خانم دکتر متین ذاکرین
جراح زیبایی و متخصص زنان

 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

آیا سرطان رحم کشنده است

تعداد بازدید: 10566

 

شاید برای شما هم مهم باشد بدانید که آیا سرطان رحم (آندومتر) خطرناک است یا خیر. کشندگی و میزان مرگ و میر ناشی از سرطان رحم بستگی به درجه سرطان یا میزان پیشرفت آن دارد. در این مقاله به مرور کلی سرطان رحم، درجه بندی سرطان رحم (مراحل پیشرفت سرطان رحم)، پیگیری پس از درمان و عود مجدد سرطان می پردازیم. جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
سرطان رحم چیست؟
علائم سرطان رحم
درجه بندی سرطان رحم
جراحی سرطان رحم
پیگیری پس از درمان
پیش آگهی سرطان رحم به چه میزان است؟ 

 

 

سرطان رحم چیست؟

سرطان آندومتر یا سرطان رحم در واقع سرطان مخاط رحم است که آندومتر نام دارد. آندومتر درون مخاط رحم قرار دارد و هر ماه در طی سال های بعد از بلوغ تا یائسگی هر ماه رشد می کند. این کار برای نگهداری جنین در صورت وقوع باروری انجام می شود. اگر فرد بارور نشود، آندومتر به صورت خون قاعدگی فرو می ریزد. سرطان آندومتر رشد غیر طبیعی سلول های بدخیم در ناحیه آندومتر است.است.
برای دستیابی به اطلاعات کامل تر در زمینه انواع سرطان رحم و عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان رحم، مقاله زیر را مطالعه کنید.

لینک ویژه: آشنایی با سرطان رحم 

سرطان رحم خطرناک است

 

علائم سرطان رحم

• خونریزی واژینال یا لکه بینی پس از یائسگی
• شروع ناگهانی قاعدگی شدید یا خون ریزی بین دو پریود (بیشتر بخوانید: اختلالات قاعدگی و درمان آن)
• ترشح آبکی صورتی رنگ یا سفید از واژن
• درد پایدار بیش از دو هفته در زیر شکم یا ناحیه لگن
• درد در هنگام رابطه جنسی
• کاهش وزن بدون علت
• مشاهده خون در ادرار یا مدفوع

تشخیص به موقع سرطان، اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماری است. این کار نیازمند یک جلسه معاینه و مشاوره دقیق و تخصصی دارد. شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید. در این جلسه خانم دکتر تمامی سوالات شما را پاسخ می دهند و بهترین روش تشخیصی را برای شما انتخاب می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره و معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمائید.

 

 

درجه بندی سرطان رحم (مراحل پیشرفت سرطان رحم)

درجه بندی سرطان، نوعی سیستم طبقه بندی است که گستردگی و پیشرفت سرطان بر اساس آن تعیین می شود. به طور کلی، هرچه درجه یا میزان پیشرفت سرطان کمتر باشد، احتمال بهبود بیماری و نجات بیمار بیشتر خواهد بود و هرچه پیشرفته تر باشد، با سرطان آندومتر خطرناکتری روبرو هستیم. درمان قطعی سرطان رحم را نمی توان بدون دانستن مرحله پیشرفت و درجه بندی سرطان تعیین کرد.
در سرطان رحم، مرحله سرطان بر اساس میزان پخش تومورهای اولیه تعیین می شود. سیستم درجه بندی سرطان رحم بر اساس جراحی تعیین می شود بدین معنی که مرحله سرطان بر اساس یافته های پاتولوژی اندام های برداشته شده در طی جراحی تعیین می شود.
مهمترین روش برای شناسایی سرطان آندومتر استفاده از کورتاژ تشخیصی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کورتاژ تشخیصی اینجا را کلیک کنید.
روش مهم دیگر برای شناسایی این سرطان و درجه آن استفاده از هیستروسکوپی است. دو روش ذکر شده روشهای عمده شناسایی سرطان رحم هستند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره هیستروسکوپی و هزینه آن

مرحله اول: تومور محدود به کورپوس (بخش بالایی) رحم است و به گره های لنفاوی یا دیگر اندام های دور و بر سرایت نکرده است.
مرحله دوم: تومور به سلول های دهانه رحم رسیده است اما به دلیل بافت قدرتمند دهانه رحم هنوز به بیرون از رحم سرایت نکرده است.
مرحله سوم: در مرحله سوم، سرطان ممکن است به نواحی اطراف رحم از جمله واژن و گره های لنفاوی لگن سرایت کرده باشد.
مرحله چهارم: سرطان به درون مثانه یا رکتوم (بخش پایین روده بزرگ) و یا استخوان ها یا اندام های دوردست بیرون لگن مانند ریه ها سرایت کرده است.

