزم. پیش از ارضا شدن مردان ممکن مایعی از آلت تناسلی شون ترشح بشه که این مایع گاهی حاوی اسپرم هست. قرص ال دی را برای مصرف پیشگیری اورژانسی از بارداری باید 8 قرص در طی 72 ساعت پس از رابطه مصرف کرد که بین هر 4 قرص باید 12 ساعت فاصله باشد یعنی این 8 قرص باید در دو نوبت مصرف شوند. انشالله که باردار نیستی اما اگر پریودت عقب افتاد برو و آزمایش بتای خون بده. البته قرص اورژانسی خودش باعث تغییر هورمون های بدن و دیر یا زود شدن دوره قاعدگی میشه.

4: Aida:سلام من رابطه مشكوك داشتم و بعد از ٢ ساعت قرص اورژانس خوردم،بعد از يك هفته لك بيني شروع شد و بعد تبديل به خونريزي شد اما مقدار خونريزي كم هست...احتمال بارداري وجود داره؟

سلام اگه خونریزی داشتی نه.

5: کاترین:سلام..من ماه پیش دوبار از قرص اورژانسی استفاده کردم وتاریخ پریود این ماهم تغییر کرد ..دوره پریودم 29روزست،روز سوم پریودم رابطه بدون پیشگیری همراه با دخول منی داشتم با توجه به این امکان بارداری وجود داره؟ممنون

سلام قرص اورژانسی موجب به هم ریختگی هورمون ها بدن میشه و پریود عقب یا جلو میفته. الان هورمون های شما به هم ریخته و موقع تخمک گذاری تون مشخص نیست. من نمیتونم با قاطیعت بگم باردار شدی یا نشدی!

6: بینام:سلام.یه سوال داشتم.من نزدیکی داشتم با کاندوم ولی زمانی که اب منی داشت میومددو روز لکه داشتم ولی .سر تایم‌هم پریود شدم.۷ روز کامل مثل همیشه.اما الان سر درد سرگیجه حالت تهوع دارم.احتمال بارداری هست؟

سلام اگر پریود شدی دیگه نکران نباش.

7: پريسا:سلام من دوماه پيش يه رابطه بدون دخول داشتم قرص جلوگيري مصرف كردم بعد يه هفته پريود شدم ماه بعدشم سر زمان مشخص پريود شدم الان ماه سومه هنوز پريود نشدم ايا امكان بارداري هست؟

سلام بعد دو ماه که پریود شدی خیر.

8: مهتاب:سلام. در آخر دوره پریودی رابطه ای پرخطر داشتیم . ماه بعد پریود نشدم شک کردم و ازمایش دادم که جواب مثبت بود. حالا نگران این بارداری هستیم چون میترسیم که بارداری تو این دوره، رو سلامت جنین و بچه ای که متولد میشه اثر بد داشته باشه و بچه دچار مشکلی بشه. آیا نگرانی ما درسته؟ ممنون میشیم راهنماییمون کنید

سلام از نظر علمی هیچ مشکلی نداره.

9: زهرا:سلام ببخشيد تروخدا جواب منم بدين،من نزديك بيست روز پيش با نامزدم رابطه داشتم تازه دخول هم نداشتم فقط ارضا شد روي ناحيه تناسلي من ريخت بعد يادم افتاد كه دقيقا موقع تخمك گذاريم هست سريع قرص ارژانسي تهيه كردم و مصرف كردم،الان چند روزي هست كه پريود شدم ،خيالم راحت شد،من قرص ول وومن گرفتم استفاده كنم امروز چند دقيه قبل ناهار مصرف كردم و وسط ناهار هرچي خورده بودم بالا اوردم،يه راهنمايي كنين منو ممكن با وجود پريود شدن باز حامله باشم يا اينكه بالا آوردنم بخاطره قرص بوده،من اصلا خيلي وقته برام استفراغ پيش نيومده بود شايد بچگي استفراغ داشتم

سلام از عوارض قرص ول وومن همین مورد تهوعه. روی بعضی از خانمها جواب نمیده. نگران حاملی نباشین. علامت حاملگی پریود نشدن هست نه مثل سریالهای ایرانی بالااوردن!! :D

10: سمانه:سلام خسته نباشید من یه سوال خیلی مهم داشتم دقیقا پنج روز قبل از تاریخ پریودی با همسرم رابطه بدون محافظت داشتم ولی سر وقت عادت ماهانه شدم و همه چی طبیعی بود حالا بعد از پریودی دل درد دارم مخصوصا زیر دلم سمت راست..اصلا امکان بارداری وجود داره چون نه قرص مصرف کردم نه راه جلوگیری دیگ ای میشه راهنمایی کنید

سلام. تست خون بارداری بده و سونو.

