خانم دکتر متین ذاکرین
جراح زیبایی و متخصص زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

امکان بارداری با وجود پریود شدن

تعداد بازدید: 9798

 

احتمال بارداری در دوران پریود

چه قصد بارداری داشته باشید و چه نداشته باشید، دانستن چرخه قاعدگی تان مهم است. این کار به شما کمک می کند که روزهای تخمک گذاری خود را بدانید که در طی چه روزهایی به راحتی ممکن است باردار شوید.
یک باور رایج این است که زنان در هنگام پریودی یا خون ریزی قاعدگی قادر به باردار شدن نیستند. البته احتمال بارداری در دوران قاعدگی شما کم است اما صفر نیست.
در ادامه به نکاتی درباره بارداری و رابطه جنسی در طی روزهای پریودی می پردازیم.

احتمال بارداری در قاعدگی

 

 

چگونه لقاح رخ می دهد؟

توانایی لقاح و بارداری چیزی شبیه به معجزه است و نیازمند رسیدن اسپرم مرد به تخمک زن است. هنگامی که تخمدان زن، تخمکی را آزاد می کند، این تخمک تنها 12 تا 24 ساعت زنده است. اسپرم مرد می تواند برای سه روز زنده بماند.
چرخه معمول زنان 28 روزه است. روز اول هنگامی است که پریود یا خون ریزی قاعدگی وی شروع می شود. معمولا حول روز چهارهم (یعنی ممکن است در طی روزهای 12، 13 یا 14) چرخه قاعدگی تخمک گذاری رخ دهد. تخمک گذاری هنگامی رخ می دهد که تخمدان زن تخمکی را برای باروری آزاد می کند. اگر اسپرمی در رحم قابل دسترس باشد، بارداری رخ می دهد.

لقاح چگونه انجام می شود

تخمک گذاری ممکن است بنا بر چرخه قاعدگی زنان متغیر باشد. برخی زنان چرخه طولانی تری حدود 35 روز بین پریودهای خود دارند، در این افراد تخمک گذاری حدود روز بیست و یک ام رخ می دهد. در زنان با چرخه قاعدگی کوتاه تر از بیست و یک روز، تخمک گذاری حدود روز هفتم رخ می دهد.

بیشتر بخوانید: نکات رابطه جنسی در بارداری

 

 

چگونه ممکن است در حین پریودی، باردار شد؟

اشتباه گرفتن خون ریزی واژینال با شروع پریودی رایج است. ممکن است در طی تخمک گذاری تان خون ریزی داشته باشید که ممکن است با پریودی اشتباه گرفته شود. داشتن رابطه جنسی بدون محافظت در این زمان می تواند احتمال باردار شدن شما را افزایش دهد.
برای اکثر زنان، چرخه تخمک گذاری بین 28 تا 30 روز است. این مورد بدین معنی است که اگر در حین پریود رابطه جنسی داشته باشید، احتمالا تا چند روز بعد، تخمک گذاری نخواهید داشت. اما زنان با چرخه قاعدگی کوتاه تر، چنین زمانی را بین پریود و تخمک گذاری خود ندارند.
یک مورد دیگر این نکته است که اسپرم مرد می تواند درون زن تا 72 ساعت پس از رابطه زنده بماند و تا انتهای پریود شما، شانس بارداری شما افزایش می یابد، بنابراین ممکن است باردار شوید.

اگر قصد بارداری دارید و تازه می خواهید اقدام به بارداری کنید، می توانید برای مشاوره قبل از بارداری که بهترین زمان مراجعه سه ماه پیش از اقدام است به دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان برای انجام آزمایش های مربوطه و مشاوره و راهنمایی مراجعه کنید و بارداری موفق تری را از ابتدا با نظارت پزشک تجربه کنید. جهت اطلاع از ساعات کاری مطب می‌توانید با شماره‌ 02144463475 تماس حاصل نمایید.

اگر درباره الگوی تخمک گذاری خود کنجکاو هستید، می توانید تعداد روزهای بین پریودهای خود را حساب کند که شامل روز اول پریود و همچنین روز شروع دوباره پریود هم می شود. در طی چند ماه، می توانید الگویی را شناسایی کنید که به طور تقریبی مشخص کننده چرخه تخمک گذاری شما است.