درجه یا گرید تومور در طی مرحله درجه بندی سرطان مشخص می شود. گرید نشان دهنده میزان تهاجمی بودن سرطان است. معمولا احتمال متاستاز یا عود مجدد تومورهای با درجه یا گرید پایین پس از درمان، کم است.

درجه بندی سرطان رحم 

 

 

جراحی سرطان رحم

رایج ترین عمل برای درمان کارسینوما آندومتر، هیسترکتومی کامل شکمی است. هیسترکتومی کامل، برداشتن رحم به همراه دهانه رحم است. لوله های رحمی (فالوپ) و تخمدان ها نیز برداشته می شود. اغلب جراحی شامل برداشتن گره های لنفاوی (لنفکتومی) در ناحیه لگن نیز می شود. (لینک آشنایی با انواع عمل هیسترکتومی و عوارض آنها

 

 

پیگیری پس از درمان (فالوآپ)

پس از اتمام درمان، بیمار تحت آزمایش هایی برای تعیین میزان اثربخشی درمان قرار می گیرد. همچین فرد تحت آزمایش های خون و روش های عکس برداری برای تشخیص عود بیماری قرار می گیرد. پزشک از بیمار می خواهد که به طور مرتب جهت انجام آزمایشات و معاینات مراجعه کند تا در صورت عود مجدد به سرعت تشخیص داده شود. پزشک، زمان ویزیت های پیگیری شما را برایتان تعیین می کند.

توصیه های دیگر در رابطه با پیشگیری از عود سرطان رحم:
• حفظ وزن مناسب با داشتن رژیم غذایی معتدل و غنی از مواد معدنی و ویتامین ها و ورزش به طور مرتب
• عدم مصرف نوشیدنی های الکلی
برخی عوامل خطر زا قابل اجتناب نیستند. برای مثال، سابقه سرطان سینه، کولون یا تخمدان در فرد یا خانواده قابل پیشگیری نیست. بلوغ زودرس و یائسگی دیرهنگام نیز قابل تغییر نیستند.
اما هوشیار بودن برای تشخیص به موقع سرطان رحم و دیگر سرطان های دستگاه تناسلی قابل کنترل است. زنان نباید از مراجعه به پزشک برای معاینه در رابطه با خونریزی غیر طبیعی و دیگر علائم غیر معمول در رابطه با دستگاه تناسلی خود بترسند یا خجالت بکشند. به تاخیر انداختن مراجعه به پزشک مانع تشخیص زودهنگام و درمان سرطان می شود که می تواند موجب مشکلات متعدد و حتی مرگ شود.

پیگیری سرطان رحم 

 

 

پیش آگهی سرطان رحم به چه میزان است؟

در تمام سرطان ها، مرحله بیماری مهمترین عامل در تعیین پیش آگهی یا در واقع پیش بینی بیماری در آینده است. به طور کلی، هرچه مرحله کمتر باشد یعنی پیشرفت سرطان کمتر بوده باشد، پیش آگهی بهتر خواهد بود. پس از تعیین مرحله سرطان بعد از جراحی، پزشک گزینه های درمانی دیگر را با بیمار در میان خواهد گذاشت. خوشبختانه، اکثر زنان مبتلا به سرطان رحم درمان می شوند و نرخ زنده ماندن در 5 سال آینده برای بیمار در مراحل اولیه و ثانویه بالای 80 درصد است. در مرحله سوم سرطان، شانس زنده ماندن در پنج سال بعدی حدود 50 درصد است و در مرحله چهارم شانس زنده ماندن حدود 15 تا 20 درصد است که نشان دهنده اهمیت تشخیص زودهنگام این بیماری است.

در صورتیکه احیانا دچار خونریزی غیر طبیعی و یا خونریزی پس از یائسگی شده اید، می توانید با مراجعه به خانم دکتر ذاکرین (متخصص و جراح زنان) جهت تشخیص قطعی اقدام کنید. تشخیص سرطان نیازمند دقت و حساسیت بالایی است. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر
نظرات کاربران

1: Nazirshirzad:سلام عرض ادب خدمت شما ببخشید مادرم سرطان رحم دارد و سرطان اش به مرحله چهارم رسیده آیا امکان تداوی است

سلام. با ابراز ناراحتی از افتادن این اتفاق ناگوار برای شما باید بگم که شانس نجاتشون در حالت کلی 20 درصد هست که البته روش درمانی رو باید پزشک معالجشون بسته به شرایط مریض تعیین کنند.