11: یسنا:سلام وقت بخیر بیست روز بعداز رابطه پریود شدم احتمال داره بازهم باردار باشم

سلام اگر پریودشدی خیر.

12: سارا:سلام من رابطه حفاظت نشده داشتم و هم زمان قرص دوفاستون مصرف کردم . پریود شدم سر وقت با وجود اینکه تنبلی تخمدان دارم. آیا احتمال بارداری هست؟ ممنون

سلام اگه پریود شدی خیر.

13: مریم:سلام من در روزهای ۷تیر ۸مرداد ۱۴ شهریور و ۲۰ مهر دوران قاعدگیم شروع شده و روز ۲۰ مهر یعنی روز اول قاعدگی رابطه پر خطر داشتم آیا امکان بارداری هست؟؟؟اگر بله از قرص اورژانسی میتونم استفاده کنم؟

سلام مهلت استفاده از قرص اورژانسی 72 ساعت هست. از اونجایی که پریودتون نامنظم هست زمان تخمک گذاریتون هم نامشخص هست. احتمال بارداری خیلی کمه اما تا پریود بعدی صبر کنید و اگر پریود نشدید ازمایش خون بدین.

14: زهرا:سلام. خسته نباشید من علایم بارداری رو دارم ولی خونریزی دارم پریودمم عقب افتاد هر روز خونریزی درد دارم در صورتی که قبلا فقط یه روز اول درد داشتم. قبل از اقدام به بارداری قرص دوفاستون خوردم تا پریودم تنظیم بشه تنبلی تخمدان دارم و پریودم نامنظم بود با این قرص تنظم شد ولی این ماه که اقدام به بارداری کردم روزی که باید پریود میشدم لک بینی شروع شد تا 5روز بعد کم کم پریود شدم هر روز پریودم درد دارم در صورتی که قبلا اینجوری نبودم. روز سوم پریود آزمایش بتا دادم منفی بود احتمال داره که من با خونریزی و درد باردار باشم یا اینکه بارداری خارج رحم داشته باشم

سلام. اگه بتا منفیه باردار نیستی.

15: زهرا:سلام خسته نباشید من ۳۴ سالمه و یک ساله و سه ماهه ازدواج کردم . از زمانی که پریودی داشتم همیشه پریودی نامظم داشتم حدود ده سال پیش کیست تخمدان داشتم با مراجعه به دکتر قرص جلوگیری خوردم و کیست برطرف شد. یک ماه پیش آزمایشات قبل بارداری دادم . هم آزمایش خون هم سونوگرافی. دکتر گفت فقط D3 ام پایینه و قرص داد که هفته ای یکی بخورم. برای سونوگرافی هم گفت که تنبلی تخمدان دارم. دو دوره قرص دوفاستون داد بهم. دوره اولی که خوردم دو روز عقب انداختم و پریود شدم و بعد از آن دو بار اقدام به بارداری کردم یعنی نهم و سیزدهم پریودی و از روز ۱۴ پریودی تا ۱۰ روز دوره دوم قرص دوفاستون رو خوردم. موقع پریودی که شد دو روز بعد از اینکه باید پریود میشدم لک دیدم تا ۵ روز بعد از ۵ روز کم کم خونریزیم زیاد شد همراه با درد الان که ۴ روز از پریودیم میگذره هنوز درد دارم که خیلی بی سابقس. چون همیشه روز اول پریود درد داشتم نه اینکه تا ۴ روز این درد ادامه داشته باشه. در روز سوم پریودی آزمایش بتا دادم ولی منفی بود. در صورتی که علایم حاملگی رو دارم امکان داره که بارداری خارج از رحم داشته باشم؟ چون از خواب که بیدار میشم حالت تهوع دارم. چند روز قبل از پریودی سرگیجه هم داشتم. دوران خونریزیم هم خیلی درد دارم. با توجه به سنم میخاهم زودتر باردارشم. میشه لطف کنید منو بیشتر راهنمایی کنید؟