مقاله ویژه: درمان اختلالات قاعدگی

 

 

احتمال باردار شدن یک زن در طی دوران پریودی به چه میزان است؟

احتمال بارداری زنان در طی چرخه تخمک گذاری، کاهش و افزایش پیدا می کند. در حالی که چرخه ماهانه اکثر زنان 29 روز است، دیگر زنان چرخه های قاعدگی متفاوتی ممکن است داشته باشند که 20 تا 40 روز یا حتی بیشتر ممکن است به طول بینجامد.
احتمال این که زنی یک یا دو روز پیش از شروع خون ریزی قاعدگی باردار شود، تقریبا صفر است اما این احتمال با گذشت هر روز افزایش می یابد با این که هنوز فرد در حال خون ریزی است. تقریبا 13 روز پس از شروع پریود، احتمال بارداری وی تقریبا 9 درصد است.
در حالی که این احتمالات بسیار کم هستند، بدین معنی نیستند که زنی می تواند 100 درصد مطمئن باشد که در زمان پریودی اش باردار نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: لکه بینی قهوه ای در خانمها به چه معناست؟

 

 

روش های پیشگیری از بارداری

اگر سعی در باردار شدن دارید، داشتن رابطه جنسی در روزهای پریودی به شما کمک نخواهد کرد مگر اینکه چرخه قاعدگی شما کمتر از 28 روز باشد. اما همیشه احتمال بارداری شما وجود دارد.
اگر سعی دارید که از بارداری جلوگیری کنید، بسیار مهم است که همیشه رابطه جنسی با محافظت داشته باشد که شامل استفاده از روش های ضد بارداری متفاوت مانند استفاده از کاندوم یا مصرف قرص های ضد بارداری می باشد.
قرص های ضد بارداری در برابر بیماری های مقاربت جنسی مانند تبخال تناسلی، سوزاک و کلامیدیا محافظتی ایجاد نمی کنند. برای محافظت خود در برابر عفونت ها، استفاده از کاندوم روش خوبی است.

بارداری در دوران قاعدگی

بیشتر بخوانید: آشنایی با روشهای پیشگیری از بارداری

 

 

نکته نهایی

چرخه تخمک گذاری زنان ممکن است متفاوت باشد. بنابراین از لحاظ آماری ممکن است در حین پریودی باردار شوید. در حالی که احتمال بارداری در روزهای اول پریودی کمتر است، این احتمال هر روز بیش از روز قبل می شود.
اگر سعی در باردار شدن دارید و بیش از یک سال است در حال تلاش برای باردار شدن هستید و موفق نشده اید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک به شما در شناسایی دقیق روزهای تخمک گذاری تان به شما کمک می کند و همچنین آزمایش و داروهایی را برای شما تجویز می کند که احتمال بارداری شما را افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با علل ناباروری

اگر قصد بارداری دارید و مدت زیادی تلاش کرده اید و موفق نبوده اید می توانید با مراجعه به دکتر ذاکرین متخصص و جراح زنان از تجربه ایشان در زمینه ناباروری بهره مند شوید. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی 02144463475 می‌باشد.

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر
نظرات کاربران

1: طناز:بابت وقت و زمانی که برای ما میگذارید بی نهایت تشکر می کنم

خواهش میکنم. امیدوارم مفید واقع شن.

2: ریحانه:سلام ببخشید اگرروز دوم قاعدگی رابطه داشته باشیم میتونیم ازقرصای اورژانسی استفاده کنیم یانیازنیست

سلام. مشکلی نداره استفاده ازش. اما احتمال بارداری تو روز دوم قاعدگی کم هست مگر اینکه قاعدگی تون نامنظم باشه که اینجوری زمان تخمک گذاری به درستی مشخص نیست.

3: ملیکا:اگر بدون کاندوم رابطه داشته باشی بعد موقع اومدن مایع منی طرف کاندوم بزاره بعد بعد از رابطه ۴ قرص ال دی بخوری امکان حاملگی هست؟

سلام عزیزم. پیش از ارضا شدن مردان ممکن مایعی از آلت تناسلی شون ترشح بشه که این مایع گاهی حاوی اسپرم هست. قرص ال دی را برای مصرف پیشگیری اورژانسی از بارداری باید 8 قرص در طی 72 ساعت پس از رابطه مصرف کرد که بین هر 4 قرص باید 12 ساعت فاصله باشد یعنی این 8 قرص باید در دو نوبت مصرف شوند. انشالله که باردار نیستی اما اگر پریودت عقب افتاد برو و آزمایش بتای خون بده. البته قرص اورژانسی خودش باعث تغییر هورمون های بدن و دیر یا زود شدن دوره قاعدگی میشه.

4: Aida:سلام من رابطه مشكوك داشتم و بعد از ٢ ساعت قرص اورژانس خوردم،بعد از يك هفته لك بيني شروع شد و بعد تبديل به خونريزي شد اما مقدار خونريزي كم هست...احتمال بارداري وجود داره؟

سلام اگه خونریزی داشتی نه.

5: کاترین:سلام..من ماه پیش دوبار از قرص اورژانسی استفاده کردم وتاریخ پریود این ماهم تغییر کرد ..دوره پریودم 29روزست،روز سوم پریودم رابطه بدون پیشگیری همراه با دخول منی داشتم با توجه به این امکان بارداری وجود داره؟ممنون

سلام قرص اورژانسی موجب به هم ریختگی هورمون ها بدن میشه و پریود عقب یا جلو میفته. الان هورمون های شما به هم ریخته و موقع تخمک گذاری تون مشخص نیست. من نمیتونم با قاطیعت بگم باردار شدی یا نشدی!