2: Rana:سلام

سلام عزیزم.

3: علی:سلام خانم دکتر من چند دقیقه پیش متوجه شدم مادرم مبتلا به سرطان رحم هستش و الان دوره چهارم هم گذرونده , حقیقتش من ایران نیستم و اطلاع ندارم همینشم به زور از زیر زبون خواهرم کشیدم میگفت کم خونی داره و دهانش ابسه کرده و الان مرخص شده اومده خونه و پا هاش ورم داره ,میشه بگید شانس زنده موندنش چقدره؟

سلام. با شنیدن این خبر براتون متاسف شدم اما باید بگم شانس کمی هست بهتره با پزشکشون که به طور دقیق از وضعیت ایشون مطلع هستند، صحبت کنید.

4: Zahra:سلام خسته نباشيد. ببخشيد مادر من پارسال عمل رحم داشت و رحمش دكتر كامل برداشت. و دكتر متوجه شد ك تازه سلول هاي سرطاني دارن رشد ميكنن در داخل رحم. و اين ك دكتر رحم را خارج كرد و چند تا از تخمدان ها را قطع كرد ك سلول هاي سرطاني رشد نكنند. و هر شش ماه يكبار ازمايش ميدهد. ميخواستم بدونم با اين شرايط ممكنه هنوز مادرم داخل بدنش سرطان داشته باشه؟؟ تورو خدا راهنمايي بفرماييد چون حالم بده. ممنون

سلام اگر پزشک تازه سلول ها در مرحله سرطان تشخیص دادند و جراحی صورت گرفته، جای نگرانی نیست. فقط به مرتب فالوآپ داشته باشن و همچنین با یک انکولوژیست حتما مشورت کنید.

5: sepideh:باسلام.مادرمن باخواست خودش تصمیم به برداشت رحم دارد و پس از ازمایش های معتبروموافقت دکترمیخواهد عمل کند.ایا ممکن است عمل کورتاژ برای خانمی که۵۰سال دارد خطرناک باشد؟ اینم بگم که مادر من سابقه سرطان سینه هم داشته که حدود پنج ساله باخوردن تاموکسیفن روبه بهبود هستش. ممنون میشم جواب بدید.

سلام. برداشت رحم در واقع هیسترکتومی هست نه کورتاژ. حالا من نمیدونم کدومش قراره براشون انجام بشه اماعمل هیسترکتومی در سنین بالا شایع تر هست البته بهتره که با مشورت پزشکشون خودشون انجام بشه چون پزشک به شرایط جسمی مادرتون آگاه هستن و نه من!

6: مریم:سلام عرض ادب مادرشوهرم سرطان رحم داره و دکتر رحمش رو از بدنش خارج کرده ولی ولی بعد از چند وقت بازم دوباره سرطانش رشد کرده دوباره داره شیمی درمانیش میکنن جای نافش سفت شده ورم کرده شکمش پاهاش هم درد میکنه نظرتون چیه لطفا بگید

سلام. عزیزم باید با پزشک معالجشون مشورت کنید. دانستن نوع سرطان و شدت پیشرفت اون برای نظر دادن خیلی مهمه.

7: محسن:باسلام... توروخدا زودتر جواب منو بدین ... مادر من سرطان رحم داشت بدخیم سال۹۵ عمل کرد و سرطان تازه شروع شده بود وبعدش پرتو درمانی وشیمی درمانی شد حالا سوال من از شما اینه آیا ممکنه کسی که در رحمش سرطان بدخیم باشه عملش کنن ورحم رو در بیارن دوباره عود کنه؟ آیا ممکنه در جای دیگه عود گنه؟ ممکنه؟ توروخدا اینم‌ایمیلمه.. mohsenroshanak75@gmail.com

سلام. متاسفانه احتمال حمله سرطان به ارگانهای کناری همیشه وجود داره. به همین خاطره که این افراد همواره باید زیرنظر باشند و معمولا شش ماه یکبار برای بررسی و آنالیز شرایط ارگانهای کناری باید به پزشک مراجعه کنند.