سلام. اگه تست منفیه خیر باردار نیستی.بهتره زیر نظر پزشک اقدام کنی

16: ارزو:سلام خسته نباشید من یکم بعد از رابطه پریود شدم البته منیه شوهرم بدون تماس با من خارج شد ایا امکان بارداری با پیشاب هست؟؟

امکان بارداری با پیشاب که بله هست اما اگه پریود شدی دیگه بارداری نیستی.

17: ارزو:سلام خسته نباشید من یکم بعد از رابطه پریود شدم البته منیه شوهرم بدون تماس با من خارج شد ایا امکان بارداری با پیشاب هست؟؟

سلام. بله امکان بارداری با پیشاب هست اما اگر پریود شدین دیگه نگران نباشید.

18: رها:سلام من دختر باکره هستم چند روز پیش ب صورت لاپایی با نامزدم رابطه داشتم ایا ممکنه مایع منی وارد واژنم شده باشه یک عدد قرص HDخوردم و همون روز شروع کردم ب لکه بینی وحالا هم ب خونریزی ایا ممکنه حامله شده باشم

سلام اگه پریود شدی حامله نیستی و اگه نشدی برو ازمایش خون بده.

19: ف:سلام ببخشید من هفته پیش رابطه بدون دخول داشتم و اب منی روی واژنم ریخت قرض اورژانسی هم مصرف کردم و سر وقت هم پریود شدم ولی مثل همیشه نیست و خونریزی کم.خیلی نگرانم لطفا جواب بدید آیا ممکن باردار باشم؟بعضی جاها نوشته اگه مثل پریود های قبل نباشه احتمال بارداری هست توروخدا زود جواب بدید از نگرانی دربیام

سلام. قرص اورژانسی موجب به هم ریختن هورمون ها میشه به همین دلیل ممکنه خونریزی کم و زیاد بشه. نه احتمالا باردار نیستی.

20: شبنم:سلام خسته نباشیدنباشید، من روز دوم پریودیم رابطه داشتم بصورت طبیعی ولی همسرم قبل از خروج مایع منی از بدنش جلوگیری کرد دوره پریودم به اتمام رسیده و از فردای اتمام دوره پریودم همش سرگیجه و حالت تهوع دارم امکانش هست که باردار باشم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام. اگه سر موقع پریودی بعدی رخ نداد، آزمایش بتای خون بده.

21: زهرا:سلام،ماه گذشته دخول بدون پیشگیری داشتیم و دو روز بعد خونریزی داشتم،اما این ماه با وجود اینکه پریودم منظمه،تاخیر داشتم و حالت تهوع و نشونه هایی که قبلا نداشتم،احتمال بارداری هست؟

سلام اگه پریود شدی دیگه بارداری نیستی.

22: مهديه:با سلام من دوره پريود٢٨روزه دارم در دومين روز پريود رابطه جنسي بدون دخول لاپايي با نامزدم داشتم حس ميكنم مايع مني روي واژنم ريخته ايا امكان بارداري وجود دارد واينكه مقدار خونريزيم بعد رابطه خيلي كم شد

سلام اگر دفعه بعدی پریود نشدی برو آزمایش بتای خون بده.

23: فاطمه:سلام .من قاعدگیم منظم هست وباکره هستم نامزد دارم .اون ماه یکم از منی اون رو کمرم ریخت اما من خودمو شستم و10روز بعدش پریود شدم.اما الان سه روزاز پریودیم عقب افتاده امکان بارداری هست.

سلام اگه پریود شدی دیگه باردار نیستی.

24: مهدیه:سلام ببخشید من وقتی رابطه داشتم میخاستم پریودشم که دخول بامنی بود که بعدش لک بینی شدوبعدش خونریزی الان امکان بارداری وجودداره توروخدا زودجواب بدین

سلام اگه پریود شدی دیگه باردار نیستی.

25: مهدیه:سلام امکان بارداری درموقع لکه بینی پریود وجودداره توروخداجواب بدین نامزدم

سلام بستگی به چرخه قاعدگی و زمان تخمک گذاریتون داره.

26: Mona:سلام. من با نامزدم رابطه بدون دخول داشتم فقط ارضا شد روی ناحیه تناسلی من ریخت.نا منظم پریود میشم، قرصی مصرف نکردم و بعد از یک روز پریود شدم .احتمال بارداری هست؟

سلام اگه پریود شدی باردار نیستی.

27: سارا:سلام من برای تنظیم پریودم مدروکسی پروژسترون مصرف میکردم.از شب ۱۴‌پریود شبی دوتا به مدت ده شب باید میخوردم.۲۶شهریور با نامزدم رابطه داشتم.البته دخول نداشتم و من دخترم.ولی میترسیدم منی ریخته شده باشه رو واژنم.قرصمم از فردا باید میخوردم من قرصمو تا ۶شل خوردم ولی بعدش از استرس اینکه حامله نباشم قرصمو قطع کردم و بعد دوروز پریود شدم چهار مهر.پنج روز شدید خونریزی داشتم.دیگه قرصمو نخوردم .ولی این ماه یعنی ابان پریود،نشدم.سه تاهم بی بی چک زدم تو این مدت منفی بوده.احتمال بارداریم هست؟؟؟من خیلی استرس دارم.تروخدا کمکم کنید

سلام اگه پریود شدی دیگه باردار نیستی.

28: آلما:سلام من 18 مهرمه در روز 4 پریودی رابطه مقعدی داشتم. این ماه با 7 روز تاخیر پریود شدم. ولی خیلی دلشوره دارم که باردارباشم. امکان بارداری با وجود پریود هست. خواهش میکنم جواب بدین

سلام اگه پریود شدی باردار نیستی.

29: مرجان:سلام خانم دكتر عزيز و مهربون،ممنون كه وقت ميذاريد براي ما ميخاستم بدونم دليل خاصي داره ؟من چند ماهه خون روزاي اول پريودم به شدت تيره و حتي قهوه اي شده و دوره پريودم از ٢٨ روز شده ٣٥ روز!!! يكسال سيپروترون مصرف كردم البته الان ٣ ماهه قطع كردم اما تغييري نكرد،اينم بگم تيپ ٤٤ hpv رو دارم

سلام عزیزم باید به پزشک مراجعه کنی و دارو بگیری.

30: هانیه:سلام من این ماه اقدام برای بارداری داشتم سه روز قبل از پریودم بی بی چک زدم و مثبت بود الان سه روزه پریود شدم اسپاسم شدید معده دارم نمیدونم چیکار کنم

سلام تست خون بارداری اگه مثبت بود قبوله.درد معده با دارو مثل رانی تیدین کنترل میشه

31: هانا:خانم دکتر من پریودم منظم ۲۸ روزه این ماه روز سوم آیودی گذاشتم و بلافاصله بعد از پایان پریود رابطه محافظت نشده داشتم.برا چک دستگاه رفتم دکتر گفت همه چی خوبه.بنظر شما ریسک بارداری هست بلافاصله بعد پریود و با وجود دستگاه؟

سلام احتمالش خیلی خیلی کمه.

32: Mahi:ایا برای مطمعن شدن از اینکه باردار هستم یا نه استفاده از بی بی چک کافی هست؟؟؟

سلام خیر آزمایش خون اما مطمئن هست.

33: shima:سلام خسته نباشيد من بعد از رابطه ي جنسي با همسرم و ريختن اب مني در حاليكه يك هفته به پريود بودم دو رور بعدش با درد و سوزش فراوان كه براي اولين بار حس ميكردم مثل اينكه چاقو توشكمم فرو ميكردن پريود شدم دو روز اول شديدا لخته خون داشتم اما از روز سوم خيليي خيلي كم شده خون ريزيم كلا نگرانم كرده

سلام حتما به پزشک مراجعه کن.